URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 22 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
02 Noiembrie 2012, 09:23

Din lac în puţ: ce consecinţe are, de fapt, hotărârea dată de Tribunal în privinţa câinilor comunitari

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tribunalul Bihor a suspendat săptămâna trecută regulamentul de funcţionare a serviciului de gestionare a câinilor fără stăpân. Deşi măsura o fi avut ca scop blocarea eutanasierilor până la judecarea procesului pe fond, efectul este invers.

În vidul normativ care a urmat, juriştii Administraţiei Domeniului Public, instituţia ce gestionează adăpostul, au început să caute vechile acte normative pentru a acoperi legal funcţionarea serviciului.

Numai că regulamentul de acum 13 ani e chiar mai dur decât cel blocat de instanţă la dorinţa iubitorilor de câini. Pe vremea fostului RAPAS câinii erau adunaţi în ţarcuri separate în funcţie de ziua în care au fost ridicaţi de pe străzi, iar după 7 zile ţarcul era golit prin... eutanasiere!

Aşa că vechea măsură îi vine ca o mănuşă conducerii municipalităţii, cu atât mai mult cu cât în ultima lună numărul maidanezilor a crescut considerabil. Dacă până acum câinii comunitari apăreau mai mult prin cartierele mărginaşe, acum bântuie şi prin centru, iar ca dovadă, lunea trecută unul făcea anticameră la intrarea principală a Primăriei.

Dacă nu ca să intre, măcar să îi facă în ciudă primarului Bolojan...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
?!
Timp de peste 10 ani, cat englezul a bagat banii in adapostul pt. caini nu a fost nicio problema. Ala, fraierul, baga lirele, astia, de la primarie, ii saltau. Totul se cumpara de la / prin firmele cui trebuia, in binecunoscutul stil romanesc. Traiau si caini cu firimituri, dar traiau, viata de caine, dar viata ! Cand s-a prins englezul ca-l fac oamenii primariei (greu s-a prins, e drept !) si-a bagat portofelul in buzunar si i-a lasat pe astia din primarie cu ochii-n soare. Acesta este momentul in care cainii au devenit dusmanii nr. 1 ai gibonului si ai gastii lui. Punct
Postat 04 Noiembrie 2012, 19:59 de petru
@Nu ma las... prostit
Stai linistit, nici nu mai e nevoie sa fii prostit! Esti asa din nastere.
Postat 04 Noiembrie 2012, 10:20 de Cutofililor
Caini comparati cu tigrii?Nasol
Sa stii "a" ,eu am cativa caini acasa,toti de pe strada!!!Asa ca eu nu numai vorbesc,dar am si trecut la fapte.Dar dumneata cum poti sa declari ca esti "iubitor de animale" cand scrii ca ai calca un caine cu masina si compari cainii cu tigrii?Ai vazut matale vreodata un tigru?
Postat 04 Noiembrie 2012, 07:25 de Nu ma las...prostit
Sa ii ia acasa!!!!
Cui ii e mila de maidanezi, sa ii ia acasa, de ce nu ii luati acasa, iubitorilor? Luati in casa cu voi 4-5 caini vagabonzi si nu mai are nimeni treaba cu ei. Va spun sincer ca daca i s-ar intampla ceva copilului meu din cauza unui asa caine as da cu masina peste el. Nu sunt anti-caini, sunt iubitor de animale, ce ar fi sa lasam si vreo 3 tigrii sa umble pe strazi?
Postat 03 Noiembrie 2012, 12:19 de a
Rog ridicarea unor prosti
In primul rand rog ridicarea lui furtinvald...saracu,e atat de enervant,mi-e frica ca v-a musca pe cineva!!! Apoi nu uitati va rog nici de Raul fiindca e un sovin si are probleme cu cacatul cainilor.Poate daca lucreaza putin la asa zis adapost al lui bolojan( nu sunt analfabet,am scris cu intentie numele "domnului" cu litere mici-oricum a pierdut votul meu si al familiei mele ),atunci se v-a obisnui cu cacatul cainilor.I-a puneti-l putin sa curete tarcurile cainilor!!! Ei oameni buni,de ce va legati de caini? Hotia care se petrece la primaria( cu intentie litere mici) nu va deranjeaza?Prezervativele aruncate de tarfele de pe Aradului nu va deranjeaza?Vecinul care mort de beat isi bate copii si nevasta ,nu va deranjeaza?Vedeti-va de treaba si nu va legati de caini ca nici ei nu se leaga de voi...eventual va pazeste masina,fiindca politia in loc sa-si faca treaba si sa patruleze prin oras ,noaptea sta cu tarfele la barfa sau la o partida scurta.
Postat 03 Noiembrie 2012, 01:12 de Nu ma las...prostit
Taryan şi muşcătura fatală
Nici după vechiul regulament nu se puteau face eutanasieri după voia lui Tarzan, că altfel nu ar fi venit cu unul nou care să-l anuleze pe cel existent ... oricum, comportamentul municipalităţii este ca la "speriaţi" ... Întrebarea ar fi ... în ce perioadă a copilăriei a fost muşcat primarul "nostru" de câinele ... vecinilor care erau nişte ciobani de treabă altfel ... pe ce motiv a fost muşcat şi cum de a fost aşa de enervat animalul ... de care parte a corpului a fost prins (se aude că de undeva mai jos de mijloc) ... care au fost consecinţele psihomotorii ale celui muşcat ... dar şi cum şi cât poate fi marcat cineva, după "grozăvia" aia de muşcătură.
Postat 02 Noiembrie 2012, 19:05 de Carp III
rog ridicarea cainilor de pe strazi
Rog urgent sa ridicati cainii liberi de str. I. Bogdan , L.Pasteur blocuri , Velenta , Nufarl , centura ,in fata unor depozite
Postat 02 Noiembrie 2012, 15:42 de furtinvald
Sa rezolve problema
Din fericire am vazut proprietari de caini care respecta regulamentul, aduna "productia" cainilor, le da liber doar in parcul amenajat special lor etc. Jos cu palaria, e dragut, as face la fel. Cainii fara stapan nu au ce cauta pe strada. E periculos, raspunderea nu-si asuma nimeni si sincer nu cred ca asta inseamna iubirea fata de un animal. Sunt pe strazi ca niste boschetari.
Postat 02 Noiembrie 2012, 15:22 de Observer
Analfabetului de la 11:29
Nu primarul e taranoi ci proprietarii de caini si cei care care iau apararea cainilor comunitari si cer ramanerea acestora in libertate pe strazile orasului. NU MAI VREAU SA VAD SI SA CALC IN CACAT DE CAINI cand ies pe strada. Taranii care ies cu cainii pe strada si ii lasa sa se cace peste tot numai in fata casei lor nu, nu au ce cauta cu cainii pe strada sau nu au voie sa detina caini, nesimtitii lasa cacatul acolo unde-l face cainele, iar parazitii de politisti comunitari iau salariul degeaba.
Postat 02 Noiembrie 2012, 13:24 de Raul
Cine a scris porcaria asta?
Ce se zbate primarul taranoi...s-a bagat in ceva la care nu se pricepe..nici el,nici Andrica si nici Anton!hai baieti,terminati odata prostia si lasati treaba pe seama Sos Dogsului,ca voi nu va pricepeti si orasul deja e invadat de caini!sos Dogsul nu a eutanasiat si nici nu au fost atatea caini pe strada,iar cei care au fost repusi pe teritoriul lor,au fost sterilizati,vaccinati.Incompetenta primarului provoaca neplaceri catatenilor orasului,el nu se lasa,ca e un incapatinat,iar cand v-a fi muscat primul copil,atunci o sa-si spele mainile!!Pe vremea fostului RAPAS hingherii au fost batutii bine de unii cetateni,asta urmeaza si acum.Ce mai vrea incapatinatul mustacios?Acum treisprazece ani s-a dovedit ca RAPASul nu isi facea treaba bine,era la un moment dat 4000 de caini pe strazile orasului!!!Sos Dogsul a preluat gestionarea cainilor si a redus acest numar la 400 (cainii comunitari erau numarate impreuna cu politia locala,in acest an in august) ,dar cred ca cu ajutorul mustaciosului vom ajunge in doi ani ca Bucurestul...
Postat 02 Noiembrie 2012, 11:29 de Nu ma las...prostit
@eu
pare ca nici locul tau nu e pe strazi... recomand si eutanasierea ta! ;)
Postat 02 Noiembrie 2012, 11:21 de stv3
pline strazile
din pacater s-au umplut strazile cu ei, asta pune copiii in pericol, da senzatia de murdarie si necivilizatie....nu e locul lor pe strazi...
Postat 02 Noiembrie 2012, 10:49 de eu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)