URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 21 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
În aproape trei decenii scurse de când şi-a schimbat prima oară denumirea, PSD a avut câteva figuri iconice. Între ele, după Ion Iliescu, cel "sărac şi cinstit", la loc de seamă a fost mereu Ecaterina Andronescu, cea "săracă şi citită". Universitar, chimistă pe bune, nu ca Leana, rector al Politehnicii din Bucureşti, de două ori preşedinte al Consiliului Naţional al Rectorilor şi de trei ori ministru al Educaţiei (sub Năstase, Boc şi Ponta), Doamna Cati s-a bucurat în partid de o popularitate reală, nu confecţionată.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, secole de-a rândul, şi-au luat-o pe coajă din toate poziţiile de la cotropitorii străini, românii şi-au câştigat libertatea de a fi bătuţi de instituţiile propriului stat: Miliţia, Securitatea, Armata, Poliţia, ocazional şi de forţele para-militare ale minerilor. Ultima intrată în păruiala generală asupra poporului căruia i s-a urcat democraţia la cap este Jandarmeria Română.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
17 Ianuarie 2013, 08:05

Ce n-a văzut Oradea...

Ce n-a văzut Oradea... (foto: Sebi Tonţ, Defoto.ro)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Îndrăgitul actor Richard Balint, pe care spectatorii orădeni îl pot vedea în producţii foarte apreciate precum "Scripcarul pe acoperiş", "Zbor deasupra unui cuib de cuci" ori "Biloxi Blues", a postat recent, în cadrul unui concurs foto pe Facebook, o poză mai puţin obişnuită.

Este vorba de o imagine din spectacolul "The full monty", pus în scenă cu succes la Teatrul Naţional din Timişoara de către Răzvan Mazilu şi cu Richard Balint în rolul principal.

Actorul joacă rolul unui muncitor care a rămas fără serviciu şi îi vine ideea să înfiinţeze o trupă de striptease. Imaginea îl prezintă pe actor, aşadar, ca pe colegii săi, mai mult dezbrăcat, purtând doar chiloţi tanga şi un maiou transparent, iar Richard a titrat fotografia: "Cum nu m-a văzut Oradea!".

 După numărul de "like-uri" primite, însă, se pare că orădencele ar vrea să-l vadă şi ele în toată splendoarea sa.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Apreciere
Apreciez faptul ca ati precizat sursa, chiar daca ulterior. Consider ca aceasta este normalitatea, chiar daca nu este o fotografie cu miza mare...
Postat 21 Ianuarie 2013, 10:13 de Sebi Tont
Rusinabililor
Catre Parere... (R.T. fiindu-i initialele numelui) ia ma du-te ba la Amsterdam.
Postat 18 Ianuarie 2013, 17:17 de NS
Rusinabililor
Articolul ca si fituica... INFECT...
Postat 18 Ianuarie 2013, 17:15 de NS
pentru Bihorel
O mizerie de articol. Parol!
Postat 18 Ianuarie 2013, 11:12 de Ion C.
catre "ei da da" !
In primul rand, poza ESTE A LUI SEBI TONŢ, si daca nu e marcata "DEFOTO", E PENTRU CA MI-A FACUT-O CADOU MIE! Am postat-o intradevar, din arhiva PERSONALA, in cadrul unui concurs lansat de Sebi si respectiv DEFOTO, concurs care avea ca subiect FOTOGRAFII FACUTE DE SEBASTIAN TONŢ, respectiv "DEFOTO"!!!! Pentru cretinii care nu stiu sa "citeste", o fi fost facuta publica, dar asta nu inseamna ca nu se afla sub incidenţa drepturilor de autor! Vezi pozele de la National Geographics, care-s publice, dar asta nu inseamna ca le publici oriunde te doare basca, fara sa le ceri voie... In al doilea rand, apreciez reclama - pozitiva de altfel - dar in numele relatiei mele cu presa, despre care pot spune ca a fost intotdeauna cordiala, nu apreciez faptul ca nu am fost sunat macar asa... sa dau niste informatii corecte cat de cat!
Postat 18 Ianuarie 2013, 00:43 de Richard Balint
Huooo
Bai, sunteti toti niste hateri! Sebi face chiar poze faine. am vazut la el pe sait cu nunti cu brutarie, tot felu. si online face
Postat 17 Ianuarie 2013, 15:52 de Hotii!!
parerea mea
parerea mea e ca parerea ta pute mai parere! si mai e si gresita.........vezi "cine puii mei te crezi" ( sau pui era verb?) :))) nu mai pune (verbul) atata ura in comentariile tale ca sa nu incepi si tu sa puti ! :))))
Postat 17 Ianuarie 2013, 15:51 de parerea ta pute
inca una a la Bihoreanul
Bine ca suntem in Romania. Tara in care stirile se iau de pe Facebook sau mai stiu eu de pe unde. Problema nu este doar cu presa locala ci mai grav este ca si la cea nationala e aceeasi buba... Din lipsa de subiecte, postati tot ce prindeti...
Postat 17 Ianuarie 2013, 15:46 de roger mur
...
Parere, te rog frumos sa te documentezi inainte sa-ti dai cu...numele. Esti penibil. Zi faina
Postat 17 Ianuarie 2013, 15:19 de Tri
ei da da da
Draga Sebi, odata facuta poza poblica pe face ce mai doresti? Oricum inca nu ai demonstrat ca ai ceva legatura cu poza asta! Si tu acuma, nu esti bagat in seama si ti faci reclama:) bine ca nu ceri drepturi de autor pe ea. Si uite asa apar din senin fotografii cretini! Ai primit cadou in copilarie un aparat foto si acum te dai mare fotograf....cine pui mei te crezi:)))
Postat 17 Ianuarie 2013, 14:24 de Parere
Fotograf - Defoto
Buna ziua Aveti acordul fotografului pentru a publica aceasta fotografie? Sau macar a lui Richard? Daca doriti sa scrieti o recenzie a spectacolului, va pot pune la dispozitie mai multe fotografii, dar cu conditia sa precizati sursa foto, stiti... cum se practica de obicei. Stiu ca Facebook este \"spatiu\" public, dar fotografiile nu sunt \"proprietate publica\", deci nu se pot folosi fara acordul proprietarului. Astept un raspuns. Multumesc. Sebi Tont - www. defoto. ro
Postat 17 Ianuarie 2013, 11:15 de Sebi Tont
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Prima ediţie a Crosului Cetăţii, un succes. Peste 250 de participanţi, cei mai mici dintre ei îmbrăcaţi în supereroi (FOTO/VIDEO)
  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON