URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 23 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
19 Octombrie 2012, 09:07

PDL speră să ia minim 20% din voturile bihorenilor la parlamentare. Avrigeanu: voi susţine reorganizarea administrativă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Optimism şi speranţe mari pentru PDL-iştii bihoreni la alegerile parlamentare din luna decembrie. Întrebat, în coferinţa de presă de joi de la partid, la ce scor se aşteaptă, liderul PDL Oradea, Ionel Avrigeanu, a afirmat că procentul PDL Bihor va fi cel puţin 20%.

"La alegerile locale am avut 17,86%. Ne-am propus un scor de minim 20% la alegerile din această toamnă. Câte mandate vor veni, rămâne de văzut, funcţie de ce scor vor scoate şi alte partide", a declarat Avrigeanu. Acesta a explicat că, dacă la alegerile din iunie PDL nu era foarte popular, acestea venind şi la scurt timp după căderea guvernului Boc, imaginea PDL s-a mai redresat în ultima perioadă.

Întrebat şi cu ce proiecte vine în faţa alegătorilor pentru colegiul pe care îl va reprezenta, PDL-istul a spus că, unui deputat sau senator "îi e greu să facă proiecte pentru un colegiu". "Poate să facă lobby, să meargă la guvern, la ministerul de resort, să facă tot ce poate pentru ca autoritatea locală sau centrală să realizeze proiecte. Eu voi susţine reorganizarea administrativă, deoarece cred că aceasta e principala problemă a României astăzi", a spus candidatul.

Avrigeanu şi-a argumentat alegerea prin aceea că actuala organizare administrativă impune, pe lângă costuri ridicate, şi birocraţie, pe când descentralizarea ar fi mai benefică. "Nu mai putem continua aşa. Când mergi la minister, pe coritoare zeci de primari aşteaptă să intre la ministrul de resort să rezolve un drum de care guvernul habar nu are", a spus el.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
votez pentru ca am un IQ peste 90...
imi place sa vad cum 1-2 oameni pot umple o pagina de comentarii :))) inca cateva si poate ajungeti in cartea recordurilor...pe treaba baieti :D
Postat 21 Octombrie 2012, 12:00 de cinevacuvalva
multa multa m***
eu sper ca pdl sa ia 100% din voturile ... celor care nu se vor prezenta la vot!
Postat 19 Octombrie 2012, 20:32 de xfiles
Trista realitate!
Avrigeanu, Coste si Ghilea isi asuma candidaturile in numele PDL. Pentie, Lepadatu si Abrudan au fugit de PDL cautandu-si norocul in alte partide. In fata unei asemenea realitati, omul de rand ce poate sa mai creada. A innebunit lumea, neamule!
Postat 19 Octombrie 2012, 18:55 de Apolitic.
Părerea mea
Dacă Victor Hugo ar fi fost contemporan cu noi, sigur am fi citit in loc de Mizerabilii, Pedelistii... P.S. Pentru intelectualii pedelisti gen Ghilea@Co, Hugo nu a jucat la FC Barcelona...
Postat 19 Octombrie 2012, 18:22 de Varadensis
tupeu de pedelist
Atata nesimtire si tupeu ca si nenorocitii astia de pedelei nu a existat niciodata , care, dupa ce au nenorocit marea majoritate a populatiei, mai au nesimtirea sa-si ridice botul de pe labe , in loc sa dispara pe vecie din viata politica a acestei tari, pe care aceste lepre si gunoaie au secatuit -o prin furaciunile pe care le-au facut . Speram cu ajutorul lui Dumnezeu , dar si prin participarea la vot a tuturor ce au avut si sufera inca, din partea acestor criminali si hoti, SA-I DAM ACESTEI GRUPARI DE BANDITI CU NUME PDL, lovitura de gratie , prin care sa nu mai poata intra in Parlament. Fie-le tarana grea, si sa arda in iad toti cei care conduc acest partid de infractori ! Amin!
Postat 19 Octombrie 2012, 14:22 de cristi
ehe
Ce vreti si voi.speranta moare ultima....pe de alta parte, se pune problema respectului fata de alegatori..astia ne cred prosti de baunam,dupa ce ne-au chinuit atatia ani ne rad in fata si ne comunica faptul ca ei mai vor.....MARS AVRIGEANU....DISPARI BA CU GLOATA TA CU TOT...NU UITA SA-L IEI PE GHILEA
Postat 19 Octombrie 2012, 14:02 de zzzz
SIMPLU ŞI CONCIS
SIMPLU ŞI CONCIS GATA CU MINCIUNILE CU VOI GAŞCA DE OS = O VOTURI FĂRĂ VOI PDL= 90% DA,DA DACĂ AR FI UN NICUŞOR,UN RĂDUCU = 99%
Postat 19 Octombrie 2012, 11:08 de SIMPLU ŞI CONCIS
sarac lipit vreau sa mor :)))) sa platesca taxe hotii :)))
nu te ajuta nimeni daca nu castiga ceva de pe TINE :))) s a dus vorba romanesca unde s doi putere creste :))) acum creste la hotie cand vedeti grupuri spuneti ca sunteti saraci si ffara loc de munca si va lasa in pace :)))) m am nascut sarac , sarac vreau sa mor e dreptul meu .Exista ambitii si ambtii restul sunt vicii:lacomie, minciuna, crima, droguri :)))
Postat 19 Octombrie 2012, 10:14 de sarac
eu sugerez celor care au ceva in cap
MUNCA nu este OBLIGATORIE !!!! nu va simtiti prost ca legea nu te obliga la munca :)))) sa si faca caini parte la OS :)))) din munca lor , amin! Tineri dupa maxim 2 deceni tot ca mine vor gandi, va distrugeti viata si sanatatea pentru ca altii sa va fure politic, nu merita, traisca in "lux" in mizeria lor dar nu i mai ajutati sa o faca singuri.
Postat 19 Octombrie 2012, 09:58 de nu mai votati
eu sugerez celor care au ceva in cap
daca le vor cumpara cum au facut si pana acum isis vor imbuiba anumiti membri cu mese si orgii, de ce nu !! eu nu mai votez sa vad real cati il sustin pe DD, cati pe USL si cati pe PDL :)))) cei din politica trebuie sa voteze nu altii :))))) ca sa stim real cati ne reprezinta prin fundati politice :)) asa nu facem decat sa prezentam iluzii si ei fura linistiti !!! ce strategie au , nu s prostyy delok .....noi suntem ca ne implicam si suferim pe urma:))) veri sa votezi fi membru de partid ai habar ce susti si asumati o raspundere MORALA nu penala ca noi romani nu avem justitie delok .NU sunt membru de partid nu VOTEZ , am mandrie de ROMAN nu de sclav :))) loc de munca sa muncesca cei din partide :))))))) la munca !!!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:55 de nu mai votati
treziti-va, romani!
pai daca alegatorii romani sunt picati in cap, vor lua gunoaiele astea si minimum 20 la suta nici o problema. treziti-va, cetatenilor! nu va lasati mintiti in continuare. V-au furat destul, ajunge!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:52 de mmm
dispareti pedisti nemernici!
du-te si impusca-te mai bine! tu si toti pedistii tai mizerabili, hoti si securisti! lua-v-ar naiba definitiv!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:49 de sergiu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Magazinul de plante Kaluna vă aşteaptă în parcarea Era Park Oradea (FOTO)
  • Bustul generalului Moşoiu a fost coborât de pe soclu pentru reabilitare (FOTO/VIDEO)
  • Echilibru şi spectacol la Cupa Tengo de la Salonta (FOTO)
  • Percheziții ale polițiștilor orădeni într-un dosar cu droguri de mare risc. Captură impresionantă (FOTO / VIDEO)
  • Incendiu de proporţii în Oradea, la o firmă din Parcul Industrial (FOTO / VIDEO)
  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1758 RON
  • 1 EUR = 4.7558 RON
  • 1 HUF = 0.0151 RON