URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 27 MARTIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Primarul PSD al Sânmartinului, Cristian Laza, a anunțat că a reușit să primească prin programul Anghel Saligny fonduri nerambursabile în valoare de 88 de milioane de lei, pentru a introduce gazul în comună. Asta după ce, atunci când au fost fonduri europene prin POIM pentru așa ceva, comuna lui nu s-a calificat. Omul o spune pe șleau, că au fost privilegiate comunele liberale întrucât cei de dreapta conduc județul.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Cele două loturi din Bihor ale Autostrăzii Transilvania, Biharia - Chiribiș (28,55 km) și Chiribiș - Suplacu de Barcău (26,35 km), ar merita denumite - mulțumită tehnocraților din CNAIR, politrucilor care au condus Transporturile, dar și parlamentarilor bihoreni - ale Nesimțirii.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre completările aduse la legislație care prevăd că, în sensurile giratorii, șoferii trebuie să respecte regulile privind circulaţia pe benzi, având obligaţia să semnalizeze din timp părăsirea intersecţiei şi să se asigure?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La finalul anului trecut a fost adoptată fără mare publicitate o lege ce permite reinstalarea radarelor fixe, care de această dată vor avea mai multe „atribuții”, similar camerelor instalate pe drumurile din alte țări europene.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Fumatul este un viciu care produce numeroase boli şi decese, fiind considerat în ţările dezvoltate principala cauză a bolilor prevenibile şi a morţii premature. Numai în SUA apar în fiecare an peste un milion de noi fumători din rândul copiilor şi adolescenţilor. 
17 Decembrie 2009, 16:53

Consilierul judeţean Daniel Negrean a devenit şi consilier local

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Consiliul Local are un nou membru. Daniel Negrean, ales anul trecut şi validat consilier judeţean pe listele PNL a depus joi jurământul de consilier local. Profesor şi fost purtător de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Bihor, Negrean a fost preferat de PNL în detrimentul fostului şef al Direcţiei de Tineret Bihor, Marius Chipurici şi a preşedintei organizaţiei de femei, Anca Popescu Raţiu deşi s-a aflat în urma lor pe lista cu care filiala judeţeană a partidului a participat la alegerile din 2008.

"Organizaţia judeţeană a PNL a organizat alegerile pe circumscripţii astfel încât cei care sunt mai activi să poată ieşi în evidenţă, fapt pentru care nu se ţine neapărat cont de listă. De altfel, atât domnul Chipurici, cât şi doamna Popescu Raţiu au dat declaraţii de acceptare a acestei situaţii", a explicat primarul Ilie Bolojan.

Daniel Negrean a spus că a acceptat funcţia de consilier local la solicitarea partidului. "Am avut o discuţie în Biroul Politic al PNL şi am fost preferat dat fiind expertiza mea pe domeniul învăţământ. Pe viitor va trebui să mă implic în acest domeniu şi să dezvolt câteva proiecte", a spus proaspătul consilier local.

Odată ce a depus jurământul de consilier local, Daniel Negrean are la dispoziţie 15 zile pentru a demisiona din Consiliul Judeţean. Numele succesorului său nu este deocamdată cunoscut.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5904 RON
  • 1 EUR = 4.9255 RON
  • 1 HUF = 0.0127 RON