URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 31 MARTIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Mie-mi plac tipii de la ONG-ul Pro Infrastructura. Din câte știu, e o organizație imaginată de fostul ministru al Transporturilor, Cătălin Drulă, de la care aflăm multe dintre dedesubturile care ne fac să nu avem autostrăzi decât pe hârtie și la prețuri exorbitante.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Justiţia din Bihor a învins săptămâna trecută DNA Oradea, dar şi societatea bihoreană. La capătul a 9 ani de procese, fostul boss al UDMR şi al CJ Bihor, Alexandru Kiss, a fost achitat pentru fapte de corupţie pentru care în 2018, în prima fază a procesului, Tribunalul îl condamnase la 8 ani de închisoare, iar pe doi dintre tovarăşii săi de dosar - patronul Selina, Beneamin Rus, şi cetăţeanul ungar Bojtor Vilmos, prin intermediul căruia politicianul şi amicul său, Alexandru Mudura, fondatorul Lotus Center, au încasat şpăgi de 4,3 milioane euro - la 4 şi respectiv la 6 ani de închisoare.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre completările aduse la legislație care prevăd că, în sensurile giratorii, șoferii trebuie să respecte regulile privind circulaţia pe benzi, având obligaţia să semnalizeze din timp părăsirea intersecţiei şi să se asigure?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 17 martie 2023 Autoritatea de Supraveghere Financiară a retras autorizația de funcționare a societății de asigurare Euroins, aspect foarte discutat în spațiul public. Cu toate acestea, nici comunicatele oficiale, nici știrile de presă nu prezintă întreaga realitate a acestui act, astfel încât se pot crea confuzii în practică, majoritatea fiind, evident, profitabile statului, care „scapă” de niște datorii.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Fumatul este un viciu care produce numeroase boli şi decese, fiind considerat în ţările dezvoltate principala cauză a bolilor prevenibile şi a morţii premature. Numai în SUA apar în fiecare an peste un milion de noi fumători din rândul copiilor şi adolescenţilor. 
17 Decembrie 2012, 16:21

Viitorul Guvern USL va avea 3 vicepremieri

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că Gabriel Oprea, Liviu Dragnea şi PNL vor avea funcţii de viceprim-miniştri.

Ponta a mai spus că UNPR nu va avea portofolii în viitorul Cabinet, dar Gabriel Oprea va fi vicepremier.

Iniţial, luni, surse politice declarau pentru presa centrală că şi Nicolae Păun, reprezentant al minorităţii rome, ar urma să fie vicepremier. Victor Ponta a susţinut, însă, că nu s-a discutat niciodată cu grupul minorităţilor naţionale despre funcţii în Guvern.

La rândul său, preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat că până acum în interiorul partidului nu s-a discutat despre nominalizările pentru funcţiile din Guvern.

UPDATE:

Ulterior, surse politice au declarat pentru Mediafax că PSD şi PNL vor avea câte 11 ministere în viitorul Guvern, urmând să existe şi trei miniştri delegaţi, pentru Dialog Social, Cercetare şi pentru Românii de pretutindeni.

Astfel, PSD ar urma să gestioneze Bugetul, Apărarea, Externele, Energia, Comunicaţiile, Administraţia, Dezvoltarea Regională, Industria şi Comerţul, Fondurile Europene, Educaţia, Mediul şi Marile Lucrări Publice.

Potrivit surselor, PNL ar urma să gestioneze Finanţele, Sănătatea, Cultura, Agricultura, Transporturile, Internele, Munca, Pădurile şi Apele, IMM-urile, Turismul şi Mediu de afaceri, Justiţia şi Economia.

Premierul Victor Ponta a anunţat că forma finală a noului Guvern va fi prezentată miercuri, la ora 12.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Teoria
Teoria-i ca un sistem complex functioneaza mai labil decat unul simplu,unul suprapopulat e mai anevoios decat cel aerisit.Intentiile acestea-s fara vreo logica!
Postat 18 Decembrie 2012, 13:11 de gyorgy tozser
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5594 RON
  • 1 EUR = 4.9479 RON
  • 1 HUF = 0.013 RON