URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 18 OCTOMBRIE 2017

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Nu am o simpatie deosebită pentru premierul Viktor Orbán, măcar din pricină că a sugrumat presa de opoziție din ţara vecină. În plus, atunci când vine vorba de imigranți, își aduce aminte că-i ungur verde, dar când e rost să capete fonduri UE devine european convins.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ultima împărţeală, dată acum în vileag de BIHOREANUL, are totuşi două particularităţi. Întâi, că a fost făcută târziu, mult după scrutinul din iarna anului trecut, pentru că, aşa cum se vede cu ochiul liber, cele trei partide care conduc ţara şi judeţul au avut alte urgenţe: PSD şi ALDE să castreze justiţia, iar UDMR să impună încă o limbă oficială în administraţie. A doua specificitate e că în Bihor, pentru prima oară, PSD împarte cu UDMR instituţii pe care nimeni nu le mai "înstrăinase", ca de pildă Arhivele Naţionale.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
La sfârşitul anilor ’90, revista Time a vrut să afle care este cea mai importantă invenţie a secolului XX pentru cititorii săi. Concluzia chestionarului, la care au răspuns mii de persoane, a fost mai mult decât surprinzătoare: nu automobilul, nici computerul, nici internetul, nici telefonul mobil, ci... vasul de toaletă a ieşit pe primul loc! WC-ul în casă, mai exact.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu transformarea Pieței Unirii într-o zonă preponderent pietonală?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 19 septembrie 2017 Curtea Constituţională a declarat neconstituţionale încă două dispoziţii ale codului de procedură penală. În ceea ce priveşte prima decizie, cu unanimitate de voturi, Curtea Constituţională a constatat că soluţia legislativă cuprinsă în dispoziţiile art. 282 alin. (2) din Codul de procedură penală, care nu permite invocarea din oficiu a nulităţii relative, este neconstituţională. 
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Oamenii pot dobândi boala în urma muşcăturilor produse de animalele infectate (sălbatice sau domestice) sau prin pătrunderea salivei infectate într-o rană deschisă sau în mucoasă. Virusul rămâne o perioadă de timp la nivelul locului de pătrundere în organism înainte de a ajunge la creier, unde provoacă o meningoencefalită ireversibilă, fatală în 5 până la 20 de zile.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Un concept relativ nou în psihologie şi derivat oarecum din cultura pop este cel de "autism digital". Prin "autism digital" se înţelege acea stare de detaşare în care un utilizator de tehnologie intră după ce este acaparat de conţinutul furnizat.
29 Aprilie 2010, 07:51

Rozalia Biro către Buzdugan: "Nu sunt bipedă!"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Funcţionarii municipalităţii treceau vineri pe holurile instituţiei pufnind în râs. Angajaţii s-au distrat copios de farsa telefonică făcută în aceeaşi dimineaţă de Daniel Buzdugan de la Radio Zu viceprimăriţei Rozalia Biro.

Buzdugan s-a recomandat drept un jurnalist de la Realitatea TV care vrea să facă o emisiune în Oradea despre... copiii bipezi. Luată prin surprindere, viceprimăriţa, care răspunde de problemele sociale, a confundat bipezii cu cerşetorii şi a acceptat încântată să participe la emisiunea despre umblătorii în două picioare.

Biro l-a asigurat însă pe Buzdugan că "majoritatea copiilor bipezi din Oradea provin din alte localităţi" şi că pe străzile din municipiu abia dacă pot fi găsiţi unul sau doi, pentru că Poliţia Comunitară i-a ridicat pe mai toţi. Culmea e că, mamă a doi copii, viceprimăriţa a spus inclusiv că nu are niciun biped în familie!

Adevărul e unul singur şi îl deţine nu Buzdugan, ci Bihorel. De fapt, bipedul este un cetăţean cu minute puţine pe cartelă, care atunci când vrea să vorbească cu prietenii se limitează să dea un bip.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
PROSTIE !
e o vorba : daca tacea-i filozo(afa) ramaneai!
Postat 12 Mai 2010, 02:18 de gg
e de ras
asta e in trei picioare
Postat 10 Mai 2010, 17:36 de STIL
hahahhahaha
e de rasul lumii !
Postat 07 Mai 2010, 17:33 de kkkkkkk
capra
ea sta capra....
Postat 06 Mai 2010, 17:41 de patrupeda
@'anca'kaboou
:)) individa asta s-a facut singura de ...'ca.c.a.u'! ce functie are la udemeristi ? rusine!!!
Postat 02 Mai 2010, 23:03 de pitagora
pentru HANCA
dar nu e proasta probabil a fost obosita sau distrata, nu fiti mai severi decat trebuie, o felicitam ca a facut fata totusi a fost o farsa.....nu fiti rai, mai radeti, realaxati va...........dar nu o faceti proasta, e prea mult.
Postat 02 Mai 2010, 19:53 de anca
vai de p... ei
cum plm poate sa fie asa proasta ?
Postat 01 Mai 2010, 21:01 de hanca
lol
biro asta, e de tot rasul......
Postat 01 Mai 2010, 17:37 de oradean
lock-out
daca nu e bipeda, e patrupeda... hahahahahahhhaha.... ce i-au tras-o udemeristei !
Postat 01 Mai 2010, 17:30 de lock-out
lunatica
EA NU E BIPEDA, e "udemerista" saraca cu duhu...
Postat 01 Mai 2010, 17:26 de vai de curu ei
daca l as intreba
daca l as intreba pe Primar care semnificatia cuvantului MMMMMUUUU III EEE ce raspun credeti ca as primi? sau sa va intreb chiar pe voi MUUUUIIIIIE=gura, a sorbi......pariu ca v ati gandi la altceva la ce se gandesc si dobitoacele ce concluzie sa trag ca un roman nu cunoaste semnificatia : VREAU m U I E = VREAU GURITA< UN SARUT........ha, ha, ha....in fiecare zi invatam ;lucruri noi dar in parctica interpretam ce vrem.......
Postat 01 Mai 2010, 11:34 de apropo
podoaba capilara este cea mai importanta la o femeie realizezi cat de sanatoasa este
sa nu uitam si sa luam in considerare si varsta toti avem minte dar daca nu suntem sprijiniti moral sau social nu o dezvoltam, sa stiti ca saracia e mai sanatoasa decat prosperitatea urmata de regres asta ne a demonstrat d.na viceprimăriţei Rozalia Biro a fost la un randament dar trebuie sa recunoasca ca nu e de otel, sunt ff rari acesti oameni de otel...........apropo daca suntem unde suntem trebuie sa le multumim celor care ne au administrat social asta ne au oferit , bun sau rau numai MOARTEA sa i judece, parerea mea sincer si fara rusine, in ziua de azi daca nu ai tupeu mori de suparare.....va recomand tupeul nu renuntatati perseverati dar ramaneti SANATOSI.
Postat 01 Mai 2010, 10:19 de anca
Pentru eu
Spun de pe acuma pentru ca voi sa nu va mai chinuiti sa faceti speculatii. Eu sunt blonda!!Sunt deosebit de mandra de acest lucru! Si motivul pentru care scriu acest comentariu este pentru a le spune si celor ce nu stiu faptul ca a fi blond nu este egal cu a fi prost!!! Tin sa cred ca cei care cred asta nu sunt prea dezvoltati la nivel mental sau daca cineva greseste ceva imediat e asemuit cu o blonda! Mie asa de sila de oamenii acestia!! Uitati-va in jurul vostru si veti vedea o multime de oameni care nu au de-a face cu culoarea blonda si totusi nu au prea multa minte. Din pacate suntem o natiune de cea mai joasa speta si sunt cat se poate de convinsa ca lucrurile nu se vor schimba decat daca cumva, printr-o minune, se vor strange oamenii si vor incerca sa faca ceva. Nu ramane decat sa ne rugam bunului Dumnezeu sa ne ajute sa depasim momentele astea care parca nu se mai termina.
Postat 01 Mai 2010, 00:48 de Oradeanca
ce ironie
sunt al naibii de bruneta apropo de pamflet ce ar fi sa faceti unul cu salariatii vostri pe rad in frunte cu liderul care aproba calitate net inferioara numai sa faca oua redactia voastra........ha, ha, ha cum sa razi de o unguroaica e penibil e ca si cum ai astepta ca nebunul sa aiba luciditate.........pe bune ati arat ce puteti un viceprimar nu are notiuni de termene si maghiar........dar oare primarul stie ce e biped? asta da era farsa realyyy
Postat 30 Aprilie 2010, 13:01 de anca
Eu
Anca ..... esti blonda???
Postat 30 Aprilie 2010, 10:23 de Eu
Buna asta!
Buna asta cu Biro. Am ras cu lacrimi! Aveti cumva si inregistrarea?
Postat 29 Aprilie 2010, 22:50 de Ichim
anca esti in plus
anca ,esti cu capul .....ce desteapta esti tu ....in caz ca neuronul tau nu s-a prins despre ce e vorba ,iti zic sa mai citesti inca odata ...poate o sa iti dai seama ca sectiunea Premiile lui bihorel este un pamflet ....vezi dexu .....desteapta dracului.
Postat 29 Aprilie 2010, 18:34 de monoped
ha, ha, ha
BIPÉD, -Ă, bipezi, -de, adj. (Adesea substantivat) Care stă sau umblă în două picioare. in bihorel sunt numai incopeteti care nu au nici in maneca cu reptatia de ziaristi.....vai de curul lor dar probabil salariile sunt ff mici in raport cu calitatea prestatiei........halal ziar bun de hartie igenica sau de sobolani.........ha, ha, ha
Postat 29 Aprilie 2010, 18:19 de anca
stie ceva
probabil in 4 labe e mai bine,ce aveti cu gusturile femeii,invidiosilor
Postat 29 Aprilie 2010, 12:09 de el

FOTO BIHOREANUL

  • Oradea tricoloră: Oraşul s-a umplut cu steaguri (FOTO)
  • Scene sumbre: Zeci de porumbei morţi, în parcurile şi scuarurile din Oradea (FOTO)
  • Patru locuinţe în 10 zile! Peste 200 de voluntari orădeni au ridicat case pentru sărmani (FOTO)
  • Feli a încins o 'horă rock' la ERA Park Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Mihai Neşu, la Balul caritabil organizat de notarii din Oradea pentru centrul său de recuperare: 'Fundaţia este bucuria cea mai mare din viaţa mea' (FOTO)
  • Târgul Pălincarilor: Parcul Nicolae Bălcescu s-a umplut de lume (FOTO)
  • Accident cu 5 maşini pe strada Vladimirescu (FOTO)
  • Mass-media şi istoria recentă: Jurnalişti şi istorici din trei ţări dezbat la Oradea cum devin articolele de presă istorie (FOTO)
  • A vrut, dar n-a putut! Primăria Oradea a încercat să taie mai mulţi copaci de lângă Liceul German, dar a oprit-o APM Bihor (FOTO)
  • Foaia Românească în agonie: Înfiinţat cu 65 de ani în urmă, cel mai vechi ziar românesc din Ungaria riscă să ajungă în pragul închiderii (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON