URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 08 MARTIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cine a construit la viaţa lui orice înjghebare mai mare decât un coteţ de găini ştie cât de complicată şi grea e viaţa când ai de-a face cu şantieriştii. Ne plângem, pe bună dreptate, că şantierele oraşului nu se termină niciodată la timp, uitând de fapt că marea realizare a Primăriei este că s-a străduit să le înceapă. Un caz clasic: Piaţa Ferdinand...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Diferenţa dintre Forin Cîţu şi Ludovic Orban e precum aceea dintr-un rocker veritabil şi ceea ce ilustrează porecla de Şică Mandolină ce s-a lipit de şeful liberalilor, de când cu prestaţiile sale artistice îndoielnice de prin emisiunile TV, menite să mai aducă o brumă de popularitate. E diferenţa între sunetul grav al unei chitare electrice şi acordul fals al unei mandoline prost manevrate, de un artist preocupat mai degrabă de reacţiile publicului decât de sonorităţile propriei creaţii...
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută, Consiliul Judeţean Bihor a respins, cu opoziţia grupului UDMR şi a unei părţi din PSD, plângerea celor 21 de primari UDMR împotriva Regulamentului pentru curăţenie adoptat în decembrie, ce impune primăriilor cosirea de trei ori pe an a marginilor drumurilor asfaltate care traversează localităţile. Chestiunea Regulamentului pentru curăţenie este, însă, doar una dintre direcţiile de atac ale UDMR Bihor.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Printre miturile perpetuate la nesfârşit despre poporul nostru drag şi nepereche, cel al îndemânării şi priceperii la treburile practice este în Top 3. Suntem harnici ca nimeni alţii, ne pricepem la orice şi găsim soluţii geniale de evitare a soluţiilor din manuale.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre faptul că elevii pot din nou să meargă la școală în format fizic?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Cu mai mult de un deceniu în urmă, stabileam cu redacţia BIHOREANULUI apariţia în cadrul săptămânalului a unei rubrici intitulate sugestiv "Avocatul bihoreanului". De atunci şi până astăzi, aproape în fiecare săptămână, la început doar în ziar, iar odată cu dezvoltarea segmentului online şi în mediul virtual, am scris despre subiecte din mediul juridic despre care am apreciat că sunt de interes pentru publicul larg.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Situaţia sanitară din Franţa s-a degradat în ultimele zile. Între 15 şi 19 februarie numărul de cazuri pozitive a crescut cu 8 %, fapt explicat prin creşterea infecţiilor cu noile variante de virus. Actualmente varianta "britanică" are tendinţa de a deveni predominantă în marile oraşe (49% din testele RT-PCR pozitive, faţă de 6% pentru variantele "sud-africană" şi "braziliană").
02 Iunie 2014, 08:20

Profesorul de comedie: Mang zice că Scrisoarea a III-a a fost scrisă de... Caragiale (AUDIO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aburii victoriei de la europarlamentare i-a îmbătat criţă pe pesediştii bihoreni. Dovadă stă însuşi şeful organizaţiei, Ioan Mang, care a făcut o gafă demnă de şcoala de corecţie.

Vorbind despre decizia liberalilor de a se alătura Partidului Popularilor în Parlamentul European, Mang a spus că scenele pe care le-a văzut la televizor, cu liberalii în prim-plan, sunt de-a dreptul comedie, ca-n "Scrisoarea a III-a de Ion Luca Caragiale".

Citiţi continuarea şi ascultaţi înregistrarea de la conferinţa de presă, pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
!!!!!!!!!!!!
Si cand te gandesti ca a fost ministrul invatamantului....
Postat 03 Iunie 2014, 09:50 de john doe
despre Eminescu
Sa nu uit D-la Mang,textul lui Eminescu""Zdrobiti oranduirea cea cruda si nedreapta,ce lumea inparte in........
Postat 02 Iunie 2014, 21:39 de nu uita mang
Un idiot la microfon.
Un idiot la microfon !!! Asta e !! Copy-paste naste idioti si tara e plina de ei ,pana si la guvern !!
Postat 02 Iunie 2014, 20:45 de Eu unul
PCR transpartinic. Ep. ”Scrisorile” lui Caragiale şi Eminescu, atât de actuale (II)
Dlor politicieni: Oare de ce nu avem candidaţi ca Eminescu şi Caragiale? Şi din ”Scrisoarea a III-a” aflăm de ce: ”Au prezentul nu ni-i mare? N-o să-mi dea ce o să cer? N-o să aflu într-ai noştri vre un falnic juvaer? Au la Sybaris nu suntem lângă capiştea spoielii? Nu se nasc glorii pe stradă şi la uşa cafenelii, N-avem oameni ce se luptă cu retoricele suliţi În aplauzele grele a canaliei de uliţi, Panglicari în ale ţării, care joacă ca pe funii, Măşti cu toate de renume din comedia minciunii? Au de patrie, virtute, nu vorbeşte liberalul, De ai crede că viaţa-i e curată ca cristalul? Nici visezi că înainte-ţi stă un stâlp de cafenele, Ce îşi râde de-aste vorbe îngânându-le pe ele. Vezi colo pe uriciunea fără suflet, fără cuget, Cu privirea-mpăroşată şi la fălci umflat şi buget, Negru, cocoşat şi lacom, un izvor de şiretlicuri, La tovarăşii săi spune veninoasele-i nimicuri; Toţi pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, Chintesenţă de mizerii de la creştet până-n talpă. Şi deasupra tuturora, oastea să şi-o recunoască, Îşi aruncă pocitura bulbucaţii ochi de broască... Dintr-aceştia ţara noastră îşi alege astăzi solii!”
Postat 02 Iunie 2014, 20:25 de stefan
PCR transpartinic. Ep. ”Scrisorile” lui Caragiale şi Eminescu, atât de actuale (II)
I. Dlor politicieni: Oare de ce nu prea avem candidaţi ca Eminescu şi Caragiale? Şi din ”Scrisoarea a III-a” aflăm de ce: ”Au prezentul nu ni-i mare? N-o să-mi dea ce o să cer? N-o să aflu într-ai noştri vre un falnic juvaer? Au la Sybaris nu suntem lângă capiştea spoielii? Nu se nasc glorii pe stradă şi la uşa cafenelii, N-avem oameni ce se luptă cu retoricele suliţi În aplauzele grele a canaliei de uliţi, Panglicari în ale ţării, care joacă ca pe funii, Măşti cu toate de renume din comedia minciunii? Au de patrie, virtute, nu vorbeşte LIBERALUL, De ai crede că viaţa-i e curată ca cristalul? Nici visezi că înainte-ţi stă un stâlp de cafenele, Ce îşi râde de-aste vorbe îngânându-le pe ele. Vezi colo pe uriciunea fără suflet, fără cuget, Cu privirea-mpăroşată şi la fălci umflat şi buget, Negru, cocoşat şi lacom, un izvor de şiretlicuri, La tovarăşii săi spune veninoasele-i nimicuri; Toţi pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, Chintesenţă de mizerii de la creştet până-n talpă. Şi deasupra tuturora, oastea să şi-o recunoască, Îşi aruncă pocitura bulbucaţii ochi de broască... Dintr-aceştia ţara noastră îşi alege astăzi solii!”
Postat 02 Iunie 2014, 19:37 de stefan
PCR transpartinic. Ep. ”Scrisorile” lui Caragiale şi Eminescu, atât de actuale
I. A greşi este omeneşte. Domnul Mang nu a furat milioane de euro, respectiv nu a distrus destine profesionale şi umane, ca mulţi dintre actualii ”îngeraşi” care salivează veşnic după ciolanul politic. II. O scrisoare pierdută (Scena XII) -TIPĂTESCU: Blestemată politică! un moment să n-ai pace! Suntem în linişte... (lui Caţavencu.) Eu merg la telegraf să-ţi anunţ la Bucureşti candidatura... d-ta aşteaptă acasă un cuvânt al meu... Deseară, la întrunire, fii cu tact…. trebuie mult tact. (se aud în fund bătăi în uşă; toţi din scenă tac şi nu mişcă; iar bătăi, apoi trei fluierături) E Ghiţă, ăsta e semnalul lui! (merge şi deschide uşa din fund, prin care apare Cetăţeanul, fluierând ca de mirare.) -TIPĂTESCU: Iar? -CAŢAVENCU: Omul meu! (se dă cam la spatele Zoii.) -CETĂŢEANUL: Da, iar eu! (sughite.) Am venit pentru istoria aia de care am vorbit az-dimineaţă... Ce facem? Iacă, mâine începe... Eu... Pentru cine votez ? -TIPĂTESCU (ţinându-i calea să nu coboare în scenă): Pentru cine? pentru cine? Lasă-mă în pace, cetăţene: ai ajuns de nesuferit... Votează pentru cine pofteşti... -CETĂŢEANUL: Eu nu poftesc pe nimeni, dacă e vorba de poftă... 1. O concluzie amară: Mare dreptate ar avea cetăţeanul turmentat şi în ziua de astăzi. Cu excepţii de genul: Mircea Diaconu.
Postat 02 Iunie 2014, 19:18 de stefan
SI TOTUSI ....
Si totusi e vorba de O SCRISOARE dar PIERDUTA de I.L.CARAGIALE .Nu mai fiti asa de rai .
Postat 02 Iunie 2014, 17:23 de politicos
prostimea
ce mai radeam de Ceausescu ca are 4 clase ,dar nici cu Mang nu mi-e rusine ,o avea el mai multe clase dar degeaba ca nu a prea dat pe la scoala,nu stiu cum mai are tupeul sa se afiseze in public ,are o doza mare de inconstienta.
Postat 02 Iunie 2014, 16:57 de citta
Bihorel, care scrisoare???
Eminescu a scris "Scrisoarea III". "Scrisoarea a III-a" putea fi scrisa de oricine. Admiteti ca v-ati incurcat putin!
Postat 02 Iunie 2014, 16:21 de Calin
CUM NAIBA???????
RĂMÂN ĂŞTIA VEŞNIC ÎN FUNCŢII???? SE ŞANTAJEAZĂ UNII PE ALŢII, COTIZEAZĂ, SE ÎNVÂRT TOT EI ŞI EI ŞI EI ... PÂNĂ AMEŢESC !!!
Postat 02 Iunie 2014, 16:21 de ADINA
Pai, ce asteptati de la un plagiator ?
Toate belelele le are pe el, plagiatorul tovaras al hudemeristilor. Daca indivizi de genul acestui oportunist nu ar face parte din PSD, scorul electoral al partidului ar fi mult mai mare
Postat 02 Iunie 2014, 14:38 de alegeri
mang
mang- ministru al educatiei si culturii. BRAVO! BRAVO! BRAVO!
Postat 02 Iunie 2014, 14:03 de mang
cultura
de ris sa nu ridem de mang ! sa ridem de i.mb.ec.ilii care voteaza un astfel de i.d.iot ! ca doar e profesor universitar si parlamentar. cum votati, asa aveti, asa meritati, asa sinteti ! sug.ac.i rosii .
Postat 02 Iunie 2014, 13:34 de xlv
he, he, he
La cat e de bou, mang_litorul a citit scrisoarea de trei ori, si abia a treia oara a inteles-o, in final el crezand ca-s trei scrisori ! Cum dreaqu o fi turma de pesedisti bihoreni, daca baciul e prost de da in gropi?! Degeaba, prosti, da' multi!
Postat 02 Iunie 2014, 10:44 de scribul
Sula si prefectura
Sa fim seriosi, Carageale nu a fost nici plagiator nici PSD-ist.
Postat 02 Iunie 2014, 10:16 de Farfuridi
Culţii lui Ponta se dezlănţuie !?!
Monşer, mai dă o halbă ... hâc !?! Precis că pentru social-democraţi, epistola lui Bolojan către electoratul care nici nu trebuia să voteze la euroarlamentare a fost Scrisoarea a II-a, că cea dintâi a rămas la "regretatul" USL în care apare sloganul "Noi punem Bihorul pe primul loc" !?!
Postat 02 Iunie 2014, 09:01 de Carp III
count display