URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 18 AUGUST 2017
Ediția tipărită
Părerea noastră
Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când nu mai au argumente, adversarii primarului îl acuză că e un biet ţăran de la Birtin. De curând, Bolojan a anunţat că vrea să asaneze centrul oraşului de dughene, de magazine second hand şi de spaţii părăginite de ani buni. Reacţia a fost dură din partea inamicilor, semn că nu sunt altceva decât nişte peizani neintegraţi.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vi se pare normal că un drum de Cluj cu maşina vă ia cel puţin trei ore din viaţă? Asta dacă nu chiar viaţa, dacă ajungeţi cu bine, fără să daţi în "insulele de calmare" de pe DN1 şi fără să vă lovească alt nefericit la ieşirea din aceleaşi şicane, hotărâte doar pentru a da de lucru (vorba vine, lucru!) unor "băieţi deştepţi", cu pile la Ministerul Transporturilor şi/sau la Partid. Că n-am auzit pe nimeni că ar fi gonit pe şoseaua strâmtă şi prea aglomerată cu lejeritate occidentală...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Faţă de prima ediţie, când am stat înghesuiţi pe scaune de plastic lângă statuia din Parcul 1 Decembrie, Caravana Next de anul acesta a fost o întâmplare mult mai plăcută. Parcul Cetăţii e foarte potrivit pentru proiecţii în aer liber: eşti în centrul oraşului, dar nu e nici gălăgie, nici poluare, nu deranjezi pe nimeni, nu te deranjează nimeni şi, parcă, iarba verde te face să simţi că eşti plecat din oraş.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu transformarea Pieței Unirii într-o zonă preponderent pietonală?




De stiut
Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Printr-o decizie din 30 mai a.c., care a fost publicată în Monitorul Oficial din 17 iulie, Curtea Constituţională interzice aplicarea unor pedepse disproporţionate pentru comiterea unor infracţiuni repetate. Aşa cum am arătat la momentul pronunţării deciziei, dacă o persoană fura din aceeaşi casă, în fiecare zi, câte ceva, timp de mai mulţi ani, era o singură faptă continuată şi se aplica o singură pedeapsă, pe când dacă o alta fura câte o găină din 30 de gospodării, în aceeaşi noapte, urma să fie pedepsită pentru 30 de furturi, iar pedeapsa minimă era în jur de 10 ani de închisoare...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Studiu extrem de controversat, apărut în această lună: Oameni de ştiinţă din SUA au prelevat celule de piele de la bolnavi de schizofrenie şi le-au injectat în creierul unor şoareci. În mod surprinzător, şoarecii care au primit celule de la pacienţii cu schizofrenie au început să manifeste simptome similare cu boala în cauză: somn deranjat, teamă faţă de străini, anxietate ridicată, efort în a reţine lucrurile nou-învăţate şi alte asemenea caracteristici.
29 Aprilie 2010, 07:51

Rozalia Biro către Buzdugan: "Nu sunt bipedă!"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Funcţionarii municipalităţii treceau vineri pe holurile instituţiei pufnind în râs. Angajaţii s-au distrat copios de farsa telefonică făcută în aceeaşi dimineaţă de Daniel Buzdugan de la Radio Zu viceprimăriţei Rozalia Biro.

Buzdugan s-a recomandat drept un jurnalist de la Realitatea TV care vrea să facă o emisiune în Oradea despre... copiii bipezi. Luată prin surprindere, viceprimăriţa, care răspunde de problemele sociale, a confundat bipezii cu cerşetorii şi a acceptat încântată să participe la emisiunea despre umblătorii în două picioare.

Biro l-a asigurat însă pe Buzdugan că "majoritatea copiilor bipezi din Oradea provin din alte localităţi" şi că pe străzile din municipiu abia dacă pot fi găsiţi unul sau doi, pentru că Poliţia Comunitară i-a ridicat pe mai toţi. Culmea e că, mamă a doi copii, viceprimăriţa a spus inclusiv că nu are niciun biped în familie!

Adevărul e unul singur şi îl deţine nu Buzdugan, ci Bihorel. De fapt, bipedul este un cetăţean cu minute puţine pe cartelă, care atunci când vrea să vorbească cu prietenii se limitează să dea un bip.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
PROSTIE !
e o vorba : daca tacea-i filozo(afa) ramaneai!
Postat 12 Mai 2010, 02:18 de gg
e de ras
asta e in trei picioare
Postat 10 Mai 2010, 17:36 de STIL
hahahhahaha
e de rasul lumii !
Postat 07 Mai 2010, 17:33 de kkkkkkk
capra
ea sta capra....
Postat 06 Mai 2010, 17:41 de patrupeda
@'anca'kaboou
:)) individa asta s-a facut singura de ...'ca.c.a.u'! ce functie are la udemeristi ? rusine!!!
Postat 02 Mai 2010, 23:03 de pitagora
pentru HANCA
dar nu e proasta probabil a fost obosita sau distrata, nu fiti mai severi decat trebuie, o felicitam ca a facut fata totusi a fost o farsa.....nu fiti rai, mai radeti, realaxati va...........dar nu o faceti proasta, e prea mult.
Postat 02 Mai 2010, 19:53 de anca
vai de p... ei
cum plm poate sa fie asa proasta ?
Postat 01 Mai 2010, 21:01 de hanca
lol
biro asta, e de tot rasul......
Postat 01 Mai 2010, 17:37 de oradean
lock-out
daca nu e bipeda, e patrupeda... hahahahahahhhaha.... ce i-au tras-o udemeristei !
Postat 01 Mai 2010, 17:30 de lock-out
lunatica
EA NU E BIPEDA, e "udemerista" saraca cu duhu...
Postat 01 Mai 2010, 17:26 de vai de curu ei
daca l as intreba
daca l as intreba pe Primar care semnificatia cuvantului MMMMMUUUU III EEE ce raspun credeti ca as primi? sau sa va intreb chiar pe voi MUUUUIIIIIE=gura, a sorbi......pariu ca v ati gandi la altceva la ce se gandesc si dobitoacele ce concluzie sa trag ca un roman nu cunoaste semnificatia : VREAU m U I E = VREAU GURITA< UN SARUT........ha, ha, ha....in fiecare zi invatam ;lucruri noi dar in parctica interpretam ce vrem.......
Postat 01 Mai 2010, 11:34 de apropo
podoaba capilara este cea mai importanta la o femeie realizezi cat de sanatoasa este
sa nu uitam si sa luam in considerare si varsta toti avem minte dar daca nu suntem sprijiniti moral sau social nu o dezvoltam, sa stiti ca saracia e mai sanatoasa decat prosperitatea urmata de regres asta ne a demonstrat d.na viceprimăriţei Rozalia Biro a fost la un randament dar trebuie sa recunoasca ca nu e de otel, sunt ff rari acesti oameni de otel...........apropo daca suntem unde suntem trebuie sa le multumim celor care ne au administrat social asta ne au oferit , bun sau rau numai MOARTEA sa i judece, parerea mea sincer si fara rusine, in ziua de azi daca nu ai tupeu mori de suparare.....va recomand tupeul nu renuntatati perseverati dar ramaneti SANATOSI.
Postat 01 Mai 2010, 10:19 de anca
Pentru eu
Spun de pe acuma pentru ca voi sa nu va mai chinuiti sa faceti speculatii. Eu sunt blonda!!Sunt deosebit de mandra de acest lucru! Si motivul pentru care scriu acest comentariu este pentru a le spune si celor ce nu stiu faptul ca a fi blond nu este egal cu a fi prost!!! Tin sa cred ca cei care cred asta nu sunt prea dezvoltati la nivel mental sau daca cineva greseste ceva imediat e asemuit cu o blonda! Mie asa de sila de oamenii acestia!! Uitati-va in jurul vostru si veti vedea o multime de oameni care nu au de-a face cu culoarea blonda si totusi nu au prea multa minte. Din pacate suntem o natiune de cea mai joasa speta si sunt cat se poate de convinsa ca lucrurile nu se vor schimba decat daca cumva, printr-o minune, se vor strange oamenii si vor incerca sa faca ceva. Nu ramane decat sa ne rugam bunului Dumnezeu sa ne ajute sa depasim momentele astea care parca nu se mai termina.
Postat 01 Mai 2010, 00:48 de Oradeanca
ce ironie
sunt al naibii de bruneta apropo de pamflet ce ar fi sa faceti unul cu salariatii vostri pe rad in frunte cu liderul care aproba calitate net inferioara numai sa faca oua redactia voastra........ha, ha, ha cum sa razi de o unguroaica e penibil e ca si cum ai astepta ca nebunul sa aiba luciditate.........pe bune ati arat ce puteti un viceprimar nu are notiuni de termene si maghiar........dar oare primarul stie ce e biped? asta da era farsa realyyy
Postat 30 Aprilie 2010, 13:01 de anca
Eu
Anca ..... esti blonda???
Postat 30 Aprilie 2010, 10:23 de Eu
Buna asta!
Buna asta cu Biro. Am ras cu lacrimi! Aveti cumva si inregistrarea?
Postat 29 Aprilie 2010, 22:50 de Ichim
anca esti in plus
anca ,esti cu capul .....ce desteapta esti tu ....in caz ca neuronul tau nu s-a prins despre ce e vorba ,iti zic sa mai citesti inca odata ...poate o sa iti dai seama ca sectiunea Premiile lui bihorel este un pamflet ....vezi dexu .....desteapta dracului.
Postat 29 Aprilie 2010, 18:34 de monoped
ha, ha, ha
BIPÉD, -Ă, bipezi, -de, adj. (Adesea substantivat) Care stă sau umblă în două picioare. in bihorel sunt numai incopeteti care nu au nici in maneca cu reptatia de ziaristi.....vai de curul lor dar probabil salariile sunt ff mici in raport cu calitatea prestatiei........halal ziar bun de hartie igenica sau de sobolani.........ha, ha, ha
Postat 29 Aprilie 2010, 18:19 de anca
stie ceva
probabil in 4 labe e mai bine,ce aveti cu gusturile femeii,invidiosilor
Postat 29 Aprilie 2010, 12:09 de el
conter
FOTO BIHOREANUL
  • Madrugada Concept a deschis cel mai modern showroom de tâmplărie PVC şi aluminiu, pe Calea Aradului nr. 4 (FOTO)
  • Noi 'angajaţi' la Jandarmeria Bihor: doi căţei rottweiler vor însoţi jandarmii în misiuni (FOTO/VIDEO)
  • Zoo s-a sălbăticit! Extinsă şi refăcută din temelii acum 4 ani, Grădina Zoologică din Oradea s-a degradat sub ochii celor plătiţi s-o îngrijească (FOTO)
  • Un nou accident la intersecţia bulevardului Magheru cu Parcul Traian din Oradea: Un Audi a intrat în plin într-un Peugeot (FOTO)
  • Drumul spre o casă: Drama familiei care locuia sub Podul Prezan sensibilizează autoritățile şi câţiva binevoitori (FOTO)
  • Orădenii din străinătate s-ar întoarce acasă. Dacă n-ar fi atâta birocraţie, iar Educaţia şi Sănătatea ar fi puse la punct! (FOTO)
  • Avionul a plecat! Cursa Oradea - Milano, anulată de Ryanair din cauza furtunii, a fost reluată duminică dimineaţă (FOTO)
  • Prima seară la Armonia. Cea mai mare şi impresionantă sală de evenimente din Oradea a fost inaugurată cu un show pe cinste (FOTO/VIDEO)
  • Marea 'săpuneală': RER spală şi dezinfectează containerele şi pubelele din oraş (FOTO)
  • Termen 31 decembrie. Policlinica cu plată va fi evacuată de Primăria Oradea din cauza stării avansate de degradare a clădirii (FOTO)
TIMP LIBER
Timp liber
CURS VALUTAR
  • 1 USD = 3.9104 RON
  • 1 EUR = 4.5816 RON
  • 1 HUF = 0.0151 RON