URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 25 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
29 Aprilie 2010, 07:51

Rozalia Biro către Buzdugan: "Nu sunt bipedă!"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Funcţionarii municipalităţii treceau vineri pe holurile instituţiei pufnind în râs. Angajaţii s-au distrat copios de farsa telefonică făcută în aceeaşi dimineaţă de Daniel Buzdugan de la Radio Zu viceprimăriţei Rozalia Biro.

Buzdugan s-a recomandat drept un jurnalist de la Realitatea TV care vrea să facă o emisiune în Oradea despre... copiii bipezi. Luată prin surprindere, viceprimăriţa, care răspunde de problemele sociale, a confundat bipezii cu cerşetorii şi a acceptat încântată să participe la emisiunea despre umblătorii în două picioare.

Biro l-a asigurat însă pe Buzdugan că "majoritatea copiilor bipezi din Oradea provin din alte localităţi" şi că pe străzile din municipiu abia dacă pot fi găsiţi unul sau doi, pentru că Poliţia Comunitară i-a ridicat pe mai toţi. Culmea e că, mamă a doi copii, viceprimăriţa a spus inclusiv că nu are niciun biped în familie!

Adevărul e unul singur şi îl deţine nu Buzdugan, ci Bihorel. De fapt, bipedul este un cetăţean cu minute puţine pe cartelă, care atunci când vrea să vorbească cu prietenii se limitează să dea un bip.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
PROSTIE !
e o vorba : daca tacea-i filozo(afa) ramaneai!
Postat 12 Mai 2010, 02:18 de gg
e de ras
asta e in trei picioare
Postat 10 Mai 2010, 17:36 de STIL
hahahhahaha
e de rasul lumii !
Postat 07 Mai 2010, 17:33 de kkkkkkk
capra
ea sta capra....
Postat 06 Mai 2010, 17:41 de patrupeda
@'anca'kaboou
:)) individa asta s-a facut singura de ...'ca.c.a.u'! ce functie are la udemeristi ? rusine!!!
Postat 02 Mai 2010, 23:03 de pitagora
pentru HANCA
dar nu e proasta probabil a fost obosita sau distrata, nu fiti mai severi decat trebuie, o felicitam ca a facut fata totusi a fost o farsa.....nu fiti rai, mai radeti, realaxati va...........dar nu o faceti proasta, e prea mult.
Postat 02 Mai 2010, 19:53 de anca
vai de p... ei
cum plm poate sa fie asa proasta ?
Postat 01 Mai 2010, 21:01 de hanca
lol
biro asta, e de tot rasul......
Postat 01 Mai 2010, 17:37 de oradean
lock-out
daca nu e bipeda, e patrupeda... hahahahahahhhaha.... ce i-au tras-o udemeristei !
Postat 01 Mai 2010, 17:30 de lock-out
lunatica
EA NU E BIPEDA, e "udemerista" saraca cu duhu...
Postat 01 Mai 2010, 17:26 de vai de curu ei
daca l as intreba
daca l as intreba pe Primar care semnificatia cuvantului MMMMMUUUU III EEE ce raspun credeti ca as primi? sau sa va intreb chiar pe voi MUUUUIIIIIE=gura, a sorbi......pariu ca v ati gandi la altceva la ce se gandesc si dobitoacele ce concluzie sa trag ca un roman nu cunoaste semnificatia : VREAU m U I E = VREAU GURITA< UN SARUT........ha, ha, ha....in fiecare zi invatam ;lucruri noi dar in parctica interpretam ce vrem.......
Postat 01 Mai 2010, 11:34 de apropo
podoaba capilara este cea mai importanta la o femeie realizezi cat de sanatoasa este
sa nu uitam si sa luam in considerare si varsta toti avem minte dar daca nu suntem sprijiniti moral sau social nu o dezvoltam, sa stiti ca saracia e mai sanatoasa decat prosperitatea urmata de regres asta ne a demonstrat d.na viceprimăriţei Rozalia Biro a fost la un randament dar trebuie sa recunoasca ca nu e de otel, sunt ff rari acesti oameni de otel...........apropo daca suntem unde suntem trebuie sa le multumim celor care ne au administrat social asta ne au oferit , bun sau rau numai MOARTEA sa i judece, parerea mea sincer si fara rusine, in ziua de azi daca nu ai tupeu mori de suparare.....va recomand tupeul nu renuntatati perseverati dar ramaneti SANATOSI.
Postat 01 Mai 2010, 10:19 de anca
Pentru eu
Spun de pe acuma pentru ca voi sa nu va mai chinuiti sa faceti speculatii. Eu sunt blonda!!Sunt deosebit de mandra de acest lucru! Si motivul pentru care scriu acest comentariu este pentru a le spune si celor ce nu stiu faptul ca a fi blond nu este egal cu a fi prost!!! Tin sa cred ca cei care cred asta nu sunt prea dezvoltati la nivel mental sau daca cineva greseste ceva imediat e asemuit cu o blonda! Mie asa de sila de oamenii acestia!! Uitati-va in jurul vostru si veti vedea o multime de oameni care nu au de-a face cu culoarea blonda si totusi nu au prea multa minte. Din pacate suntem o natiune de cea mai joasa speta si sunt cat se poate de convinsa ca lucrurile nu se vor schimba decat daca cumva, printr-o minune, se vor strange oamenii si vor incerca sa faca ceva. Nu ramane decat sa ne rugam bunului Dumnezeu sa ne ajute sa depasim momentele astea care parca nu se mai termina.
Postat 01 Mai 2010, 00:48 de Oradeanca
ce ironie
sunt al naibii de bruneta apropo de pamflet ce ar fi sa faceti unul cu salariatii vostri pe rad in frunte cu liderul care aproba calitate net inferioara numai sa faca oua redactia voastra........ha, ha, ha cum sa razi de o unguroaica e penibil e ca si cum ai astepta ca nebunul sa aiba luciditate.........pe bune ati arat ce puteti un viceprimar nu are notiuni de termene si maghiar........dar oare primarul stie ce e biped? asta da era farsa realyyy
Postat 30 Aprilie 2010, 13:01 de anca
Eu
Anca ..... esti blonda???
Postat 30 Aprilie 2010, 10:23 de Eu
Buna asta!
Buna asta cu Biro. Am ras cu lacrimi! Aveti cumva si inregistrarea?
Postat 29 Aprilie 2010, 22:50 de Ichim
anca esti in plus
anca ,esti cu capul .....ce desteapta esti tu ....in caz ca neuronul tau nu s-a prins despre ce e vorba ,iti zic sa mai citesti inca odata ...poate o sa iti dai seama ca sectiunea Premiile lui bihorel este un pamflet ....vezi dexu .....desteapta dracului.
Postat 29 Aprilie 2010, 18:34 de monoped
ha, ha, ha
BIPÉD, -Ă, bipezi, -de, adj. (Adesea substantivat) Care stă sau umblă în două picioare. in bihorel sunt numai incopeteti care nu au nici in maneca cu reptatia de ziaristi.....vai de curul lor dar probabil salariile sunt ff mici in raport cu calitatea prestatiei........halal ziar bun de hartie igenica sau de sobolani.........ha, ha, ha
Postat 29 Aprilie 2010, 18:19 de anca
stie ceva
probabil in 4 labe e mai bine,ce aveti cu gusturile femeii,invidiosilor
Postat 29 Aprilie 2010, 12:09 de el
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Se lucrează la noul terminal al Aeroportului Oradea. Construcţia va fi gata la toamnă (FOTO)
  • Gata cu transparenţa! Ioan Mihaiu nu mai vrea întrebări din partea presei în timpul ședințelor Colegiului prefectural (FOTO)
  • Un TIR plin cu stupi cu albine, răsturnat lângă Băile Felix (FOTO / VIDEO)
  • Pompierii bihoreni 'salvează' dragostea de carte: Au donat cărţi elevilor din trei şcoli rurale (FOTO)
  • Let’s Get Green: Elevii de la Şcoala 11 au plantat 100 de puieţi de arbori (FOTO)
  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON