URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
12 August 2011, 18:04

Băsescu, ironic cu muncitorii: "Trăim după cum muncim"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aflat în vizită pe Şantierul Naval Mangalia, preşedintele Traian Băsescu a avut un schimb de replici ironice cu mai mulţi muncitori care l-au apostrofat în momentul în care a vrut să se urce în maşină.

"Să trăiţi bine!", i-a strigat un muncitor preşedintelui, a cărui replică n-a întârziat: "Şi voi!", le-a spus Băsescu.

"N-am trăit bine!", i-a replicat o femeie, moment în care şeful statului a plusat în ironie. "Trăim după cum muncim! (...) Mă,dacă găsim un român care să nu se plângă, e mare lucru! Vedeţi voi unde e şomaj 20% cum e...", le-a strigat preşedintele, în timp ce intra în maşina prezidenţială.

Întreaga scenă s-a petrecut în acordurile melodiei "Puerto Rico", în interpretarea formaţiei Vaya Con Dios.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
"Epoca portocalie". Ep. "Trăim după cum muncim! ..." - Ha, ha, ha!
1. "Trăim după cum muncim! ..." - De ce tocmai în cazul actualului Președinte al României, propria sa afirmație nu este valabila? 2. "Vedeți voi unde e șomaj 20% cum e..." - Care o șomajul real din Romania?
Postat 14 August 2011, 12:22 de stefan
nu jegul e vinovat
ci cei care fac legii de dragul legiilor ar trebui IMPUSCATI sa scapam de asemenea specimene IMPUTITE cerebral zici una si faci alta, asta nu e GUVERN , oricine va fi Presedinte nu va putea scapa de masa de specimene imputite.
Postat 14 August 2011, 11:52 de nu ai drepate
@dar de ce e jeg
Ma simt obligat sa-ti dau un raspuns decent asa cum a fost si remarca ta.Mie viata mi-a oferit sansa de a pune mana pe bani care nu au fost si nu sunt ai mei si nu am facut-o.Deci nu am furat si nu fur.De muncit muncesc de dimineata pana seara.In ceaa ce te priveste nu stiu si prersupun ca faci la fel.Dar in ceea ce-l priveste pe derbedeul in discutie lucrurile sunt evidente.A bagat mana prin institutiile conduse de interpusi in buzunarele tuturor.Asta inafara de banii care se duc pe diverse circuite la el si oamenii lui.Nu vreau sa intru in amanunte caci mi-e lehamite de ei si de tara condusa de ei.DE ACEEA I-AM SPUS '' JEGU DREACULUI "
Postat 13 August 2011, 19:51 de zxcv
ca re curajul sa va spuna in fata ca nu munciti
daca ati munci precum furati ar fi excelent:))
Postat 13 August 2011, 17:45 de dar de ce e jeg
ironii
Si eu pot sa fac ironii de mutra lui pocita si de capul lui chel dar intrebarea pentru el ar fi daca el traieste dupa cum munceste? Dupa felul in care a talharit tara asta ar trebui sa manance din gamela la racoare cu alti borfasi de teapa lui,jegu dreacului!
Postat 13 August 2011, 16:25 de zxcv
urmareste doar sa traisca din taxele voastre ce vreti?
din ce credeti ca traieste sistemul POLITIC? din ce ? din banii vostri impreuina cu guvernul si sistemul Bugetar si atunci sa vedem cine cotizeaza procentual 30% restul traiesc din ce cotizati voi! E O SARADA ei ttraiesc din imprumuturi FRAIERI! IA vedeti cati din politica traiesc din imprumuturi si asteapta o lucrare PUBLICA :)) faceti pe voi de ras, ce vedeti aparent e fals priviti in adanc sa pricepeti conscintele banca in faliment, agricultura falimentara, politie falimentara, spital in faliment deci ne prefacem ca muncim! Exact ce a zis presedintele.
Postat 13 August 2011, 13:08 de daca Politica
clar
tind sa cred ca nu se referea la bihoreni,stie el e stie,cand au fost inundatiile unde au fost...ii durea-n cot pe "sinistrati",muncesti esti platit,nu muncesti ..cersesti..la stat sau pe strada.stiu pe spinarea mea cum este si vad in jurul meu cum injura lumea pa pe "bin laden" ba pe "obama" pt. ca ei nu sunt in stare sa lucreze numai la "umbra" trag,sincer noi cei care muncim suntem de vina ca suportam "lenesii" aia de apar la tv "prefacanduse"ca muncesc la umbra pomului bun de umbra,lumea asta ar vrea banii doar sa stea sa primeasca..chinuieste-te neamule pt. tine si urla pe altii..urla cand vezi majorari de salarii la companii de stat.o natie de plangareti lenesii asa ne caracterizeaza lumea intreaga..sincer..direct!???..ma p-i-s, pe voi plangaretilor,nu sunteti in stare de nimic..de as putea sa va indetific pe toti de pe forumuri care va dati asa de saraci fara venituri si muritori de foame,vas da foc si vas arunca la gunoiul europei in africa.mincinosi ordinari.
Postat 12 August 2011, 22:49 de eucumine
Băsescu, ironic cu muncitorii: \
SA NU MA INTELEAGA LUMEA GRESIT CEI 10%sunt cei care incearca sa faca ceva pt tara asta dar si ei sunt santajati de restu...din pacate...
Postat 12 August 2011, 21:42 de pip
Băsescu, ironic cu muncitorii: \
ce ati stiut in 89 ati stiut pe dracu,a fost o lovitura de stat curata.sa lasam asta.dar ar merita linsati toti.vedeaiasi pe 90%din parlament,primari senat consilii si din oriceloc unde sunt salarii cu plusurile respective si ce mai pot fura cu acte in regula trec de 2500ron si si asta e mult,cum ar putea traii.daca as fii vindut o flota intreaga...nici eu nu mas plinge,dacaas avea un frate care face contrabanda cu arme si droguri si imi da si mie partea iar mas c...a pe lumea asta,dar sper ca domnu nu bate cu bata si a da boala si in ei ca in iepuri....UNDE ESTI VLADE SA FACI DIN TARA ASTA DE MIEI MACAR NISTE CIINI CIOBANESTI CARE SA MANCE LUPULLLLL
Postat 12 August 2011, 21:39 de pip
???
esti din \"echipa\" lui popa kotes, autonomistu' dus cu pluta ?
Postat 12 August 2011, 20:08 de ???
basescu
cat mai toleram??????? in '89 stiam ce trebuia facut!!!!!!
Postat 12 August 2011, 18:20 de basescu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Incendiu de proporţii în Oradea, la o firmă din Parcul Industrial (FOTO / VIDEO)
  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)