URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 FEBRUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Umblă pe la casele oamenilor o doamnă cu o sacoșă plină cu bani. Bate la ușă și întreabă: „Câți locuiți aici? Cinci persoane? Poftim 15.000 de euro”. Merge din casă în casă și dă fiecărui orădean câte 3.000 de euro. Doamna de care vorbim este Coana Europa. Ea ne dă bani, dar are și pretenții...
Zic şi eu
Adrian Cris
Miercurea trecută, eurodeputatul Emilian Pavel, de la PSD Bihor, a strălucit în efortul de a merita un nou mandat, la concurenţă cu mulţi alţi colegi, de la multilateral dezvoltata Rovana Plumb (atoate-ministră, la Mediu, Fonduri Europene, Educaţie, Transporturi) până la Gabriela Zoană (o antieuropeană aproape declarată). Miluţ a încercat, în sincron cu tot Partidul, cu Guvernul, cu ministrul (in)Justiţiei şi cu trompeţii din presa arondată, să blocheze candidatura fostei şefe DNA Laura Codruţa Kovesi la conducerea viitorului Parchet European.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
E frustrant, enervant și, în final, chiar amuzant să vezi cum omul obișnuit se implică trup și suflet în orice de pe lumea asta (fotbal, tenis, religie, medicină, finanțe și bănci, cinematografie, rețete de zacuscă, vaccinuri naturiste și adevărul despre daci etc.), dar întoarce capul cu dezgust de la singurul domeniu care îi influențează viața de zi cu zi și viitorul pe termen lung, cel mai blamat, dar și cel mai important dintre toate - politica.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Printr-o decizie din 29 ianuarie 2019, Curtea Constituţională a stabilit că procesele verbale încheiate de ANAF la solicitarea procurorilor, care erau utilizate pe scară largă în dosarele de evaziune fiscală, nu mai pot constitui probe în procesele penale.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Pleureziile sunt acumulări de lichid în spaţiul pleural (pleurele reprezintă 2 membrane care învelesc fiecare plămân şi care se află una în prelungirea celeilalte formând un "sac" închis). După natura lichidului pleureziile pot fi exudative (lichidul conţine o cantitate mai mare de proteine) sau transudative (lichid cu conţinut proteic mai mic). 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Statistic vorbind, milenialii stau mai puţin într-un loc decât generaţiile precedente. Nu petrec mai mult de doi ani într-o companie şi nu ezită să sară la oportunităţi mai bune de muncă atunci când acestea se ivesc. Pun mare preţ pe libertate şi mobilitate aşa că mulţi dintre ei sunt fie freelanceri, fie nomazi digitali.
02 Noiembrie 2012, 09:23

Din lac în puţ: ce consecinţe are, de fapt, hotărârea dată de Tribunal în privinţa câinilor comunitari

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tribunalul Bihor a suspendat săptămâna trecută regulamentul de funcţionare a serviciului de gestionare a câinilor fără stăpân. Deşi măsura o fi avut ca scop blocarea eutanasierilor până la judecarea procesului pe fond, efectul este invers.

În vidul normativ care a urmat, juriştii Administraţiei Domeniului Public, instituţia ce gestionează adăpostul, au început să caute vechile acte normative pentru a acoperi legal funcţionarea serviciului.

Numai că regulamentul de acum 13 ani e chiar mai dur decât cel blocat de instanţă la dorinţa iubitorilor de câini. Pe vremea fostului RAPAS câinii erau adunaţi în ţarcuri separate în funcţie de ziua în care au fost ridicaţi de pe străzi, iar după 7 zile ţarcul era golit prin... eutanasiere!

Aşa că vechea măsură îi vine ca o mănuşă conducerii municipalităţii, cu atât mai mult cu cât în ultima lună numărul maidanezilor a crescut considerabil. Dacă până acum câinii comunitari apăreau mai mult prin cartierele mărginaşe, acum bântuie şi prin centru, iar ca dovadă, lunea trecută unul făcea anticameră la intrarea principală a Primăriei.

Dacă nu ca să intre, măcar să îi facă în ciudă primarului Bolojan...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
?!
Timp de peste 10 ani, cat englezul a bagat banii in adapostul pt. caini nu a fost nicio problema. Ala, fraierul, baga lirele, astia, de la primarie, ii saltau. Totul se cumpara de la / prin firmele cui trebuia, in binecunoscutul stil romanesc. Traiau si caini cu firimituri, dar traiau, viata de caine, dar viata ! Cand s-a prins englezul ca-l fac oamenii primariei (greu s-a prins, e drept !) si-a bagat portofelul in buzunar si i-a lasat pe astia din primarie cu ochii-n soare. Acesta este momentul in care cainii au devenit dusmanii nr. 1 ai gibonului si ai gastii lui. Punct
Postat 04 Noiembrie 2012, 19:59 de petru
@Nu ma las... prostit
Stai linistit, nici nu mai e nevoie sa fii prostit! Esti asa din nastere.
Postat 04 Noiembrie 2012, 10:20 de Cutofililor
Caini comparati cu tigrii?Nasol
Sa stii "a" ,eu am cativa caini acasa,toti de pe strada!!!Asa ca eu nu numai vorbesc,dar am si trecut la fapte.Dar dumneata cum poti sa declari ca esti "iubitor de animale" cand scrii ca ai calca un caine cu masina si compari cainii cu tigrii?Ai vazut matale vreodata un tigru?
Postat 04 Noiembrie 2012, 07:25 de Nu ma las...prostit
Sa ii ia acasa!!!!
Cui ii e mila de maidanezi, sa ii ia acasa, de ce nu ii luati acasa, iubitorilor? Luati in casa cu voi 4-5 caini vagabonzi si nu mai are nimeni treaba cu ei. Va spun sincer ca daca i s-ar intampla ceva copilului meu din cauza unui asa caine as da cu masina peste el. Nu sunt anti-caini, sunt iubitor de animale, ce ar fi sa lasam si vreo 3 tigrii sa umble pe strazi?
Postat 03 Noiembrie 2012, 12:19 de a
Rog ridicarea unor prosti
In primul rand rog ridicarea lui furtinvald...saracu,e atat de enervant,mi-e frica ca v-a musca pe cineva!!! Apoi nu uitati va rog nici de Raul fiindca e un sovin si are probleme cu cacatul cainilor.Poate daca lucreaza putin la asa zis adapost al lui bolojan( nu sunt analfabet,am scris cu intentie numele "domnului" cu litere mici-oricum a pierdut votul meu si al familiei mele ),atunci se v-a obisnui cu cacatul cainilor.I-a puneti-l putin sa curete tarcurile cainilor!!! Ei oameni buni,de ce va legati de caini? Hotia care se petrece la primaria( cu intentie litere mici) nu va deranjeaza?Prezervativele aruncate de tarfele de pe Aradului nu va deranjeaza?Vecinul care mort de beat isi bate copii si nevasta ,nu va deranjeaza?Vedeti-va de treaba si nu va legati de caini ca nici ei nu se leaga de voi...eventual va pazeste masina,fiindca politia in loc sa-si faca treaba si sa patruleze prin oras ,noaptea sta cu tarfele la barfa sau la o partida scurta.
Postat 03 Noiembrie 2012, 01:12 de Nu ma las...prostit
Taryan şi muşcătura fatală
Nici după vechiul regulament nu se puteau face eutanasieri după voia lui Tarzan, că altfel nu ar fi venit cu unul nou care să-l anuleze pe cel existent ... oricum, comportamentul municipalităţii este ca la "speriaţi" ... Întrebarea ar fi ... în ce perioadă a copilăriei a fost muşcat primarul "nostru" de câinele ... vecinilor care erau nişte ciobani de treabă altfel ... pe ce motiv a fost muşcat şi cum de a fost aşa de enervat animalul ... de care parte a corpului a fost prins (se aude că de undeva mai jos de mijloc) ... care au fost consecinţele psihomotorii ale celui muşcat ... dar şi cum şi cât poate fi marcat cineva, după "grozăvia" aia de muşcătură.
Postat 02 Noiembrie 2012, 19:05 de Carp III
rog ridicarea cainilor de pe strazi
Rog urgent sa ridicati cainii liberi de str. I. Bogdan , L.Pasteur blocuri , Velenta , Nufarl , centura ,in fata unor depozite
Postat 02 Noiembrie 2012, 15:42 de furtinvald
Sa rezolve problema
