URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 01 AUGUST 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când cu Pasajul Magheru, s-a constatat că cei care vin de pe Ady Endre, trec prin centru pe Iosif Vulcan, ajung în Piaţa Libertăţii şi nu mai pot intra în pasaj, ci trebuie să facă obligatoriu dreapta, pe podul Dacia. Acesta este şi motivul pentru care strada Andrei Şaguna, de lângă Parchet, a devenit cu două sensuri. Acum, primarul Florin Birta propune ca aici să se dea mai multă atenţie pietonilor şi bicicliştilor, ceea ce înseamnă, practic, că traficul ar avea loc în principal prin Piaţa Libertăţii.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu-i prima oară când Bolojan vrea să rezolve probleme gingașe cu metode... inginerești. Ideea trecerii actorilor și instrumentiștilor pe contracte de muncă pe durată determinată, pentru „eficientizarea” actului cultural, reflectă un reflex al stilului managerial cu iz dictatorial care l-a făcut celebru - dar, fără îndoială, și eficient - pe fostul edil al Oradiei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Veste proastă pentru orădeni: Termoficare, care abia a înlocuit producția de energie termică pe bază de cărbuni cu cea pe gaz, mult mai puțin poluantă și mai eficientă, va trebui să plătească o sumă enormă pentru a-și cumpăra așa numitele certificate verzi, care îi dau dreptul să polueze. În cazul în care cele 60 de milioane lei necesare nu vor fi date de Guvern (din banii tuturor românilor), nota de plată o vor achita orădenii fie direct, prin inevitabila scumpire a gigacaloriei, fie indirect, prin subvenționarea de către Primărie (ceea ce înseamnă că o suportă toți locuitorii orașului, indiferent că sunt sau nu clienți ai Termoficare).
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Creatorii de filme şi cărţi de anticipaţie care au lansat scenarii cu epidemii globale ce loveau omenirea (un exemplu recent este "Contagion", din 2011, pe care multă lume l-a descoperit după izbucnirea crizei Covid) nu şi-au putut imagina că, într-o situaţie reală, oamenii vor refuza în număr mare leacul descoperit de cercetători. Dar viaţa bate filmul!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Zborurile externe au fost reluate pe Aeroportul din Oradea. Ce părere aveţi despre destinaţiile operate de Ryanair (Milano, Bologna, Londra, Dusseldorf)?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
După 2 ani în care nu s-au organizat concursuri de admitere în magistratură, recent situaţia a fost deblocată şi se aşteaptă anunţurile oficiale pentru reluarea acestora. În concret, în urmă cu aproximativ 2 ani, Curtea Constituţională a declarat neconstituţionale prevederile legale care reglementau concursurile de intrare în magistratură, pe motiv că toate condiţiile de accedere erau prevăzute în regulamentele Consiliului Superior al Magistraturii, şi nu în lege.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Meningita West Nile este o boală infecţioasă transmisă la om prin înţepăturile de ţânţari, transmiterea directă de la om la om nefiind posibilă. Rezervorul de virus este reprezentat de păsările migratoare care sunt înţepate de ţânţari.
21 Ianuarie 2013, 10:35

Un votant în minus: Şofer de BMW, "amendat" de Bolojan

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vinerea trecută, pe strada Primăriei, tânărul posesor al BMW-ului BH-84-RZV şi-a parcat aşa de bine maşina, în diagonală, cu faţa pe trotuar şi cu spatele pe şine, încât a întrerupt circulaţia tramvaielor.

Faptul ar fi trecut fără urmări, pentru că în general Codul Rutier nu se prea aplică posesorilor de BMW, dar junele a avut ghinionul ca prin preajmă să fie taman primarul Ilie Bolojan. Iar acesta l-a împiedicat să plece până la venirea Poliţiei Locale, care i-a aplicat o corecţie contravenientului.

Bihorel a auzit cum şoferul şi-a manifestat deschis gratitudinea faţă de şeful urbei: "Vă mulţumesc, n-am să vă uit!".

Deşi, decât să-l ţină minte pe Bolo, mai bine ar ţine minte un lucru mult mai simplu: că parcarea pe linia de tramvai e totuşi interzisă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
22 Comentarii
vai de voi
vai de capul vostru cultura generala?????????? va certati degeaba individul a gresit si plateste daca se simte smecher nare de cat!
Postat 01 Februarie 2013, 12:09 de riusz marra
cu Bmw
Aici primarul nu a facut nici un rau si nu trebuie sa i se aduca nici un comentariu negativ cu privire la aceasta intamplare. Insa soferul care a blocat circulatia,a comis-o intentionat.Putea sa parcheze si in alta parte sau putin mai incolo.Eu le-as da amenda minim 1000 Ron si suspendat permisul pe o luna.Asa ca sa se invete minte.
Postat 27 Ianuarie 2013, 12:22 de Nesimtit
@xxl
Cred ca am mai multe zile de vacanta decat ai tu de scoala (efective, ca alea cand ai chiulit, nu se pun). Nu am deloc motive sa complexat. Am decis sa-i vorbesl pe \'limba lui\' specimenului Carp III, poate asa o sa inteleaga ca i se poate raspunde si in registrul folosit de el frecvent pe acest site. Nu mi-am permis niciodata sa adresez insulte celor care au alte optiuni politice si nu permit unui oligofren sa faca acest lucru vis a vis de optiunile mele politice. Cat despre tine...ma abtin, desi ai merita sa-ti raspund cu aceiasi moneda. E surprinzator cum toti oligofrenii capata brusc curaj pe forumuri si sub protectia anonimatului arunca cu invective in ceilalti forumisti. Ca sunteti platiti sau o faceti doar din spirit de fronda (stati cuminte ca nu v-am injurat) sa aruncati cu invective, la orice articol care il pomeneste pe actualul primar, in oricine are o alta parere, e problema vostra, insa nu puteti avea pretentia, ca ceilalti sa asiste fara reactioneze la o asa golanie. Asa ca, usor cu pianu\' pe scari, ca stii tu, ii curg clapele.
Postat 23 Ianuarie 2013, 14:15 de anticomunistul
Efectul razelor "gama" asupra bolojeniştilor ...
La nivel naţional se spune "băsişti" ... la noi, local, voi spune "tarzanişti" ...
Postat 23 Ianuarie 2013, 11:26 de Carp III
TOATA STIMA DOMN PRIMAR
TOT RESPECTUL CA A FACUT DOMNUL BOLOJAN. TOTI IMBECILI CRED CA DACA AU O MASINA MAI DE DOAMNE AJUTA POT SA FACA CE VOR EI.
Postat 22 Ianuarie 2013, 09:06 de coco
bravo
Poate ca ai un vot in minus de la pruncul ala domnule Ilie Bolojan dar eu zic ca ai vreo cel putin 10 in plus.Nu sunt pieton sunt si eu sofer dar niciodata nu parchez in asa fel incat sa blochez circulatia ( atat a oamenilor cat si a masinilor ).Mai degraba ma duc 2 minute pe jos decat sa platesc o amenda.Bravo !
Postat 21 Ianuarie 2013, 23:29 de un nou fan
@anticomunistul
Nu vezi ca esti singurul care injuri pe aici?? asta ce ne spune? ne spune ca esti un taran complexat!!!!!@CARP3...da-n ei ca-n fasole ca merita.....
Postat 21 Ianuarie 2013, 20:47 de xxl
si inca...
Si DA, Carp III are perfecta dreptate ! (ca sa nu mai vorbim ca nu e nevoie sa vina justitiarul lu' peste in strada, in mod normal handicapatii de la politia comunitara trebuiau sa-l salte pe-ala, ca doar de-aia ii platiti din banii vostri; da, dar asa ar fi ratat incruntatul sa apara drept salvatorul natiei... Jenantul dreaqu' !)
Postat 21 Ianuarie 2013, 19:06 de lampa lui Aladin
mi-e sila...
Mi-e sila de asa-zisii "jurnalisti" care, chipurile, s-au nimerit exact acolo sa faca ei poza despre "incoruptibilul" Bolbojan ! Mi-e sila stiind cata spaga (camuflata in contracte cu primaria) iau acest "jurnalisti", in fapt doar niste linge blide moderni ! Mi-e sila de un astfel de individ care se pretinde primar si care incrunta spranceana la unii iar pe altii (lingai si netoti) ii promoveaza ! Mi-e sila de acest "primar" care din cand in cand depaseste viteza, se amendeaza singur, dar are grija sa fie scribalaii de serviciu prin preajma, ca sa imortalizeze "intamplator" momentul ! Mi-e sila si de saracii cu duhul, lipsitii de orice educatie si tantalaii din Oradea care l-au votat pe acest specimen ! Mi-e si mai sila de cei care, platiti de acelasi Bolbojan dar sub acoperirea anonimatului, fac pe lupii moralisti aici !
