URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 20 MARTIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Asemănările dintre Marghita şi Bucureşti sunt uluitoare. Amândouă sunt nişte localităţi cu mare potenţial, dar care sunt jefuite în fiecare ciclu electoral de cei care ar trebui să le conducă. Concubinajul între toate partidele care s-au perindat la putere a făcut să existe o şogoreală indestructibilă, ce a pus la punct un sistem impecabil de sifonare a banilor publici.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Putea fi un "eveniment". În fond, AUR e un partid de succes, intrat în Parlament cu 9% în 2020 dar ajuns la 19,1% în sondaje, şi promitea ceva rar: expunerea unei viziuni economice. N-a fost, însă, căci doar discursul de încheiere al lui George Simion l-a salvat de la rapida uitare din partea celor cam 120 de ascultători.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre completările aduse la legislație care prevăd că, în sensurile giratorii, șoferii trebuie să respecte regulile privind circulaţia pe benzi, având obligaţia să semnalizeze din timp părăsirea intersecţiei şi să se asigure?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
O recentă modificare a Codului Rutier repară una dintre problemele vechi ale legislaţiei rutiere. În esenţă, până la modificările aduse prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 11/2023, o persoană condamnată pentru o infracţiune rutieră (spre exemplu, pentru conducere fără permis) nu avea nicio interdicţie în a obţine imediat după condamnare permisul de conducere.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
O altă formă de tulburare anxioasă este tulburarea anxioasă generalizată, care se deosebeşte de panică (unde simptomele apar brusc) prin faptul că bolnavii prezintă o anxietate difuză şi persistentă, fără fobii, atacuri de panică sau tulburare obsesiv-compulsivă.
22 Noiembrie 2022, 12:37

Deținător a două recorduri mondiale, pianistul orădean Thurzó Zoltán a primit o diplomă de la primarul Florin Birta (FOTO)

Deținător a două recorduri mondiale, pianistul orădean Thurzó Zoltán a primit o diplomă de la primarul Florin Birta (FOTO) foto: Primăria Oradea
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Oradiei, Florin Birta, s-a întâlnit marţi cu pianistul Thurzó Zoltán, care în acest an a doborât două recorduri mondiale, cel pentru concertul de pian la cea mai mare altitudine şi pentru cel mai lung recital la pian. Edilul i-a înmânat lui Thurzó o diplomă de excelenţă.

"Primarul Florin Birta i-a oferit astăzi, 22 noiembrie, o diplomă de excelenţă pianistului orădean Thurzó Zoltán, deţinător a două recorduri mondiale, în semn de recunoştinţă pentru performanţa deosebită, profesionalism şi dăruire, dar şi ca apreciere a activităţii de promovare a oraşului Oradea peste hotare", se arată într-un comunicat al Primăriei.

La rândul lui, Birta a primit din partea lui Thurzó o fotografie înrămată reprezentându-l pe acesta lângă pian, pe când se afla pe masivul Everest, ţinând steagul Oradiei.

"Vreau să vă felicit şi să vă asigur de toată aprecierea şi recunoştinţa pentru performanţele obţinute, mai ales că, astfel, aţi reuşit să faceţi cunoscut numele oraşului nostru la nivel internaţional. Suntem aici pentru a susţine performanţa de orice fel şi vă încredinţez de toată deschiderea şi sprijinul administraţiei publice locale", a precizat primarul Florin Birta.

Thurzó Zoltán a intrat în Cartea Recordurilor pentru performanţa din luna iunie, când a concertat la cea mai mare altitudine la care s-a cântat vreodată la pian, respectiv 5.325 de metri, în Nepal, pe Muntele Everest. Acolo, orădeanul a interpretat 28 de imnuri naţionale şi 32 de partituri ale compozitorilor din aceste ţări.

Pe 25 septembrie, tot în acest an, Thurzó a stabilit al doilea record mondial, de data aceasta pentru cel mai lung concert din lume: a cântat la pian 130 de ore, cu o pauză de 5 minute pe oră.

"Nu a fost deloc uşor, dar mă bucur că am reuşit să bifez cele două performanţe. M-am dus cu sufletul deschis şi cu multă voinţă. Sper ca cele două recorduri stabilite să-mi deschidă mai multe uşi şi astfel să pot duce inclusiv numele oraşului nostru pe marile scene ale lumii. Îmi doresc să deschid la Oradea un muzeu al muzicii, mai ales că familia mea este una cu rădăcini adânci în istoria orădeană", a menţionat Thurzó Zoltán.

Pianistul i-a mărturisit primarului Oradiei că mai vrea să doboare un record şi să devină artistul care a bătut o clapă de pian de cele mai multe ori într-un minut.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6271 RON
  • 1 EUR = 4.92 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON