URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 02 MARTIE 2024
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Anul trecut, premierul Marcel Ciolacu a declarat că s-a terminat epoca construirii stadioanelor, în condițiile în care visteria e goală, iar autostrăzi și spitale nu prea avem. Partea proastă este că Oradea avea spre avizare proiectul noului stadion și abia acum vedem ce daune ne-au provocat procesele cu proprietarii de terenuri din zonă.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Vă imaginați o campanie - încă una după cea din 2012 - în care Bolojan să ne roage să luăm un vomitiv, dar să votăm totuși lista comună PSD-PNL pentru europarlamentare? Sau că prin mai-iunie, el, de mână cu Mohan și Birta laolaltă cu Madar, vor încerca, dimineața, să convingă oamenii să voteze USL2 la europarlamentare, iar apoi, după-amiaza, să se bată pe Consiliul Județean și pe Primărie?
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți mulțumit de noile trasee de tramvai gândite de OTL pentru a asigura un flux mai bun în oraș?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La o primă vedere întrebarea pare tembelă. Și la o a doua sau a zecea vedere, tot tembelă rămâne. Problema este, însă, că această întrebare a fost formulată de către doi judecători ai unei curți de apel și adresată Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
22 Noiembrie 2022, 12:37

Deținător a două recorduri mondiale, pianistul orădean Thurzó Zoltán a primit o diplomă de la primarul Florin Birta (FOTO)

Deținător a două recorduri mondiale, pianistul orădean Thurzó Zoltán a primit o diplomă de la primarul Florin Birta (FOTO) foto: Primăria Oradea
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Oradiei, Florin Birta, s-a întâlnit marţi cu pianistul Thurzó Zoltán, care în acest an a doborât două recorduri mondiale, cel pentru concertul de pian la cea mai mare altitudine şi pentru cel mai lung recital la pian. Edilul i-a înmânat lui Thurzó o diplomă de excelenţă.

"Primarul Florin Birta i-a oferit astăzi, 22 noiembrie, o diplomă de excelenţă pianistului orădean Thurzó Zoltán, deţinător a două recorduri mondiale, în semn de recunoştinţă pentru performanţa deosebită, profesionalism şi dăruire, dar şi ca apreciere a activităţii de promovare a oraşului Oradea peste hotare", se arată într-un comunicat al Primăriei.

La rândul lui, Birta a primit din partea lui Thurzó o fotografie înrămată reprezentându-l pe acesta lângă pian, pe când se afla pe masivul Everest, ţinând steagul Oradiei.

"Vreau să vă felicit şi să vă asigur de toată aprecierea şi recunoştinţa pentru performanţele obţinute, mai ales că, astfel, aţi reuşit să faceţi cunoscut numele oraşului nostru la nivel internaţional. Suntem aici pentru a susţine performanţa de orice fel şi vă încredinţez de toată deschiderea şi sprijinul administraţiei publice locale", a precizat primarul Florin Birta.

Thurzó Zoltán a intrat în Cartea Recordurilor pentru performanţa din luna iunie, când a concertat la cea mai mare altitudine la care s-a cântat vreodată la pian, respectiv 5.325 de metri, în Nepal, pe Muntele Everest. Acolo, orădeanul a interpretat 28 de imnuri naţionale şi 32 de partituri ale compozitorilor din aceste ţări.

Pe 25 septembrie, tot în acest an, Thurzó a stabilit al doilea record mondial, de data aceasta pentru cel mai lung concert din lume: a cântat la pian 130 de ore, cu o pauză de 5 minute pe oră.

"Nu a fost deloc uşor, dar mă bucur că am reuşit să bifez cele două performanţe. M-am dus cu sufletul deschis şi cu multă voinţă. Sper ca cele două recorduri stabilite să-mi deschidă mai multe uşi şi astfel să pot duce inclusiv numele oraşului nostru pe marile scene ale lumii. Îmi doresc să deschid la Oradea un muzeu al muzicii, mai ales că familia mea este una cu rădăcini adânci în istoria orădeană", a menţionat Thurzó Zoltán.

Pianistul i-a mărturisit primarului Oradiei că mai vrea să doboare un record şi să devină artistul care a bătut o clapă de pian de cele mai multe ori într-un minut.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5823 RON
  • 1 EUR = 4.969 RON
  • 1 HUF = 0.0126 RON