URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 17 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
19 Octombrie 2012, 09:07

PDL speră să ia minim 20% din voturile bihorenilor la parlamentare. Avrigeanu: voi susţine reorganizarea administrativă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Optimism şi speranţe mari pentru PDL-iştii bihoreni la alegerile parlamentare din luna decembrie. Întrebat, în coferinţa de presă de joi de la partid, la ce scor se aşteaptă, liderul PDL Oradea, Ionel Avrigeanu, a afirmat că procentul PDL Bihor va fi cel puţin 20%.

"La alegerile locale am avut 17,86%. Ne-am propus un scor de minim 20% la alegerile din această toamnă. Câte mandate vor veni, rămâne de văzut, funcţie de ce scor vor scoate şi alte partide", a declarat Avrigeanu. Acesta a explicat că, dacă la alegerile din iunie PDL nu era foarte popular, acestea venind şi la scurt timp după căderea guvernului Boc, imaginea PDL s-a mai redresat în ultima perioadă.

Întrebat şi cu ce proiecte vine în faţa alegătorilor pentru colegiul pe care îl va reprezenta, PDL-istul a spus că, unui deputat sau senator "îi e greu să facă proiecte pentru un colegiu". "Poate să facă lobby, să meargă la guvern, la ministerul de resort, să facă tot ce poate pentru ca autoritatea locală sau centrală să realizeze proiecte. Eu voi susţine reorganizarea administrativă, deoarece cred că aceasta e principala problemă a României astăzi", a spus candidatul.

Avrigeanu şi-a argumentat alegerea prin aceea că actuala organizare administrativă impune, pe lângă costuri ridicate, şi birocraţie, pe când descentralizarea ar fi mai benefică. "Nu mai putem continua aşa. Când mergi la minister, pe coritoare zeci de primari aşteaptă să intre la ministrul de resort să rezolve un drum de care guvernul habar nu are", a spus el.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
votez pentru ca am un IQ peste 90...
imi place sa vad cum 1-2 oameni pot umple o pagina de comentarii :))) inca cateva si poate ajungeti in cartea recordurilor...pe treaba baieti :D
Postat 21 Octombrie 2012, 12:00 de cinevacuvalva
multa multa m***
eu sper ca pdl sa ia 100% din voturile ... celor care nu se vor prezenta la vot!
Postat 19 Octombrie 2012, 20:32 de xfiles
Trista realitate!
Avrigeanu, Coste si Ghilea isi asuma candidaturile in numele PDL. Pentie, Lepadatu si Abrudan au fugit de PDL cautandu-si norocul in alte partide. In fata unei asemenea realitati, omul de rand ce poate sa mai creada. A innebunit lumea, neamule!
Postat 19 Octombrie 2012, 18:55 de Apolitic.
Părerea mea
Dacă Victor Hugo ar fi fost contemporan cu noi, sigur am fi citit in loc de Mizerabilii, Pedelistii... P.S. Pentru intelectualii pedelisti gen Ghilea@Co, Hugo nu a jucat la FC Barcelona...
Postat 19 Octombrie 2012, 18:22 de Varadensis
tupeu de pedelist
Atata nesimtire si tupeu ca si nenorocitii astia de pedelei nu a existat niciodata , care, dupa ce au nenorocit marea majoritate a populatiei, mai au nesimtirea sa-si ridice botul de pe labe , in loc sa dispara pe vecie din viata politica a acestei tari, pe care aceste lepre si gunoaie au secatuit -o prin furaciunile pe care le-au facut . Speram cu ajutorul lui Dumnezeu , dar si prin participarea la vot a tuturor ce au avut si sufera inca, din partea acestor criminali si hoti, SA-I DAM ACESTEI GRUPARI DE BANDITI CU NUME PDL, lovitura de gratie , prin care sa nu mai poata intra in Parlament. Fie-le tarana grea, si sa arda in iad toti cei care conduc acest partid de infractori ! Amin!
Postat 19 Octombrie 2012, 14:22 de cristi
ehe
Ce vreti si voi.speranta moare ultima....pe de alta parte, se pune problema respectului fata de alegatori..astia ne cred prosti de baunam,dupa ce ne-au chinuit atatia ani ne rad in fata si ne comunica faptul ca ei mai vor.....MARS AVRIGEANU....DISPARI BA CU GLOATA TA CU TOT...NU UITA SA-L IEI PE GHILEA
Postat 19 Octombrie 2012, 14:02 de zzzz
SIMPLU ŞI CONCIS
SIMPLU ŞI CONCIS GATA CU MINCIUNILE CU VOI GAŞCA DE OS = O VOTURI FĂRĂ VOI PDL= 90% DA,DA DACĂ AR FI UN NICUŞOR,UN RĂDUCU = 99%
Postat 19 Octombrie 2012, 11:08 de SIMPLU ŞI CONCIS
sarac lipit vreau sa mor :)))) sa platesca taxe hotii :)))
nu te ajuta nimeni daca nu castiga ceva de pe TINE :))) s a dus vorba romanesca unde s doi putere creste :))) acum creste la hotie cand vedeti grupuri spuneti ca sunteti saraci si ffara loc de munca si va lasa in pace :)))) m am nascut sarac , sarac vreau sa mor e dreptul meu .Exista ambitii si ambtii restul sunt vicii:lacomie, minciuna, crima, droguri :)))
Postat 19 Octombrie 2012, 10:14 de sarac
eu sugerez celor care au ceva in cap
MUNCA nu este OBLIGATORIE !!!! nu va simtiti prost ca legea nu te obliga la munca :)))) sa si faca caini parte la OS :)))) din munca lor , amin! Tineri dupa maxim 2 deceni tot ca mine vor gandi, va distrugeti viata si sanatatea pentru ca altii sa va fure politic, nu merita, traisca in "lux" in mizeria lor dar nu i mai ajutati sa o faca singuri.
Postat 19 Octombrie 2012, 09:58 de nu mai votati
eu sugerez celor care au ceva in cap
daca le vor cumpara cum au facut si pana acum isis vor imbuiba anumiti membri cu mese si orgii, de ce nu !! eu nu mai votez sa vad real cati il sustin pe DD, cati pe USL si cati pe PDL :)))) cei din politica trebuie sa voteze nu altii :))))) ca sa stim real cati ne reprezinta prin fundati politice :)) asa nu facem decat sa prezentam iluzii si ei fura linistiti !!! ce strategie au , nu s prostyy delok .....noi suntem ca ne implicam si suferim pe urma:))) veri sa votezi fi membru de partid ai habar ce susti si asumati o raspundere MORALA nu penala ca noi romani nu avem justitie delok .NU sunt membru de partid nu VOTEZ , am mandrie de ROMAN nu de sclav :))) loc de munca sa muncesca cei din partide :))))))) la munca !!!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:55 de nu mai votati
treziti-va, romani!
pai daca alegatorii romani sunt picati in cap, vor lua gunoaiele astea si minimum 20 la suta nici o problema. treziti-va, cetatenilor! nu va lasati mintiti in continuare. V-au furat destul, ajunge!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:52 de mmm
dispareti pedisti nemernici!
du-te si impusca-te mai bine! tu si toti pedistii tai mizerabili, hoti si securisti! lua-v-ar naiba definitiv!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:49 de sergiu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Accident în Tileagd: Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul unui BMW şi a lovit o autoutilitară, iar apoi un cap de pod (FOTO)
  • Omagiu generalului Berthelot: Pe faţada Gării din Oradea a fost dezvelită o placă comemorativă în cinstea consilierului militar al Regelui Ferdinand (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON