URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
19 August 2010, 13:45

Voleibalistele de la Ghibu joacă cu echipe din toată lumea în Cupa Eotvos

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cea mai mare competiţie de volei şcolar din Europa de Est ajunge la Oradea vineri, când pe terenul Liceului Teoretic Onisifor Ghibu se vor desfăşura meciurile uneia dintre cele cinci grupe ale Cupei Eotvos, organizate de şcoala Eotvos Iosif din Debrecen, şcoală parteneră a Liceului Ghibu. O parte din meciurile turneului sunt organizate la Oradea pentru a treia oară.

Astfel, voleibalistele de la Liceul Teoretic Onisifor Ghibu vor juca împotriva echipei liceului Illyes Gyula din Ungaria, Clubului Sportiv Pro Volley Arad şi împotriva lotului naţional al Tunisiei. "Fetele vor pleca în ziua următoare în Debrecen pentru a continua competiţia la care participă 20 de echipe din zece ţări din toată lumea", a declarat Rodica Sanislav, antrenoarea orădencelor, luni, într-o conferinţă de presă.

Meciurile celorlalte patru grupe ale turneului internaţional se vor desfăşura sâmbătă şi duminică, adică 21 şi 22 august, la Debrecen, iar voleibalistele orădence vor juca pentru obţinerea unui loc cât mai bun în clasamentul final.

"Este greu să estimăm un rezultat final deoarece noi jucăm cu o echipă de fete cu vârste mai mici, şi anume din generaţia 94-95, în timp ce componentele celorlalte echipe sunt din generaţia 92", a afirmat Rodica Sanislav.

Chiar şi aşa, inspectorul sportiv Mirela Casetti spune că participarea la această competiţie este oricum o performanţă pentru jucătoarele de la Ghibu. "Este de reţinut faptul că fetele de la Ghibu nu sunt jucătoare de sport de performanţă şi totuşi joacă în astfel de competiţii", a declarat aceasta.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON