URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 24 NOIEMBRIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În primul rând, cred că ar trebui să definim ce însemnă drum de centură. O centură în adevăratul sens al cuvântului ar trebui să fie suficient de îndepărtată de oraş, încât, atunci când o străbaţi, abia să întrezăreşti localitatea pe care o ocoleşti. Practic, nici Oradea nu mai are centură, şoseaua e deja un inel interior al oraşului. Dar aşa cum e, centură sau nu, ne foloseşte de minune şi fără ea am fi fost cu nervii la pământ!
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Cum ar putea, oare, o clasă politică, clădită ea însăși pe impostură și mediocritate, să instituie norme și criterii de selecție pe care chiar ea le-ar pica, cu brio? Răspunsul este, totuși, la îndemână: prin simpla transparentizare, pe care o cerem cu toții, și noi, cei din mass-media, și generațiile mai tinere, și Uniunea Europeană, în care ne-am zorit să intrăm, atrași de avantaje, nu de rigori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ce-a făcut şeful CJ Bihor săptămâna trecută, când a prezentat cele 12 criterii pentru alocarea banilor către primăriile din judeţ, este începutul celei mai importante reforme administrative din ultimii 30 de ani. Poate singura pe bune, nu formală, pentru că ţinteşte la rădăcina relelor din administraţia noastră. Dacă va fi adoptat - şi va fi - setul de reguli va scoate Bihorul, pur şi simplu, din feudalismul politic în care băltesc, de fapt, toate judeţele, oraşele şi comunele României.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Sunt un fan mărturisit al instrumentelor digitale făcute să ne ușureze viața. Nu am mai plătit o factură la ghișeu de câțiva ani, evitând să pierd timp prețios și să văd fețe acre și plictisite dincolo de un geam de sticlă. Cumpăr de pe internet de câte ori am ocazia, comunic fervent prin mesaje și emailuri cu cei pe care nu îi pot întâlni, mă informez de pe diverse site-uri și platforme. Internetul îmi este util, chiar indispensabil, în toate activitățile profesionale, așa că îmi recunosc dependența de el.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre modul în care își face campania electorală Viorel Cataramă, candidatul Pro România Bihor pentru Senat?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Având în vedere faptul că în curând chiar se vor desfăşura alegeri parlamentare în România, în ciuda crizei sanitare, cred că este important să se cunoască cele mai importante aspecte prevăzute în Constituţie în legătură cu rolul şi activitatea Parlamentului, precum şi cu statutul senatorilor şi deputaţilor. 
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Prevenirea gripei se efectuează prin utilizarea vaccinurilor cu virus inactivat. Aceste vaccinuri sunt preparate din virusuri gripale de tip A şi B ce au circulat în sezonul precedent. Dacă tipul de virus circulant în momentul vaccinării este strâns înrudit cu cel din compoziţia vaccinului, se realizează o protecţie de 50-80% faţă de infecţie.
02 Iunie 2014, 08:20

Profesorul de comedie: Mang zice că Scrisoarea a III-a a fost scrisă de... Caragiale (AUDIO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aburii victoriei de la europarlamentare i-a îmbătat criţă pe pesediştii bihoreni. Dovadă stă însuşi şeful organizaţiei, Ioan Mang, care a făcut o gafă demnă de şcoala de corecţie.

Vorbind despre decizia liberalilor de a se alătura Partidului Popularilor în Parlamentul European, Mang a spus că scenele pe care le-a văzut la televizor, cu liberalii în prim-plan, sunt de-a dreptul comedie, ca-n "Scrisoarea a III-a de Ion Luca Caragiale".

Citiţi continuarea şi ascultaţi înregistrarea de la conferinţa de presă, pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
!!!!!!!!!!!!
Si cand te gandesti ca a fost ministrul invatamantului....
Postat 03 Iunie 2014, 09:50 de john doe
despre Eminescu
Sa nu uit D-la Mang,textul lui Eminescu""Zdrobiti oranduirea cea cruda si nedreapta,ce lumea inparte in........
Postat 02 Iunie 2014, 21:39 de nu uita mang
Un idiot la microfon.
Un idiot la microfon !!! Asta e !! Copy-paste naste idioti si tara e plina de ei ,pana si la guvern !!
Postat 02 Iunie 2014, 20:45 de Eu unul
PCR transpartinic. Ep. ”Scrisorile” lui Caragiale şi Eminescu, atât de actuale (II)
Dlor politicieni: Oare de ce nu avem candidaţi ca Eminescu şi Caragiale? Şi din ”Scrisoarea a III-a” aflăm de ce: ”Au prezentul nu ni-i mare? N-o să-mi dea ce o să cer? N-o să aflu într-ai noştri vre un falnic juvaer? Au la Sybaris nu suntem lângă capiştea spoielii? Nu se nasc glorii pe stradă şi la uşa cafenelii, N-avem oameni ce se luptă cu retoricele suliţi În aplauzele grele a canaliei de uliţi, Panglicari în ale ţării, care joacă ca pe funii, Măşti cu toate de renume din comedia minciunii? Au de patrie, virtute, nu vorbeşte liberalul, De ai crede că viaţa-i e curată ca cristalul? Nici visezi că înainte-ţi stă un stâlp de cafenele, Ce îşi râde de-aste vorbe îngânându-le pe ele. Vezi colo pe uriciunea fără suflet, fără cuget, Cu privirea-mpăroşată şi la fălci umflat şi buget, Negru, cocoşat şi lacom, un izvor de şiretlicuri, La tovarăşii săi spune veninoasele-i nimicuri; Toţi pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, Chintesenţă de mizerii de la creştet până-n talpă. Şi deasupra tuturora, oastea să şi-o recunoască, Îşi aruncă pocitura bulbucaţii ochi de broască... Dintr-aceştia ţara noastră îşi alege astăzi solii!”
Postat 02 Iunie 2014, 20:25 de stefan
PCR transpartinic. Ep. ”Scrisorile” lui Caragiale şi Eminescu, atât de actuale (II)
I. Dlor politicieni: Oare de ce nu prea avem candidaţi ca Eminescu şi Caragiale? Şi din ”Scrisoarea a III-a” aflăm de ce: ”Au prezentul nu ni-i mare? N-o să-mi dea ce o să cer? N-o să aflu într-ai noştri vre un falnic juvaer? Au la Sybaris nu suntem lângă capiştea spoielii? Nu se nasc glorii pe stradă şi la uşa cafenelii, N-avem oameni ce se luptă cu retoricele suliţi În aplauzele grele a canaliei de uliţi, Panglicari în ale ţării, care joacă ca pe funii, Măşti cu toate de renume din comedia minciunii? Au de patrie, virtute, nu vorbeşte LIBERALUL, De ai crede că viaţa-i e curată ca cristalul? Nici visezi că înainte-ţi stă un stâlp de cafenele, Ce îşi râde de-aste vorbe îngânându-le pe ele. Vezi colo pe uriciunea fără suflet, fără cuget, Cu privirea-mpăroşată şi la fălci umflat şi buget, Negru, cocoşat şi lacom, un izvor de şiretlicuri, La tovarăşii săi spune veninoasele-i nimicuri; Toţi pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, Chintesenţă de mizerii de la creştet până-n talpă. Şi deasupra tuturora, oastea să şi-o recunoască, Îşi aruncă pocitura bulbucaţii ochi de broască... Dintr-aceştia ţara noastră îşi alege astăzi solii!”
Postat 02 Iunie 2014, 19:37 de stefan
PCR transpartinic. Ep. ”Scrisorile” lui Caragiale şi Eminescu, atât de actuale
I. A greşi este omeneşte. Domnul Mang nu a furat milioane de euro, respectiv nu a distrus destine profesionale şi umane, ca mulţi dintre actualii ”îngeraşi” care salivează veşnic după ciolanul politic. II. O scrisoare pierdută (Scena XII) -TIPĂTESCU: Blestemată politică! un moment să n-ai pace! Suntem în linişte... (lui Caţavencu.) Eu merg la telegraf să-ţi anunţ la Bucureşti candidatura... d-ta aşteaptă acasă un cuvânt al meu... Deseară, la întrunire, fii cu tact…. trebuie mult tact. (se aud în fund bătăi în uşă; toţi din scenă tac şi nu mişcă; iar bătăi, apoi trei fluierături) E Ghiţă, ăsta e semnalul lui! (merge şi deschide uşa din fund, prin care apare Cetăţeanul, fluierând ca de mirare.) -TIPĂTESCU: Iar? -CAŢAVENCU: Omul meu! (se dă cam la spatele Zoii.) -CETĂŢEANUL: Da, iar eu! (sughite.) Am venit pentru istoria aia de care am vorbit az-dimineaţă... Ce facem? Iacă, mâine începe... Eu... Pentru cine votez ? -TIPĂTESCU (ţinându-i calea să nu coboare în scenă): Pentru cine? pentru cine? Lasă-mă în pace, cetăţene: ai ajuns de nesuferit... Votează pentru cine pofteşti... -CETĂŢEANUL: Eu nu poftesc pe nimeni, dacă e vorba de poftă... 1. O concluzie amară: Mare dreptate ar avea cetăţeanul turmentat şi în ziua de astăzi. Cu excepţii de genul: Mircea Diaconu.
Postat 02 Iunie 2014, 19:18 de stefan
SI TOTUSI ....
Si totusi e vorba de O SCRISOARE dar PIERDUTA de I.L.CARAGIALE .Nu mai fiti asa de rai .
Postat 02 Iunie 2014, 17:23 de politicos
prostimea
ce mai radeam de Ceausescu ca are 4 clase ,dar nici cu Mang nu mi-e rusine ,o avea el mai multe clase dar degeaba ca nu a prea dat pe la scoala,nu stiu cum mai are tupeul sa se afiseze in public ,are o doza mare de inconstienta.
Postat 02 Iunie 2014, 16:57 de citta
Bihorel, care scrisoare???
Eminescu a scris "Scrisoarea III". "Scrisoarea a III-a" putea fi scrisa de oricine. Admiteti ca v-ati incurcat putin!
Postat 02 Iunie 2014, 16:21 de Calin
CUM NAIBA???????
RĂMÂN ĂŞTIA VEŞNIC ÎN FUNCŢII???? SE ŞANTAJEAZĂ UNII PE ALŢII, COTIZEAZĂ, SE ÎNVÂRT TOT EI ŞI EI ŞI EI ... PÂNĂ AMEŢESC !!!
Postat 02 Iunie 2014, 16:21 de ADINA
Pai, ce asteptati de la un plagiator ?
Toate belelele le are pe el, plagiatorul tovaras al hudemeristilor. Daca indivizi de genul acestui oportunist nu ar face parte din PSD, scorul electoral al partidului ar fi mult mai mare
Postat 02 Iunie 2014, 14:38 de alegeri
mang
mang- ministru al educatiei si culturii. BRAVO! BRAVO! BRAVO!
Postat 02 Iunie 2014, 14:03 de mang
cultura
de ris sa nu ridem de mang ! sa ridem de i.mb.ec.ilii care voteaza un astfel de i.d.iot ! ca doar e profesor universitar si parlamentar. cum votati, asa aveti, asa meritati, asa sinteti ! sug.ac.i rosii .
Postat 02 Iunie 2014, 13:34 de xlv
he, he, he
La cat e de bou, mang_litorul a citit scrisoarea de trei ori, si abia a treia oara a inteles-o, in final el crezand ca-s trei scrisori ! Cum dreaqu o fi turma de pesedisti bihoreni, daca baciul e prost de da in gropi?! Degeaba, prosti, da' multi!
Postat 02 Iunie 2014, 10:44 de scribul
Sula si prefectura
Sa fim seriosi, Carageale nu a fost nici plagiator nici PSD-ist.
Postat 02 Iunie 2014, 10:16 de Farfuridi
Culţii lui Ponta se dezlănţuie !?!
Monşer, mai dă o halbă ... hâc !?! Precis că pentru social-democraţi, epistola lui Bolojan către electoratul care nici nu trebuia să voteze la euroarlamentare a fost Scrisoarea a II-a, că cea dintâi a rămas la "regretatul" USL în care apare sloganul "Noi punem Bihorul pe primul loc" !?!
Postat 02 Iunie 2014, 09:01 de Carp III
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1013 RON
  • 1 EUR = 4.8732 RON
  • 1 HUF = 0.0135 RON