Din fericire am vazut proprietari de caini care respecta regulamentul, aduna "productia" cainilor, le da liber doar in parcul amenajat special lor etc. Jos cu palaria, e dragut, as face la fel. Cainii fara stapan nu au ce cauta pe strada. E periculos, raspunderea nu-si asuma nimeni si sincer nu cred ca asta inseamna iubirea fata de un animal. Sunt pe strazi ca niste boschetari.
Postat 02 Noiembrie 2012, 15:22 de Observer
Analfabetului de la 11:29
Nu primarul e taranoi ci proprietarii de caini si cei care care iau apararea cainilor comunitari si cer ramanerea acestora in libertate pe strazile orasului. NU MAI VREAU SA VAD SI SA CALC IN CACAT DE CAINI cand ies pe strada. Taranii care ies cu cainii pe strada si ii lasa sa se cace peste tot numai in fata casei lor nu, nu au ce cauta cu cainii pe strada sau nu au voie sa detina caini, nesimtitii lasa cacatul acolo unde-l face cainele, iar parazitii de politisti comunitari iau salariul degeaba.
Postat 02 Noiembrie 2012, 13:24 de Raul
Cine a scris porcaria asta?
Ce se zbate primarul taranoi...s-a bagat in ceva la care nu se pricepe..nici el,nici Andrica si nici Anton!hai baieti,terminati odata prostia si lasati treaba pe seama Sos Dogsului,ca voi nu va pricepeti si orasul deja e invadat de caini!sos Dogsul nu a eutanasiat si nici nu au fost atatea caini pe strada,iar cei care au fost repusi pe teritoriul lor,au fost sterilizati,vaccinati.Incompetenta primarului provoaca neplaceri catatenilor orasului,el nu se lasa,ca e un incapatinat,iar cand v-a fi muscat primul copil,atunci o sa-si spele mainile!!Pe vremea fostului RAPAS hingherii au fost batutii bine de unii cetateni,asta urmeaza si acum.Ce mai vrea incapatinatul mustacios?Acum treisprazece ani s-a dovedit ca RAPASul nu isi facea treaba bine,era la un moment dat 4000 de caini pe strazile orasului!!!Sos Dogsul a preluat gestionarea cainilor si a redus acest numar la 400 (cainii comunitari erau numarate impreuna cu politia locala,in acest an in august) ,dar cred ca cu ajutorul mustaciosului vom ajunge in doi ani ca Bucurestul...
Postat 02 Noiembrie 2012, 11:29 de Nu ma las...prostit
@eu
pare ca nici locul tau nu e pe strazi... recomand si eutanasierea ta! ;)
Postat 02 Noiembrie 2012, 11:21 de stv3
pline strazile
din pacater s-au umplut strazile cu ei, asta pune copiii in pericol, da senzatia de murdarie si necivilizatie....nu e locul lor pe strazi...
Postat 02 Noiembrie 2012, 10:49 de eu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Revoltă tăcută în spatele uşilor închise: Judecătorii şi procurorii din Oradea au protestat împotriva ordonanţei care a modificat peste noapte legile Justiţiei (FOTO)
  • Accident pe DN 79, la ieşire din Leş: O maşină s-a răsturnat în şanţ, iar o tânără de 27 de ani a fost încarcerată (FOTO)
  • Aproape 200 de turişti au fost recuperaţi de salvamontiştii bihoreni în anul 2018 (FOTO)
  • „Eu cu cine votez?” – Lansarea celei mai recente cărţi a conferenţiarului Cristina Matiuţa, despre dinamica partidelor, prilej de dialog cu publicul (FOTO)
  • Mii de turişti la Sărbătorile Zăpezii de la Vârtop. IMAGINI SPECTACULOASE
  • Lăzăriștii au avut o zi dulce: Carnavalul prăjiturilor, scenete și spectacole cu ocazia zilei școlii (FOTO)
  • Musicalul Mamma Mia în Oradea: Aproximativ 1000 de persoane au cântat împreună, cucerite de povestea de dragoste dintre Loredana și Cornel Ilie (FOTO / VIDEO)
  • Protest inedit la sediul PSD Bihor: Învăţământul este subfinanţat, dar partidele devin milionare pe banii noştri! (FOTO / VIDEO)
  • Primare, vrem parcare! Un loc la trei mașini: Criza locurilor de parcare din centrul Oradiei, fără soluţii până anul viitor (FOTO)
  • Incendiu la Baroul Bihor! Mai multe documente au luat foc în biroul unor avocați (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON