URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 29 NOIEMBRIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Iohannis nu-l poate suporta pe Ilie Bolojan pentru că este un exemplu negativ. Adică tu să vii și sâmbăta la lucru, când alții abia miercuri ajung la serviciu de la ski, dar și asta numai pentru a avea de unde pleca joi la golf? Pentru președintele României se potrivește perfect bancul acela cu ardeleni care spune că de-aia mănâncă ei ciorba cu dumicați de pâine ca să nu deschidă gura de două ori.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Aflat recent în Capitală, discutam la un moment dat cu colegi de breaslă din diferite colțuri de țară, la o cafea, pe terasa hotelului ultracentral ce ne găzduia. Sub ochii noștri se etalau mărcile a trei epoci. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că persoanele cu funcții publice ar trebui să fie obligate să-și declare, fără ocolișuri, apartenența la masonerie?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Într-o societate democratică, rolul Parlamentului este unul esențial. În România, Constituția prevede că Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hipertensiunea arterială (HTA) este una dintre cele mai răspândite boli cardiovasculare şi reprezintă o problemă majoră de sănătate publică pentru că afectează arterele şi organe vitale ca inima, rinichii, creierul şi ochii, fiind responsabilă de aproximativ 75% din toate atacurile de cord şi accidentele vasculare.
22 Noiembrie 2022, 12:37

Deținător a două recorduri mondiale, pianistul orădean Thurzó Zoltán a primit o diplomă de la primarul Florin Birta (FOTO)

Deținător a două recorduri mondiale, pianistul orădean Thurzó Zoltán a primit o diplomă de la primarul Florin Birta (FOTO) foto: Primăria Oradea
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Oradiei, Florin Birta, s-a întâlnit marţi cu pianistul Thurzó Zoltán, care în acest an a doborât două recorduri mondiale, cel pentru concertul de pian la cea mai mare altitudine şi pentru cel mai lung recital la pian. Edilul i-a înmânat lui Thurzó o diplomă de excelenţă.

"Primarul Florin Birta i-a oferit astăzi, 22 noiembrie, o diplomă de excelenţă pianistului orădean Thurzó Zoltán, deţinător a două recorduri mondiale, în semn de recunoştinţă pentru performanţa deosebită, profesionalism şi dăruire, dar şi ca apreciere a activităţii de promovare a oraşului Oradea peste hotare", se arată într-un comunicat al Primăriei.

La rândul lui, Birta a primit din partea lui Thurzó o fotografie înrămată reprezentându-l pe acesta lângă pian, pe când se afla pe masivul Everest, ţinând steagul Oradiei.

"Vreau să vă felicit şi să vă asigur de toată aprecierea şi recunoştinţa pentru performanţele obţinute, mai ales că, astfel, aţi reuşit să faceţi cunoscut numele oraşului nostru la nivel internaţional. Suntem aici pentru a susţine performanţa de orice fel şi vă încredinţez de toată deschiderea şi sprijinul administraţiei publice locale", a precizat primarul Florin Birta.

Thurzó Zoltán a intrat în Cartea Recordurilor pentru performanţa din luna iunie, când a concertat la cea mai mare altitudine la care s-a cântat vreodată la pian, respectiv 5.325 de metri, în Nepal, pe Muntele Everest. Acolo, orădeanul a interpretat 28 de imnuri naţionale şi 32 de partituri ale compozitorilor din aceste ţări.

Pe 25 septembrie, tot în acest an, Thurzó a stabilit al doilea record mondial, de data aceasta pentru cel mai lung concert din lume: a cântat la pian 130 de ore, cu o pauză de 5 minute pe oră.

"Nu a fost deloc uşor, dar mă bucur că am reuşit să bifez cele două performanţe. M-am dus cu sufletul deschis şi cu multă voinţă. Sper ca cele două recorduri stabilite să-mi deschidă mai multe uşi şi astfel să pot duce inclusiv numele oraşului nostru pe marile scene ale lumii. Îmi doresc să deschid la Oradea un muzeu al muzicii, mai ales că familia mea este una cu rădăcini adânci în istoria orădeană", a menţionat Thurzó Zoltán.

Pianistul i-a mărturisit primarului Oradiei că mai vrea să doboare un record şi să devină artistul care a bătut o clapă de pian de cele mai multe ori într-un minut.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7043 RON
  • 1 EUR = 4.9266 RON
  • 1 HUF = 0.0121 RON