URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 24 IUNIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
E vorba evident de domnul Florin Birta, primarul municipiului Oradea. Acum câteva zile, un adult care circula pe trotinetă a intrat în scena amplasată temporar în Piaţa Unirii. Omul s-a lovit zdravăn şi a explicat că din cauza întunericului nu a văzut-o. Eu mă mir chiar că a nimerit în Piaţa Unirii. La ce economie de lumină se face acolo, probabil o fi avut neamuri pe la Brăila.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu-i prima oară când Bolojan vrea să rezolve probleme gingașe cu metode... inginerești. Ideea trecerii actorilor și instrumentiștilor pe contracte de muncă pe durată determinată, pentru „eficientizarea” actului cultural, reflectă un reflex al stilului managerial cu iz dictatorial care l-a făcut celebru - dar, fără îndoială, și eficient - pe fostul edil al Oradiei.
Zic şi eu
Adrian Cris
A venit vara, oamenii pleacă în concedii, şeful Guvernului emite declaraţii aiuritoare despre cum l-au votat românii şi ministra Sănătăţii inventează noi structuri birocratice fără de care, spune ea, nu vom avea spitale.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Acţiunea de săptămâna trecută a transportatorilor, care aproape a paralizat traficul pe centura Oradiei, mi-a relevat încă o dată că protestele împotriva autorităţilor au cumva darul de a se întoarce tot împotriva oamenilor obişnuiţi. Să îi cerţi simbolic pe cei de la Bucureşti blocând vreme de câteva ceasuri traficul în Oradea, la ore de vârf, mi se pare o frecţie mai inutilă decât cea aplicată unui picior protetic.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Primăria vrea să amendeze cu 2.500 lei şoferii care intră cu maşinile pe spaţiile pietonale din centrul Oradiei. Ce părere aveţi despre măsura propusă?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Potrivit Dicţionarului explicativ al limbii române, sula este o unealtă alcătuită dintr-o tijă mare şi subţire de oţel, dreaptă sau curbă, ascuţită la vârf, fixată într-un mâner şi folosită în pielărie (cizmărie, cojocărie etc) pentru a găuri pielea ori talpa spre a putea trece acul cu aţa prin ele. Poate multă lume nu ştie, dar sula s-a utilizat şi încă se utilizează şi astăzi pe scară largă inclusiv în justiţie, la găurirea coperţilor de dosare, pentru a putea fi realizată operaţiunea de coasere a acestora...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Tratamentul medicamentos al diabetului zaharat cuprinde antidiabeticele orale şi insulinele. Diabetul non-insulino-dependent care nu poate fi controlat prin regimul dietetic răspunde bine la grupa medicamentelor pe bază de derivate de sulfoniluree (cum este tolbutamidul sau glipizidul), care sunt uşor de folosit şi, după majoritatea specialiştilor, sigure. Vezi mai departe ce mediamente se folosesc și când este nevoie de tratament cu insulină...
02 August 2014, 14:50

Urmărită de bipezi: Băsescu nu o vrea pe Biró la Ministerul Culturii

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Preşedintele Traian Băsescu i-a cerut premierului Victor Ponta un nume nou pentru funcţia de ministrul al Culturii, unde a fost propusă fosta viceprimăriţă a Oradiei, Rozália Biró. Atât propunerea lui Biró, cât şi cea a tânărului Claudiu Manda la Ministerul Bugetului i s-au părut preşedintelui "nepotrivite".

Potrivit lui Băsescu, Rozália Biró are "o problemă complicată de înţelegere a limbii române pentru un membru al guvernului". Şeful statului a amintit insistent de o gafă a fostei viceprimăriţe, care a confudat cerşetorii cu bipezii, în cadrul unei farse a unui post de radio. Biró a spus atunci că "majoritatea copiilor bipezi din Oradea provin din alte localităţi" şi a susţinut că nu are "niciun biped în familie".

"N-aş vrea ca ministrul Culturii să fie urmărit de poveştile cu copii bipezi din familie sau de pe întinsul patriei, care arată o neînţelegere a limbii române. Alături de Externe, ministerul Culturii este unul dintre cele mai sensibile ministere. Are o puternică notă de românism. Este necesar să fie un bun cunoscător al limbii române. Exprim rezerve faţă de acestă nominalizare", a spus Băsescu.

Totuşi, preşedintele a spus că nici nu respinge nominalizarea lui Biró, la fel cum nu o respinge nici pe cea a lui Manda. Asta pentru că, a spus şeful statului, există riscul ca Victor Ponta să vină cu "două nominalizări mai catastrofale".

În replică, premierul a declarat că nu va face alte nominalizări decât dacă Traian Băsescu le va respinge pe acestea, adăugând şi că nu vrea să comenteze declaraţiile "de cârciumă" ale preşedintelui.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
l.romana
daca ar intelege l.romana ar fi si simtita,daaaar asa.........
Postat 04 August 2014, 18:51 de ganditorul
adevar
https://www.youtube.com/watch?v=T6Bv0ZpLFro
Postat 04 August 2014, 13:35 de Burebista
Catre oradeni
Stimati concetateni, scrieti-i parerea voastra despre numirea rozaliei la cultura dobitocului care o sustine, doar asa, ca vrea muschiul lui! E vorba de pontache accizaru'/plagiatorul/etc! Desi Presedintele se opune, plagiatorul o tine una si buna... el o vrea pe patrupeda la cultura.
Postat 04 August 2014, 09:18 de ionel
Puszta
Si la puscarie cind vedem pe vedeta cumnata a lui Depantor?
Postat 03 August 2014, 21:15 de Puszta
Huie Migi
Aud ca saxofonistei UDMR ii place cirnati afumati.
Postat 03 August 2014, 12:37 de Guie Migi
https://www.youtube.com/watch?v=X6JaUibNDPY&feature=youtu.be
Discurs Gedfrey Bloom in PE !!! Merita toata atentia !!!
Postat 03 August 2014, 11:33 de Yu-Yu
toti prostii
din cate vad eu toti propusii oradeni pentru ministere au probleme gen retard in frunte cu Mang, Biro, Bodog, etc. Oare chiar nu are Oradea oameni de valoare?
Postat 03 August 2014, 11:07 de gyury
Harasho teknika, niet kultur
C-asa-i in politica! Nu cred ca ungurii nu au scriitori, artisti sau istorici cu talente dar aia nu au nevoie de imunitate cand se apropie latzul faradelegilor de ei. In plus nici nu cotizeaza la UDMR...La un popor de inca bipezi poate e nevoie de cineva care are numai patrupezi sau tripezi in familie daca numaram si calul schiop.Oricum se integreaza restului ministrilor care sunt tot niste sfertodocti ridicati politic.Saraka kultura !
Postat 03 August 2014, 09:54 de vaidenoi
Tu'va mooma'n c00r de 80Z60R1
De ce nu merge sa faca o baie in Balaton ? Cred ca ar incapea toti madiarii acolo. :D
Postat 03 August 2014, 09:27 de Iancu
Vai! vai!
În replică, premierul a declarat că nu va face alte nominalizări decât dacă Traian Băsescu le va respinge pe acestea, adăugând şi că nu vrea să comenteze declaraţiile "de cârciumă" ale preşedintelui...In situatia de fata Basescu denota mai multa maturitate decat ametitul de Ponta.Chiar nu este un om potrivit pentru acest minister.Parca este o caricatura guvernul asta, cu un premier de toata jena.
Postat 03 August 2014, 08:08 de Boom
In ASIA, la mama voastra
Ungurii cu tat neamu lor sa mearga napoi de unde or venit, anume din ASIA!!!
Postat 03 August 2014, 07:33 de mosu
Rozsa
Orice oradeanca de origine maghiara absolventa de invatamant superior vorbeste perfect romaneste.Femeia aceasta se pare ca nu e din Oradea.
Postat 03 August 2014, 07:31 de Trandafir
PCR transpartinic. Ep. Catastrofele îmbuibate care conduc România post ”Epoca de aur”
1. Faptul că la Ministerul Culturii este mare nevoie de un ministru ca Mircea Diaconu şi nu de tot felul de politruci segregaţionişti, probabil că a înţeles şi demisul, de propriul său popor, de la Cotroceni. 2. ”Mulţumim” din suflet nomenclaturii din fostul USL Bihor/România, care a facilitat umflarea artificială a nr. de parlamentari şi menţinerea UDMR ca şi grup parlamentar, prin nemobilizarea conformă la vot a propriului electorat, nereactualizarea listelor electorale, respectiv prin trimiterea (şi) în BSV-urile din decembrie 2012 a tot felul de ”călugăriţe”, de teamă, probabil, să nu se treacă de pragul de 2/3 din voturi. 3. Dle Mang: puneţivă nomenclaturiştii, (secu-)sfetnicii şi numiţii politic, ca: Ovi Mureşan, Sonia Drăghici, Claudia Timofte, Avram ş.a., prin BSV-uri, să vadă şi ei cum acţionează ”cuplurile” UDMR-PPMT şi PDL(pardon, PNL)&sateliţii. Explicaţile de ce porcul nu se îngraşă în ajun de Ignat (cu tot felul de: ace, brice şi carice), respectiv trimiteţi-i la o specializare pe lângă europarlamentarul, bun cetăţean român: Mircea Diaconu. Nu de alta, dar să nu mai aveţi surprize, ca la localele din 2004 şi 2008, de exemplu. P.S. Szervusztok!
Postat 03 August 2014, 02:31 de stefan
Macar Presedinte sa avem.... ca premierul e varza!
Felicitari, domnule Presedinte, ati ramas singur pe baricade dar luptati pana la capat!
Postat 02 August 2014, 21:58 de ionel
NUUUUUUUUUUUUUUUUU
Noi nu vrem pe * udemerista nici macar la Oradea. Inapoi la Mures de unde a venit.
Postat 02 August 2014, 20:42 de Oradeanu-Nagyvaradi
culturnica
Daca patrupedul BASE nu o numeste ministru pe bipeda ROZI va fi una din faptele bune facute de EL in ultimii ani 10 ani
Postat 02 August 2014, 20:39 de ionica
AFACERISTA-MINISTRU
poate dona din averea ei pentru campania prezidentiala,asta conteaza cel mai mult,actiuni la RDS-RCS
Postat 02 August 2014, 19:59 de DADU
ham
BIPEZII, PATRUPEZI, CHIAR SI TRIPEZI...
Postat 02 August 2014, 19:13 de ciclilatis
Bine ca o vor serviciile secrete maghiare!
Am votat USL pentru ca nu l-am mai vrut pe Basescu, pe Boc, pe Blaga si tot ceea ce a insemnat PDL cu austeritatea lor cu tot, ca nu am vrut sa mai vedem UDMR la guvernare cu retrocedarile lor cu tot, dar si pentru ca speram o schimbare radicala in ceea ce inseamna respectul autoritatii fata de cetatean! Ce am obtinut? Ultima gaselnita, un reformat care a inventat PLR in loc de PNL dat afara de PSD de la guvernare, ca sa ne ameteasca cu lupta contra lui Basescu care oricum pleaca de la Cotroceni! Ne-am procopsit cu taxe si impozite de la 25 la 300% dupa caz! Ne-am trezit cu cea mai scumpa benzina/motorina din Europa! Ne-am ales cu niste mincinosi si niste neterminati pe posturi de decizie, plecand de la finante si ajungand la cultura, de la militieni pana la parlamentari, care au ingropat bunul simt in cea mai adanca groapa gasita pe dealul Mitropoliei! Acuma sa o mai vedem si pe lepra asta agramata, pe post de adjuncta a lui Ponta de la xerox, mi se pare cea mai mare lipsa de discernamant posibil!
Postat 02 August 2014, 19:09 de Strattera
c
CENZURAT