URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 17 AUGUST 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Acum câţiva ani, când uzina DNA-ului duduia, cel mai simplu mod pentru ca un primar să intre la puşcărie era să bage banii comunităţii locale în fotbal. Mulţi oameni de afaceri şi politicieni au păţit-o, dar la noi nu a fost cazul. Şi asta nu neapărat fiindcă edililor le era frică de slujbaşii doamnei Kövesi, ci pentru că Ilie Bolojan avea o indiferenţă feroce faţă de fenomenul sportiv.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Actualul ministru al Transporturilor, Sorin Grindeanu, anunţa joia trecută – pe Facebook, căci aşa comunică oficialii noştri de când au descoperit că internetul e cel mai ieftin instrument de propagandă – o nouă licitaţie pentru cei 28,55 km de autostradă dintre Chiribiş şi Biharia, pentru care ultimul contract, încheiat în 2020 cu o asociere de firme din grupul Selina, a fost reziliat în luna mai...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Primarul Florin Birta propune reabilitarea pietonalei Republicii, prin pavarea cu porfir și revenirea la modelul estetic cu cercuri, din perioada comunistă. Ce părere aveți?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Potrivit noii reglementări, contestaţia este de competenţa instanţei ierarhic superioare, care o soluţionează în complet format din 3 judecători. Când procesul se judecă la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, contestaţia se soluţionează în completul de 5 judecători, iar când procesul îl judecă un complet de 5 judecători, contestaţia se soluţionează de un alt complet de 5 judecători.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Clima (de la grecescul klima care înseamnă înclinaţia razelor solare) reprezintă regimul caracteristic al vremii unei regiuni pe timp îndelungat. Regimul climatic se caracterizează printr-o relativă stabilitate, modificările putând fi urmărite numai prin observaţii îndelungate şi pe perioade lungi de timp.
01 August 2022, 18:00

Studenții din Oradea descoperă „memoria urbană” a Șteiului (FOTO)

Studenții din Oradea descoperă „memoria urbană” a Șteiului (FOTO) foto: Universitatea din Oradea
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Studenții de la specializarea Arhitectură a Universității din Oradea au mers în practică în Ștei, ca să descopere „memoria urbană” a localității.

Coordonați de criticul de artă conf. univ. dr. Ramona Novicov și lect. univ. dr. arh. Cristian Savu, studenții au petrecut câteva zile în orașul de la poalele munților Bihorului, tema stagiului fiind „Arhitectura sovietică a anilor 50-60: reconstituirea virtuală a detaliilor de arhitectură și a spațiilor interioare cu valoare patrimonială”.

„Parte a programului de practică al viitorilor arhitecți, laboratorul studențesc continuă un amplu și coerent proiect universitar axat pe identificarea și studiul urbanismului și arhitecturii de tip totalitar pe care fostul oraș Dr. Petru Groza, numit după 1989 Ștei, îl păstrează aproape nealterat. Proiectul «Memoria urbană a Șteiului» a început în anul 2015 și s-a bucurat, la fiecare din cele trei ediții de până acum, de sprijinul necondiționat al Universității din Oradea și al primăriei orașului. Tema centrală vizează reconstituirea virtuală, pe baza fotografiilor de epocă și a mărturiilor localnicilor, a arhitecturii și a tramei urbanistice de tip totalitarist ridicate de sovietici în anii 50-60, în proximitatea minelor de uraniu de la Băița. În această ediție s-au relevat detalii de arhitectură importante: capiteluri, stucaturi plafonante, toruri decorative, candelabre monumentale originare, ce alcătuiesc repertoarul decorativ al Casei de Cultură și al Gării. Interiorul Casei de Cultură «Miron Pompiliu», foaierele și sala de festivități, a fost randat, pentru a se reconstitui atmosfera de epocă a anilor de la mijlocul secolului trecut”, a explicat Ramona Novicov, coordonatoarea proiectului.

Astfel, viitorii arhitecți au reușit să recreeze, în mediul virtual, încăperile și ornamentele clădirii ce adăpostește casa de cultură a orașului. „Aceste elemente noi vor completa macheta curentă în lucru a orașului vechi virtual, care va fi rezultatul parteneriatului dintre Primăria Ștei și Universitatea din Oradea”, a mai spus Novicov.

Primarul din Ștei, Iulian Balaj, a lăudat colaborarea orașului cu Universitatea din Oradea. „Sesiunea de anul acesta continuă buna colaborare a orașului nostru cu Universitatea din Oradea, iar tema propusă a fost relevarea spațiilor interioare ale unor obiective publice, din patrimoniul cultural arhitectural de tip totalitarist. Primăria și Consiliul Local al Orașului Ștei susțin proiectele educaționale și de cercetare ale studenților, iar spiritul creativ și inovativ al acestora contribuie la creșterea vizibilității patrimoniului cultural al orașului nostru”, a precizat Balaj.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Re numit Ștei
!
Postat 03 August 2022, 10:43 de marginan
Nu-i bai
Cat URANIU au furat RUȘII de acolo, 25 de ani
Postat 01 August 2022, 18:48 de Sandu2100
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.8176 RON
  • 1 EUR = 4.8831 RON
  • 1 HUF = 0.0121 RON