Postat 21 Ianuarie 2013, 19:01 de Rocky Balboa
@anticomunistul
Nici nu merita bagat in seama specimenul asta de Carp III, dar devine deja agasant cu toate vomitaturile lui postate pe aici. Mai sunt cativa din astia: unul "pinonel", altul "." (daca nu cumva e una si aceaasi javra frustrata, dupa modul de exprimare) care-i fac pe toti ba tarani, ba manelisti, ba prosti, numai pentru ca il apreciaza pe Bolojan. Astia alte argumente n-au, inafara de "jibon", "taran", "eu am mortii-n cimir in Oradea, deci sunt cu doua perechi", etc., asa ca poate ai facut bine ca i-ai vorbit pe limba lui, injurandu-l. Poate doar asa inteleg idiotul sa se stea linistit.
Postat 21 Ianuarie 2013, 18:03 de Oradean
@ Carp3
Ai dreptate, "idioti si tarani" ! Si ce-i mai grav e ca-s si multi, peste 60% !
Postat 21 Ianuarie 2013, 17:58 de pinonel
parcare interzisa
IN MOD NORMAL TREBUIA RIDICATA CU AUTOSPECIALA SI DEPOZITATA FRUMOS IN PARCARE DE PE STR. TUDOR VLADIMIRESCU,SOFERUL DACA ISI PERMITE SA PARCHEZE NEREGULAMENTAR ATUNCI ARE SI BANII SA PLATEASCA.
Postat 21 Ianuarie 2013, 16:27 de doru
domni...
cum o fi aratand ORADEA noastra cu 98% din oameni tarani si idioti? dar cu 2% cocalari si analfabeti se vede in imaginea de mai sus.
Postat 21 Ianuarie 2013, 14:16 de www
vasile
Ce destepti sunteti toti !!! Va certati care cu cine a votat...hahahaha...Vedeti ca cel cu BMW-ul nu e din Oradea.....asa ca nu il poate vota pe Bolo.
Postat 21 Ianuarie 2013, 14:01 de daniel
@Carp III
Auzi ma laba trista, mai du-te tu in p* ma-tii, iar cand ajungi acolo n-ai decat sa-i faci pe toti pe care-i vezi, tarani. Idiot fenilpiruvic ce esti!
Postat 21 Ianuarie 2013, 13:51 de anticomunistul
pentru Carp III
"sustinut doar de tarani si idioti" zici tu? Nu stiu cine e mai taran sau idiot dintre noi doi sau dintre tine si cei care l-au votat pe Bolojan. Eu consider ca cine NU l-a votat pe Bolojan, habar nu are ce inseamna primar si ar face bine sa nici nu mearga la vot alta data.
Postat 21 Ianuarie 2013, 13:26 de David
Din categoria: NIŞTE ŢĂRANI (CON)DUŞI DE UN IDIOT
Oricum BMW-istul nu e votant sau fan Bolojan. Primarul vostru a fost şi este susţinut doar de ţărani şi idioţi. În rest, foarte bine că tarzanul a fost pe fază la o aşa nesimţire, mai ales cu un aşa zis şofer care nici nu a votat şi nu va vota în viaţa lui, pentru că e tare greu cu ştampilatul la comandă.
Postat 21 Ianuarie 2013, 13:07 de Carp III
+ un vot
indiferent cine esti, poti fi manelist, poti avea BMW, poti avea doar caruta ori poti avea Maybach, in primul rand trebuie sa ai bun simt apoi trebuie sa cunosti regulile dupa care functioneaza societatea, in cazul acesta Codul Rutier.. Sa ignori un mijloc de transport in comun si sa-i faci sa stea intre statii pt mofturile tale este lipsa de respect pentru oamenii simpli. Pacat ca nu se poate examina bunul simt. Foarte bine domnule Bolojan. Mai aveti un vot.
Postat 21 Ianuarie 2013, 12:43 de oradeanul de bine
bmw
AI DREPTATE BMW. DAR SOCIETATEA RRROMANA ESTE ATIT DE FRUSTATA, CA DACA 2,3 COCALRI AU BMW, TOTI CEI CARE AU BMW SINT COCALARI. LA FEL, DACA ESTI MOTOCICLIST, AUTOMAT ESTI IDITIOT, ETC. NU-TI BATE CAPUL!
Postat 21 Ianuarie 2013, 11:49 de xlv
Bolojan manelistu
Un manelist amendeaza alt manelist. Asa ceva nu vezi in fiecare zi.
Postat 21 Ianuarie 2013, 11:39 de Petru Filip
@bolovan
Sa nu-ti faci probleme cu votul prostului ! O sa te votez eu la schimb!!!
Postat 21 Ianuarie 2013, 10:54 de scortosul
BMW
Bihoreanule, esti deplasat! Eu am BMW si Codul Rutier mi se aplica in egala masura. De kkt prejudecatile astea de amarat frustrat!
Postat 21 Ianuarie 2013, 10:53 de BMW
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1443 RON
  • 1 EUR = 4.9209 RON
  • 1 HUF = 0.0137 RON