URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
25 Aprilie 2016, 14:40

Sînmartin, pe invers: La 5 luni după ce fostul candidat al PNL din 2012 a intrat în PSD, fostul lider al pesediştilor a aderat la liberali

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Apropierea alegerilor locale agită în Sînmartin atât PNL, cât şi PSD. După ce, în preajma Crăciunului trecut, şeful PSD Bihor, Ioan Mang, l-a înlocuit cu de la sine putere pe viceprimarul comunei, Nicolae Leuce, din funcţia de preşedinte al organizaţiei comunale, în care l-a pus pe fostul consilier şi candidat al PNL din 2012, Cristian Laza, candidat în 2008 din partea PRM, Leucea s­-a înscris la liberali, împreună cu câteva zeci de colegi.

"Joi, 21 aprilie, am decis să mă alătur PNL, după ce din 1996 până acum am activat în PSD. Am fost dezamăgit că de Crăciun domnul Mang l-a impus ca preşedinte al PSD Sînmartin pe consilierul Cristian Laza, care a fost la PNL şi la PRM, şi l-a pus şi candidat la Primărie din partea PSD", a declarat luni pentru BIHOREANUL viceprimarul Nicolae Leuce.

Acesta spune că a ales să se înscrie în PNL deoarece doreşte să-şi continue activitatea în Primărie, fiind manager de proiect în opt proiecte pregătite pentru accesarea de fonduri europene, după ce deja a implementat cu succes alte asemenea proiecte.

"Chiar recent am finalizat cu succes un proiect de 1,5 milioane euro prin care am modernizat străzile din Cartierul Tineretului după ce am introdus şi reţelele de apă şi canalizare, extinzând totodată şi reţeaua de iluminat public. Am pregătit alte opt proiecte, din care patru sunt gata de depus la AFIR – două de câte 1 milion de euro, pentru modernizarea străzilor din Cihei şi Cordău, unul pentru construirea unei noi grădiniţe în Sînmartin, unul pentru modernizarea căminelor culturale din Betfia şi Cihei, unul pentru modernizarea străzilor din alte două sate, unul pentru modernizarea staţiunii Băile Felix, de 3 milioane euro, unul pentru construirea unei clinici medicale în Băile 1 Mai şi unul pentru construirea unei piste pentru biciclişti", spune proaspătul liberal.

Leuce afirmă, de asemenea, că în acelaşi timp cu el au părăsit PSD alte zeci de persoane, nemulţumite că Ioan Mang l-a pus preşedinte al organizaţiei comunale de partid pe "traseistul" Cristian Laza, doar pentru că acesta a sabotat anul trecut, pe când încă era membru PNL, referendumul pentru unificarea dintre Oradea şi Sînmartin.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON