URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 18 IUNIE 2024
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă nu avem aeroport, de ce nu avem? Dacă am făcut aeroport, de ce nu avem avioane? Dacă avem avioane, de ce sunt așa de scumpe biletele? Dacă subvenționăm biletele, sigur în altă parte e mai ieftin. Dacă ar veni Birta și Bolojan să dea 10 euro fiecărui călător, precis vom afla că în alte locuri companiile lasă pasagerii să joace cruce cu pilotul automat, bașca asigură întâlniri romantice cu însoțitoarele de zbor...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Plicticoasa campanie electorală s-a animat abia pe final, când am avut parte și de o adevărată „lovitură de imagine”, amintind de marile dezvăluiri ce făceau „deliciul” confruntărilor politice din anii 90. Prefectului liberal Dumitru Țiplea i-a fost „extras”, din debaraua în care-l credea bine ascuns, un schelet încă urât mirositor, datând din perioada studenției...
Zic şi eu
Adrian Cris
La ora acestor comentarii, urnele au vorbit, după o campanie pe care unii candidați au dus-o intens, în ciuda redusei probabilități ca challengerii să-i detroneze pe deținătorii celor două funcții cheie ale administrației din Bihor, de președinte al Consiliului Județean și de primar al Oradiei. Pentru că războiul electoral a fost decis într-o singură bătălie, dar și pentru că tandemul Ilie Bolojan - Florin Birta a avut ce etala alegătorilor, perdanții au avut din start șanse modeste, ceea ce, în parte, le și scuză rezultatele.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ați votat la alegerile locale și europarlamentare?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La momentul apariției acestui material, campania electorală pentru alegerile locale se va fi încheiat deja, iar localitățile României vor avea noi conduceri alese în urma alegerilor din 9 iunie 2023. Modul în care guvernanții noștri au procedat în ultimele luni în mimata „luptă” contra jocurilor de noroc la sate va produce, însă, consecințe pe termen lung și va putea afecta serios bugetul statului...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Prevenirea sindromului de burnout se poate face de către fiecare dintre noi dacă în cadrul muncii considerăm că există condiții care ne pot predispune la stres. Dacă vă simțiți suprasolicitați și aveți impresia că nu mai puteți face față condițiilor de muncă, este bine să faceți o listă cu responsabilitățile și sarcinile de serviciu în ordinea priorităților, stabilind astfel ceea ce efectiv puteți realiza...
15 Septembrie 2023, 17:58

Episcopia Ortodoxă Oradea: Preotul Mega are o bogată imaginație regizorală, gravele derapaje ale clerului au fost sancționate

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe a Oradiei a trimis, vineri, un punct de vedere în scandalul declaraților făcute în spațiul public preotul regizor Ciprian Mega, cu privire la existența unor cazuri de homosexualitate în cadrul Episcopiei, respectiv folosirea acestui păcat ca și criteriu de promovare în cadrul Bisericii.

Răspunsul, transmis la solicitarea BIHOREANULUI, arată că declarația părintelui Andi-Constantin Bacter (purtătorul de cuvânt al episcopiei și, de altfel, preotul aflat în centrul acestui scandal) făcută unei publicații locale și preluată și de ziarul nostru, „este una clară”.

În textul trimis vineri, BIHOREANULUI, Episcopia respinge „acuzațiile mincinoase”, spune că sunt „fabulații” și „rodul exclusiv al unei minți cu bogată imaginație regizorală”.

„Escaladarea aberantă a întregii situații este rodul exclusiv al unei minți cu bogată imaginație regizorală, o minte familiarizată cu ficțiunea și tentată de sexualizarea oricărei relații interumane - lucruri ușor vandabile în vremurile noastre amprentate de promiscuitate – la care se adaugă setea de rating a presei de pretutindeni”, se arată în informare.

Documentul spune că Mega ar fi un calomniator, iar scopul său ar fi doar de a-și promova filmul „21 de rubini”, turnat la Oradea.

Având în vedere întrebarea dacă la nivelul Episcopiei Ortodoxe a Oradiei au fost demarate cercetări privind starea de fapt invocată de preotul Ciprian Mega, constatările făcute, respectiv dacă au fost luate măsuri și față de cine, adresată de BIHOREANUL, episcopia precizează că au fost situații care ar fi fost și sancționate, însă fără să le nominalizeze.

„Gravele derapaje ale clerului au fost sancționate și soluționate de către administrația bisericească locală în mod ferm, dar discret, fără a rușina și înjosi în public pe nimeni. Așa cum este creștinește, vizând îndreptarea, nu distrugerea omului”, arată documentul.


Citiți întregul răspuns mai jos:

Către

Redacția ziarului Bihoreanul

Bună ziua!

Referitor la punctul de vedere al instituției noastre, considerăm că declarația părintelui Andi-Constantin Bacter oferită ziarului Jurnalul Bihorean este una clară, atât în ceea ce privește poziția Episcopiei Oradiei referitoare acuzațiile mincinoase, deci calomniatoare aduse la adresa unui consilier eparhial prin invocarea unor materiale falsificate și deliberat trunchiate, cât și în ceea ce privește poziția persoanei vătămate amintite.

Respectuos, vă invităm să consultați această resursă jurnalistică - https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/replica-episcopiei-ortodoxe-in-scandalul-preotilor-gay-homosexualitatea-nu-are-ce-cauta-in-biserica-4397564/

Reiterăm precizarea că plângerea în cauză a părintelui Bacter se referă strict la o situație punctuală cu conținut infracțional, nefiind orientată împotriva vreunei persoane.

Escaladarea aberantă a întregii situații este rodul exclusiv al unei minți cu bogată imaginație regizorală, o minte familiarizată cu ficțiunea și tentată de sexualizarea oricărei relații interumane – lucruri ușor vandabile în vremurile noastre amprentate de promiscuitate – la care se adaugă setea de rating a presei de pretutindeni.

Pe această cale și în acest nefericit context, dezavuăm încercarea de (auto)promovare a calomniatorului și în același timp de defăimare a unui om nevinovat (implicit, a familiei sale), precum și a instituției din care acesta face parte.

Referitor la toate celelalte acuzații mincinoase ale  preotului Ciprian-Romeo Mega, îi sfătuim pe toți credincioșii să le trateze ca atare, ele fiind doar fabulațiile unei minți familiarizate cu fantezia atât de utilă în spațiul cinematografic, dar nu și în cel al Bisericii.

De asemenea, transmitem credincioșilor din Eparhia noastră că gravele derapaje ale clerului au fost sancționate și soluționate de către administrația bisericească locală în mod ferm, dar discret, fără a rușina și înjosi în public pe nimeni. Așa cum este creștinește, vizând îndreptarea, nu distrugerea omului.

Îi îndemnăm pe credincioșii eparhiei noastre la rugăciune în aceste momente de tulburare, făcând tot ce este posibil pentru ca adevărul să iasă la lumină spre binele și îndreptarea tuturor.

Cu respect,

Biroul de presă al Episcopiei Oradiei

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Bani și putere
Doar asta vor. Pt asta se fac. Eu dau direct omului de vreo 2 ani. Oricât le dai duc acasă. Puțin dau la oameni. Dar nu uita sa amintească sa dai bani bisericii. Când pun pomelnicul se uita câți bani pun. Cât pune toata lumea. Și eu lucrez sa am bani. Nu trebuia sa își facă catedrala ass mare de nu au bani sa o termine. De ce sunt 30 popi la o slujba obișnuită când vine amintit. Au fost iertați și de spălare de bani prin prescriere. Totul e pe bani lări inclusiv orice post. 3 biserici în Felix. Pentru ce?Câți locuitori sunt. Peste tot biserica deschisa non stop
Postat 16 Septembrie 2023, 12:53 de Feliciana
MINCIUNA
Nu am vazut un om mai arogant si mai promiscuu ca si acest Sofronie care minte cu nerusinare si care crede ca poate controla la nesfarsit pe toata lumea , intr-o zi adevarul va iesi la iveala cu homosexualii lui cu tot , toti preotii stiu aceste aspecte dar nu isi risca cariera de frica lui . Acest om nu ar avea ce sa caute in casa lui Dumnezeu
Postat 16 Septembrie 2023, 12:29 de Mare_blue17
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6464 RON
  • 1 EUR = 4.9768 RON
  • 1 HUF = 0.0126 RON