URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
17 Noiembrie 2010, 17:45

Conferinţă internaţională a organizaţiilor europene anticorupţie la Felix

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cea de-a Zecea Conferinţă Anuală a organizaţiilor Parteneri Europeni Împotriva Corupţiei (EPAC) şi Reţeaua Europeană a Punctelor de Contact Anticorupţie (EACN) se va desfăşura în perioada 17-19 noiembrie la Hotelul Internaţional din staţiunea Băile Felix, a anunţat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, inspectorul principal Alina Dinu.

"Conferinţa are drept obiectiv întărirea relaţiilor de colaborare între organizaţiile europene de luptă împotriva corupţiei, identificarea şi stabilirea unor direcţii comune de acţiune", a arătat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor.

Evenimentul reuneşte sub egida României peste 100 de specialişti, lectori, membri ai mediului academic internaţional, dar şi reprezentanţi ai agenţiilor de aplicare a legii din toată Europa.

La eveniment vor fi prezenţi preşedintele EPAC/EACN, Martin Kreutner, oficialităţi din conducerea Ministerului Administraţiei şi Internelor, Direcţia Naţională Anticorupţie, Parchetul General, Ministerul Justiţiei, Direcţia Generală de Informaţii şi Protecţie Internă, Direcţia Generală Anticorupţie, precum şi delegaţiile organizaţiilor europene membre EPAC participante la conferinţă.

Potrivit sursei citate, pe agenda de discuţii a conferinţei se află raportul preşedintelui EPAC/EACN privind rezultatele activităţilor în cadrul grupurilor de lucru europene, precum şi subiecte importante legate de standardele europene în activitatea de investigare a corupţiei.

Totodată, vor fi avute în atenţie chestiuni legate de comunicarea organizaţiilor cu publicul larg în contextul nevoii de transparenţă în relaţie cu necesitatea asigurării confidenţialităţii informaţiilor gestionate în cadrul anchetelor penale.

Organizaţiile EPAC şi EACN sunt parte integrantă a organismelor Uniunii Europene, cu atribuţii în monitorizarea şi controlul unităţilor de poliţie şi ale celor anticorupţie din statele membre.

Având sediul în Austria, organizaţiile sunt finanţate din fonduri europene, numărând, în prezent, organizaţii din 34 de state europene, membre ale UE dar şi ale Consiliului Europei.

Printre acestea figurează şi România, reprezentată prin Direcţia Naţională Anticorupţie, din cadrul Ministerului Public, Direcţia Generală de Informaţii şi Protecţie Internă şi Direcţia Generală Anticorupţie, din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, precum şi Ministerul Justiţiei. Direcţia Generală Anticorupţie a devenit membru EPAC/EACN în anul 2007.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON