URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 17 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
12 August 2011, 18:04

Băsescu, ironic cu muncitorii: "Trăim după cum muncim"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aflat în vizită pe Şantierul Naval Mangalia, preşedintele Traian Băsescu a avut un schimb de replici ironice cu mai mulţi muncitori care l-au apostrofat în momentul în care a vrut să se urce în maşină.

"Să trăiţi bine!", i-a strigat un muncitor preşedintelui, a cărui replică n-a întârziat: "Şi voi!", le-a spus Băsescu.

"N-am trăit bine!", i-a replicat o femeie, moment în care şeful statului a plusat în ironie. "Trăim după cum muncim! (...) Mă,dacă găsim un român care să nu se plângă, e mare lucru! Vedeţi voi unde e şomaj 20% cum e...", le-a strigat preşedintele, în timp ce intra în maşina prezidenţială.

Întreaga scenă s-a petrecut în acordurile melodiei "Puerto Rico", în interpretarea formaţiei Vaya Con Dios.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
"Epoca portocalie". Ep. "Trăim după cum muncim! ..." - Ha, ha, ha!
1. "Trăim după cum muncim! ..." - De ce tocmai în cazul actualului Președinte al României, propria sa afirmație nu este valabila? 2. "Vedeți voi unde e șomaj 20% cum e..." - Care o șomajul real din Romania?
Postat 14 August 2011, 12:22 de stefan
nu jegul e vinovat
ci cei care fac legii de dragul legiilor ar trebui IMPUSCATI sa scapam de asemenea specimene IMPUTITE cerebral zici una si faci alta, asta nu e GUVERN , oricine va fi Presedinte nu va putea scapa de masa de specimene imputite.
Postat 14 August 2011, 11:52 de nu ai drepate
@dar de ce e jeg
Ma simt obligat sa-ti dau un raspuns decent asa cum a fost si remarca ta.Mie viata mi-a oferit sansa de a pune mana pe bani care nu au fost si nu sunt ai mei si nu am facut-o.Deci nu am furat si nu fur.De muncit muncesc de dimineata pana seara.In ceaa ce te priveste nu stiu si prersupun ca faci la fel.Dar in ceea ce-l priveste pe derbedeul in discutie lucrurile sunt evidente.A bagat mana prin institutiile conduse de interpusi in buzunarele tuturor.Asta inafara de banii care se duc pe diverse circuite la el si oamenii lui.Nu vreau sa intru in amanunte caci mi-e lehamite de ei si de tara condusa de ei.DE ACEEA I-AM SPUS '' JEGU DREACULUI "
Postat 13 August 2011, 19:51 de zxcv
ca re curajul sa va spuna in fata ca nu munciti
daca ati munci precum furati ar fi excelent:))
Postat 13 August 2011, 17:45 de dar de ce e jeg
ironii
Si eu pot sa fac ironii de mutra lui pocita si de capul lui chel dar intrebarea pentru el ar fi daca el traieste dupa cum munceste? Dupa felul in care a talharit tara asta ar trebui sa manance din gamela la racoare cu alti borfasi de teapa lui,jegu dreacului!
Postat 13 August 2011, 16:25 de zxcv
urmareste doar sa traisca din taxele voastre ce vreti?
din ce credeti ca traieste sistemul POLITIC? din ce ? din banii vostri impreuina cu guvernul si sistemul Bugetar si atunci sa vedem cine cotizeaza procentual 30% restul traiesc din ce cotizati voi! E O SARADA ei ttraiesc din imprumuturi FRAIERI! IA vedeti cati din politica traiesc din imprumuturi si asteapta o lucrare PUBLICA :)) faceti pe voi de ras, ce vedeti aparent e fals priviti in adanc sa pricepeti conscintele banca in faliment, agricultura falimentara, politie falimentara, spital in faliment deci ne prefacem ca muncim! Exact ce a zis presedintele.
Postat 13 August 2011, 13:08 de daca Politica
clar
tind sa cred ca nu se referea la bihoreni,stie el e stie,cand au fost inundatiile unde au fost...ii durea-n cot pe "sinistrati",muncesti esti platit,nu muncesti ..cersesti..la stat sau pe strada.stiu pe spinarea mea cum este si vad in jurul meu cum injura lumea pa pe "bin laden" ba pe "obama" pt. ca ei nu sunt in stare sa lucreze numai la "umbra" trag,sincer noi cei care muncim suntem de vina ca suportam "lenesii" aia de apar la tv "prefacanduse"ca muncesc la umbra pomului bun de umbra,lumea asta ar vrea banii doar sa stea sa primeasca..chinuieste-te neamule pt. tine si urla pe altii..urla cand vezi majorari de salarii la companii de stat.o natie de plangareti lenesii asa ne caracterizeaza lumea intreaga..sincer..direct!???..ma p-i-s, pe voi plangaretilor,nu sunteti in stare de nimic..de as putea sa va indetific pe toti de pe forumuri care va dati asa de saraci fara venituri si muritori de foame,vas da foc si vas arunca la gunoiul europei in africa.mincinosi ordinari.
Postat 12 August 2011, 22:49 de eucumine
Băsescu, ironic cu muncitorii: \
SA NU MA INTELEAGA LUMEA GRESIT CEI 10%sunt cei care incearca sa faca ceva pt tara asta dar si ei sunt santajati de restu...din pacate...
Postat 12 August 2011, 21:42 de pip
Băsescu, ironic cu muncitorii: \
ce ati stiut in 89 ati stiut pe dracu,a fost o lovitura de stat curata.sa lasam asta.dar ar merita linsati toti.vedeaiasi pe 90%din parlament,primari senat consilii si din oriceloc unde sunt salarii cu plusurile respective si ce mai pot fura cu acte in regula trec de 2500ron si si asta e mult,cum ar putea traii.daca as fii vindut o flota intreaga...nici eu nu mas plinge,dacaas avea un frate care face contrabanda cu arme si droguri si imi da si mie partea iar mas c...a pe lumea asta,dar sper ca domnu nu bate cu bata si a da boala si in ei ca in iepuri....UNDE ESTI VLADE SA FACI DIN TARA ASTA DE MIEI MACAR NISTE CIINI CIOBANESTI CARE SA MANCE LUPULLLLL
Postat 12 August 2011, 21:39 de pip
???
esti din \"echipa\" lui popa kotes, autonomistu' dus cu pluta ?
Postat 12 August 2011, 20:08 de ???
basescu
cat mai toleram??????? in '89 stiam ce trebuia facut!!!!!!
Postat 12 August 2011, 18:20 de basescu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON