URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 23 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
21 Septembrie 2010, 12:43

Şmecheraş lăsat fără permis după ce a a fost prins beat la volan

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tânărul orădean se afla la volanul unui BMW cu numărul de înmatriculare BH-30-MIH şi a fost oprit pe strada Sucevei, în zorii zilei de luni, în jurul orei 3, de o patrulă formată din poliţiştii Serviciului Poliţiei Rutiere şi ai Poliţiei Comunitare.

Venea de la o petrecere, pesemne, căci după ce a suflat în alcooltest, aparatul a relevat o concentraţie alcoolică de 0,84 mg/l alcool pur în aerul expirat. Drept urmare, Mihai Şandor a fost condus la spital unde i s-au prelevat probe biologice.

„Tânărului i s-a ridicat permisul şi i s-a întocmit dosar penal pentru conducere în stare de ebrietate, riscând pedeapsa cu închisoare între 1 şi 5 ani şi anularea permisului" a declarat comisarul Ioana Indrieş, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor.

Mihai Şandor nu este singurul şofer prins băut la volan la sfârşitul săptămânii trecute. Potrivit purtătorului de cuvânt al poliţiei, în urma acţiunilor Poliţiei Rutiere Bihor, în weekend-ul trecut 6 şoferi s-au ales cu dosare penale pentru conducere sub influenţa băuturilor alcoolice, 197 au fost amendaţi pentru depăşirea limitelor legale de viteză, 29 pentru lipsa centurii de siguranţă.

