URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
19 Aprilie 2026, 16:35

Victorie importantă în deplasare pentru CSM Oradea în play-off-ul de promovare

Victorie importantă în deplasare pentru CSM Oradea în play-off-ul de promovare foto: generic csmoradea.ro
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

CSM Oradea a obținut un succes valoros sâmbătă, în deplasare, scor 33-28, pe terenul formației CSM Odorheiu Secuiesc, în etapa a 9-a a play-off-ului de promovare din Divizia A handbal masculin.

Succesul îi menține pe orădeni în lupta pentru locurile fruntașe și confirmă forma bună arătată în această fază a competiției.

Meci întors după un început dificil

Partida nu a început deloc favorabil pentru echipa din Oradea. Gazdele au intrat mai bine în joc și s-au desprins rapid la 4-1, conducând pe aproape întreaga durată a primei reprize. Jucătorii CSM-ului  orădean au revenit însă treptat, au egalat la 13 și au reușit să intre în avantaj la pauză, scor 16-15.

Repriza secundă a aparținut clar orădenilor. Cu un început excelent, concretizat prin patru goluri consecutive, CSM Oradea s-a desprins decisiv. Diferența a crescut constant, ajungând până la șapte goluri spre final, înainte ca gazdele să mai reducă din diferență pentru scorul final, 33-28.

Dumitrescu, principalul marcator

Ianus Dumitrescu a fost omul meciului pentru CSM Oradea, cu 9 goluri marcate. L-au urmat Robert Cîțu (5 goluri), Adrian Urdă, Csongor Szasz și Alin Calman, fiecare cu câte 4 reușite. Constantin Bran a contribuit cu 3 goluri, Benjamin Szabo a înscris de două ori, iar Remus Chiș și Darius Ungureanu au punctat câte o dată.

De partea cealaltă, Alexandru Reuț a fost principalul pericol ofensiv pentru Odorhei, cu 10 goluri.

Rezultatele etapei a 9-a

Etapa a 9-a din play-off a adus și alte rezultate importante:

  • CSA Steaua București – CSO Teutonii Ghimbav 37-26
  • CS Medgidia – ACS Dinamyc Zalau 40-36
  • CSM Odorheiu Secuiesc – CSM Oradea 28-33

Ultimul meci al rundei se dispută luni:

CSM Fagaras – CSU Pitesti (ora 18:00)

Clasament: Oradea rămâne în cursa pentru podium

După zece meciuri disputate, CSM Oradea ocupă locul 4, cu 11 puncte, într-un clasament dominat de Steaua București:

  1. CSA Steaua București – 19p
  2. CS Medgidia – 15p
  3. CSO Teutonii Ghimbav – 13p
  4. CSM Oradea – 11p

Lupta pentru pozițiile de promovare rămâne deschisă, diferențele fiind relativ mici între echipele din prima parte a clasamentului.

Urmează meci acasă pentru orădeni

Pentru CSM Oradea urmează un nou test important. Echipa va juca joi, 23 aprilie, de la ora 18:00, pe teren propriu, împotriva formației CS Medgidia.

Partida va avea loc la Arena Antonio Alexe, iar accesul publicului va fi gratuit — un nou prilej pentru suporterii orădeni să fie alături de echipă într-un moment important al sezonului.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON