JOI, 02 MAI 2024
`

Acum ceva ani s-a făcut o analiză a calificării pe care o aveau slujbașii CNAIR, pentru că lumea era intrigată de ce nu se mișcă lucrurile în atât de sensibilul domeniu al construirii de autostrăzi. S-a constatat că mare parte dintre cei care luau salariile pe acolo erau ori absolvenți de teologie, ori profesori de română.
Vă mai amintiți bancul care circulă tot la patru ani, cu alegerile care în România se fac doar pentru a stabili cu cine guvernează UDMR? În Bihor e pe cale să apară altul: alegerile se fac ca să se știe pe cine a bătut Bolojan.
Partidele și-au depus candidaturile pentru alegerile locale. Ce vă doriți de la viitorul primar și viitoarea administrație a Oradiei?

În data de 18 aprilie 2024 a fost publicată în Monitorul Oficial și urmează să intre în vigoare în 10 zile de la publicare o lege care modifică condițiile în care se pot organiza jocuri de noroc în România. Legea nouă instituie restricții severe și sancțiuni contravenționale foarte mari pentru nerespectarea prevederilor legale.
05 Aprilie 2015, 11:01

O nouă etapă nefastă pentru echipele bihorene din Liga a III-a

Echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a au înregistrat o nouă etapă neagră. Astfel, runda a XVIII-a din Seria a V-a a adus atât pentru CSC Sânmartin, cât şi pentru CS Oşorhei înfrângeri.

Echipa din Sânmartin a evoluat din nou, vineri, pe teren propriu, la Stadionul Luceafărul, în compania unei alte fruntaşe a clasamentului. Este vorba despre CSM Sighet, echipă situată pe locul III şi care se bate pentru promovare.

Partida dintre cele două combatante a avut o desfăşurare interesantă. După ce CSC Sânmartin, echipă pregătită de antrenorul Florin Fărcaş, a deschis scorul în minutul 39, când a marcat prin Cura, a condus aproape pe întreaga perioadă a reprizei a doua, până pe final, în minutul 88, când P. Dragoş a restabilit egalitatea. Pentru ca situaţia să devină şi mai nefastă, în minutul 4 al prelungirilor, 90+4, echipa din Sighet, echipă antrenată de bihoreanul Dan Dobai, a dat lovitura, înscriind prin Greu.

În acest fel, CSC Sânmartin, care a fost foarte aproape de victorie, nu numai că a pierdut victoria "printre degete", dar chiar şi jocul. Succesul repurtat însă de maramureşeni pe terenul de la Sânmartin reprezintă o victorie importantă pentru ei, care-i ţine la 4 puncte în urma primelor două clasate.

Cealaltă formaţie bihoreană din Liga a III-a, CS Oşorhei, a cedat clar, cu 0-3, în deplasarea de la Zalău, în faţa echipei de pe locul II, înregistrând astfel a treia înfrângere consecutivă în timp ce sălăjenii continuă cursa pentru promovare.

Prima ocazie de gol a venit după un sfert de oră de joc. Roghină a şutat în transversală, de la mare distanţă iar pe urmărire Ceaca a trimis pe lângă poartă. Peste 6 minute FC Zalău a deschis scorul. Kinzel a centrat în careu iar Ceaca a urmărit şi a marcat pe lângă Deac. În minutul 30, partida a fost oprită după ce Vasile Pop şi-a spart capul primind apoi îngrijiri în ambulanţa prezentă la stadion. În minutul 34, Stanicu a pasat excelent pentru Kuku care singur cu Deac a şutat în plasa laterală. În prelungirile primei reprize Giura a fost aproape de a-l bate pe căpitanul gazdelor, Băican, care a reţinut în doi timpi.

La zece minute după reluare, gazdele şi-au mărit avantajul. Centrarea lui Sabou, din banda dreaptă, a fost reluată cu capul de Ceaca, Deac a respins în prima fază dar mingea a ajuns tot la Ceaca care a marcat din apropiere. La faza imediat următoare Ervin Kinzel a trimis un şut centrare din afara careului, iar Deac a scos de sub transversală. Gazdele, care cedaseră în tur, la Alparea, cu 0-5 au stabilit un scor de forfait în minutul 70 când Raul Stanciu a fructificat o lovitură liberă de la  25 de metri. Zalăul s-a impus cu 3-0.

FC Zalău – CS Oşorhei 3-0 (1-0)

Au marcat: Ceaca 21, 55, Stanciu 70

FC Zalău: Băican - Sabou, Alin Mutu, Petrache, Dulap – Kinzel, Roghină (58 Tăbârţă) Pop, Suciu - Benjamin Kuku, Ceaca. Antrenor: Călin Pop.

CS Oşorhei: Deac – Turcan, Lavrincsik, Mălaiu (79 Laascu), Henring - Şerban Pop, Ov. Popa (63 Sorin Ban) -  Moise, Trip, Costea (38 Sergiu Ban) - Răzvan Giura. Antrenor: Rudy Kovacs.

Arbitri:  Dorian Bărzuca (Lugoj) - Cristian Pleşa şi Alin Botaş (ambii din Timişoara)

Observatori: Claudiu Ştefănuţi (Bistriţa) şi Valeriu Nichimiş (Alba Iulia)

Cartonaşe galbene: Ov. Popa, Costea, Giura, Şerban Pop