URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 21 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
15 Noiembrie 2012, 16:25

Anchetă după protestul radicalilor maghiari de la Colegiul Mihai Eminescu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poliţiştii orădeni au deschis o anchetă ca urmare a protestului organizat de PPMT şi CNMT miercuri seară în faţa Colegiului Mihai Eminescu, după ce pe trotuarul din faţa şcolii câţiva participanţi, inclusiv doi candidaţi la Camera Deputaţilor, au vopsit trei inscripţii cu mesajul "Proprietate Maghiară - Proprietate Furată - Restitutio in Integrum".

"Conducerea Colegiului a înregistrat miercuri seară, la ora 20, o plângere la Poliţia Municipiului Oradea, privind inscripţionarea trotuarului din faţa şcolii, motiv pentru care colegii noştri au început o anchetă pentru constatarea faptei, identificarea autorilor şi sancţionarea lor în baza Legii privind ordinea şi liniştea publică", a declarat joi, pentru BIHOREANUL, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, inspectorul principal Alina Dinu.

Motivul pentru care făptaşii ar putea fi sancţionaţi nu este propagarea de mesaje naţionalist-extremiste, şovine sau rasiste, ci afectarea unei proprietăţi publice prin aplicarea de înscrisuri neconforme cu legea şi neautorizate.

Miercuri seară, un grup de circa 100 de orădeni de etnie maghiară, la chemarea CNMT şi PPMT, s-au postat cu lumânări pe trotuarul din faţa Colegiului Naţional Mihai Eminescu, acuzând statul român că deţine şi foloseşte o proprietate "furată" de la Ordinul Călugărilor Premonstratens. În acelaşi timp, câteva persoane, între care un anume Nagy Jozsef Barna şi Csomortanyi Istvan, ambii candidaţi la Camera Deputaţilor din partea PPMT, au vopsit trotuarul din faţa liceului.

Clădirea Colegiului Eminescu a fost revendicată de Ordinul Premonstratens în 2003, în baza Ordonanţei de Guvern 94/2000, susţinând că a fost naţionalizată de regimul comunist, însă Comisia specială de restituiri de la Bucureşti a respins cererea, deoarece imobilul este proprietatea Statului Român încă din 1936, ca urmare a Tratatului de la Trianon, când toate bunurile fostului stat austro-ungar aflate pe teritoriul Transilvaniei au intrat automat în proprietatea Regatului României. Premonstratenşii au atacat în instanţă decizia Comisiei, procesul fiind şi acum în derulare la Judecătoria Oradea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
9 Comentarii
Verificare la sange
Verificarea tuturor cererilor de retrocedare !!!!!!!!!Urgent , pana nu devin prea tupeisti . Cultele nu aveau putere , sa fie clar , nu erau scutite de impozite asa ca nu aveau cum sa detina suprafete mari de teren si cladiri mari pe care nu si-ar fi permis sa plateasca ditamai impozitele . Cat despre Premonstratens sau Demon-stratens nici vorba sa fie atat de potentati . Fiti cu ochii in patru dragi judecatori , nu va lasati spariati de calaretii fara cap.
Postat 23 Noiembrie 2012, 12:50 de furtinvald
Szopos Geci
CENZURAT
Postat 17 Noiembrie 2012, 05:37 de Kurva Anyad
Pt. dobitocul \
E sufocant: am ajuns, ardelenii, toleraţi într-o Românie a bătăuşilor, a miliţienilor şi a tuturor puşcăriaşilor cu rolex. Îşi permit să vorbească despre noi orice, din perspectiva stăpânilor, a cuceritorilor. Ei nu pot fi pedepsiţi niciodată, pentru că idoţii din fruntea statului român gândesc de fapt la fel ca ei, dar ştiu că nu dă bine s-o spună. Ok, mă băieţi: eu sunt ****. Boanghenă. Corcitură de Transilvania. Pot să ies din bibliotecă şi vă scuip şi eu în cerul gurii. Pot să joc tontoroiu\' pe mormîntul strămoşilor voştri laşi şi beţivi. Pot să scriu: “Era la Steaua-un berbecuţ/avea şi gură, şi prepuţ/dar confunda, el, berbecuţu\'/adesea gura cu prepuţu\'”. Bine-i? Băieţi, în afară de contre, pare că nu mai avem nimic în comun. Da: înainte ne unea frica faţă de ăla pe care l-aţi lins în dos, Ceauşescu: acum gata. Voi vă purtaţi ca nişte cuceritori? Voi, care vă puneaţi copiii şi muierile gaj la Stambul? Voi, cunoscuţi ca trădători prin excelenţă în istoria voastră? Voi, care în afară de noroc curvesc nu aveţi cu să vă lăudaţi? Voi, care-aţi pus la pământ ardealuri şi banaturi şi bucovine şi moldove – adică tot ce nu e Bucureşti. Ei bine, băi: nu vă merităm. Nu descoperiserăţi scrierea când la Cluj se deschidea prima universitate. În biserici lălăiaţi în şalvari când Transilvania semna Pacea de la Westfalia. Fugeaţi în păduri când Transilvania semna Editul de la Turda şi recunoştea, pentru prima dată în lumea asta, libertăţile fundamentale. Sunteţi o gaşcă de nemernici, ne faceţi bozgori şi boanghene numai pentru că străinilor mereu le-aţi furat portofelul – n-aţi încercat farmecul diversităţii. Nici măcar drapelul ăla roş-galben-albastru nu-l meritaţi: pentru voi e flegmă, nu simbol. Îi duceţi de nas pe oamenii ăia simpli care umplu stadioanele, ăia care n-au altă vină decât spectacolul duminical. Sportul. Într-o zi, aşa subalterni cum ne credeţi, vom fi autonomi sau mai mult. Într-o zi Transilvania asta se va trezi şi-şi va cere istoria şi oamenii săi înapoi. Nu e departe vremea aia. Dar voi veţi sta la barieră, pe dinapoia steagului. articol scris de: Sabin Gherman http://citynews.ro/editorial/gherman-bozgorul-boanghena-1222404
Postat 17 Noiembrie 2012, 05:11 de pt Lege si Dreptate
pt ion
ion de ce esti prost? da un translate pe google si o sa vezi...intai documenteazat si pe urma scoate porumbelul ..taran prost...era un mesaj pt "fratii unguri"
Postat 16 Noiembrie 2012, 15:27 de a
Lege si Dreptate
Vrem masuri serioase cu efect precis!!! Asteptam o suta de amnezi pentru fiecare **** prezent la ''lalaiala lor''. E nevoie de ei sa cotizeze cu amenzile platite la bugetul lor sa li se organzieze in continuare mintinguri in mars spre ''ungaria mica''.. a si sa nu uitati.. sa se aplice LEGEA si in privinta statuii celor 4 betivi din centrul orasului. De ce nu au amplasat-o in fata casei lui ''biro rozalio'' , ori la ''szbo odon in curte'' !!!
Postat 16 Noiembrie 2012, 12:50 de Lege si Dreptate
Ridica-te frate ROMANE!
Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!\" de Radu Gyr : Nu pentru-o lopată de rumenă pâine, nu pentru pătule, nu pentru pogoane, ci pentru văzduhul tău liber de mâine, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Pentru sângele neamului tău curs prin şanţuri, pentru cântecul tau ţintuit în piroane, pentru lacrima soarelui tău pus în lanţuri, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Nu pentru mânia scrâşnită-n măsele, ci ca să aduni chiuind pe tăpşane o claie de zări şi-o căciulă de stele, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Aşa, ca să bei libertatea din ciuturi şi-n ea să te-afunzi ca un cer în bulboane şi zarzării ei peste tine să-i scuturi, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Şi ca să pui tot sărutul fierbinte pe praguri, pe prispe, pe uşi, pe icoane, pe toate ce slobode-ţi ies înainte, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Ridică-te, Gheorghe, pe lanţuri, pe funii! Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane! Şi sus, spre lumina din urmă-a furtunii, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!
Postat 16 Noiembrie 2012, 12:16 de scortosul
pulitisti, nu politisti !
Minoritarii au ,,protestat'' aproape doua ore, timp suficient sa fie legitimati toti, condusi la sediul din calea Aradului, amendati cu cate 2.000 de lei si interogati pana dimineata, asa incat sa nu poata sta pe picioare ! Da' cine sa aplice legea ?! Noi nu avem politie, avem o organizatie criminala care face concurenta nelegala lumii interlope !
Postat 16 Noiembrie 2012, 10:03 de altul
?
Ce mă—ta tot bolboroseşti acolo?
Postat 16 Noiembrie 2012, 09:28 de ion
a
Azt mondom nekik egy kis pajkos bevándorlók magukkal hozták mélyéből Ázsia: néhány sátor, néhány üstök és még sok más besini ló.
Postat 16 Noiembrie 2012, 09:07 de a
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Infractor chestor şi infractor avocat': Afişe cu avocatul Răzvan Doseanu şi fostul şef al Poliţiei, Liviu Popa, lipite pe instituţii din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Accident în Ungaria: Cinci români au fost răniţi în apropiere de Borş, după ce maşina lor a fost lovită de TIR şi aruncată-n şanţ (FOTO)
  • 'Sunt sechestrată!' O tânără a ameninţat că se aruncă de la etajul trei al unui bloc din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • 'Cum să vinzi o pereche de bocanci în toiul verii'. O tânără orădeancă a lansat o carte cu ponturi de vânzări (FOTO)
  • Vernisajul fotojurnaliştilor: Fotograful BIHOREANULUI, Szilágyi Loránd, a primit Cupa Fotoreporterilor Bihoreni (FOTO)
  • Incendiu de proporții la Centrul de plasament pentru copii cu dizabilități din Oradea (FOTO/VIDEO)
  • La polul frigului: În debutul geros al anului, BIHOREANUL a făcut o incursiune în cea mai rece așezare locuită din județ (FOTO / VIDEO)
  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON