URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 23 FEBRUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Umblă pe la casele oamenilor o doamnă cu o sacoșă plină cu bani. Bate la ușă și întreabă: „Câți locuiți aici? Cinci persoane? Poftim 15.000 de euro”. Merge din casă în casă și dă fiecărui orădean câte 3.000 de euro. Doamna de care vorbim este Coana Europa. Ea ne dă bani, dar are și pretenții...
Zic şi eu
Adrian Cris
Miercurea trecută, eurodeputatul Emilian Pavel, de la PSD Bihor, a strălucit în efortul de a merita un nou mandat, la concurenţă cu mulţi alţi colegi, de la multilateral dezvoltata Rovana Plumb (atoate-ministră, la Mediu, Fonduri Europene, Educaţie, Transporturi) până la Gabriela Zoană (o antieuropeană aproape declarată). Miluţ a încercat, în sincron cu tot Partidul, cu Guvernul, cu ministrul (in)Justiţiei şi cu trompeţii din presa arondată, să blocheze candidatura fostei şefe DNA Laura Codruţa Kovesi la conducerea viitorului Parchet European.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
E frustrant, enervant și, în final, chiar amuzant să vezi cum omul obișnuit se implică trup și suflet în orice de pe lumea asta (fotbal, tenis, religie, medicină, finanțe și bănci, cinematografie, rețete de zacuscă, vaccinuri naturiste și adevărul despre daci etc.), dar întoarce capul cu dezgust de la singurul domeniu care îi influențează viața de zi cu zi și viitorul pe termen lung, cel mai blamat, dar și cel mai important dintre toate - politica.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Printr-o decizie din 29 ianuarie 2019, Curtea Constituţională a stabilit că procesele verbale încheiate de ANAF la solicitarea procurorilor, care erau utilizate pe scară largă în dosarele de evaziune fiscală, nu mai pot constitui probe în procesele penale.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Pleureziile sunt acumulări de lichid în spaţiul pleural (pleurele reprezintă 2 membrane care învelesc fiecare plămân şi care se află una în prelungirea celeilalte formând un "sac" închis). După natura lichidului pleureziile pot fi exudative (lichidul conţine o cantitate mai mare de proteine) sau transudative (lichid cu conţinut proteic mai mic). 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Statistic vorbind, milenialii stau mai puţin într-un loc decât generaţiile precedente. Nu petrec mai mult de doi ani într-o companie şi nu ezită să sară la oportunităţi mai bune de muncă atunci când acestea se ivesc. Pun mare preţ pe libertate şi mobilitate aşa că mulţi dintre ei sunt fie freelanceri, fie nomazi digitali.
25 Noiembrie 2018, 15:41

Ne enervează: Autobuzele cumpărate de OTL din Olanda nu au decât două uşi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Orădenii care folosesc mijloacele de transport în comun sunt tot mai convinşi că şefii OTL nu circulă niciodată cu ele.

Altfel nu se explică de ce au cumpărat zece autobuze deloc practice.

Vehiculele MAN Lion City, achiziţionate în vară din Olanda, au doar două uşi, una în faţă şi una la mijloc, astfel că, la orele de vârf, coborârea din ele este de-a dreptul o provocare...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
23 Comentarii
oradeanbihor
Îți dau sfaturi pt că tu tragi Romania in jos.
Postat 27 Noiembrie 2018, 22:37 de Sandu1206
Unom
Pt ca prostii ca tine sa nu distrugă mai mult, decât au distrus. Unii stau in Romania și își fac pensie din alte țări, tu stai pe pensia lui moșu. Daca se duce, ce o sa faci????
Postat 27 Noiembrie 2018, 22:35 de Sandu1206
!!!!
@oradeanbihor: Dar dacă e așa frumos să urci prin față, să cumperi bilet și să cobori prin mijloc, de ce să te întorci în România? România cea urâtă...în care doar PSD e de vină! De ce să nu ai abonamen t și șoferul doar să verifice abonamentul...nu pricep. Că înțeleg că unii au viețuit prin USA, Japan, Germany! Mă rog...în Azerbaidjan nu am fost deși regret. Baku e un oraș super!
Postat 27 Noiembrie 2018, 09:15 de unom
@ unom
Stai relax: niste frustrati. In momentul in care argumentele lor devin penibile imprastie cu laturi pentru asta-i tot ce pot. Au descoperit si ei orasul, au mai dat cu matura prin tari straine si simt nevoia sa dea sfaturi.
Postat 26 Noiembrie 2018, 23:58 de oradeanbihor
Unom
Că sa înțeleagă prostii ca tine, că voi trageți tara in jos .
Postat 26 Noiembrie 2018, 19:01 de Sandu1206
?
@oradeanbihor: eu nu pricep o chestie! Daca asa de mișto e in Vest, de ce s-au mai întors să sălășluiasca p-acilea? Inteleg ca unul avea un schimbător de mașini în familie, deci nu circula cu autobuzul! Si-atunci?
Postat 26 Noiembrie 2018, 17:56 de unom
Și în vremea lui Ceaușescu
Scria langa ușa URCARE/ COBORÂRE
Postat 26 Noiembrie 2018, 08:43 de Sandu1206
Aproximativ corect
Pe unde sunt eu inca și azi, nu sunt case de belete. Le poti lua de la soferi, sau chiar abonamente de o zi. Autobuzul are exact aceeasi configuratie la usi, faza functioneaza. Da si daca stii ca mergi 14 statii stai in spate, cand mai ai vreo 2 3 vii mai spre mijloc. Asta tine si de oameni si de mentalitate. Deci autobuzele sunt urbane iar cei enervati de bihoreanul sunt liberi sa se mute la cititul articolelor lui corpas. Sau la luju sau la fakenews BH
Postat 26 Noiembrie 2018, 08:01 de poiu
Transport
Aceste autobuze sunt destinate transportului urban, adica in oras. Nu mai scrieti prostii. Biletele se cumpara de la sofer, la urcare, pe usa din fata. Soferul nu vinde, insa, si abonamente cum scrie unul pe aici. Coborarea se face pe usa din spate. Sunt proiectate pt un alt sistem. Orasele care le folosesc nu au controlori de bilete. Salveaza niste cheltuieli. Poate asta se vrea si la Oradea.
Postat 26 Noiembrie 2018, 07:49 de Alcor
Va enerveaza?! Si voi ne enervati pe noi!
Bihoreilor, vreti sa spuneti ca va enerveaza ca banii nostri sunt cheltuiti anapoda! Nu vad alt sens al ,,enervarii"! Acum ca ne-am lamurit, sa trecem la pasul doi: a interpelat vreun redactor pe primarul Oradiei, l-a intrebat vreun jurnalist de la aceasta publicatie ce a fost in capul lui (mai corect e ce n-a fost!) cand a achizitionat autobuze destinate transportului interurban pt. a le folosi in transportul urban?! Dupa ce v-ar fi sau nu raspuns, veneati si incropeati un articol. Asa ar fi fost corect! Dar cum procedati voi, cu formularea ,,impersonala" a intrebarilor, pare mai mult o milogeala, un apropo sa va zvarle boierul cativa creitari. Pacat, ca potential aveti! P.S. L-am pomenit pe primar deoarece cu un lucru suntem toti de acord: nici femeile de serviciu din primarie nu-si schimba mopurile fara aprobarea primarului, pixul lui decide pe ce se cheltuie banii!
Postat 26 Noiembrie 2018, 06:18 de pinonel
Soferul vinde bilete si verifica abonamentele (nu vinde abonamente).
Alcor are dreptate. El e mai umblat.
Postat 25 Noiembrie 2018, 23:58 de Sandu1206
https://youtu.be/uZfaPbhFiXk
ORADEANBIHOR, ca sa nu mori prost ( tot prost mori, dar așa sa vezi și tu cum e in Vest, diferit de URSS ) , ai acolo în video autobuze vechi și noi, pt educația ta învață să folosești.
Postat 25 Noiembrie 2018, 23:57 de Sandu1206
oradeanbihor , ba dă proastă ești
Intri in autobuz pe ușă din fata , pui oyster-ul la cititor, șoferul vede .
Postat 25 Noiembrie 2018, 23:47 de Sandu1206
Subiectivi
Unii sunt subiectivi. Eu personal nu circul cu autobuzul/tramvaiul datorita activitatii pe care o desfasor. Am treburi pt care ma deplasez destul de mult si pe cat posibil, intr-un timp cat mai scurt). Am insa cunoscuti care sunt multumiti de transportul in comun.
Postat 25 Noiembrie 2018, 22:18 de Alcor
Articolul e subliminal
Nu numarul de usi e problema ci faptul ca "la orele de vârf, coborârea din ele este de-a dreptul o provocare...".Adica autobuzul e prea aglomerat.Orarul de functionare e putin defect sau,mai degraba ,vehicolele otl circula din ce in ce mai rar datorita ambuteiajelor provocate de ceilalti participanti la trafic.Efectul butterfly al celor mai scumpe bilete din tara.
Postat 25 Noiembrie 2018, 22:04 de excalibur
Autobuzele acestea asa sunt proiectate
Soferul vinde bilete si verifica abonamentele (nu vinde abonamente). Soferul nu se atinge de bani! Banii pt bilet ii baga pasagerul intr-o cutie care e fixata de bordul autobuzului.
Postat 25 Noiembrie 2018, 21:51 de Alcor
Autobuzele acestea asa sunt proiectate
Pe usa din fata, soferul vinde bilete si verifica abonamentele. Pe usa din spate se face coborarea. Ca atare, nu au nevoie de controlori de bilete.
Postat 25 Noiembrie 2018, 21:45 de Alcor
@ sandu
Sa inteleg ca investitia in cititoarele acelea de carduri pentru abonamente e degeaba, nu? Ar trebui soferul sa verifice fiecare abonament, bilet, eventual sa mai si vanda. Stiu ca ai ramas cu mentalitate de navetist dar totusi ai ajuns la oras, fii "smart"!
Postat 25 Noiembrie 2018, 21:04 de oradeanbihor
Nu-i bai
Îl înțeleg pe Sarca, că el a fost doar in Uzbekistan, Azerbaidjan fosta URSS ( de acolo și porecla căpitan de securitate ) , dar nici voi nu ați fost măcar până în Austria. Așa sunt toate autobuzele in Vest și în SUA și în Japonia. Și ungurii se adaptează , dar unii de ai noștri tot la URSS le sta capul. V-ar prinde bine epoca lui Fred și Barney.
Postat 25 Noiembrie 2018, 20:54 de Sandu1206
Din ciclul" niste idioti bugetari!
De la Lupau incoace birtinezul numai idioti pune la conducerea OTL si in general la toate firmele CL! In logica postarilor era suficienta o usa sa poata verifioca soferul biletele si la urcare si la coborare! Pot incerca astia sa faca coborarea pe la spate, prin tava de esapament, cosul de fum al "lagarului" circulat!
Postat 25 Noiembrie 2018, 19:50 de scortosul
@ sandu
Confuzi autobuzele otl cu "rata", stii tu, autobuzu ala cu care faceai naveta din sat la Oradea in pruncie.
Postat 25 Noiembrie 2018, 19:48 de oradeanbihor
Da
Nu despre cum au fost concepute este vorba ! Nu se potrivesc în Oradea! Mai ales acum când se circulă cum se circulă! Grație stim noi cui....pentru că este spre binele oradenilor!
Postat 25 Noiembrie 2018, 16:36 de unom
Regulă
Intri prin fața ieși prin spate. Au fost concepute pt ca șoferul sa vadă biletele, abonamentele.
Postat 25 Noiembrie 2018, 16:12 de Sandu1206
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Revoltă tăcută în spatele uşilor închise: Judecătorii şi procurorii din Oradea au protestat împotriva ordonanţei care a modificat peste noapte legile Justiţiei (FOTO)
  • Accident pe DN 79, la ieşire din Leş: O maşină s-a răsturnat în şanţ, iar o tânără de 27 de ani a fost încarcerată (FOTO)
  • Aproape 200 de turişti au fost recuperaţi de salvamontiştii bihoreni în anul 2018 (FOTO)
  • „Eu cu cine votez?” – Lansarea celei mai recente cărţi a conferenţiarului Cristina Matiuţa, despre dinamica partidelor, prilej de dialog cu publicul (FOTO)
  • Mii de turişti la Sărbătorile Zăpezii de la Vârtop. IMAGINI SPECTACULOASE
  • Lăzăriștii au avut o zi dulce: Carnavalul prăjiturilor, scenete și spectacole cu ocazia zilei școlii (FOTO)
  • Musicalul Mamma Mia în Oradea: Aproximativ 1000 de persoane au cântat împreună, cucerite de povestea de dragoste dintre Loredana și Cornel Ilie (FOTO / VIDEO)
  • Protest inedit la sediul PSD Bihor: Învăţământul este subfinanţat, dar partidele devin milionare pe banii noştri! (FOTO / VIDEO)
  • Primare, vrem parcare! Un loc la trei mașini: Criza locurilor de parcare din centrul Oradiei, fără soluţii până anul viitor (FOTO)
  • Incendiu la Baroul Bihor! Mai multe documente au luat foc în biroul unor avocați (FOTO / VIDEO)