PROGRAM 12-18 APRILIE
TEATRUL DE STAT
TRUPA "IOSIF VULCAN"
Copilul acesta, de Joel Pommerat, regia artistică Vlad Massaci, premieră sâmbătă, ora 19; duminică, ora 18, Casa de Cultură a Sindicatelor
TRUPA "SZIGLIGETI"
Ali Baba es vagy 40 rablo, musical, de Moravetz Levente - Venczel Peter, regia Vadas Laszlo, luni, ora 11, miercuri, ora 19 (abonament Partium) şi joi, ora 11, Scena Teatrului
Mauzoleum, de Parti Nagy Lajos, ragia Szabo K. Istvan, vineri, ora 19 (abonament Belenyi Ferenc), Scena Teatrului
Ne hagyd elveszni, prezintă Fazakas Marton Erzsebet, premieră sâmbătă, ora 19, Sala Studio
Kepzeld, beteg!, dramă muzicală, regia Arkosi Arpad, duminică, ora 17 (abonament de elevi), Filarmonica de Stat
TEATRUL ARCADIA
Film documentar "Fenomenul Bruno Groning", pe urmele "Vindecătorului minune", duminică, ora 14
SECŢIA ROMÂNĂ
Morile de vânt ale lui Sancho Panza, adaptare liberă de Ecaterina Mihăescu Păun, regia artistică Mihai Păun, luni, ora 10
Întâmplări cu Scufiţa Roşie, joi, ora 10
Magic Show, text şi regie Igor Lungu, vineri, ora 10
Cheiţa de aur, de Aleksei Tolstoi, traducere Ion Goia, adaptare şi regie artistică Igor Lungu, premieră duminică, ora 11
SECŢIA MAGHIARĂ
Hainele cele noi ale împăratului, regie şi adaptare liberă de Daroczi Istvan după H.C. Andersen, marţi, ora 10, şi miercuri, ora 11
FILARMONICA DE STAT
Concert simfonic cu lucrări de G.F. Handel (Foc de artificii - uvertură), P.I. Ceaikovski (Concert nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor, op. 23), F. Mendelssohn-Bartholdy (Simfonia a V-a în re minor, op. 107 - Reforma), dirijor Ulrich Bakcofen (Germania), solistă Ioana Poenaru, joi, ora 19
EXPOZIŢII
GALERIA "EURO FOTO ART" (Piaţa 1 Decembrie nr. 12): expoziţia Venig Photo 80 a artistului fotograf Vasile Venig (Carei)
GALERIA NUFĂRUL: expoziţia absolvenţilor cursului foto seria A/2010
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR: expoziţia "Christos a Înviat!" de icoane pe sticlă, pictură şi obiecte religioase a cultelor ortodox şi catolic (secţia de artă); expoziţia "Artişti plastici la Oradea (1850-1950)"
GALERIA DE ARTE VIZUALE: expoziţia lucrărilor participante la concursul de idei cu temele "Amenajare spaţiu urban - Strada Republicii", "Amenajare restaurativă, reabilitare şi dezvoltare urbană zona Piaţa Ferdinand şi Piaţa Unirii", "Semnal de intrare în municipiul Oradea"
BIBLIOTECA JUDEŢEANĂ: expoziţia video "Anne Frank: Istorie pentru prezent" (34 de panouri cu viaţa Annei Frank la începuturile nazismului)
TEATRUL ARCADIA: expoziţia "Suflet de copil în sărbătoare"
GALERIA KONSTANT: expoziţia "Introspecţie atemporală" (vizită cu programare tel. 0741-500.824)
MUZEUL "AUREL LAZĂR": expoziţia "Primăvara reîntregirii" (fotografii, costume populare, uniforme militare, arme din primăvara 1919)
LOTUS CENTER: expoziţia cu vânzare "Grădini şi terase" (parcare)
CENTRUL POSTICUM
Concert Free-Jazz cu Ken Vandermark şi Paal Nilssen-Love, vineri, ora 21
Expoziţia de artă a studenţilor Academiei de Artă Interpretativă din Ulm
Călătorie muzicală renascentistă - concert de muzică veche cu opere europene din secolele XVI şi XVII, imnuri latine din documentele bibliotecii Batthyaneum (Alba Iulia), susţinute de formaţia de muzică veche Collegium (Carei), cu copii fidele ale instrumentelor muzicale din acea epocă, coordonator artistic Deak Endre, duminică, ora 17
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR
Spectacol-concert cu Pavel Stratan şi Mihai Mărgineanu, vineri, ora 20
ORĂŞELUL COPIILOR
Atelier de creaţie pentru copii între 4 şi 15 ani - picturi pe sticlă sau pe figurine din ipsos, obiecte din hârtie şi carton, decoraţiuni din textile şi lemn, podoabe din mărgele, modelaje din pastă cu uscare rapidă, obiecte decorative de primăvară sub îndrumarea specialiştilor în domeniu, marţi şi vineri, ora 18
Cursuri de teatru pentru cei mici cu actori de la Teatrul Arcadia - artă teatrală, confecţionarea de păpuşi şi decoruri, mişcare scenică, dicţie, elemente de scenariu şi regie, joi, ora 18
CLUBURI
BLUE MONDAY (Pasaj Vulturul Negru): joi Karaoke şi Retro Dancing, ora 22; vineri şi sâmbătă concert A-live (DJ LX), ora 22
CLUB ABYSS: duminică concert rock Grime God, ora 22
CLUB HEAT: vineri Party, ora 23; sâmbătă Party cu DJ Rosario Internullo, ora 23
BLUE MONDAY II (Traian Moşoiu 3): miercuri-sâmbătă Piano Night cu Levi Gy
DESIRE'S CAFÉ LOUNGE AND CLUB: sâmbătă Party, ora 22
CLUB LADUEBO: joi Karaoke Night, ora 22; vineri şi sâmbătă Live Music, ora 22; duminică Latino Dance, ora 22
CLUB MANAS: miercuri Retro Night live music
BALI CLUB: vineri şi sâmbătă Party, ora 22
BILLY ART CLUB (bar, bowling, biliard): joi-duminică DJ Party, ora 21; miercuri Salsa Party, ora 21
LOUIS ESPRESSO CLUB: vineri Seara de blues, ora 22
CLUB LORD'S: luni-duminică Chef a la Lord's, ora 22
CINEMA LOTUS
PROGRAM 12-15 aprilie
Poliţai în misiune premieră luni-joi 14, 16, 20.15, 22.15
Teleportaţi în adolescenţă premieră luni-joi 15.15, 17.30, 19.45, 21.45
Din raiul meu premieră luni-joi 18.15, 20.45
Legiunea luni-joi 16.30, 21.15
Triaj luni-joi 18
E tare complicat luni-joi 14.15, 18.45
Aminteşte-ţI de mine luni-joi 15.45
Cum să îţi dresezi dragonul 3D luni-joi 14.45, 17
Alice în Ţara Minunilor 3D luni-joi 19.15, 21.30
AUDIOBOOK
Viaţa Domnului nostru scrisă de Charles Dickens special pentru copiii lui
Lectura Marian Râlea
Un tată le spune copiilor lui povestea biblică a lui Iisus Christos, pruncul născut în iesle. Ici-colo povestitorul e obligat să simplifice sau chiar să modifice unele detalii, pentru că are grijă să vorbească pe-nţelesul micilor lui ascultători, să explice, să scoată la lumină sensuri ascunse. Cum tatăl este scriitor, din relatarea destinată doar familiei lui a luat naştere o carte pentru toţi.
Aceasta este Povestea.
De ce această istorie - probabil cea mai cunoscută din lume - poate fi recitită la nesfârşit?
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.