URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 14 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când avem și Piața Unirii, și Cetatea renovate, suntem în situația măgarului lui Buridan. Bietului animal i-a pus stăpânul două grămezi de fân și măgarul a murit de foame pentru că nu se putea hotărî din care să mănânce. La fel pățim și noi când e vorba de locurile unde să organizăm evenimentele importante. S-au încercat variante, ba în Piață, ba în Cetate, ba în ambele locații concomitent.
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe scurt, doi parlamentari implicaţi şi cu bun simţ. Ambii, însă, au dat-o în bară, şi încă rău de tot, cu o lună în urmă, când alături de alţi 8 colegi din PNL, 3 de la PSD şi câte unul de la ALDE şi Minorităţi, au semnat "Întrebarea nr. 5759A/10-10-2018", către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Testul pentru HPV se efectuează pentru a depista infecţia cu HPV şi tipul de HPV prezent. La fel ca testul Papanicolau, testul pentru HPV se face prin analiza unei probe de secreţii prelevate de la nivelul colului uterin (cervix).
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Șansa de a deveni înzestrat sau talentat este aceeaşi indiferent de statutul financiar al părinţilor. Lucru deloc surprinzător, deoarece genetica nu ţine cont de fluctuaţia dolarului pe piaţa globală. Dar interesant de observat în acest context este inegalitatea care derivă din statutul financiar al părinţilor respectivilor copii.
19 Octombrie 2012, 09:07

PDL speră să ia minim 20% din voturile bihorenilor la parlamentare. Avrigeanu: voi susţine reorganizarea administrativă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Optimism şi speranţe mari pentru PDL-iştii bihoreni la alegerile parlamentare din luna decembrie. Întrebat, în coferinţa de presă de joi de la partid, la ce scor se aşteaptă, liderul PDL Oradea, Ionel Avrigeanu, a afirmat că procentul PDL Bihor va fi cel puţin 20%.

"La alegerile locale am avut 17,86%. Ne-am propus un scor de minim 20% la alegerile din această toamnă. Câte mandate vor veni, rămâne de văzut, funcţie de ce scor vor scoate şi alte partide", a declarat Avrigeanu. Acesta a explicat că, dacă la alegerile din iunie PDL nu era foarte popular, acestea venind şi la scurt timp după căderea guvernului Boc, imaginea PDL s-a mai redresat în ultima perioadă.

Întrebat şi cu ce proiecte vine în faţa alegătorilor pentru colegiul pe care îl va reprezenta, PDL-istul a spus că, unui deputat sau senator "îi e greu să facă proiecte pentru un colegiu". "Poate să facă lobby, să meargă la guvern, la ministerul de resort, să facă tot ce poate pentru ca autoritatea locală sau centrală să realizeze proiecte. Eu voi susţine reorganizarea administrativă, deoarece cred că aceasta e principala problemă a României astăzi", a spus candidatul.

Avrigeanu şi-a argumentat alegerea prin aceea că actuala organizare administrativă impune, pe lângă costuri ridicate, şi birocraţie, pe când descentralizarea ar fi mai benefică. "Nu mai putem continua aşa. Când mergi la minister, pe coritoare zeci de primari aşteaptă să intre la ministrul de resort să rezolve un drum de care guvernul habar nu are", a spus el.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
votez pentru ca am un IQ peste 90...
imi place sa vad cum 1-2 oameni pot umple o pagina de comentarii :))) inca cateva si poate ajungeti in cartea recordurilor...pe treaba baieti :D
Postat 21 Octombrie 2012, 12:00 de cinevacuvalva
multa multa m***
eu sper ca pdl sa ia 100% din voturile ... celor care nu se vor prezenta la vot!
Postat 19 Octombrie 2012, 20:32 de xfiles
Trista realitate!
Avrigeanu, Coste si Ghilea isi asuma candidaturile in numele PDL. Pentie, Lepadatu si Abrudan au fugit de PDL cautandu-si norocul in alte partide. In fata unei asemenea realitati, omul de rand ce poate sa mai creada. A innebunit lumea, neamule!
Postat 19 Octombrie 2012, 18:55 de Apolitic.
Părerea mea
Dacă Victor Hugo ar fi fost contemporan cu noi, sigur am fi citit in loc de Mizerabilii, Pedelistii... P.S. Pentru intelectualii pedelisti gen Ghilea@Co, Hugo nu a jucat la FC Barcelona...
Postat 19 Octombrie 2012, 18:22 de Varadensis
tupeu de pedelist
Atata nesimtire si tupeu ca si nenorocitii astia de pedelei nu a existat niciodata , care, dupa ce au nenorocit marea majoritate a populatiei, mai au nesimtirea sa-si ridice botul de pe labe , in loc sa dispara pe vecie din viata politica a acestei tari, pe care aceste lepre si gunoaie au secatuit -o prin furaciunile pe care le-au facut . Speram cu ajutorul lui Dumnezeu , dar si prin participarea la vot a tuturor ce au avut si sufera inca, din partea acestor criminali si hoti, SA-I DAM ACESTEI GRUPARI DE BANDITI CU NUME PDL, lovitura de gratie , prin care sa nu mai poata intra in Parlament. Fie-le tarana grea, si sa arda in iad toti cei care conduc acest partid de infractori ! Amin!
Postat 19 Octombrie 2012, 14:22 de cristi
ehe
Ce vreti si voi.speranta moare ultima....pe de alta parte, se pune problema respectului fata de alegatori..astia ne cred prosti de baunam,dupa ce ne-au chinuit atatia ani ne rad in fata si ne comunica faptul ca ei mai vor.....MARS AVRIGEANU....DISPARI BA CU GLOATA TA CU TOT...NU UITA SA-L IEI PE GHILEA
Postat 19 Octombrie 2012, 14:02 de zzzz
SIMPLU ŞI CONCIS
SIMPLU ŞI CONCIS GATA CU MINCIUNILE CU VOI GAŞCA DE OS = O VOTURI FĂRĂ VOI PDL= 90% DA,DA DACĂ AR FI UN NICUŞOR,UN RĂDUCU = 99%
Postat 19 Octombrie 2012, 11:08 de SIMPLU ŞI CONCIS
sarac lipit vreau sa mor :)))) sa platesca taxe hotii :)))
nu te ajuta nimeni daca nu castiga ceva de pe TINE :))) s a dus vorba romanesca unde s doi putere creste :))) acum creste la hotie cand vedeti grupuri spuneti ca sunteti saraci si ffara loc de munca si va lasa in pace :)))) m am nascut sarac , sarac vreau sa mor e dreptul meu .Exista ambitii si ambtii restul sunt vicii:lacomie, minciuna, crima, droguri :)))
Postat 19 Octombrie 2012, 10:14 de sarac
eu sugerez celor care au ceva in cap
MUNCA nu este OBLIGATORIE !!!! nu va simtiti prost ca legea nu te obliga la munca :)))) sa si faca caini parte la OS :)))) din munca lor , amin! Tineri dupa maxim 2 deceni tot ca mine vor gandi, va distrugeti viata si sanatatea pentru ca altii sa va fure politic, nu merita, traisca in "lux" in mizeria lor dar nu i mai ajutati sa o faca singuri.
Postat 19 Octombrie 2012, 09:58 de nu mai votati
eu sugerez celor care au ceva in cap
daca le vor cumpara cum au facut si pana acum isis vor imbuiba anumiti membri cu mese si orgii, de ce nu !! eu nu mai votez sa vad real cati il sustin pe DD, cati pe USL si cati pe PDL :)))) cei din politica trebuie sa voteze nu altii :))))) ca sa stim real cati ne reprezinta prin fundati politice :)) asa nu facem decat sa prezentam iluzii si ei fura linistiti !!! ce strategie au , nu s prostyy delok .....noi suntem ca ne implicam si suferim pe urma:))) veri sa votezi fi membru de partid ai habar ce susti si asumati o raspundere MORALA nu penala ca noi romani nu avem justitie delok .NU sunt membru de partid nu VOTEZ , am mandrie de ROMAN nu de sclav :))) loc de munca sa muncesca cei din partide :))))))) la munca !!!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:55 de nu mai votati
treziti-va, romani!
pai daca alegatorii romani sunt picati in cap, vor lua gunoaiele astea si minimum 20 la suta nici o problema. treziti-va, cetatenilor! nu va lasati mintiti in continuare. V-au furat destul, ajunge!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:52 de mmm
dispareti pedisti nemernici!
du-te si impusca-te mai bine! tu si toti pedistii tai mizerabili, hoti si securisti! lua-v-ar naiba definitiv!
Postat 19 Octombrie 2012, 09:49 de sergiu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)
  • Karoy de România: Povestea sculptorului orădean interzis de comunişti, care şi-a făcut renume în America (FOTO)
  • A început târgul produselor şi gusturilor din Valea Ierului, în Piaţa Unirii (FOTO)
  • Făuritorii Marii Uniri - Portrete și fapte nemuritoare: zeci de elevi bihoreni au fost premiați pentru picturile lor (FOTO)
  • S-a turnat placa de beton. Podul Centenarului ar putea fi dat în folosinţă la sfârşitul lunii noiembrie (FOTO)
  • Constructorii au început turnarea pereţilor parcării subterane din centrul Oradiei (FOTO)
  • S-a deschis un punct de trecere a frontierei, în Bihor, pentru camioanele ce duc pietriş pentru autostrada din Ungaria (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON