URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
05 Iunie 2026, 15:59

Titus Nicoară, aproape de revenirea la CSM CSU Oradea. Fostul internațional ar putea deveni noul team-manager al „Leilor Roșii”

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vara anului 2026 se anunță una a schimbărilor importante la CSM CSU Oradea. După încheierea unei ere în baschetul orădean, odată cu înlocuirea de pe banca tehnică a antrenorului Cristian Achim, clubul bihorean pregătește o nouă mutare importantă în structura echipei masculine.

Potrivit informațiilor apărute în presa de specialitate și confirmate de discuțiile purtate în ultimele săptămâni, fostul internațional român Titus Nicoară este foarte aproape de a reveni la clubul din orașul natal, urmând să ocupe funcția de team-manager al formației CSM CSU Oradea.

Baschetbalistul orădean, care și-a încheiat recent cariera de jucător după ultimul sezon petrecut la CS Vâlcea 1924, a confirmat că se află în discuții avansate cu conducerea clubului. Astfel, sunt șanse mari ca revenirea sa la Oradea să fie oficializată în perioada următoare.

Mutarea ar reprezenta una dintre primele decizii importante luate în noua etapă pe care o traversează clubul bihorean. După ce, încă din luna februarie, conducerea a anunțat că tehnicianul Cristian Achim nu va mai continua pe banca tehnică a echipei, fiind pregătit pentru un alt rol în cadrul clubului, oficialii orădeni au început procesul de reorganizare și de pregătire a viitorului sezon.

În paralel cu mutările de pe banca tehnică, conducerea CSM CSU Oradea pare să își consolideze și structura administrativă, iar experiența acumulată de Titus Nicoară în peste două decenii de activitate la cel mai înalt nivel al baschetului românesc îl recomandă pentru o astfel de funcție.

Născut la Oradea, pe 25 martie 1988, Titus Nicoară este unul dintre cei mai apreciați jucători români ai generației sale. Evoluând pe postul de extremă de forță, el și-a început cariera chiar la CSM Oradea, între 2005 și 2007, înainte de a continua în Austria, la Traiskirchen Lions. Au urmat perioade importante la CSM Mediaș, Steaua București, BCM U Pitești, CSO Voluntari, CS Vâlcea și alte formații de prim-plan ale baschetului românesc.

De-a lungul carierei, Nicoară a revenit de două ori la Oradea, evoluând pentru CSM în sezoanele 2013-2014 și 2016-2017. De asemenea, a fost component al echipei naționale a României și a participat la turneul final EuroBasket 2017, cea mai importantă competiție continentală rezervată echipelor naționale.

Interesant este faptul că, deși este un produs al baschetului orădean și a avut două perioade importante petrecute la clubul de acasă, Titus Nicoară nu a reușit să cucerească titlul de campion al României în tricoul CSM-ului.

Revenirea sa într-o funcție de conducere ar însemna însă o nouă oportunitate de a contribui la dezvoltarea clubului care l-a format și care, în ultimii ani, s-a aflat constant în elita baschetului românesc.

CSM CSU Oradea vine după un nou sezon încheiat cu medaliile de argint ale Ligii Naționale, al patrulea consecutiv, după o finală pierdută în fața formației U-BT Cluj-Napoca. În acest context, conducerea clubului pregătește o serie de schimbări menite să mențină echipa la cel mai înalt nivel competițional.

Dacă negocierile vor fi finalizate cu succes, Titus Nicoară ar putea deveni în perioada următoare una dintre figurile importante ale noului proiect al „Leilor Roșii”, marcând astfel întoarcerea acasă a unuia dintre cei mai cunoscuți baschetbaliști formați la Oradea.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON