LUNI, 15 AUGUST 2022
`

Vă mai amintiți ce circ a fost cu construirea podului din zona Sovata? Sau ce scandal cu drumul expres, unde specialiști în trafic (probabil în traficul de țigări) estimau că pe acesta nu va circula nimeni, iar acum se merge aproape bară la bară? Dar despre inutilitatea pasajului Magheru, unde Primăria e acuzată că n-a făcut destul de larg subteranul, pentru parcarea mașinilor celor care își scot copiii de la Oltea Doamna?
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Mândria orădenilor (oricum umflată by default, căci bihorenii-s nialcoși încă din și prin născare) că au cea mai modernă Unitate de Primire a Urgențelor din țară poate suferi serios după ce, accidental, a ieșit la iveală că noua clădire are câteva beteșuguri. La fel și mândria Primăriei.
Primarul Florin Birta propune reabilitarea pietonalei Republicii, prin pavarea cu porfir și revenirea la modelul estetic cu cercuri, din perioada comunistă. Ce părere aveți?

Potrivit noii reglementări, contestaţia este de competenţa instanţei ierarhic superioare, care o soluţionează în complet format din 3 judecători. Când procesul se judecă la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, contestaţia se soluţionează în completul de 5 judecători, iar când procesul îl judecă un complet de 5 judecători, contestaţia se soluţionează de un alt complet de 5 judecători.
Clima (de la grecescul klima care înseamnă înclinaţia razelor solare) reprezintă regimul caracteristic al vremii unei regiuni pe timp îndelungat. Regimul climatic se caracterizează printr-o relativă stabilitate, modificările putând fi urmărite numai prin observaţii îndelungate şi pe perioade lungi de timp.
03 Iulie 2022, 09:03

Adevărații oameni de fier! Cine sunt sportivii care au câștigat triatlonul organizat în Bihor (FOTO)

Adevărații oameni de fier! Cine sunt sportivii care au câștigat triatlonul organizat în Bihor (FOTO) Răzvan Ene, campionul competiției pe distanță lungă (foto: Szilagyi Lorand)

Au înotat, au pedalat și au alergat pe distanțe impresionante și merită laude numai pentru că au finalizat o competiție foarte grea. Cei mai rapizi dintre sportivii care au participat sâmbătă la Campionatul Național de Triatlon AROBS X-Man România 2022, singurul concurs pe distanța Ironman din țară, au cucerit titlul de „oameni de fier” și medalii.

La masculin, la proba de distanță lungă (care a însemnat 3.800 de metri înot, 180 kilometri ciclism și 42,2 km alergare), locul I a fost adjudecat de bucureșteanul Răzvan Ene, cu un timp de 9 ore, 44 minute și 54 de secunde. Pe locul II s-a clasat Vladislav Munteanu (Republica Moldova), cu 9:52:27, iar pe locul III Mihai Alexandru Cenger (din Mureș), care a finalizat proba în 10 ore, 18 minute și 42 de secunde.

La feminin, proba de Full Ironman a fost câștigată de Eva Gebnar, din Ungaria, care a ajuns la finish după 12 ore, 18 minute și 50 de secunde. Câteva minute mai târziu, a fost urmată de orădeanca Annamaria Bako (ACS3Sport), cu un timp de 12.32:33, iar pe locul III s-a clasat Iulia Florea (Unstoppable Sport Club București), cu 12 ore, 53 de minute și 20 de secunde. Locul IV la fete este ocupat tot de o orădeancă: Nicolette Ionescu (Xterra Sport Bihor), cu 13 ore, 29 de minute și 03 secunde.

Proba Half Ironman (1.900 m înot, 93 km ciclism și 21,6 km alergare) a fost câștigată, la feminin, de Agnes Tuzson (de la clubul Mobility Plus din Târgu Mureș), care a obţinut un timp de 5 ore, 35 de minute și 49 de secunde. Pe locul II s-a clasat Bálint Reká (Master Ski&Bike, Târgu Mureș), cu 5:44:47, iar pe III Koter Adél (Harghita Triathlon Club), sosită la finish la scurt timp după vicecampioană, adică după 5 ore, 45 de minute și 52 de secunde.

La masculin, campion Half Ironman este David Hankó (Ungaria), care a terminat cursa în 4 ore, 23 de minute și 22 de secunde. Vicecampion este moldoveanul Andrei Vrabii (4:24:20), iar pe locul III s-a clasat Ion Alex (Unstoppable Sport Club București), cu un timp de 4 ore, 25 de minute și 38 de secunde.

Festivitatea de premiere trebuia să aibă loc sâmbătă seară, în Piața Unirii, însă din pricina ploii puternice, nu s-a mai ținut.