MARȚI, 30 APRILIE 2024
`

La fel cum creștinii ortodocși scot anual moaștele sfintei Paraschiva la Iași, tot așa, la patru ani, în perioada electorală, liberalii apelează la moaștele prorocului Ilie, mai exact Ilie Bolajan, ca să întărească credința în activul de partid.
Oricât ar fi de digitalizată lumea și plin internetul de informații despre tot felul de locuri, inclusiv în imagini, nimic nu se compară cu plăcerea călătoriei, fie ea cât de scurtă, pentru a le vedea cu propriii ochi. Iar când de plăcerea asta vor avea parte sute, poate mii de copii de la țară, dintre care mulți nu au ieșit din comuna lor ori au ajuns în cel mai bun caz până în cel mai apropiat orășel, cu atât e mai meritorie orice inițiativă care îi ajută să capete această experiență, totdeauna de neuitat dacă e prima.

În data de 18 aprilie 2024 a fost publicată în Monitorul Oficial și urmează să intre în vigoare în 10 zile de la publicare o lege care modifică condițiile în care se pot organiza jocuri de noroc în România. Legea nouă instituie restricții severe și sancțiuni contravenționale foarte mari pentru nerespectarea prevederilor legale.
22 Mai 2016, 15:53

Final de sezon cu victorie: Deşi era promovată deja, Luceafărul Oradea s-a impus sâmbătă la Dej

Deşi erau promovaţi încă din etapa precedentă, fotbaliştii de a Luceafărul Oradea au mers, aşa cum au promis, şi la Dej cu gândul de-aşi respecta blazonul şi să încheie evoluţiile din acest sezon cu un rezultat pozitiv. Aşa s-a şi întâmplat, pentru că elevii antrenorului Marius Popa s-au impus sâmbătă, în cadrul etapei a XXIV-a a campionatului Ligii a III-a, Seria a V-a, în faţa echipei locale Unirea, cu scorul de 2-1.

La pauză gazdele conduceau cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 20, însă în repriza a doua, bihorenii şi-au demonstrat valoarea şi au reuşit să întoarcă rezultatul şi să câştige cu 2-1.

Deşi au avut patru ocazii bune, luceferii n-au reuşit să marcheze în prima repriză, însă au încasat un gol, în minutul 20, după o lovitură de colţ, când Ekollo s-a înălţat din careu şi a reluat cu capul, deschizând scorul.

În jumătatea a doua, formaţia bihoreană a reuşit să şi înscrie însă, mai întâi în minutul 54, prin Cigan, care a profitat de o gafă a portarului advers.  De fapt, acesta a încercat să degajeze, mingea l-a lovit în spate însă pe Cigan şi a intrat în poartă.

Totuşi 10 minute mai târziu, elevii antrenorului Marius Popa au reuşit să marcheze un gol după acţiunea lor, când Constantin Roşu a lobat un balon din interiorul careului, peste portarul gazdelor şi a trimis în plasă.

De precizat faptul că Luceafărul a fost echipa şi cu cele mai multe ocazii, de fapt Unirea a trimis un singur şut pe spaţiul porţii în tot meciul.

"A fost un meci OK, controlat de noi. Miza nu a mai fost aceeaşi. Am pierdut un pic concentrarea, însă în cea de-a doua repriză echipa s-a comportat ca o adevărată campioană. Felicit băieţii pentru dăruire. A fost o zi foarte caldă, terenul foarte rău, dar au reuşit să întoarcă rezultatul, ceea ce reprezintă că sunt un grup unit, un grup cu care am reuşit să promovăm", a declarat după partidă, pentru Bihoreanul, antrenorul echipei Luceafărul Oradea, Marius Popa.

Tehnicianul formaţiei bihorene a trimis în teren în acest joc şi câţiva fotbalişti care până acum au evoluat mai puţin, astfel că formula folosită a fost: Goia – Balea, Hlinca, Bactăr, Radu Alexandru – Balla (Chiş Toie), Ţegle, Feher – I. Ban (Mihuţa), Cr. Cigan şi C. Roşu.

Cu această victorie, Luceafărul Oradea totalizează 59 de puncte, ocupă detaşat primul loc, iar în ultimele două etape va sta şi va câştiga de fiecare dată la "masa verde", cu CSM Sighet şi Luceafărul Bălan, echipe retrase din competiţie, astfel că îşi va mai adăuga la zestre încă şase puncte în clasament.

Conform antrenorului Marius Popa, echipa se va mai reuni marţi pentru un antrenament, după care de miercuri este posibil ca jucătorii să intre în vacanţă. Pentru conducerea clubului însă încep deja preocupările pentru Liga a II-a.

Etapa a XIV-a a Seriei a V-a din Liga a III-a la fotbal:

Vineri:
FC Zalău - CS Oşorhei    3-2
R. Stanciu (18 - pen.), V. Ionaşcu (70), Jamilu (71) / Fl. David (23), Măd. Selegean (77)

Industria Galda - CSM Sighetu Marmaţiei     3-0
Sighetu s-a desfiinţat, a fost exclusă din competiţie şi va pierde toate meciurile din retur la "masa verde".
Unirea Jucu - Luceafărul Bălan     3-0
Luceafărul Bălan s-a retras din competiţie în această iarnă şi pierde meciurile rămase la "masa verde".