URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 31 MARTIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Una din principalele griji ale Guvernului a fost să înființeze un Grup de Comunicare Strategică. La cum funcționează, însă, această sculă nefericită din mâinile Guvernului se poate numi, fără a greși, Grupul de Cenzură Scandaloasă. După cum pică, pe rând, medicii și spitalele din țară, în plină epidemie de coronavirus, ne dăm seama că un asemenea instrument de propagandă este nu doar binevenit în mâinile autorităților, ci chiar esențial pentru a acoperi catastrofa organizatorică din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
În spitalele din Italia şi Spania sunt mii de medici şi asistente care s-au adaptat condiţiilor vitrege şi folosesc pentru protecţie ce au la îndemână, inclusiv saci menajeri. În Italia au şi decedat peste 50 de cadre medicale la datorie. Nici unul n-a dat bir cu fugiţii. Nici acolo, nici în restul Europei. La noi, veştile sunt de Balcani...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am lipsit câţiva ani din ţară şi, la întoarcere, am aflat de nişte datorii la fisc de care nu aveam habar. Nu fusesem niciodată notificat pentru ele. Pe vremea aceea, ANAF-ul era mai puţin activ ca astăzi, iar tăcerea sa mă făcuse dator cu câteva mii de euro la bugetul de stat, o bună parte fiind penalităţi. Dacă aş fi ştiut de datorii, le-aş fi achitat din timp, astfel că nu s-ar mai fi adunat ditamai purcoiul de bani...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părerea aveți despre măsurile adoptate de autoritățile din România în ce privește răspândirea noului tip de coronavirus?


De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Așa cum am arătat săptămâna trecută, Codul administrativ a trecut testul de neconstituționalitate și rămâne în vigoare, astfel încât voi prezenta, începând de azi, aspectele cele mai importante aduse de acest act normativ. Întrucât subiectul ultimelor săptămâni în mass-media îl reprezintă Guvernul, mă voi referi la principalele reglementări care vizează această instituţie...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În data de 16 martie, Preşedintele Franţei a decis adoptarea unor măsuri pentru reducerea propagării virusului COVID-19 pe teritoriul Franţei. Astfel, începând cu 17 martie, de la ora 12, timp de 15 zile, cetăţenii se pot deplasa doar cu un atestat justificativ şi doar în anumite condiţii: de la domiciliu la locul de muncă (în caz că nu sunt condiţii pentru telemuncă), pentru cumpărăturile de primă necesitate (doar în zonele comerciale de proximitate) şi vizitarea medicului de familie în cazurile mai urgente.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Poate v-aţi întrebat zilele acestea ce e cu isteria hârtiei de toaletă şi unii v-aţi mirat privind online clipuri cu oameni cărând baxuri întregi în braţe ori luptându-se pentru o rolă de hârtie de WC. Am fost curios să văd care e explicaţia psihologică a acestui comportament bizar şi de ce fix hârtia de toaletă e cea care preocupă mai mult masele. La urma urmei există lucruri mult mai importante decât ea în situaţii de criză...
17 Ianuarie 2019, 09:43

Un an cu multe investiții

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Anul acesta vom efectua lucrări în mai multe zone ale orașului, ceea ce va produce un disconfort destul de mare pentru cetățeni, în special în circulația rutieră. Am speranța că orădenii vor înțelege necesitatea lucrărilor, care vor asigura o calitate mai bună a vieții în orașul nostru.

O bună parte a lucrărilor din 2019 vizează reabilitarea centrului istoric. În ultimii ani, încercăm să îl aducem la un nivel de calitate cât mai bun, prin restaurarea fațadelor clădirilor și prin reabilitarea spațiilor publice din zona centrală.

Strategia noastră privind centrul istoric include și extinderea suprafețelor pietonale, prin care orașul să devină mai prietenos cu locuitorii săi și mai atractiv pentru turiști. Unul dintre cele mai importante proiecte este reabilitarea Pieței Ferdinand, o bună parte a acesteia urmând să devină pietonală. Alte străzi care vor deveni în cea mai mare parte pietonale sunt Libertății-Grigorescu-Vulcan și Aurel Lazăr. Pe toate aceste străzi intenționăm şi să reabilităm rețelele din subteran – apă, canalizare, termie.

Avem în vedere și continuarea reabilitării malului stâng al Crișului, între Podul Sf. Ladislau și Podul Centenarului. Lucrările efectuate în albia râului de ABA Crișuri fiind încheiate, vom realiza lucrările de finisaj al malului, vom reamplasa balustrada, stâlpii proiectați de frații Vago și vom finaliza promenada până la Podul Centenarului.

Reabilitarea sistemului de termoficare, aflată în etapa a III-a, va viza 25 kilometri de rețele. De asemenea, vom începe lucrările la proiectul de valorificare a energiei geotermale din Nufărul I.

Alte lucrări importante care vor afecta traficul sunt pasajul subteran de pe Bulevardul Magheru, lărgirea Podului Dacia la șase benzi, complexul de pasaje subterane din centrul civic, reabilitarea bulevardelor Nufărul-Cantemir, dar și extinderea liniei de tramvai astfel încât acesta să poată circula din Calea Aradului înspre Nufărul, pe la Universitate.

Aşadar, să avem cu toţii răbdare şi înţelegere. Nu va fi un an uşor, dar este spre binele Oradiei şi al nostru, al tuturor.

Mircea Mălan
Viceprimar al municipiului Oradea


VOCEA STRĂZII:

Care credeţi că ar trebui să fie priorităţile Primăriei Oradea în anul 2019?

Cât mai multe plantări de copaci, reparaţii şi întreţinere la investiţii deja făcute, continuarea reabilitărilor clădirilor istorice.
Anonim

Plasarea de poliţişti comunitari îmbrăcaţi în civil prin oraş, pentru a-i amenda pe toţi care distrug spaţiile verzi, aruncă chiştoace.
Dan Buştean

Transportul în comun, care este dezastruos acum. Iarnă şi vară, trebuie să suportăm condiţiile meteo în staţii. Ruşine, ruşine!
Elena Filip

Creşterea nivelului de trai. Mai multe joburi şi mai bine plătite, extinderea oraşului prin unificare cu zonele din împrejurimi.
Johnny

Ar trebui să facă demersuri să preia administrarea Aeroportului. Ar mai fi prelungirea liniilor de tramvai şi încălzirea cu apă geotermală.
Adriana Murg

Să se construiască parcări, pentru a debloca străzile cu linii văruite pe carosabil şi chiar pe trotuare. Vrem parcări adevărate.
Petre Deaconu

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
4 Comentarii
Low cost
Sunt unele statistici care arata ca vreo 7 mil. romani traiesc la limita saraciei.Ceea ce nu e rau,se poate si mai rau,in bulgaria.Bihorul e undeva pe locurile codase la veniturile salariale,ultimele 5-6.Putem spera ca DEZVOLTAREA impetuoasa a orasului sa implice si SCADEREA preturilor serviciilor de baza: termie,transport in comun,gunoi,taxe locale etc.? Sub deviza "calitate mai bună a vieții în orașul nostru" emanata de insusi viceprimarul.E o vorba in popor care zice:"cu bani,orice prost se stie descurca".Hai sa va propuneti deviza: "low-cost pentru oradea" (vizavi de"low-cost pentru saeroport"),ca s-ar putea sa ni se-aplece de atita dezvoltare...
Postat 18 Ianuarie 2019, 10:05 de excalibur
Iată un avocat ratat ...
... numai bun de a avansa la rang de "turnător de betoane" la nivel local !?!
Postat 17 Ianuarie 2019, 18:32 de CrisDumi
!
La mai mare si spor la munca ! Sa speram ca firmele de constructii se vor organiza ca sa creeze un deranj cat mai mic si o derulare cat mai buna a proiectelor.
Postat 17 Ianuarie 2019, 11:44 de Christa
si totusi.....
exista in piata 1 decembrie, linga sinagoga, o groapa mare, ce se vrea a fi parcare subterana, dar nu reuseste de vreo 3-4 ani pina cind?
Postat 17 Ianuarie 2019, 11:44 de saruman
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3637 RON
  • 1 EUR = 4.8297 RON
  • 1 HUF = 0.0135 RON