URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
29 August 2018, 14:42

O tânără din Salonta a găsit un portmoneu cu 1.350 lei şi l-a băgat în buzunar. Vezi ce a păţit!

O tânără din Salonta a găsit un portmoneu cu 1.350 lei şi l-a băgat în buzunar. Vezi ce a păţit! foto:generic
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O tânără în vârstă de 22 ani din Salonta s-a ales cu dosar penal după ce, marţi după-amiaza, şi-a băgat în buzunar portmoneul găsit într-un coş pentru cumpărături dintr-un magazin.

Dispariţia portmoneului a fost sesizat Poliţiei din municipiul Salonta marţi la ora 17.20. „Păgubita a reclamat că, în jurul orei 16.30, persoane necunoscute i-au sustras un portmoneu în care avea 1.350 lei”, se arată într-un comunicat transmis, miercuri, de Poliţia Bihor.

În urma investigațiilor efectuate polițiștii salontani au identificat, la scurt timp de la sesizare, persoana bănuită de comiterea faptei ca fiind o tânără de 22 de ani, din Salonta. Până să fie prinsă, fata cheltuise 550 lei din suma găsită, restul fiind predaţi proprietarei.

În cauză a fost întocmit dosar penal, tânăra fiind cercetată acum pentru furt de către polițiștii de investigații criminale, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Salonta.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
3 Comentarii
sunt curios
cum naiba au aflat-o!în afară de cip,altă variantă nu.mi imaginez
Postat 30 August 2018, 19:48 de crisan
..ce hoţi!!!să arunce portoneul cu mălai în coşul de gunoi
Postat 30 August 2018, 19:47 de crisan
să vedem
cum îl găseşte poliţia pe penalul care a tras cu pistolul sau ce ce naiba ieri în trenul de la timişoara la reşiţa
Postat 30 August 2018, 19:45 de crisan
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON