PROGRAM 28 OCTOMBRIE - 3 NOIEMBRIE
EVENIMENTE
Bibbity Bobbity Booooo cu Eduard şi Bianca - lecţii de magie, ateliere de creaţie specifice Halloweenului, invitată specială Lola, pictură de faţă, modelaj baloane, spectacol de iluzionism, de la ora 17, Lotus Center
Petrecere de Halloween - Atelierele Bombonera: festivalul bostanilor, face painting, modelaj baloane, dansuri, concursuri, premii, joi, orele 10-18, Era Shopping Park
Weekend de filme gratuite - Oliver şi prietenii, duminică Cars 2, ora 11, Era Shopping Park
Concert Holograf în cadrul turneului Love Affair, joi, Casa de Cultură a Sindicatelor
Concert aniversar Maria Tănase susţinut de Ansamblul Artistic Profesionist Crişana, marţi, ora 19, Teatrul Regina Maria
Halloween Party - Hotel Ramada, ora 20
Concert folk Magda Puskas, miercuri, ora 20.30, Stage
Treisprezece varianta B One Man Comedy Show cu Sebastian Lupu, premieră, duminică, ora 20, Stage
TEATRUL REGINA MARIA
Vrăjitorul din Oz, sâmbătă, ora 11, Sala Mare
Cei ce nu uită, sâmbătă, ora 19, Sala Mare
La "Iunion", birjar!, după Schiţe de I.L. Caragiale, regia artistică Daniel Vulcu, joi, ora 19, Sala Mare
TEATRUL SZIGLIGETI
O lună la ţară, comedie de Ivan Sergheievici Turghenev, regia Harsanyi Zsolt, ab. Bessenyei Gyorgy, duminică, ora 17, Sala Mare
Băiatul, spectacol cu supratitrare în limba română, tragedie, regia Forgach Andras, marţi, ora 19, Sala Arcadia
FILARMONICA DE STAT
Concert simfonic - J. Sibelius: Moartea Mélisandei din suita Pelléas şi Mélisande, op. 46; Concert pentru vioară şi orchestră în re minor, op. 47; R. Strauss: Moarte şi transfiguraţie - poem simfonic, op. 24. Dirijor Romeo Rîmbu, solist Nicolas Köeckert - vioară (Germania), joi, ora 19
EXPOZIŢII
GALERIA EURO FOTO ART
expoziţia "Impresii din China", 101 de fotografii alb-negru şi color realizate de Ovi D. Pop şi Ştefan Toth
expoziţia "3XChina" în cadrul Săptămânii Fotografiei Chineze, 67 de fotografii alb negru şi color realizate de Ştefan Toth, Sala Studio (Palatul Vulturul Negru)
GALERIA KONSTANT
expoziţia personală a artistului Adrian Chirilă "Forced Boundary"
GALERIA VISUAL KONTAKT
expoziţia "Dream Traces" semnată Ada Muntean, vernisaj miercuri, ora 19
LABORATOR.VISUAL.KONTAKT
Harvest II - colecţie foto-video de obiecte ce simbolizează sărbătoarea recoltei: paiele, făina, sperietoarea, masa îmbelşugată
GALERIA DE ARTE VIZUALE
Expoziţia Boom Room - Noua arhitectură estonă realizată de Asociaţia Arhitecţilor din Estonia
GALERIA ORADEA SHOPPING CITY
expoziţia de artă plastică "În universul liniştii" a artiştilor orădeni Anca Brânzaş, Remus Ilisie, Ovidiu Sălăgean
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR
expoziţiile Avangarda românească, Tapiseria românească contemporană, Icoane pe lemn şi sticlă din colecţia Muzeului Ţării Crişurilor, România, sec. XVIII-XIX
BIBLIOTECA JUDEŢEANĂ GHEORGHE ŞINCAI
expoziţia foto "Roşia Montană - Ochiul care plânge" a artiştilor Teodor Radu Pantea, Adela Rusu, Gheorghe Petrilă, Cristian Ene
CLUBURI
STAGE MUZEU: marţi Karaoke, ora 21; vineri Muzica anilor '80, ora 20
FAMOUS PLACE: vineri-duminică All Weekend Party, ora 22
THE ONE CAFE & CLUB: vineri, sâmbătă Party, ora 22
COLUMBUS CAFE: vineri-sâmbătă Party, ora 22
LORD'S PUB: vineri-sâmbătă Party, ora 22
GREEN PUB: vineri Party All Night, ora 22
OLD MILL: miercuri şi joi muzică live cu Kozak Band, ora 20
AVENUE CLUB: vineri, sâmbătă Party, ora 23
JUICE: miercuri Babalonia Tropical Soundclash Party cu Dubase (Guerilla International), ora 21; joi Oldies and Urban Music, ora 21, vineri Halloween Party, ora 21, sâmbătă Party, ora 22
CHANSON CAFE: joi Karaoke Party, ora 22; vineri şi sâmbătă Party, ora 22
DOWNTOWN CLUB: vineri Party, ora 23.30; sâmbătă Saturday Night Party, ora 23.30
CLUB LUNA: vineri şi sâmbătă Petrecere, ora 22.30
CLUB LIFE: joi-duminică Petrecere cu Blaga de la Oradea, Speedy Band, DJ TuRkU, ora 23
BLONDY'S ART CAFE: sâmbătă Seara de dans, ora 21
ZULU CAFE: joi Halloween Party with Sound of Sodom Matula, ora 21
DISCO FAHAZ: sâmbătă Halloween Party guest DJ Dumy, resident DJ Ches Team, ora 22.30
MOSZKVA CAFFE: luni Yedo Gibson and Vasco Trilla, ora 21; joi concert Lights Out, ora 21; vineri concert Partizan, ora 21
WINDOW PUB: joi Halloween Party, ora 21
CINEMA RECOMANDĂRI 28-31 octombrie
CINEMA PALACE
Nu sunt faimos, dar sunt aromân
Primul film realizat în limba aromână, "Nu sunt faimos, dar sunt aromân" ("Nu hiu faimos ama hiu armân") este o dramă romantică ce spune povestea lui Toni Caramuşat, un regizor faimos, pornit în căutarea adevărului absolut despre originea neamului său.
Mitul spune că acest adevăr e purtat de Armânamea, ultima descendentă din neamul său. Toni se întâlneşte cu fete din întreaga lume, cu speranţa că soarta îi va scoate în cale adevărul şi femeia la care visează. Le va găsi? Şi, dacă da, cu ce preţ?
Regia: Toma Enache
Distribuţia: Toma Enache, Linda Croitoru
PROGRAM
Nu sunt faimos, dar sunt aromân premieră, miercuri, joi 16.25, 18.55, luni, marţi 16.25, 20.40
Jocul lui Ender avanpremieră, miercuri, joi 20.40
Stă să plouă cu chiftele 2 premieră, luni-joi 16.35, 18.20
Captain Phillips avanpremieră, miercuri, joi 21.45
Insidious: Capitolul 2 premieră, luni, marţi 15.05, 19, 21; miercuri, joi 15.05, 21; luni-joi 22.50
Escape Plan: Testul suprem premieră, luni-joi 14.25, 17.35, 19.15, 20.10
Carrie luni-joi 17.05, 23, 21.25
Prizonieri luni-joi 13.40, 14.45, 19.40, 22.25
Ucigaş cu suflet pur luni, marţi 18, 21.45; miercuri, joi 18
Malavita: O familie criminală luni-joi 15.25, 18.35, 23.15
Conspiraţia luni-joi 17.25; miercuri 11.50
Prinţesa Diana luni-joi 15.55
Justin şi cavalerii 3D, dublat, luni-joi 13.15; miercuri 12.20
Machete: Ucigaş meseriaş luni-joi 13.20
Gravity: Misiunea în spaţiu 3D, luni-joi 14.10, 20
Don Jon luni-joi 13
Avioane 3D, dublat, miercuri 11.30; luni-joi 12.40
CINEMA CORTINA
Stă să plouă cu chiftele (Cloudy with a Chance of Meatballs)
Flint, tânărul pasionat de invenţii, a produs un dezastru în oraşul natal, datorită furtunii cu mâncare pe care invenţia sa a creat-o. Între timp, el s-a alăturat Companiei The Live Corp, unde are misiunea de a curăţa tocmai orăşelul distrus.
Reîntors acasă, Flint descoperă că invenţia sa e încă funcţională şi a creat între timp tot soiul de hibrizi între mâncare şi animale. Flint şi prietenii săi vor trebui să învingă bizarele lighioane.
Regia: Cody Cameron, Kris Pearn
Distribuţia: Anna Faris, Bill Hader, James Caan, Will Forte
PROGRAM
Maratonul horror: Carrie, Insidious 2, The Conjuring, joi, de la ora 19
Căpitanul Phillips avanpremieră, miercuri, joi 21.30
Jocul lui Ender avanpremieră, miercuri, joi 20.30
Nu sunt faimos, dar sunt aromân premieră, luni-miercuri 11.10, 15.45, 20; joi 11.10, 15.45
Stă să plouă cu chiftele dublat, 3D, premieră, luni-joi 10.50, 12.25, 18.30
Escape Plan: Testul suprem premieră, luni, marţi 12.50, 14.45, 18.05, 19.10, 20.20, 22.25; miercuri, joi 12.50, 14.45, 18.05, 19.10, 20.20, 22.50
Insidious: Capitolul 2 premieră, luni-miercuri 14.25, 15.50, 20.10, 22.20; joi 14.25, 15.50, 19, 20.10, 22.20
Câinele japonez luni-miercuri 18.05
Carrie luni, marţi 17.05, 21.30; miercuri 17.05; joi 17.05, 20.50
Ucigaş cu suflet pur luni-joi 16.50, 21.55
Prizonieri luni-joi 11.40, 15.10, 19, 22.40
Prinţesa Diana luni-joi 13.30
Roxanne luni-joi 10.45
Malavita: O familie criminală luni-miercuri 14.35, 18, 22.20; joi 14.35, 18
Machete: Ucigaş meseriaş luni-joi 13.40
Conspiraţia luni, marţi 12.45, 23.35; miercuri, joi 12.45
Don Jon luni-joi 11.45
Gravity: Misiunea în spaţiu 3D, luni, marţi 16.35, 20.30; miercuri, joi 16.35
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.