URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 22 APRILIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
E lungă şi tristă povestea cu dealul Ciuperca. Un proiect prost, o implementare superficială şi consecinţele nu au întârziat să apară. Sigur, constructorul se va apăra dând vina pe proiectant, iar acesta pe executant. Dar orice inginer cu puţină experienţă şi-ar fi dat seama că e riscant să pui în operă o lucrare cu studiul geo făcut pe genunchi, în birou.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu, titlul nu e o glumă! Dacă Sandu Lungu, carismaticul luptător care a pus Bihorul pe hartă cu pumnul său necruţător şi dimensiunile sale respectabile, s-a pus în fruntea unei "armate" de protestatari cu care a bătut străzile Oradiei, dacă a pus mâna pe megafon pentru a se adresa mulţimii, asemenea unui lider politic, nu e de glumă...
Zic şi eu
Adrian Cris
În timp ce la Bucureşti pluseriştii înfuriaţi de mazilirea Arhanghelului Vlăduţ ameninţă cu ieşirea de la guvernare şi sunt iluminaţi de revelaţia că Ludovic Orban, până mai ieri personificarea "Ciumei galbene", este de fapt "partener de nădejde", nu ca rockerul Cîţu, cel degrabă vărsător de sânge de om nou nevinovat, în Oradea cele două formaţiuni îşi pregătesc în pace şi armonie, împreună cu UDMR, împărţirea instituţiilor deconcentrate din judeţ.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Când l-au numit la Sănătate a doua oară, Vlăduţ a fost asemenea unui ginerică intrat într-o familie mafiotă supraprotectivă cu tânăra mireasă, familie care deţine controlul total asupra vieţii tânărului cuplu, inclusiv asupra aspectelor intime dintre cei doi tineri însurăţei. Doar că în cazul acesta, Sănătatea nu e tinerică deloc, e mai degrabă o hoaşcă rămasă nemăritată până la adânci bătrâneţi, care a uitat vremurile în care era tânără şi frumoasă, şi căreia îi place acum doar să se lase mulsă pervers şi să consume tineri imberbi cu carnea rozulie şi fragedă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Considerați că după vacanța de Paști ar trebui reluate cursurile în şcoli, cu prezență fizică?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 12 aprilie 2021, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a pronunţat una dintre cele mai discutabile decizii din întreaga sa istorie. Într-o decizie obligatorie, pronunţată în recurs în interesul legii, Instanţa Supremă a stabilit că "instanţa de judecată învestită cu soluţionarea plângerii contravenţionale formulate împotriva unui proces-verbal de contravenţie prin care s-a aplicat sancţiunea complementară a suspendării temporare a exercitării dreptului de a conduce un autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai, NU are posibilitatea să examineze proporţionalitatea acestei sancţiuni complementare".
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul duodenal este o boală cronică ce afectează circa 10% din populaţie şi care prezintă o tendinţă de scădere, mai ales în ţările dezvoltate. Frecvenţa este asemănătoare la ambele sexe, iar evoluţia bolii este spre vindecare şi apoi reapariţie (aproximativ 60% din ulcererele duodenale vindecate reapar în decurs de un an, iar 80-90%  în decurs de 2 ani).
08 Martie 2021, 00:26

Victorie! CSM CSU Oradea a învins U BT Cluj, cu 89-81, şi s-a calificat în finala Cupei României!

Victorie! CSM CSU Oradea a învins U BT Cluj, cu 89-81, şi s-a calificat în finala Cupei României! foto: Facebook / CSM Oradea
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea au reuşit să se califice duminică seară în finala Cupei României, după ce au făcut un joc bun, surprinzându-şi chiar propriii fani, cu victoria obţinută în faţa rivalei din competiţiile interne, U BT Cluj, într-un sezon în care formaţia clujeană a avut un parcurs foarte bun, arătând că are prima şansă la campionat. În Cupă însă nu s-a mai întâmplat aşa, cu toate că echipa de pe malurile Someşului chiar găzduieşte turneul final al acestei competiţii.

Împotriva favoritei!

După ce au eliminat, sâmbătă seară, în sferturi, formaţia timişoreană, duminică "roş-albaştii" au dat peste principala favorită, gazdele de la U BT.

Antrenorul Cristian Achim a început partida cu Watson, Holt, Fometescu, Zekovic şi Valeika, iar ritmul de joc a fost impresionant încă de la început.

Ambele formaţii au fost inspirate în atac, iar CSM CSU a menţinut un nivel ridicat de joc pe tot parcursul primei secvenţe, conducând după primele zece minute cu scorul de 25-24.

În sfertul II însă situaţia s-a schimbat, "leii roşii" au întâmpinat dificultăţi, iar adversarul a profitat de această situaţie, a trecut la conducere şi chiar mai mult, s-a distanţat, pauza mare consemnând un avantaj de zece puncte pentru gazde, 54-44.

Jumătatea secundă a partidei a arătat un nivel mai bun de intensitate în apărare, CSM CSU Oradea ridicând ştacheta atât din punct de vedere colectiv, cât şi individual, iar după un parţial de 10-3, bihorenii s-au apropiat la trei lungimi în minutul 25.

A urmat un timeout, după care momentele favorabile au continuat pentru CSM CSU, care a trecut în avantaj pe tabelă, dar în ultima pauză s-a intrat la egalitate, scor 64-64.

S-au succedat la conducere...

În ultima secvenţă, cele două combatante s-au succedat la conducere, dar orădenii au fost ceva mai exacţi, profitând şi de ieşirea la rampă a lui Nikola Markovic, care a marcat şase puncte consecutive.

Balanţa a început să se încline în favoarea elevilor antrenorului Cristian Achim, care au gestionat mai bine finalul de joc.

Zekovic a punctat în pătrundere, după care Watson a transformat de pe semicerc la intrarea în ultimul minut de joc pentru a desprinde CSM CSU Oradea la şase lungimi.

Ultima sirenă a consemnat însă victoria la opt puncte a bihorenilor, scor 89-81, iar victoria, nesperată de mulţi, o duce pe echipa orădeană în finala Cupei României.

Declarat MVP-ul partidei, Giordan Watson a fost cel mai bun marcator al învingătorilor, cu 30 puncte. El a mai avut însă şi 4 pase decisive şi 4 intercepţii. A fost urmat de Nikola Markovic, şi Stephen Holt cu câte 12 puncte, şi Dragan Zekovic, autor a 11 puncte.

De la U BT, cel mai eficace a fost Marquis Wright, cu 21 de puncte.

Victoria este cu atât mai dulce pentru orădeni, cu cât ei au reuşit, tocmai pe terenul rivalei U BT Cluj, să-şi ia revanşa după înfrângerile suferite în ultimele partide în faţa  "alb-negrilor" şi să ajungă în finala Cupei României.

CSM CSU va întâlni, marţi seara, de la ora 21, tot în BT Arena, echipa CS Voluntari. Baschetbaliştii bihoreni vor da atunci bătălia finală pentru adjudecarea singurului trofeu intern care le lipseşte.

"Felicitări echipei noastre!"

Fost preşedinte al Clubului Sportiv Municipal Oradea, apropiat al fenomenului baschetbalistic, primarul Florin Birta i-a felicitat duminică seară pe sportivii orădeni pentru performanţa reuşită printr-un mesaj pe propria pagină de Facebook.

"Felicitări echipei noastre de baschet masculin CSM Oradea, care învinge azi în semifinala Cupei României, eterna rivală U BT Cluj Napoca, cu scorul de 89 - 81", a scris primarul.

Birta a amintit de finala care urmează să aibă loc mâine şi a îndemnat orădenii să fie alături de sportivii CSM CSU.

"Marţi în finala cu CSO Voluntari, baieţii noştri pot aduce Cupa României la Oradea. Să-i susţinem cu toţii şi să fim alături de ei, chiar dacă fizic nu putem. Mult succes CSM Oradea!", a scris Birta.

 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1031 RON
  • 1 EUR = 4.926 RON
  • 1 HUF = 0.0136 RON