URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 12 IULIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când suntem stațiune turistică, edilii fac tot posibilul ca să ne simțim veșnic în vacanță. Avem dealuri de vizitat în împrejurimi, iar dacă nu mergem noi la ele, vin ele la noi. Apă termală este din belșug și ne-ar mai lipsi doar o deltă pentru ca peisajul să fie complet. Și atunci ce și-au zis slujbașii din Primărie? Dacă Peța și Crișul nu pot forma o deltă, măcar să avem țânțarii aferenți!
Zic şi eu
Adrian Cris
Dar nu despre candidaţi aş vorbi acum, că pentru asta va fi timp destul, ci vreau să acord o „bulină roşie” UDMR Bihor pentru meritul de a-l fi retras pe actualul preşedinte al CJ, Pásztor Sándor, din cursa pentru un nou mandat. Sigur, i s-a dat şansa să anunţe că el nu şi-l mai doreşte, la fel ca în urmă cu 4 ani, când şi Alexandru Kiss a fost lăsat să declame acelaşi text. Dar numai cine l-a crezut atunci pe Kiss îi dă crezare acum lui Pásztor!
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Un jurnalist bun nu este acela care gândeşte la fel ca tine, care îţi împărtăşeşte valorile şi credinţele, la fel cum un jurnalist rău (sau prost, dobitoc, javră, cum se mai zice în popor) nu este acela care îţi contrazice modul de a gândi şi te scandalizează cu părerile sale, nici acela care abordează subiecte care nu-ţi sunt pe plac. Există multe alte criterii de jurizare în afară de tabăra în care activează...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre restricțiile impuse de autorități în contextul pandemiei de Covid-19?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul administrativ reglementează atribuțiile prim-ministrului României în calitatea sa de conducător al Guvernului. Astfel, conform articolului 28 din cod, prim-ministrul conduce Guvernul şi coordonează activitatea membrilor acestuia, cu respectarea atribuţiilor pe care aceştia le exercită.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Pancreatita acută este o inflamaţie a pancreasului cu manifestări diferite, de la forma edematoasă, care este o afecţiune uşoară şi reversibilă în majoritatea cazurilor, la forma necrozantă, foarte severă.
11 Ianuarie 2013, 09:48

Victimă colaterală: poliţiştii antifraudă provoacă palpitaţii la Finanţe

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Megadosarul întocmit de Serviciul de Investigare a Fraudelor Bihor, cel în care au fost prinse vreo 300 de firme din judeţ că se alimentau cu facturi false pentru a-şi putea recupera TVA-ul de la bugetul de stat, cauzează palpitaţii şi printre angajaţii Direcţiei de Finanţe.

Una dintre victimele colaterale este, zic sursele lui Bihorel, Ana Iovan, de la Serviciul de Inspecţie Fiscală, care ar fi închis ochii la actele naşpa din dosarul pe care l-a făcut ca să recupereze TVA-ul Mihăiţă Teleptean.

Acesta este un evazionist ajuns celebru după ce a stat un pic arestat pentru o şpagă cerută în numele judecătorului Mircea Puşcaş de la Curtea de Apel Oradea.

La aşa încrengătură de afaceri, cumetrii şi neamuri, întreaga administraţie se arată un fel de ceată a lui Piţigoi, în care, vorba ceea, dai într-unul şi ţipă doi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
pentru prieten
BINE CA TU STI ,DAR TU CE ESTI ,ALA CARE IA MITA SAU ALA CARE MERG AMPREUNA SA DEA MITA .ORI SI CUM SE CHEAMA CARDASIE
Postat 14 Ianuarie 2013, 13:54 de prieten
PENTRU TODORAN
Tu prietene invata intai de toate ortografia limbii romane. Nu se scrie cu i din a la inceputul cuvantului. Pricepi ????
Postat 14 Ianuarie 2013, 10:19 de prieten
ce nu intelegeti
voi nu pricepeti sau va prefaceti orice post public se plateste ei cum isi scot banii ca nu muncesc voluntar si traiesc cu aer ? nu avem profesionisti si mai naspa nu are rost sa lucrezi ca bugetar pentru ca daca ajungi in privat mori de foame :))) nu stii sa faci de la a la z nimic decat daca esti ambitios in rest nici vorba ba te amagesti si te multumesti cu furtul, minciunasi escrocheria si uite asa trece viata romanului, daca esti un bun profesionist cei ce dau amenda mor de foame, suntem intre cutit si nicovala :))) nu s aplica legea pentru ca sa circule banul. Profesionistyy de calitate predau la universitati dar in practica sunt praf ca nu i lasa sa respecte legea incurca sistemul .
Postat 13 Ianuarie 2013, 15:34 de RESPECT
FRAUDA XXL
Da pe Bercea si GETA P. care invart......multtttt cine-i tine?
Postat 13 Ianuarie 2013, 12:53 de Ilie Porojan
excrocii
acest smecher ,un parvenit ,misu,a facut toti bani cu ajutorul acestor oameni corupti din sistem
Postat 13 Ianuarie 2013, 09:58 de vivi
chefuri
dar stie tot orasul la ce chefuri si paranghelii si cu ce stabi,oameni importanti angazati pe banii nostri an functii, umbla misu, nici nu se fereste sa ascunda aceste relatii .vai si amar de justitia romana .
Postat 12 Ianuarie 2013, 20:30 de gabriela
laudarosu
dar credeti ca o face pentru prima oara ,cati bani au mai facut cu aceste smecherii ,.
Postat 12 Ianuarie 2013, 17:53 de csaba
atentie la nanasii
ACEST ASA ZIS OM DE AFACERI,TELEP, ESTE AN CARDASIE CU OAMENI CARE SANT PUSI AN FUNCTII ,DIN TOATE SERVICIILE,UMBLA LA CHEFURI CU JUDECATORI ,POLICISTI ,PROCURORI,OAMENI DIN GARDA,DIN FINATE,SI SE LAUDA CU ACESTE CUNOSTINTE ,CA EL POATE ,DAR CAT MERGE ULCIORUL LA APA ,ARE UN ASA ZIS LICHIDATOR,ADVOCAT, LANGA EL CARE REZOLVA TOT ,DAR PANA CAND CU CORUPTIA SI CU SMECHERIA .
Postat 12 Ianuarie 2013, 17:41 de TODORAN
........
sI Ana Iovan ce primea? o bataie prieteneasca pe umar si un pachet de cafea?intre porci trebuie sa grohai ca ei ! :)
Postat 11 Ianuarie 2013, 21:33 de ADINA
leonidas
hai sa vedem cum MEGApolitistii din MEGAserviciul SIF stiu sa recupereze prejudiciul. se roaga de eroii de la termopile sa plateasca? ghici ghicitoarea mea!
Postat 11 Ianuarie 2013, 21:04 de leonidas
gal mariana(nevasta gavra viorel )
Jmekeria.madam gal mariana care este cea care intermediaza vanzarea facturilor de la asa ziselor firme fantoma ,care nici ele (firmele)nu sunt chiar fantoma ca doar isi inregistreaza facturile emise ,si care mor apoi in cateva luni .Este deja expirat modelul .Dar nu aici este problema .CODUL FISCAL trebuie anulat si instituit altul . Mai este nevoie de angajati ai finantelor corecti iar restul impuscati ..ha ha .ha Avem acolo niste capre de preferat cate 2 in birou care au un tap -director care are sala r bu si depune actele prietenilor cu firma .
Postat 11 Ianuarie 2013, 19:02 de anaaremere
com
bine ca la alte firme a doua zi daca nu plaresti iti blocheaza contul .ori platim toti ori niciunul
Postat 11 Ianuarie 2013, 17:51 de contribuabil
Dejaba
Nu va mai raciti gura pe degeaba. N-o fi nimica din tot circul asta ieftin, cum nu-i niciodata pe la noi. Cainii latra, caravana trece. Doar nu credeti ca toti umflatii cu firme si proprietati o sa infunde puscaria peste noapte, din cauza unor hartii ratacite printre dovezi...
Postat 11 Ianuarie 2013, 15:44 de Oradean
Aşadar direct la sursă
Se ajunge la sursa răului, adică la Finanţe şi Garda Financiară ... trebuia odată şi odată să se termine, ca să fie rău pentru toţi, nu doar pentru unii.
Postat 11 Ianuarie 2013, 15:17 de Carp III
VORBE ....
Sa nu stie seful mare de toata afacerea acesta ? Firmele sale cine le verifica oare? Se prea poate ca o mana sa spele pe alta!!! Se aude de schimbari si nu mai intereseaza pe nimeni nimic,
Postat 11 Ianuarie 2013, 15:17 de x-lescu
x
De ce nu se scrie explicit cine a dat informatia, si nu asa vag,este in joc imaginea unui om,deci un ziar de ...................,povesti marinaresti.
Postat 11 Ianuarie 2013, 12:06 de x
300 de firme ????
300 de firme e de necrezut, adica toata floarea cea vestita a bihorului ??? oare se vor aresta intre ei colegi de pahar de la nunti botezuri cumetri ?
Postat 11 Ianuarie 2013, 11:47 de oradean
La munca parazitilor
De ce trebuie marite taxele si impozitele platite de cei cinstiti ? De ce trebuie sa imprumutam valuta si sa o achitam si noi ? Ca sa aibe acesti corupti salarii mari si sa fure cu nerusinare ???
Postat 11 Ianuarie 2013, 11:12 de Dan
cat sa-i mai suportam si platim ???
Afara cu cei corupti, sunt irecuperabili. Angajati altii tineri care vor sa faca treaba.
Postat 11 Ianuarie 2013, 11:04 de contribuabil
count display