URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 22 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
17 Ianuarie 2013, 08:05

Ce n-a văzut Oradea...

Ce n-a văzut Oradea... (foto: Sebi Tonţ, Defoto.ro)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Îndrăgitul actor Richard Balint, pe care spectatorii orădeni îl pot vedea în producţii foarte apreciate precum "Scripcarul pe acoperiş", "Zbor deasupra unui cuib de cuci" ori "Biloxi Blues", a postat recent, în cadrul unui concurs foto pe Facebook, o poză mai puţin obişnuită.

Este vorba de o imagine din spectacolul "The full monty", pus în scenă cu succes la Teatrul Naţional din Timişoara de către Răzvan Mazilu şi cu Richard Balint în rolul principal.

Actorul joacă rolul unui muncitor care a rămas fără serviciu şi îi vine ideea să înfiinţeze o trupă de striptease. Imaginea îl prezintă pe actor, aşadar, ca pe colegii săi, mai mult dezbrăcat, purtând doar chiloţi tanga şi un maiou transparent, iar Richard a titrat fotografia: "Cum nu m-a văzut Oradea!".

 După numărul de "like-uri" primite, însă, se pare că orădencele ar vrea să-l vadă şi ele în toată splendoarea sa.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Apreciere
Apreciez faptul ca ati precizat sursa, chiar daca ulterior. Consider ca aceasta este normalitatea, chiar daca nu este o fotografie cu miza mare...
Postat 21 Ianuarie 2013, 10:13 de Sebi Tont
Rusinabililor
Catre Parere... (R.T. fiindu-i initialele numelui) ia ma du-te ba la Amsterdam.
Postat 18 Ianuarie 2013, 17:17 de NS
Rusinabililor
Articolul ca si fituica... INFECT...
Postat 18 Ianuarie 2013, 17:15 de NS
pentru Bihorel
O mizerie de articol. Parol!
Postat 18 Ianuarie 2013, 11:12 de Ion C.
catre "ei da da" !
In primul rand, poza ESTE A LUI SEBI TONŢ, si daca nu e marcata "DEFOTO", E PENTRU CA MI-A FACUT-O CADOU MIE! Am postat-o intradevar, din arhiva PERSONALA, in cadrul unui concurs lansat de Sebi si respectiv DEFOTO, concurs care avea ca subiect FOTOGRAFII FACUTE DE SEBASTIAN TONŢ, respectiv "DEFOTO"!!!! Pentru cretinii care nu stiu sa "citeste", o fi fost facuta publica, dar asta nu inseamna ca nu se afla sub incidenţa drepturilor de autor! Vezi pozele de la National Geographics, care-s publice, dar asta nu inseamna ca le publici oriunde te doare basca, fara sa le ceri voie... In al doilea rand, apreciez reclama - pozitiva de altfel - dar in numele relatiei mele cu presa, despre care pot spune ca a fost intotdeauna cordiala, nu apreciez faptul ca nu am fost sunat macar asa... sa dau niste informatii corecte cat de cat!
Postat 18 Ianuarie 2013, 00:43 de Richard Balint
Huooo
Bai, sunteti toti niste hateri! Sebi face chiar poze faine. am vazut la el pe sait cu nunti cu brutarie, tot felu. si online face
Postat 17 Ianuarie 2013, 15:52 de Hotii!!
parerea mea
parerea mea e ca parerea ta pute mai parere! si mai e si gresita.........vezi "cine puii mei te crezi" ( sau pui era verb?) :))) nu mai pune (verbul) atata ura in comentariile tale ca sa nu incepi si tu sa puti ! :))))
Postat 17 Ianuarie 2013, 15:51 de parerea ta pute
inca una a la Bihoreanul
Bine ca suntem in Romania. Tara in care stirile se iau de pe Facebook sau mai stiu eu de pe unde. Problema nu este doar cu presa locala ci mai grav este ca si la cea nationala e aceeasi buba... Din lipsa de subiecte, postati tot ce prindeti...
Postat 17 Ianuarie 2013, 15:46 de roger mur
...
Parere, te rog frumos sa te documentezi inainte sa-ti dai cu...numele. Esti penibil. Zi faina
Postat 17 Ianuarie 2013, 15:19 de Tri
ei da da da
Draga Sebi, odata facuta poza poblica pe face ce mai doresti? Oricum inca nu ai demonstrat ca ai ceva legatura cu poza asta! Si tu acuma, nu esti bagat in seama si ti faci reclama:) bine ca nu ceri drepturi de autor pe ea. Si uite asa apar din senin fotografii cretini! Ai primit cadou in copilarie un aparat foto si acum te dai mare fotograf....cine pui mei te crezi:)))
Postat 17 Ianuarie 2013, 14:24 de Parere
Fotograf - Defoto
Buna ziua Aveti acordul fotografului pentru a publica aceasta fotografie? Sau macar a lui Richard? Daca doriti sa scrieti o recenzie a spectacolului, va pot pune la dispozitie mai multe fotografii, dar cu conditia sa precizati sursa foto, stiti... cum se practica de obicei. Stiu ca Facebook este \"spatiu\" public, dar fotografiile nu sunt \"proprietate publica\", deci nu se pot folosi fara acordul proprietarului. Astept un raspuns. Multumesc. Sebi Tont - www. defoto. ro
Postat 17 Ianuarie 2013, 11:15 de Sebi Tont
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)