URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 24 SEPTEMBRIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Mi-ar fi plăcut să asist la o dezbatere publică a candidaţilor la Primăria Oradea. Dacă mulţi ar fi fost curioşi să vadă cum îl încolţesc chalengerii pe favoritul Florin Birta, eu aş fi vrut să aflu şi alte lucruri care pot determina viitorul urbei. Am constatat, din programele prezentate, că niciun candidat n-a spus clar ce va face cu proiectele în derulare, cu cele ce urmează să înceapă şi cu cele aflate doar în faza de început. Să fie acesta un semn că distinşii contracandidaţi ai liberalilor nici nu-şi imaginează să ajungă la butoanele Primăriei?
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu cred că există zi în care diverşi politicieni şi colegi de-ai lor din administraţie să nu cadă acest examen. Iar liberalii - zic de ei fiindcă ei sunt acum la butoane - nu fac, din păcate, excepţie. Prima zi a anului şcolar a fost cea în care şi-a luat un 4 chiar şeful Inspectoratului Şcolar Bihor, Virgil Blage, prin interdicţia stupidă de a permite accesul jurnaliştilor în unităţile de învăţământ...
Zic şi eu
Adrian Cris
Oricât de greu ar pica unora, pronostichez că în bătălia pentru Primăria Oradea şi pentru preşedinţia Consiliului Judeţean Bihor zarurile au fost aruncate. Cred, deci, cu variate argumente - politice, administrative, psiho-sociale, electorale - că viitorul primar se numeşte Florin Birta, iar viitorul preşedinte de judeţ Ilie Bolojan.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
În curând, numărul oamenilor care vorbesc va bate numărul celor care ascultă, iar într-un final târziu al umanității, numărul celor care nu vor avea nimic de spus va fi tot mai aproape de zero. Trăim vremuri în care aproape nimeni nu mai ascultă ce are de spus altcineva, cel mult tace până când celălalt se oprește din vorbit, pentru ca apoi să-și dea drumul la gură.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Pe cine veţi vota în funcţia de primar al Oradiei pentru mandatul 2020-2024?










De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Potrivit acestui cod, autonomia locală se exercită de către autorităţile administraţiei publice locale de la nivelul comunelor, oraşelor, municipiilor şi judeţelor. În condiţiile legii, se pot constitui autorităţi ale administraţiei publice locale şi la nivelul subdiviziunilor administrativ-teritoriale ale municipiilor, cum este situația Municipiului București, împărțit în sectoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Leptospiroza este una dintre cele mai răspândite zoonoze (boli infecţioase ale animalelor care se pot transmite la om), existând cazuri în toate continentele, dar mai ales la tropice. Există cazuri de boală şi la noi. Boala este produsă de leptospire, care aparţin grupului de spirochete (bacterii spiralate), responsabile şi de alte boli, cum ar fi sifilisul, febra recurentă şi altele.
01 August 2014, 10:18

Verdict pentru Professore: La doi ani de la scandalul cu plagiatul, Ioan Mang n-a fost nici spălat, nici condamnat

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Rămas în istoria educaţiei româneşti drept ministrul cu mandat de 8 zile, fiindcă a fost nevoit să demisioneze din pricina acuzaţiilor că a plagiat mai multe lucrări ştiinţifice împreună cu soţia sa şi cu un asistent, bihoreanul Ioan Mang n-a fost nici spălat, nici condamnat.

Citeşte de ce, pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
38 Comentarii
@Marcel Tonz
Scuze probabil am avut eu o exprimare aiurea. Stiu unde a terminat Mang, stiu unde s-a nascut, stiu unde traiesc parintii lui, stiu destul de multe lucruri despre el. Cunosc chiar si fosti colegi de-ai lui de grupa de la Timisoara. Eu ma refeream la perioada in care el a profesat si semna impreuna cu asistentii tot felu de lucrari.
Postat 06 August 2014, 06:38 de spectator
Bihorean
Bai Spectator, vezi ca plagiatorul in cauza a "terminat" la Cimisoara si nu la Oradea.
