URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 21 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Căpuşele sunt vectorii unor boli grave (paralizie, febra Q, tularemia, borelioza şi altele), dar de cele mai multe ori reacţia locală produsă de muşcătură se limitează la o simplă roşeaţă cu senzaţie de mâncărime (prurit) care dispare în decurs de câteva zile în lipsa suprainfecţiei bacteriene. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
19 Octombrie 2012, 09:07

PDL speră să ia minim 20% din voturile bihorenilor la parlamentare. Avrigeanu: voi susţine reorganizarea administrativă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Optimism şi speranţe mari pentru PDL-iştii bihoreni la alegerile parlamentare din luna decembrie. Întrebat, în coferinţa de presă de joi de la partid, la ce scor se aşteaptă, liderul PDL Oradea, Ionel Avrigeanu, a afirmat că procentul PDL Bihor va fi cel puţin 20%.

"La alegerile locale am avut 17,86%. Ne-am propus un scor de minim 20% la alegerile din această toamnă. Câte mandate vor veni, rămâne de văzut, funcţie de ce scor vor scoate şi alte partide", a declarat Avrigeanu. Acesta a explicat că, dacă la alegerile din iunie PDL nu era foarte popular, acestea venind şi la scurt timp după căderea guvernului Boc, imaginea PDL s-a mai redresat în ultima perioadă.

Întrebat şi cu ce proiecte vine în faţa alegătorilor pentru colegiul pe care îl va reprezenta, PDL-istul a spus că, unui deputat sau senator "îi e greu să facă proiecte pentru un colegiu". "Poate să facă lobby, să meargă la guvern, la ministerul de resort, să facă tot ce poate pentru ca autoritatea locală sau centrală să realizeze proiecte. Eu voi susţine reorganizarea administrativă, deoarece cred că aceasta e principala problemă a României astăzi", a spus candidatul.

Avrigeanu şi-a argumentat alegerea prin aceea că actuala organizare administrativă impune, pe lângă costuri ridicate, şi birocraţie, pe când descentralizarea ar fi mai benefică. "Nu mai putem continua aşa. Când mergi la minister, pe coritoare zeci de primari aşteaptă să intre la ministrul de resort să rezolve un drum de care guvernul habar nu are", a spus el.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
votez pentru ca am un IQ peste 90...
imi place sa vad cum 1-2 oameni pot umple o pagina de comentarii :))) inca cateva si poate ajungeti in cartea recordurilor...pe treaba baieti :D
Postat 21 Octombrie 2012, 12:00 de cinevacuvalva
multa multa m***
eu sper ca pdl sa ia 100% din voturile ... celor care nu se vor prezenta la vot!
Postat 19 Octombrie 2012, 20:32 de xfiles
Trista realitate!
Avrigeanu, Coste si Ghilea isi asuma candidaturile in numele PDL. Pentie, Lepadatu si Abrudan au fugit de PDL cautandu-si norocul in alte partide. In fata unei asemenea realitati, omul de rand ce poate sa mai creada. A innebunit lumea, neamule!
Postat 19 Octombrie 2012, 18:55 de Apolitic.
Părerea mea
Dacă Victor Hugo ar fi fost contemporan cu noi, sigur am fi citit in loc de Mizerabilii, Pedelistii... P.S. Pentru intelectualii pedelisti gen Ghilea@Co, Hugo nu a jucat la FC Barcelona...
Postat 19 Octombrie 2012, 18:22 de Varadensis
tupeu de pedelist
Atata nesimtire si tupeu ca si nenorocitii astia de pedelei nu a existat niciodata , care, dupa ce au nenorocit marea majoritate a populatiei, mai au nesimtirea sa-si ridice botul de pe labe , in loc sa dispara pe vecie din viata politica a acestei tari, pe care aceste lepre si gunoaie au secatuit -o prin furaciunile pe care le-au facut . Speram cu ajutorul lui Dumnezeu , dar si prin participarea la vot a tuturor ce au avut si sufera inca, din partea acestor criminali si hoti, SA-I DAM ACESTEI GRUPARI DE BANDITI CU NUME PDL, lovitura de gratie , prin care sa nu mai poata intra in Parlament. Fie-le tarana grea, si sa arda in iad toti cei care conduc acest partid de infractori ! Amin!
Postat 19 Octombrie 2012, 14:22 de cristi
ehe
Ce vreti si voi.speranta moare ultima....pe de alta parte, se pune problema respectului fata de alegatori..astia ne cred prosti de baunam,dupa ce ne-au chinuit atatia ani ne rad in fata si ne comunica faptul ca ei mai vor.....MARS AVRIGEANU....DISPARI BA CU GLOATA TA CU TOT...NU UITA SA-L IEI PE GHILEA
Postat 19 Octombrie 2012, 14:02 de zzzz
SIMPLU ŞI CONCIS
SIMPLU ŞI CONCIS GATA CU MINCIUNILE CU VOI GAŞCA DE OS = O VOTURI FĂRĂ VOI PDL= 90% DA,DA DACĂ AR FI UN NICUŞOR,UN RĂDUCU = 99%
Postat 19 Octombrie 2012, 11:08 de SIMPLU ŞI CONCIS
sarac lipit vreau sa mor :)))) sa platesca taxe hotii :)))
nu te ajuta nimeni daca nu castiga ceva de pe TINE :))) s a dus vorba romanesca unde s doi putere creste :))) acum creste la hotie cand vedeti grupuri spuneti ca sunteti saraci si ffara loc de munca si va lasa in pace :)))) m am nascut sarac , sarac vreau sa mor e dreptul meu .Exista ambitii si ambtii restul sunt vicii:lacomie, minciuna, crima, droguri :)))
Postat 19 Octombrie 2012, 10:14 de sarac
eu sugerez celor care au ceva in cap
MUNCA nu este OBLIGATORIE !!!! nu va simtiti prost ca legea nu te obliga la munca :)))) sa si faca caini parte la OS :)))) din munca lor , amin! Tineri dupa maxim 2 deceni tot ca mine vor gandi, va distrugeti viata si sanatatea pentru ca altii sa va fure politic, nu merita, traisca in "lux" in mizeria lor dar nu i mai ajutati sa o faca singuri.
Postat 19 Octombrie 2012, 09:58 de nu mai votati
eu sugerez celor care au ceva in cap
daca le vor cumpara cum au facut si pana acum isis vor imbuiba anumiti membri cu mese si orgii, de ce nu !! eu nu mai votez sa vad real cati il sustin pe DD, cati pe USL si cati pe PDL :)))) cei din politica trebuie sa voteze nu altii :))))) ca sa stim real cati ne reprezinta prin fundati politice :)) asa nu facem decat sa prezentam iluzii si ei fura linistiti !!! ce strategie au , nu s prostyy delok .....noi suntem ca ne implicam si suferim pe urma:))) veri sa votezi fi membru de partid ai habar ce susti si asumati o raspundere MORALA nu penala ca noi romani nu avem justitie delok .NU sunt membru de partid nu VOTEZ , am mandrie de ROMAN nu de sclav :))) loc de munca sa muncesca cei din partide :))))))) la munca !!!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:55 de nu mai votati
treziti-va, romani!
pai daca alegatorii romani sunt picati in cap, vor lua gunoaiele astea si minimum 20 la suta nici o problema. treziti-va, cetatenilor! nu va lasati mintiti in continuare. V-au furat destul, ajunge!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:52 de mmm
dispareti pedisti nemernici!
du-te si impusca-te mai bine! tu si toti pedistii tai mizerabili, hoti si securisti! lua-v-ar naiba definitiv!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:49 de sergiu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)
  • Gunoaie de oameni: Firma de salubritate a Primăriei Aleşd a aruncat 200 tone de deşeuri în mijlocul naturii (FOTO/VIDEO)
  • 'Huligani' la Cetate: Rockerii de la Hooligans au închis Zilele Culturii Maghiare (FOTO/VIDEO)
  • Oradea City Running Day: Alergători de toate vârstele au fugit pe străzile oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Cântăreţul de la pod: În fiecare seară, trubadurul Lucian Chelu cântă pentru orădeni lângă Podul Intelectualilor (FOTO/VIDEO)
  • Zilele Culturii Maghiare: Jocuri pentru copii, spectacole şi târg cu de toate, la Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Ziua curăţeniei: Peste 18.000 de voluntari bihoreni au curăţat gunoaiele aruncate prin judeţ (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON