URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 10 DECEMBRIE 2016
Ediția tipărită
Părerea noastră
Folclor de Bihor
E campanie electorală. Ne uităm la candidaţi şi râdem de ei şi de inepţiile pe care le debitează. Nişte proşti. După alegeri vor ajunge parlamentari, îşi vor vota salarii şi pensii nesimţite, îşi vor pune loazele, amantele şi neamurile în posturi bine plătite. Atunci, vă întreb, cine-i prostul?
Zic şi eu
Şi-l închipuie cineva pe Cioloş avându-l ministru de Externe pe Titus Corlăţean? Pe Ponta colaborând cu un ministru al Justiţiei pe nume Monica Macovei? Sunteţi de acord, ar fi de neînchipuit! E ca şi cum ai amesteca un Moet cu poşircă de Vaslui ori ca o tentativă de a îmbunătăţi spirt de pufoaică prin cupajare cu Hennessy. Probabil aceeaşi senzaţie aţi avea, însă, la altă poznă a imaginaţiei: Bolojan edil şef şi Andrei Luncan arhitect şef, ori Adelina Coste primăriţă şi Eduard Florea city-manager...
Cum a fost?
Dragostea de ţară e imposibilă fără o ţâră de îndoctrinare. Eu fac parte dintr-o generaţie care şi-a luat doza încă din grădiniţă: cântece, poezii, steguleţe, uniforme, cravate, portrete, poveşti, legende, lecţii de istorie... Fiinţa naţională era extrem de prezentă în jurul meu. Ah, şi mai era ceva: "Trei culooori cunoooosc pe luuuumeee...", imnul naţional de dinainte de '89.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cu reprezentații cărei formațiuni politice veți vota la alegerile parlamentare?












De stiut
Avocatul Bihoreanului
Prin Decizia nr. 624 din 26 octombrie 2016, publicată în Monitorul Oficial nr. 937 din 22.11.2016, Curtea Constituţională a declarat neconstituţională legea prin care se permitea ca persoanele cercetate pentru plagiat să poată renunţa la titlul de doctor. Află ce presupune aceasta!
Bihoreanul la medic
Anorexia este o pierdere a apetitului sau lipsa voinţei de a mânca. Trebuie deosebită de intoleranţele alimentare (cea mai frecventă este intoleranţa la lapte, dar există multiple alte alimente care pot da intoleranţă), sau de saţietatea precoce (când ingerarea unei mici cantităţi de alimente determină o senzaţie de plenitudine). 
Psihologul Bihoreanului
Gândurile şi trăirile cu tentă spirituală şi religioasă activează centrii recompensei din creier deoarece aceştia reîntăresc la rândul lor credinţa în sine. "Reîntărirea credinţelor tale te face să te simţi puţin mai bine şi mai în siguranţă" a declarat Jordan Grafman, directorul unui centru de cercetări al Institutului de Reabilitări din Chicago.
29 Aprilie 2010, 07:51

Rozalia Biro către Buzdugan: "Nu sunt bipedă!"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Funcţionarii municipalităţii treceau vineri pe holurile instituţiei pufnind în râs. Angajaţii s-au distrat copios de farsa telefonică făcută în aceeaşi dimineaţă de Daniel Buzdugan de la Radio Zu viceprimăriţei Rozalia Biro.

Buzdugan s-a recomandat drept un jurnalist de la Realitatea TV care vrea să facă o emisiune în Oradea despre... copiii bipezi. Luată prin surprindere, viceprimăriţa, care răspunde de problemele sociale, a confundat bipezii cu cerşetorii şi a acceptat încântată să participe la emisiunea despre umblătorii în două picioare.

Biro l-a asigurat însă pe Buzdugan că "majoritatea copiilor bipezi din Oradea provin din alte localităţi" şi că pe străzile din municipiu abia dacă pot fi găsiţi unul sau doi, pentru că Poliţia Comunitară i-a ridicat pe mai toţi. Culmea e că, mamă a doi copii, viceprimăriţa a spus inclusiv că nu are niciun biped în familie!

Adevărul e unul singur şi îl deţine nu Buzdugan, ci Bihorel. De fapt, bipedul este un cetăţean cu minute puţine pe cartelă, care atunci când vrea să vorbească cu prietenii se limitează să dea un bip.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
PROSTIE !
e o vorba : daca tacea-i filozo(afa) ramaneai!
Postat 12 Mai 2010, 02:18 de gg
e de ras
asta e in trei picioare
Postat 10 Mai 2010, 17:36 de STIL
hahahhahaha
e de rasul lumii !
Postat 07 Mai 2010, 17:33 de kkkkkkk
capra
ea sta capra....
Postat 06 Mai 2010, 17:41 de patrupeda
@'anca'kaboou
:)) individa asta s-a facut singura de ...'ca.c.a.u'! ce functie are la udemeristi ? rusine!!!
Postat 02 Mai 2010, 23:03 de pitagora
pentru HANCA
dar nu e proasta probabil a fost obosita sau distrata, nu fiti mai severi decat trebuie, o felicitam ca a facut fata totusi a fost o farsa.....nu fiti rai, mai radeti, realaxati va...........dar nu o faceti proasta, e prea mult.
Postat 02 Mai 2010, 19:53 de anca
vai de p... ei
cum plm poate sa fie asa proasta ?
Postat 01 Mai 2010, 21:01 de hanca
lol
biro asta, e de tot rasul......
Postat 01 Mai 2010, 17:37 de oradean
lock-out
daca nu e bipeda, e patrupeda... hahahahahahhhaha.... ce i-au tras-o udemeristei !
Postat 01 Mai 2010, 17:30 de lock-out
lunatica
EA NU E BIPEDA, e "udemerista" saraca cu duhu...
Postat 01 Mai 2010, 17:26 de vai de curu ei
daca l as intreba
daca l as intreba pe Primar care semnificatia cuvantului MMMMMUUUU III EEE ce raspun credeti ca as primi? sau sa va intreb chiar pe voi MUUUUIIIIIE=gura, a sorbi......pariu ca v ati gandi la altceva la ce se gandesc si dobitoacele ce concluzie sa trag ca un roman nu cunoaste semnificatia : VREAU m U I E = VREAU GURITA< UN SARUT........ha, ha, ha....in fiecare zi invatam ;lucruri noi dar in parctica interpretam ce vrem.......
Postat 01 Mai 2010, 11:34 de apropo
podoaba capilara este cea mai importanta la o femeie realizezi cat de sanatoasa este
sa nu uitam si sa luam in considerare si varsta toti avem minte dar daca nu suntem sprijiniti moral sau social nu o dezvoltam, sa stiti ca saracia e mai sanatoasa decat prosperitatea urmata de regres asta ne a demonstrat d.na viceprimăriţei Rozalia Biro a fost la un randament dar trebuie sa recunoasca ca nu e de otel, sunt ff rari acesti oameni de otel...........apropo daca suntem unde suntem trebuie sa le multumim celor care ne au administrat social asta ne au oferit , bun sau rau numai MOARTEA sa i judece, parerea mea sincer si fara rusine, in ziua de azi daca nu ai tupeu mori de suparare.....va recomand tupeul nu renuntatati perseverati dar ramaneti SANATOSI.
Postat 01 Mai 2010, 10:19 de anca
Pentru eu
Spun de pe acuma pentru ca voi sa nu va mai chinuiti sa faceti speculatii. Eu sunt blonda!!Sunt deosebit de mandra de acest lucru! Si motivul pentru care scriu acest comentariu este pentru a le spune si celor ce nu stiu faptul ca a fi blond nu este egal cu a fi prost!!! Tin sa cred ca cei care cred asta nu sunt prea dezvoltati la nivel mental sau daca cineva greseste ceva imediat e asemuit cu o blonda! Mie asa de sila de oamenii acestia!! Uitati-va in jurul vostru si veti vedea o multime de oameni care nu au de-a face cu culoarea blonda si totusi nu au prea multa minte. Din pacate suntem o natiune de cea mai joasa speta si sunt cat se poate de convinsa ca lucrurile nu se vor schimba decat daca cumva, printr-o minune, se vor strange oamenii si vor incerca sa faca ceva. Nu ramane decat sa ne rugam bunului Dumnezeu sa ne ajute sa depasim momentele astea care parca nu se mai termina.
Postat 01 Mai 2010, 00:48 de Oradeanca
ce ironie
sunt al naibii de bruneta apropo de pamflet ce ar fi sa faceti unul cu salariatii vostri pe rad in frunte cu liderul care aproba calitate net inferioara numai sa faca oua redactia voastra........ha, ha, ha cum sa razi de o unguroaica e penibil e ca si cum ai astepta ca nebunul sa aiba luciditate.........pe bune ati arat ce puteti un viceprimar nu are notiuni de termene si maghiar........dar oare primarul stie ce e biped? asta da era farsa realyyy
Postat 30 Aprilie 2010, 13:01 de anca
Eu
Anca ..... esti blonda???
Postat 30 Aprilie 2010, 10:23 de Eu
Buna asta!
Buna asta cu Biro. Am ras cu lacrimi! Aveti cumva si inregistrarea?
Postat 29 Aprilie 2010, 22:50 de Ichim
anca esti in plus
anca ,esti cu capul .....ce desteapta esti tu ....in caz ca neuronul tau nu s-a prins despre ce e vorba ,iti zic sa mai citesti inca odata ...poate o sa iti dai seama ca sectiunea Premiile lui bihorel este un pamflet ....vezi dexu .....desteapta dracului.
Postat 29 Aprilie 2010, 18:34 de monoped
ha, ha, ha
BIPÉD, -Ă, bipezi, -de, adj. (Adesea substantivat) Care stă sau umblă în două picioare. in bihorel sunt numai incopeteti care nu au nici in maneca cu reptatia de ziaristi.....vai de curul lor dar probabil salariile sunt ff mici in raport cu calitatea prestatiei........halal ziar bun de hartie igenica sau de sobolani.........ha, ha, ha