URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
15 Februarie 2020, 00:31

CSM Oradea a învins Steaua şi a cucerit trofeul Cupei României la polo! (FOTO)

CSM Oradea a învins Steaua şi a cucerit trofeul Cupei României la polo! (FOTO) (Sursa foto: Facebook CSM Oradea Polo)
CSM Oradea a învins Steaua şi a cucerit trofeul Cupei României la polo! (FOTO) foto: Facebook / CSM Oradea Polo
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poloiştii de la CSM Oradea au dat lovitura vineri seară şi au obţinut cea mai mare performanţă pe plan naţional din ultimii ani. Spre surpriza multora, jucătorii echipei orădene au învins Steaua în finala Cupei României, adjudecându-şi trofeul.

Turneul Cupei României s-a desfăşurat tocmai în fieful Stelei, la Bazinul Ghencea.

În ultimul act, marea finală de vineri seară, formaţia pregătită de antrenorii Dorin Costrăş şi Ciprian Cîmpianu i-a învins pe stelişti cu scorul de 12-11, după loviturile de departajare.

Jucătorii de la CSM au început foarte bine partida, au înscris primele goluri şi au condus cu 3-0, însă în prima pauză au intrat în avantaj cu 4-2.

În secvenţa secundă, bucureştenii au revenit, au marcat ei patru goluri, faţă de numai unul al orădenilor, ceea ce a făcut ca la jumătatea disputei gazdele să conducă cu 6-5.

Sfertul al treilea a adus o luptă crâncenă, însă e de apreciat apărarea echipei CSM, care a funcţionat foarte bine, orădenii neprimind gol în acest interval, în timp ce în atac au înscris o singură dată. Astfel, în ultima pauză scorul a fost egal, 6-6.

Bucureştenii au început mai bine ultima secvenţă, au înscris de două ori, au condus astfel cu 8-6, dar orădenii au reuşit să egaleze în penultima secundă din timpul regulamentar, rezultat 8-8.

Conform regulamentului competiţiei, pentru departajare şi stabilirea învingătoarei, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare de la 5 metri.

La penalty-uri, CSM Oradea a înscris toate cele patru lovituri pe care le-a executat, în timp ce steliştii au marcat numai de trei ori, o dată a trimis în bară, iar ultima lovitură a parat-o portarul Gojko Pijetlovic. Astfel, formaţia bihoreană au câştigat finala cu scorul de 12-11, reuşind cea mai mare performanţă pe plan intern în ultimii ani.

Este cel de-al patrulea trofeu al Cupei României cucerit de CSM Oradea, după cele din anii 2012, 2013 şi 2016.

"Am avut o zi perfectă, am jucat foarte bine. Am avut încredere în noi, am rezistat până la sfârşit şi, iată, a venit şi premiul pe care zice eu, cred că l-am meritat din plin. Noi am venit la Bucureşti cu gândul de a pregăti semifinala cu Ortigia din cupele europene, de sâmbăta viitoare, am venit cu gândul să jucăm finala şi să jucăm bine. Ştiam deja de o vreme încoace că diferenţa dintre noi şi Steaua nu mai e atât de mare, iar astăzi s-a dovedit că suntem pe drumul cel bun", a declarat, după partidă, antrenorul principal al CSM-ului, Dorin Costrăş.

De menţionat că "CSM Oradea a cucerit Cupa României cu doar doi jucători străini în componenţă, Gojko Pijetlovic şi Yusuke Inaba, o formula utilizată, de altfel, de-a lungul întregului sezon", după cum precizează site-ul clubului bihorean.

Pentru poloiştii de la CSM Oradea urmează acum meciul din semifinalele LEN EuroCup, în compania italienilor de la CC Ortigia, partidă care va avea loc sâmbăta viitoare, pe 22 februarie, la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON