URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 24 MARTIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În judo folosești forța adversarului pentru a o canaliza împotriva lui. Cred că același principiu ar trebui să-l aplicăm și asupra vandalilor care sparg toalete, coșuri de gunoi și bănci. De ce să-i băgăm la pușcărie sau să-i amendăm cu sume uriașe? Mai bine să se amplaseze prin parcuri sape, hârlețe și greble. Cei cu exces de energie și surplus de testosteron vor putea să dea o prașilă, să facă straturi pentru flori, să ne scape de buruieni...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Cele două loturi din Bihor ale Autostrăzii Transilvania, Biharia - Chiribiș (28,55 km) și Chiribiș - Suplacu de Barcău (26,35 km), ar merita denumite - mulțumită tehnocraților din CNAIR, politrucilor care au condus Transporturile, dar și parlamentarilor bihoreni - ale Nesimțirii.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre completările aduse la legislație care prevăd că, în sensurile giratorii, șoferii trebuie să respecte regulile privind circulaţia pe benzi, având obligaţia să semnalizeze din timp părăsirea intersecţiei şi să se asigure?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La finalul anului trecut a fost adoptată fără mare publicitate o lege ce permite reinstalarea radarelor fixe, care de această dată vor avea mai multe „atribuții”, similar camerelor instalate pe drumurile din alte țări europene.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
O altă formă de tulburare anxioasă este tulburarea anxioasă generalizată, care se deosebeşte de panică (unde simptomele apar brusc) prin faptul că bolnavii prezintă o anxietate difuză şi persistentă, fără fobii, atacuri de panică sau tulburare obsesiv-compulsivă.
02 Februarie 2023, 13:30

Se întâmplă în Oradea: Muncitorii prinşi că au umplut de noroi o stradă din centrul oraşului au fost puşi de poliţiştii locali să spele şoseaua (FOTO)

Se întâmplă în Oradea: Muncitorii prinşi că au umplut de noroi o stradă din centrul oraşului au fost puşi de poliţiştii locali să spele şoseaua (FOTO) Foto: Poliţia Locală Oradea
Se întâmplă în Oradea: Muncitorii prinşi că au umplut de noroi o stradă din centrul oraşului au fost puşi de poliţiştii locali să spele şoseaua (FOTO) Foto: Poliţia Locală Oradea
Se întâmplă în Oradea: Muncitorii prinşi că au umplut de noroi o stradă din centrul oraşului au fost puşi de poliţiştii locali să spele şoseaua (FOTO) Foto: Poliţia Locală Oradea
Se întâmplă în Oradea: Muncitorii prinşi că au umplut de noroi o stradă din centrul oraşului au fost puşi de poliţiştii locali să spele şoseaua (FOTO) Foto: Poliţia Locală Oradea
Se întâmplă în Oradea: Muncitorii prinşi că au umplut de noroi o stradă din centrul oraşului au fost puşi de poliţiştii locali să spele şoseaua (FOTO) Foto: Poliţia Locală Oradea
Se întâmplă în Oradea: Muncitorii prinşi că au umplut de noroi o stradă din centrul oraşului au fost puşi de poliţiştii locali să spele şoseaua (FOTO) Foto: Poliţia Locală Oradea
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Muncitorii unei firme de construcţii prinşi că au umplut de noroi o stradă din centrul Oradiei au fost puşi de poliţiştii locali să spele şoseaua, iar firma pentru care lucrează se va alege şi cu o amendă.

Incidentul s-a petrecut joi dimineaţă, pe strada Roman Ciorogariu, din centrul municipiului, în dreptul unui şantier pornit pentru construcţia unui bloc unde maşinile au acoperit şoseaua cu noroi, pe o distanţă apreciabilă.

Surprinşi de patrula de Ordine Publică şi Rutieră a Poliţiei Locale Oradea, muncitorii de pe şantier au fost puşi să spele asfaltul, iar asta de faţă cu agenţii, care au şi rămas la faţa locului, până când au terminat treaba.

Potrivit şefului Poliţiei Locale, Samuel Milian, constructorul se va alege şi cu o amendă, pentru nerespectarea obligaţiilor prevăzute de Regulamentul de organizare a transportului greu în Oradea. Acesta îi obligă pe constructori să îşi cureţe autovehiculele, care circulă pe străzile din oraş, atât prelatele cât şi roţile, pentru a evita depunerea de noroi pe partea carosabilă a drumurilor.

"Încălcarea reglementărilor este sancţionată cu amendă între 1.000 şi 2.500 lei, cu posibilitatea plăţii a jumătate din minimum în termen de 15 zile", a declarat Milian.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
5 Comentarii
abuz
Asta e un abuz de funcție din partea polițiștilor. Ar fi trebuit sa cheme o firma care sa curețe, eventual agreată(la pret înzecit), și factura trimisă la cel vinovat împreunăcu procesul verbal.
Postat 04 Februarie 2023, 09:43 de DaNu
@morometul
Aia cu masini 4x4 de noroi majoritatea sunt politisti, cine vrei sa-i amendeze?
Postat 03 Februarie 2023, 14:19 de adi13
Hop și pândaci locali...
Ce bine că mai văd și ei uneori câte ceva posibil le-a fost în drum când se reântorceau de la păcânele, mereu îi vedem stând prin sălile de șeptari ori Las Vegas cu scuza că sunt în misiune, să vadă dacă aparatele trișează. Dacă ar sta la sensul giratoriu dinspre felix, să vadă cum mulți vin dinspre Beiuș cu cizmele de offroad intrând până în cartierele orașului, și trei, cinci zile tot așa îi vedem, până dă vrio ploaie. Nu că dinspre Nojorid ar fi mai curați, unele autoturisme personale de gen 4x4 parcă vin din fermele lui Monte Zuma, noroiul până pe plafonul mașinii troienesc intrând în oraș scuturându-se prin parcări, cum ar fi Ipsen, Italiană, Moldovei, Xenopol șamd.. Nu ar fi nici o problemă dacă înainte de a intra în oraș ieșind de prin coclaurile rurale, ar mai arunca două trei găleți de apă, dar cu siguranță indivizii nu s-ar mai putea făli de ce grozavi sunt, niște șoferi extraordinari, ce băieți, ce băieți.
Postat 03 Februarie 2023, 12:58 de Morometul
si cu sarea ce facem?
Cand s-a aruncat sare pe carosabil pentru degivrare s-a creat un noroi de zile mari in tot orasul. Pe cei care au aruncat sarea cu impuritati....cine-i ia la intrebari?
Postat 02 Februarie 2023, 17:53 de Christa
???
Dar pe santierele care apartin de PMO de ce nu se aplica?
Postat 02 Februarie 2023, 16:08 de adi13
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.525 RON
  • 1 EUR = 4.9214 RON
  • 1 HUF = 0.0128 RON