URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 13 IULIE 2024
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Partida Romilor "Pro Europa" organizează un mare concert intitulat "Romi pentru România", vineri, 19 iulie, în Cetate. Vor fi prezenţi unii dintre cei mai celebri manelişti din România, precum Florin Salam şi Tzanca Uraganu, alături de alţi artişti din ţară. Vor fi standuri de alimentaţie publică de unde nu vor lipsi unele preparate tradiţionale: mâncarea la ceaun şi la proţap.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Plicticoasa campanie electorală s-a animat abia pe final, când am avut parte și de o adevărată „lovitură de imagine”, amintind de marile dezvăluiri ce făceau „deliciul” confruntărilor politice din anii 90. Prefectului liberal Dumitru Țiplea i-a fost „extras”, din debaraua în care-l credea bine ascuns, un schelet încă urât mirositor, datând din perioada studenției...
Zic şi eu
Adrian Cris
Nici n-am apucat să uităm bulibășeala alegerilor comasate din 9 iunie, locale și europarlamentare, cu acuze de furt și o impardonabilă întârziere în centralizarea și publicarea rezultatelor, că deja ne putem imagina ce se va întâmpla la alegerile de la finele anului, în legătură cu care tocmai s-a decis că vor fi intercalate: turul I al scrutinului prezidențial pe 24 noiembrie, urmat pe 1 decembrie de cel legislativ, pentru desemnarea viitorilor senatori și deputați, iar apoi, pe 8 decembrie, de turul II al alegerilor prezidențiale.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că aducerea antrenorului Gustavo Aragolaza și preparatorului Maurizio Miele la FC Bihor este o mișcare strategică bună? Că va da roade?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 28 iunie a.c. s-a publicat în Monitorul Oficial o nouă Ordonanță de Urgență care modifică din nou Codul Rutier și, din păcate, nu în bine. În războiul contra drogurilor și alcoolului la volan, guvernanții scot pe bandă monstruozități juridice care nu fac decât să lovească în cetățeanul onest și să aducă noi pete pe obrazul Statului. Ceea ce s-a făcut prin această Ordonanță depășește, însă, toate aberațiile anterioare și încalcă orice regulă de drept și de bun-simț juridic.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
După stabilirea diagnosticului de diabet de tip 2, medicul va elabora o strategie terapeutică în concordanță cu existența factorilor de risc existenți (în principal cardiovasculari și renali), de obiceiurile alimentare și de modul de viață al pacientului. De asemenea, medicul va prescrie și unele măsuri igienico-dietetice de tratament constând într-un regim alimentar echilibrat și o activitate fizică regulată. Aceste măsuri sunt de multe ori primordiale pentru ameliorarea echilibrului glicemiei.
04 Iulie 2024, 15:31

O nouă ediţie a Festivalului Medieval în Oradea. Concertele programate, inclusiv Subcarpaţi, vor avea loc în Şanţul Cetăţii

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Timp de câteva zile Cetatea Oradea va fi populată de sute de personaje din alte timpuri, inclusiv arcaşi, menestreli, domniţe şi cavalaeri, care vor participa la o nouă ediţie a Festivalului din Oradea. În program au fost incluse şi mai multe concerte, care spre deosebire de alţi ani, vor avea loc în Șanţul Cetăţii. 

Un cavaler român

Detalii legate de programul noii ediţii au fost prezentate joi, în cadrul unei conferinţe de presă la care au luat parte directorul general al Visit Oradea, Alexandru Chira, reprezentanţi ai Asociaţiei Deus Vult, care sunt co-organizatori locali, precum şi cavalerii care vor participa în acest sfârşit de săptămână la turnir.

"Această ediţie vine cu mai multe surprize, inclusiv cu o competiţie de turnir cu o lance specială, balsa, proiectată să crape la impact. Această competiţie aduce în Cetate cavaleri din Canada, Norvegia, Franţa, Slovacia şi, în premieră, din România", a explicat Alexandru Chira.

O parte dintre ei au fost prezenţi la conferinţa de presă: Michael Sadde şi Matis Delalande, ambii din Franţa, Marc Hamel, din Canada, şi românul Mihai Cote, care a venit din Mediaş şi reprezintă grupul Teutonii Transilvaniei (primul din stânga)

Scenă mutată

Chira a explicat că, de data aceasta, scena principală, unde vor avea loc concertele, a fost mutată în Șanţul Cetăţii, în zona unde se ţine de obicei Oradea Summer Film, iar în curtea dinspre intrarea din Centrul Civic vor avea loc activităţi pentru copii.

Acolo vor avea loc vineri, de la ora 19.30, două concerte Elektro Instinct şi Grimus, iar de la ora 22 este programat un spectacol de acrobaţii, dans şi efecte pirotehnice. Sâmbătă, de la ora 19, va fi DJ Lektronikumuz, iar de la ora 21, concertul Subcarpaţi. În ultima zi a festivalului, pe scenă, de la ora 20, va urca Dafina, iar de la 21 un concert solo Radu Almăşan, solistul trupei Bosquito.

Faţă de anii precedenţi, tot în Şanţul Cetăţii va fi amenajată şi o tavernă unde vor avea loc jonglerii, spectacole cu foc, tir cu arcul ori adevărate răfuieli între oşteni.

În curtea Palatului Princiar a fortăreţei vor fi amenajate standuri cu mâncare şi răcoritoare, iar seara vor avea loc şi mai multe concerte. De asemenea se vor ține tururi ghidate prin Cetate, în limba română şi engleză.

Festivalul Medieval va debuta cu o paradă de modă, a coifurilor și a cavalerilor, joi seara, de la ora 18, când o mulţime de oşteni, menestreli, domniţe şi cavaleri vor parcurge un traseu de la magazinul Crişul din Oradea până în fortăreaţă.


Programul festivalului: 

JOI, 4 IULIE

Centrul comercial Crișul – Calea Republicii - Piața Unirii

18:00 Ceremonia de deschidere - Parada coifurilor și prezentarea cavalerilor; muzică medievală și spectacol cu spadasini, parada modei.

VINERI, 5 IULIE

Cetatea Oradea

Main stage

19:30 – 20:30 – Concert Elektro Instinct – concert rock alternativ

21:00 – 22:00 – Concert Grimus

22:00 – 23:00 – The Fuel Girls UK – spectacol de acrobații, dans, efecte pirotehnice

Șanțul Cetății – Arena de luptă

10:00 – 12:00 – Antrenament călare

12:00 – 14:00 – Jocurile Regale ale caselor nobiliare

15:00 – 16:00 – Competiție nobiliară de tir cu arcul

16:00 – 17:00 – Competiția nobiliară a scutierilor – TAP fight

17:00 – 18:00 – Concert Holloenek

18:00 – 19:00 – Jocuri vânătorești

19:00 – 20:00 – Concert Viatores Festivi

20:00 – 21:00 – Golden Gryphon Tournament        

21:00 – 22:00 – Campionat de turnir călare

22:15 – 23:00 – Bătălie de noapte 

Șanțul Cetății – Zona copiilor

10:00 – Descântec de zburător – Zânele Silvanei

11:00 – Tactici de luptă pentru copii – D.T.K.H

12:00 – Inițiere în arta Zânelor Silvane

14:00 – Plimbare pe picioroange

14:30 – Teatru de păpuși

15:00 – Turnamentul cavaleresc pentru copii

15:30 – Artiști levitatori, pictură pe scuturi, concert medieval Viatores Festivi & Krak

16:00 – Concert muzica medievală Veridi Venti

16:30 – Atelier de dans – Zânele Silvanei

17:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

17:30 – Dans medieval – Ordinul Cavalerilor de Mediaș

18:00 – Magii pentru copii cu Magicianul Capistro

18:30 – Concurs de tras cu arbaleta, concert de muzică medievală Veridi Venti

19:30 – Demonstrație cu păsări de pradă – Societas Falconis

20:00 – Concert Peregrinii

20:30 – Zânele și forța lor tămăduitoare – Zânele Silvanei

21:00 – Demonstrație de lupte cavalerești – Ordinul cavalerilor de Mediaș

Taverna Medievală

12:00 – Concert Peregrinii

12:30 – Jocuri de societate cu Anacronism

13:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

13:30 – Tir cu arcul – Anacronism

15:00 – Concert Baghatur

15:30 – Răfuială în tavernă – bătaie cu saci

16:00 – Jocuri de societate – șah, dame

17:00 – Înrolare la Cruciadă – George Carolus Rex & Krak

17:30 – Tir cu arcul – Anacronism

18:00 – Jonglerii cu Clovnul Igor

18:30 – Campionatul răfuielilor – concurs de tras sfoara 5 vs. 5

20:00 – Concert Veridi Venti

20:30 – Păsări de pradă – Societas Falconis

21:00 – Răfuială în taverna – Anacronism și clovnul  Igor

21:30 – Concert Holloenek

22:00 – Spectacol cu foc – Solomonarii

Curtea Interioară a Cetății

14:00 – Concert Veridi Venti

14:30 – Demonstrație buhurt – Cavalerii Cetăților Bârsei

15:00 – Întâlnirea cu Cavalerii Teutoni: Primii cavaleri români care participă la un turnir internațional; concert Holloenek

16:00 - Jonglerii cu Clovnul  Igor

17:00 – Demonstrație de mânuire a tobelor – Toboșarii din Visegrad

18:00 – Demonstrație de luptă - Erdelyi szabad karavan - concert Baghatur

19:00 – Prezentare stil de luptă tip Buhurt – Compania dragonului

20:00 – Concert Holloenek & Krak

21:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

Șantul Cetății – Aleea meșteșugarilor

12:00 – Turnătoria de bronz – Prezentarea meșteșugului - HU

12:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului - HU

13:00 – Tâmplăria – Prezentarea meșteșugului - HU

13:30 – Maestrul sticlar – Prezentarea meșteșugului - HU

14:00 – Atelier de pielărie – Prezentarea meșteșugului - HU

14:30 - Atelier de olărie – Prezentarea meșteșugului - HU

15:00 - Atelier de țesătorie – Prezentarea mestesugului - HU

15:30 – Atelier de olărie – Prezentarea meșteșugului - RO

16:00 – Atelier de tâmplarie – Prezentarea meșteșugului - RO

16:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului - RO

17:00 – Fierăria din Toledo – Prezentarea meșteșugului - RO

17:30 – Atelier pâslărie – Prezentarea meșteșugului - HU

18:00 – Atelier de bătut monede – Prezentarea meșteșugului – RO

18:30 – Atelier de făcut arcuri – Prezentarea meșteșugului – SK

19:00 – Scrib medieval – Prezentarea meșteșugului – SK

SÂMBĂTĂ, 6 IULIE

Cetatea Oradea

Main stage

19:00 – 21:00 – DJ LEKTRONIKUMUZ – Groove

21:00 – 22:00 - Concert Subcarpați

Șanțul Cetății – Arena de luptă

10:00 – 11:00 – Competiția nobiliară de tir cu arcul și arbaletă

11:00 – 12:00 – Competiție nobiliară cu scut și spadă

12:00 – 12:30 – Spectacol cu toboșari

12:30 – 13:30 – Competiția nobiliară cu spadă lungă

14:30 – 15:00 – Parada modei

15:00 – 16:00 – Lupte judiciare și pedepse

16:00 – 17:00 – Luptă călare cu toți cavalerii

17:00 – 18:00 – Bătălia mare

18:00 – 19:00 – Concert Holloenek

19:00 – 19:15 – Spectacol cu toboșari

19:15 – 21:00 – Golden Gryphon Tournament round 2 - Balsa

21:00 – 21:15 – Spectacol cu tobosari

21:15 – 22:00 – Turnir călare  round 2

22:15 – 23:00 – Fire show – Walpurgis night – Fuel Girls

Șanțul Cetății – Zona copiilor

10:00 – Concert de muzică medievală – Veridi Venti

11:00 – Descântec de dragoste curată – Zânele Silvanei

12:00 – Tactici de luptă pentru copii - D.T.K.H

13:00 – Plimbare pe picioroange

13:30 – Atelier de dans – Zânele Silvanei

14:00 – Tir cu arcul – Anacronism

14:30 – Concert Peregrinii

15:00 – Concurs de tras cu arbaleta

15:30 – Jonglerii cu Clovnul Fabio 

16:00 – Teatru de păpuși

16:30 – Atingerea zânelor – Descântec de putere – Zânele Silvanei

17:00 – Turnamentul cavaleresc pentru copii și spectacol de toboșari

18:00 – Artiști levitatori, pictură pe scuturi, concert Viatores Festivi & Veridi Venti

19:00 – Magii pentru copii cu Magicianul Capistro

19:30 – Legenda prințesei blestemate – Zânele Silvanei

20:00 – Demonstrație cu păsări de pradă – Societas Falconis

20:30 – Demonstrații lupte cavalerești – Ordinul Cavalerilor de Mediaș

21:00 – Jonglerii cu Clovnul Igor

21:30 – Jonglerii cu focul – Solomonarii

Taverna Medievală

12:00 – Concert Viatores Festivi

12:30 – Tir cu arcul – Anacronism

13:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

13:30 – Demonstrație de tir cu arcul – Nokors 

15:00 – Concert Baghatur

15:30 – Jonglerii cu Clovnul Igor

16:00 – Jocuri de societate – Anacronism

16:30 – Rafuiala in taverna – Jocul cu saci – Anacronism + concert Holloenek

17:00 – Concert Veridi Venti

18:00 – Jocuri de societate – Solomonarii

18:30 – “Fă ce zice popa nu ce face popa” – Predica de seară (Bishop Martin) & Krak

19:00 – Înrolarea la Cruciadă – George Carolus Rex

19:30 – Demonstrație de tir cu arcul – Nokors

20:00 – Răfuiala în tavernă – concurs de tras sfoara 5 vs. 5, concert Peregrinii

21:00 – Nobilul cel Bun și țăranii

21:30 – Spectacol cu foc – Solomonarii

Curtea Interioară a Cetății

11:00 – Concert de muzică medievală – Peregrinii

13:00 – Întâlnirea cu cavalerii Teutoni

14:00 – Concert de muzică medievală – Holloenek

15:00 – Concert de muzică medievală – Veridi Venti & Krak

16:00 – Demonstrație de lupte cu puști

17:00 – Jonglerii cu Clovnul Igor

18:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio & Baghatur

19:00 – Prezentare de arme și armuri – Cavalerii Cetății Bârsei & Concert Viatores Festivi

20:00 – Concert de muzică medievală – Holloenek

21:00 – Jonglerii cu Clovnul Krak

22:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

Șantul Cetății – Aleea meșteșugarilor

12:00 – Turnătoria de bronz – Prezentarea meșteșugului - HU

12:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului - HU

13:00 – Tâmplăria – Prezentarea meșteșugului - HU

13:30 – Maestrul sticlar – Prezentarea meșteșugului - HU

14:00 – Atelier de pielărie – Prezentarea meșteșugului - HU

14:30 - Atelier de olărie – Prezentarea meșteșugului - HU

15:00 - Atelier de țesătorie – Prezentarea meșteșugului - HU

15:30 – Atelier de olărie – Prezentarea meșteșugului - RO

16:00 – Atelier de tâmplarie – Prezentarea meșteșugului - RO

16:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului - RO

17:00 – Fierăria din Toledo – Prezentarea meșteșugului - RO

17:30 – Atelier pâslărie – Prezentarea meșteșugului - HU

18:00 – Atelier de bătut monede – Prezentarea meșteșugului – RO

18:30 – Atelier de făcut Arcuri – Prezentarea meșteșugului – SK

19:00 – Scrib medieval – Prezentarea meșteșugului – SK

DUMINICĂ, 7 IULIE

Cetatea Oradea

Main stage

20:00 – 21:00 – Duo acustic - Dafina

21:00 – 22:00 - Concert Radu Almășan (solo)

Șanțul Cetății – Arena de luptă

09:00 – 12:00 – Campionat Internațional de TAP-fight

12:00 – 13:00 – Concert Holloenek

13:00 – 14:00 – Jocuri vânătorești – Hector

14:00 – 14:30 – Concert Viatores Festivi + montaj lists 

14:30 – 14:45 – Mini concert – Baghatur

14:45 – 15:00 – Spectacol cu toboșari

15:00 – 16:00 – Finala Golden Gryphon Tournament

16:30 – 17:00 – Prezentare cavaleri și mini concert Holloenek

17:00 – 18:00 – Finala Campionat de Turnir Călare

18:10 – 18:40 – Bătălia Epocilor

18:45 – Înmânarea premiilor

19:30 – Închiderea taberelor medievale

Șanțul Cetății – Zona copiilor

10:00 – Descântec de purificare – Zânele Silvanei

10:00 – Plimbare pe picioroange

10:30 – Întrecere de tras sfoara – Anacronism & Concert Peregrinii

11:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

11:30 – Descântec de deochi – Zânele Silvanei

12:00 – Teatru de păpuși

12:30 – Concurs de tras cu arbaleta

13:00 – Artiști levitatori, pictură pe scuturi, concert Veridi Venti

14:00 – Magii pentru copii cu Magicianul Capistro

14:30 – Atelier de dans – Zânele Silvanei 

15:00 – Turnament cavaleresc pentru copii, concert Viatores Festivi, prezentare Cavalerii Cetăților Bârsei

16:00 – Demonstrație cu păsări de pradă – Societas Falconis

16:30 – Jonglerii cu Clovnul Igor

17:00 – Dansuri medievale – Ordinul Cavalerilor de Mediaș

17:30 – Prezentare arme și armuri medievale

18:00 – Povestea Linei – Zânele Silvanei

18:30 – Prezentare cavalerii Teutoni – Teutonii Transilvaniei

Taverna Medievală

12:00 – Concert Veridi Venti

12:30 – Tir cu arcul – Anacronism

13:00 – Jonglerii cu Clovnul Igor

13:30 – Jocuri de societate – șah, dame - Solomonarii

15:30 – Concert Krak

16:00 – Răfuiala în taverna - Bătaie cu sacul și Concert Holloenek

16:30 – Demonstrație tir cu arcul – Nokors 

17:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

17:30 – Dansuri medievale – Ordinul cavalerilor de Mediaș

18:00 – Răfuiala finală – concurs de tras sfoara 5 vs. 5, concert Viatores Festivi, clovnul  Igor

Curtea Interioară a Cetății

11:00 – Concert de muzică medievală – Viatores Festivi

12:00 – Prezentare Turnir tip Balsa – Teutonii Transilvaniei  & Krak

13:00 – Concert Peregrinii & Clovnul Fabio

14:00 – Demonstrații cu păsări de pradă – Societas Falconis și Clovul Igor

15:00 – Concert Peregrinii & Veridi Venti

16:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

17:00 – Concert de muzică medievală - Holloenek

18:00 – Concert de muzică medievală - Baghatur

19:00 – Jonglerii cu Clovnul Krak

Șantul Cetății – Aleea meșteșugarilor

12:00 – Turnătoria de bronz – Prezentarea meșteșugului - HU

12:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului - HU

13:00 – Tâmplăria – Prezentarea meșteșugului - HU

13:30 – Maestrul sticlar – Prezentarea meșteșugului - HU

14:00 – Atelier de pielarie – Prezentarea meșteșugului - HU

14:30 - Atelier de olărit – Prezentarea meșteșugului - HU

15:00 - Atelier de țesătorie – Prezentarea meșteșugului - HU

15:30 – Atelier de olărit – Prezentarea meșteșugului - RO

16:00 – Atelier de tâmplărie – Prezentarea meșteșugului - RO

16:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului - RO

17:00 – Fierăria din Toledo – Prezentarea meșteșugului - RO

17:30 – Atelier de pâslărie – Prezentarea meșteșugului - HU

18:00 – Atelier de bătut monede – Prezentarea meșteșugului – RO

18:30 – Atelier de făcut arcuri – Prezentarea meșteșugului – SK

19:00 – Scrib medieval – Prezentarea meșteșugului – SK

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5873 RON
  • 1 EUR = 4.9749 RON
  • 1 HUF = 0.0126 RON