În total, valoarea amenzilor date se ridică la aproximativ 32.000 lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
24 Comentarii
extraordinar
Nu-mi vine sa cred ce probleme "existentiale" au oamenii din Oradea. De ce naiba nu ne pasa de copacii pe care primaria vrea sa-i macelareasca sau de aberatia de pod de pe Sovata? Ce e asta pagina de tabloid? De ce ii transformam in vedete pe toti cei care nu merita? Lasati-l pe amaratu asta in pace, avem probleme mai mari... Incredibil ce a ajuns comunitatea oradeana...
Postat 25 Octombrie 2010, 12:13 de LL
Pentru XYZ....
XYZ, o fi personajul principal din povestea asta baiat de treaba, nu te contrazic, dar crede-ma pe cuvant ca nu toate femeile din oras cad pe spate cand vad un BMW, asa ca mai usurel cu "in fiecare seara poate avea orice femeie din orasul asta la picioarele sale"... Inca mai exista unele (femei, ca sa fie clar pentru "public"), mai RELE ce-i drept, care nu sunt de vanzare!
Postat 04 Octombrie 2010, 22:35 de FEMEIE REA
...
Buna , Se pare ca voi aveti ceva personal cu Mihai, il faceti in fel si chip pentru ce anume? a facut cuiva rau? a dat in cap? a furat painea cuiva? Da, a condus beat. Atat !!! Din fericire nu s-a intamplat nimic. Nu a lovit pe nimeni "cocalarul cu BMW" deci mai bine vedeti-va de probleme voastre si nu judecati o persoana pe care nu o cunoasteti personal doar prin intermediul unor nenorocite de fotografii ! Nu suntem Dumnezeu sa judecam pe nimeni ! Daca a procedat gresit tot el va suporta consecintele nu voi ! ! ! Mi se pare jenant sa va dati cu parerea despre el si mai ales sa intrati cu "bocancii " atat de adanc in viata acestui baiat. Nu ar trebui sa va legati de anumite lucruri intime sau de familie. Nu aveti nici un drept ! Pe viitor masurati-va cuvintele si rezolvati-va propriile probleme in loc sa scrieti aici tot felul de ineptii iar daca nu reusiti sa le rezolvati mergeti la psiholog. O seara placuta si sper sa puteti dormi linistiti, fara sa ii mai purtati de grija lui Mihai.
Postat 22 Septembrie 2010, 22:24 de A
prea multi bagatori de seama vor sa-mi dea sfaturi despre cum ar trebuii sa traiesc s...
... daca lumea te vorbeste pe la spate inseamna ca esti cel putin cu un pas in fatza lor :)
Postat 22 Septembrie 2010, 22:20 de Sandor Mihai Bogdan
PENBIL
PENIBIL,JENANT,BA CE DREQ TOT O DAI CU \" SUNTETI INVIDIOSI \" ? CINE DREQ E INVIDIOS PE MURITORU DE FOAME ZIS MISU? CE DREQ O FI INVENTAT ASTA DE STA ASA LANGA JAGARDEAUA AIA DE MASINA TRECUTA DE VREMEA EI ,TU TOT O DA CU \" SUNTETI INVIDIOSI \" CA NICI DREQ NU ISI DORESTE JMEKERIE CA A LUI,LUZER RATAT PENIBIL DE ROMANIA ,NU TE VEZI MAH? VAI DE CAPU TAU AI FATA DE MURITOR DE FOAME,DA-TE IN GATU MATII DE TARAN RETARDAT,IMI VINE SA VARS CAND VAD CAT DE INCULT E PROSTU ASTA,FIT-AR MUTRA PAVAJ,LUZER INDIAN ,COCOTERIST NESPALAT
Postat 22 Septembrie 2010, 22:17 de JENU
....
Pai atunci muriti cu el de mana, fmm voastre de cocalari borati
Postat 22 Septembrie 2010, 22:09 de wal
MISU
bah..sunteti zero...mihai va da clasa la toti si o sa vedeti k nu o sa i se intample nimik...pt k e smecher si se descurk indiferent de imprejurimi...asa k toti ce il vb de rau sinteti invidiosi si sub nivelul marii...nush dupa ce draq va bagati in seama cu comentarii muiste k voi...pt misu pana la moarte toata echipa...LUK
Postat 22 Septembrie 2010, 21:32 de LUK
.......
:)))))))) ... ce cuvinte mari ai invatat azi. Tu esti din speta cocalar spalat, asa-i? Mami ta e sclava ce lucreaza pt mine ca sa isi tina avortonul ( in speta tu ) cu bani de buda sambata seara in club. Asa ca subtire si mergi pe burta.
Postat 22 Septembrie 2010, 18:57 de Profu' cu mercedes
habar n-aveti
mai daca habar n-aveti dupa ce draq comentati vai si amar de invidiosi mai bine vedeti de problemele voastre nu de problemele altuia el ii cocalar de trafic bea care ii problema voastra decat sa stea in fata calculatorului mai bine petrece voi pauza va faceti laba in fata calculatorului si lasati comenturi de prost gust iar tu profule vai si amar de tine cred ca mata ii o sclava si tu muncesti pe dincolo si incerci sa o scoti la liman
Postat 22 Septembrie 2010, 14:46 de unu altu
..........
Da' mah...valoare de valoare: bere skol ( 1.9 RON doza ) avem, 100 de lei ( o hartie de 50, restul de 5) aavem), janghina de bmw cu kilometrajul dat de 2 ori inapoi avem. Aia da valoare. Dati-va'ns sange, opincarilor. Sunteti la prima generatie care poarta pantofi si mananca din farfurie, si s-a umflat valoarea in voi. Marsh, sclavilor. PS: v-am vazut si " campioanele "....Vai de steaua voastra. Decat o javra mustind de jeg ca alea, mai bine o palma curata in baie.
Postat 22 Septembrie 2010, 14:07 de Profu' cu mercedes
COCALAR TARAN MIZERIE DE MANELIST
bai cocalare esti un zero,la ce dreq de \"afaceri\" te pricepi ma?sa vinzi telefoane sau haine?si daca alea is femei care le porti tu cu masina atunci si buna-mea ii miss toamna.Uitati-va la el ce fata de luzer are,tipic manelist,tricou din piata,pun pariu ca are si cu DA PUTA MADRE,si mai sta si in poza tipic cocalar manelist cu BMW,oricum depasit modelu da pt el BUN se crede tare limbricu.VAI SH-AMAR omule,zici MIHAIE si tragi apa