Postat 05 August 2014, 18:09 de Marcel Tontz
Pentru Romanul simplu
Vă felicit pentru atitudine. Dacă am deschide ochii mai bine când punem ștampila de vot cred că nu am trăi doar cu speranța(ceea ce a mai rămas din cutia Pandorei).Dar încă ne mai trebuie mult timp să înțelegem mecanismele democrației(Brucan a greșit, în minus, cu mulți ani). Până atunci avem așa-ziși politicieni(care se gândesc doar la ei și cei apropiați lor și la modul cum pot obține voturi la alegeri-prin pomeni, abuzuri, populisme, demagogie) și nu oameni politici(care se gândesc la generațiile viitoare).Vă citesc comentariile cu plăcere. unele pot deveni chiar articole de presă. O zi bună.
Postat 03 August 2014, 17:00 de SARGON
Replica la @SARGON
NU! Sunt un om cat de simplu roman sunt un roman simplu cu numele @Romanul Simplu atat dopar si nimic mai mult.Problema este ca ... presa locala pentru profit reclama glorie fuge dupa subiecte de astea @Romanul Simplu si parerea lui despre PSD Bihor! Am foost sunt inca simplu membru PSD Bihor (eu asa cred ?) da NU MI-A CONVENIT atunci cand ioan Mang , Florian Pavel , Emiulian Pavel alias PEPE homosexualul xxx au dat mana cu dusmanul PNL, sa nu zicem ca ne-a sexat cu dusmanul ca sa se alaga ei pe lista lor USL ca si consilieri judeteni PSD , iar noi simpli membri PSD Bihor fanatici (si prosti pe deasupra) sa credem in ei .! Noah asta este !Cine nu este cu noi, este impotriva noiastra si trebieste distrusi !Mang PLAGIATORUL PSD,Pavel incopetentul DADR, Pavel xxx pepea , Ana stoarfa si restu.NU VREAU NIMIC , NIMIC ,NIMIC , doar ADEVAR si DREPTATE! :))=)) In campania prezidentiala din 2009 am plans de ciuda cei din PNL Bihor, au ras de cei din PSD Bihor ! Cine ba Geoana ? NU mai bine Antonescu? NU Geoana ! Geoana presedinte! Pe vant pe ploaie am pous afishe , am fac Mircea Geoana!CU NIMIC ne-a ales! NU IERTAM! Le dam in goura !:))=)) Acesta este opinia lui Romanul Simplu..
Postat 03 August 2014, 13:26 de Romanul Simplu
Aparatorii plagiatorului
Măi oameni buni, dar la vremea respectivă a recunoscut Mang că lucrările sunt plagiate.Recitiți articolele apărute la vremea respectivă. Mai mult a spus-o chiar la posturi TV. Așa că degeaba vă bazați pe ideea că, din păcate, unii uită repede. O întrebare pentru ROMANUL SIMPLU. Sunteți de fapt o doamnă(arabHateg) ascunsă sub acest pseudonim?
Postat 02 August 2014, 14:53 de SARGON
RREPLICA la @Marie lu Base si la @Vio
Eu un roman simplu |@Romanul Simplu am comentat si ieri la acest articol pe forumul Ebihoreanul si am fost cenzurat.Ce imi aduc aminte din acel comentariu... Presedintele ROMANIEI Traian Basescu a atentionat la investirea ministrului Ioan Mang plagiatorul cu gestul maini drepte cu deget ul aratatot aratand ameni ntator cu ca ar fi stiut despre plagiat ... atat am comentat si altele da nu imi ajunge caracterea literele acordate de forum ca sa le mai dezvolt!:))=)) @Marie lu Base eu un roman simplu cu nick name-ul @Romanul Simplu nu stiu nimic de aceste lucruri stiu doar atat perseverenta este cheia succesului, noah deci atunci Rabdare si Perseverenta!=SUCCES!:))=)) @Vio atatea zile iti doresc ca si numarul banilor primiti de mine la postare , adica 0 lei si 0 bani .@Vio deseara iti bem palinca la priveghi si miine la inmormantare!:))=)) |ADEVAR si DREPTATE inainte de toate! Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 02 August 2014, 14:41 de Romanul Simplu
REPLICA la CENZURA de pe forumul Ebihoreanul
JOS CENZURA DE PE FORUMUL EBIHOREANUL !!JOS CENZURA DE PE FORUMUL EBIHOREANUL!JOS CENZURA!JOS CENZURA!Pentru comentatori de pe forumul Ebihoreanul care ma intreaba dece nu am comentat, raspun sul este ca am comentat da CENZURA este mai puternica si m-a cenzurat la comentariu si nu la postat.Am comentat ieri 2.08.2014 la ora 14.41.. si nici pana astazi nu a aparut comentariul , recomand celor de la CENZURA , macar sa fi postat comentariul pentru ca mai apoi sa fie scris pe comentariu CENZURAT.Multumesc frumos pentru libertatea presei si libertatea exprimarii individului roman simplu pe acest forum a fost ingradit si nerespectat un articol din Constitutia din ROMANIA, acel articol privind ` libertatea exprimarii opiniilor si ideilor romanuluii simplu din ROMANIA! Multumesc frumos inca o data! al vostru comentator cu nick name-ul @Romanul Simplu.Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 02 August 2014, 14:22 de Romanul Simplu
cata rautate
Daca nu s-a dat niciun verdict pana in momentul de fata inseamna ca Dl. Mang este nevinovat. Aceste acuze sunt aduse de oameni rau intentionati care urmaresc patarea imaginii unei persoane care a reusit din toate punctele de vedere.
Postat 02 August 2014, 12:15 de FVI
Cat a dat Bolojan
Se pare ca incepe sa va tremure izmenele din cauza PSD. Acum dupa ce ati tradat USL, ati tradat ALDE, v-ati aliat cu Basescu si ati tradat si ortodoxia nu prea mai aveti multe sanse. Oricum , e interesant de urmarit ce articole erau despre psd inainte de europarlamentare si cat de vehement este criticat dupa. Lasati-l voi pe Mang si ocupati-va de Bolojan sau Popa. Scuze, de Popa nu aveti cum ca nu face nimic :)
Postat 02 August 2014, 10:57 de Vladimir
Renuntati la Politica
Domnule Mang, va ror sa renuntati la politica.Nu merita pentru un om cinstit. Este foarte nerecunocatoare cu marile valori. Reveniti va rog la universitate ca este mare nevoie de dumneavoastra acolo. Se traieste rezonabil in universitate. Nu chiar la valoare care se barfeste dar un 3000 euro tot iese. În plus este nevoie de experienta dumneavoastră in acuzatiile nefondate despre plagiat. Sunt in asteptare o gramada de asemenea acuzatii si universitatea risca sa ramanem fara cadre valoase La schimb lasati-l pe domnul Bungau sa se afirme domnia sa in politica. Pacat de doua valori asa de mari ca se pierd inutil pentru ca prostii sa poata fi pastoriti. Si mai ies si vorbe ca sunt prea rasplatiti financiar.
Postat 02 August 2014, 10:45 de Plagiator nedovedit
Da cu ceilalti cum ramane !?
Mai intii a fost plagiatul sau Mang !? . Cati (mai toti ) marii si mici detinatori de diplome universitare ,obtinute dupa varsta de 40-50 de ani sunt plagiatori ai lucrarilor pe care cu mindrie le-am semnat ,unele sunt chiar copy-paste . Marea problema este ca fenomenul s-a extins si la generatiile tinere care daca vad ca se poate o aplica si ele cu ardoare . Atunci intr-o tara in care o lucrare in mai mare sau mai mica masura are ,,citate'' , ,,trimiteri'' sau ,,referinte'' dintr-o lucrare de specialitate ,devine ,,automat '' plagiat daca autorul devine prim-ministru ,ministru . Asta sunt ..povestile'' cu plagiatul si intotdeauna ,,reincalzite'' de unii care nici nu stiu sa scrie .
Postat 02 August 2014, 09:58 de sartre
cand foamea e mare
Oricare dintre noi stie prea bine ca majoritatea dascalilor (si nu vorbesc doar de Sorbonica) au acceptat sa-si puna numele pe lucrari "scrise impreuna" cu subalternii ce viseaza la o evolutie a carierei profesionale. Problema lui Mang e alta, la el intotdeauna foamea a fost mare, si s-a cacat pe el pentru tot felu de chestii marunte fara sa se gandeasca la consecinte. Spre exemplu, un var al meu I-a dat ceva (a dat bine, si cantitate si valoare) si nesimtiitu a uitat sa-l treaca la examen. A reparat gresala, dar ma gandesc: cat de mare poate fi foamea daca nu ai macar bunul simt sa notezi numele unuia care-ti da spaga. chestia e ca la fel procedeaza si in politica si nu se stie cat mai duce in fruntea PSD Bihor
Postat 02 August 2014, 06:40 de spectator
flory
Daca omul face un lucru bun, o fapta buna nu scrie nimeni articole, dar cand a gresit peste tot se scriu articole care mai de care mai ridicole cu tot felul de speculatii false care-i pateaza imaginea.
Postat 01 August 2014, 23:57 de cote
Domnul mang
Domnul Mang este cu adevarat un intelectual care face cinste Bihorului asa ca mai lasati-l in pace.
Postat 01 August 2014, 22:38 de Georgiana
Nu mai inventati
nu mai inventati atata cu plagiatul asta. Felicitari domnului mang pt tot ce a facut pt Bihor.
Postat 01 August 2014, 22:31 de Gabi
plagiat
Pana cand nu se dovedeste nu avem ce vorbi despre plagiat.articolul inventat iarasi de oamenii lui base.
Postat 01 August 2014, 21:09 de adi
bolojanul
bolojanule, de ce ataci mereu doar ce iti convine? datorita PSD-ului a ajuns orasul la nivelul la care este....
Postat 01 August 2014, 20:51 de alina
....
vad ca se incearca o mazilire a lui mang :)) necazul e ca popa si cu kiss vor ei sa faca ceva putred sau pur si simplu PNL vrea neapart colaborarea cu PDL, doar e la moda sa urli impotriva PDL apoi sa te "iubesti" cu ei :)))) liberalii sunt cei a lui Tariceanu.... ce a ramas e basist 100%
Postat 01 August 2014, 20:49 de vasile blidu
@MARIA LU` BASE
mare dreptate ai! probabil nu si-a primit "prima: pentru postare la acest articol :))))
Postat 01 August 2014, 20:44 de vio
nimic adevarat
domn profesor nu va dati batut! adevarul e ca sunteti foarte detestat petru ca nu faceti ce vor ei!
Postat 01 August 2014, 20:43 de vasile
?
pana la urma a plagiat sau nu? am citit undeva (mai stie saracia pe unde) ca nu s-a dovedit plagiatul. deci pana la probe contrarii pe mine nu ma face un ziarist de doi lei sa cred altceva...
Postat 01 August 2014, 20:41 de adrian
Romanul Simplu e in concediu ?!
eu zic ca Romanul Simplu stie mai multe despre acest caz, nu bihoreanul , nu NIMENI - TU - vrem sa ne luminezi Romane cu simplitatea ta. Esti cel mai bun dintre toti, te iubim, si te asteptam cu multe alte comenturi nagative dar majoritatea adevarate. Nu te da batut, Inspira-ne
Postat 01 August 2014, 18:05 de Maria lu' Base
a
toti il compromit urat
Postat 01 August 2014, 17:09 de b
b
mnag e cel mai bun, a facut multe pt noi si comunitatea noastra
Postat 01 August 2014, 17:04 de b
caz inchis
Fratica bihorel. Cazul e inchis. Asistentul a recunoscut ca a vrut sa ii compromita.
Postat 01 August 2014, 17:04 de berbeceanu
Popa si Bolo ce doctorate au?
Popa si Bolo ce doctorate au? La primul daca ii pui pixul in mana il rupe. La al doilea, incepe sa scrie schite. Mang devine specie rara. Intelectual intre handicapati. Trebuie compromis pentru ca ridica nivelul de IQ din politica bihoreana.
Postat 01 August 2014, 17:00 de sergiu
A
... Manevra de a-l compromite politic pe Mang, partial reusita...
Postat 01 August 2014, 16:41 de Valeriu
S
Adversarii politici ai lui Basescu au de suferit.. dar până când?
Postat 01 August 2014, 16:32 de Dorinel
@curiosul
Nu este adevarat, am avut odata o problema si m-am adresat lor (ebihoreanul) si nu a trebuit sa platesc nimic. Faptul ca ei scriu pe bani, e o minciuna gogonata.
Postat 01 August 2014, 15:49 de ORADEAN
Mang
Domnule Mang, să nu vă lăsați intimidat de aceste atacuri mârșave. Oamenii aceștia nu au realizat nimic în viața lor. Iar cum ei nu au făcut nimic, îi atacă pe cei care vor și se chinuie să facă ceva.
Postat 01 August 2014, 14:22 de George
Muncă
Daca omul munceste, isi vede de treaba, trebuie neaparat patat. Politica condusa de Basescu+Udrea+Boc+Blaga+multi altii, de a improsca cacat in altii, face victime peste tot. Nu era mai bine pentru Bihor daca aveam un ministru al nostru al educatiei? Pacat.
Postat 01 August 2014, 14:18 de silviu
Tata plagiatorilor
Ca si un plagiator adevarat, a trecut toata vina pe asistentul lui. Deci de spalat e spalat, insa nu e spalat si din punct de vedere moral. Un caracter infect.
Postat 01 August 2014, 13:31 de Asistent
PSD = plagiatori
Am inteles !! Deci Basescu e de vina ca PSD-ul este un partid plin de plagiatori (Mang, Ponta,..) !!! Ce pot zice .... versurile poetului comunist : Bsescu "e in toate, in cele ce sunt si cele ce maine vor rade la soare " . Oservati cratimele asta ca sa nu spunneti ca plagiez.
Postat 01 August 2014, 13:07 de hatru
vai,vai..
Poti sa-l pupi pe Mang in cur nespalat?Ca prea esti ruda cu Dabija...cred ca la et 4 e caldura mare ,iar popii duminica au statia prea la maxim data..Ce zici,poti??????????????????
Postat 01 August 2014, 12:52 de Nea taticu
usl
A fost acuzat de plagiat pentru că a fost împotriva lui Băsescu..
Postat 01 August 2014, 12:46 de Marian
re: blaCk
Am inteles filosofule ca te simti reprezentat de Mang. Pacat ca sunteti atat de multi care nu intelegeti semnificatia cuvantului reprezentare.
Postat 01 August 2014, 10:46 de Fuel
Mang e ca apa de ploaie!
Cand e putina e seceta, cand e multa e inundatie, iar cand e la nivel normal inseamna ca doarme!
Postat 01 August 2014, 10:44 de Strattera
plagiat=o noua inventie de-a lu Base
Daca omul este integru il facem cu plagiatu...e o noua inventie de-a lu Basescu pe care o utilizeaza pentru a distruge oameni culti si pregatiti care isi fac treaba! Daca e asa prefer sa fiu reprezentat de plagiatori dar nu de traficanti de copii, betivi, hoti si aici ma refer la milioane de euro nu la 2-3 lei, alta metoda de a distruge vieti si a da exemple de combatere a coruptiei cu functionari care deranjeaza...ei asta e Romania si pana cand oameni de calitate ca si domnul Mang, profesori si oameni "umani" nu vor fi la conducerea acestei tari vom stagna sau vom involua! Basescu si "gashka" lui NU MA REPREZINTA!
Postat 01 August 2014, 10:37 de blaCk
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1529 RON
  • 1 EUR = 4.8641 RON
  • 1 HUF = 0.0134 RON