Postat 22 Septembrie 2010, 00:17 de unu
adevarul despre mihai
am fost coleg cu mihai si pot sa confirm ca avea intr-adevar succes la femei, colegele fiind topite dupa el. nu era cel mai prost, dar nici cel mai destept. se lauda intr-a doispea ca isi face marire de penis si cred ca si-a facut ca l-am vazut o data la toaleta cand fumam acolo mai multi si avea mare nevoie. apoi a zis ca daca spun la cineva ma sparge, de pe atunci avea gasca de oameni oarecum dubiosi, apoi intr-o zi dupa scoala m-a batut cu smecherii lui pt ca au inceput sa rada colegii de el ca are scula mica si el a crezut ca eu am zis. chiar nu era adevarat, asa ca acum, oricum sunt departe de oradea, pot sa spun adevarul ca nu are sculka mica ci foarte mica. de ce credeti voi ca are pozele alea cu bani, costum alb si bmw pe hi5?
Postat 21 Septembrie 2010, 15:52 de coleg
cel mai smeker
sau trezit toti sa zika ka marius e kokalar da lor le este ciuda pe sucesul lui mihai in afaceri si cu femeile carel iubesc pentru ca e kiar de treaba si le da respekt la toti dusmanii sai care asa il respekta si poarta frika de mihai. nici fotbalistii nu sunt mai smekeri decat mihai care are valoare si va da respekt la toti care santeti prosti si va faceti l.a.b.a. la kalkulator cind el are femei kate vrea si de fapt alege ca ele umbla dupe el. ma scuip pe voi care il vorbiti de rau pe mihai, tovarasu nostru forevar respekt si la mai mult wisci si masini d3e 3000 motoru pline cu femei bune...noi stim mihai ca asta e doar un moment ce o sa treaka si iar fakem kefuri ku p.i.z.d.e.l.e si konkurs cu masinile
Postat 21 Septembrie 2010, 15:44 de respekt mihaie
Cocalar
Asta da exemplu tipic de cocalar roman ... un cotetz de BMW, cu un cotetz de comportament ... Trist ca vezi asemenea exemplare...
Postat 21 Septembrie 2010, 15:32 de Cangurul Hienos
Urari de bine !
adica de P * U * L * A
Postat 21 Septembrie 2010, 15:24 de Cineva
Urari de bine !
Sa ne sugi de * mihaie
Postat 21 Septembrie 2010, 15:23 de Cineva
@xyz
Nici tu "n-uti" lasa tovarasii!! "Firar" mama ei de gramatica limbi romane!!!
Postat 21 Septembrie 2010, 15:09 de bimmer
tzaranisme
Taranul nici nu stie cat e de penibil sa se dea mare cu munca unor ingineri nemti!
Postat 21 Septembrie 2010, 15:07 de bimmer
santeti voi distrusi
ba ce kretini santetiiiii toti care scrieti aici niste ratati de profesori sau dastia de va dati tare desteptiiiiii si nu aveti un leu in buzunar. mihai se stie la bisnis de va sparge pa toti si are bani sa kumpere toata sektia de pulitie daca vor muschi lui. tot respectu mihai si d-ai dreq pe toti ratati ce sa-u gasit sa comenteze de rau. respekt forevar
Postat 21 Septembrie 2010, 14:53 de marius
e un baiat de treaba
ce tot scrieti prostii de fapt e un baiat de milioane. voua va este ciuda si muriti de ciuda ca mihai are bani are gagici non stop, in fiecare seara poate avea orice femeie din orasul asta la picioarele sale, nu ca voi cu loganuri si cu ceva femeie distrusa. pe cand el sta cu tovarasii si 2-3 femei care mai de care in cluburi unde voi nu a-ti avea bani nici sa platiti la veceu, voi va cumparati fruti fresh de la alimentara. si va dati destepti sa comentati despre mihai care eun om de milioane si foarte bun prieten ca n-usi lasa tovarasii de nadejde cand astia au probleme. asa ca sa va tineti gura si mergeti cu tramvaisu si loganurile voastre si nu comentati despre acest baiat de milioane
Postat 21 Septembrie 2010, 14:46 de xyz
KKLAR!
Las' c-o sa ai destul timp la mititica sa-ti numeri banii aia scosi la imprimanta. Coae, te-ai ras la parizer cu nazbatia asta? Cu cin' o sa mai traga la masea baietii, Mihaieeeee?!?!?! Cum ne faceam noi muci la Padis, Mihaieeeeee?! Cu cin' o sa mai iesim noi la o berula, Mihaieeee?! MARS LA RACOARE, IMBECIL COCALAR CU bemveu cu 370.000 km., stors de turcaleti prin Germania! Pleava!
Postat 21 Septembrie 2010, 14:45 de Nelu matriteru'
ha ha ha
ce tzaranoi! cum de i-ati gasit fotografia? parca vad ca are profil pe hi5 redusu asta, cum sta cu euroii in jurul sau pe pat. mai puneti poze cu tzarani redusi mental ca si asta, ne place foarte mult si ne distram. tzaranoi cu bmv second hand, distrus de polonezi si sarbi prin germania, dupa care l-au prostit pe tzaranu asta sa-l cumpere. a plans in fatza lu masa si tac'su sa-i dea bani sa-si ia masina, cal altfel el se omoara. asa si tat'su a luat din profitul firmei si i-a aruncat tzaranoiului care iaca-ta unde a ajuns. ps: cat de tzaran tre sa fii sa-ti pui nr. MIH la masina, daca te cheama mihai
Postat 21 Septembrie 2010, 14:38 de florin aka floce
ce smecher
de ce e smecher? ca are masina de 5000 de euro? :))
Postat 21 Septembrie 2010, 14:20 de s
WTF
Ii faceti cumva reclama cocalarului??? Nu e destul ca le vedem fetzele pe strada, mai trebuie sa-i vedem si in ziar??
Postat 21 Septembrie 2010, 13:46 de adolf
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON