URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 21 SEPTEMBRIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă dai cu ochii roată în Piața Unirii, e imposibil să nu observi nenorocirea aia de clădire, colț cu strada Avram Iancu, ce strică imaginea întregului centru. Biata clădire din Piața Unirii nr. 7 a fost lăsată în părăseală pe motiv că pe acolo urmau să treacă buldozerele Primăriei din dorința de a face din strada Avram Iancu un drum cu patru benzi până în Parcul Bălcescu.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ministrul Finanțelor, orădeanul Marcel Boloș, se află, cu tot Guvernul din care face parte, într-o fundătură. Pe de o parte pregătește o nouă „reformă fiscală”, adică majorări de taxe și impozite despre care economiștii avertizează că vor zdruncina toate firmele, mari și mici, străine și autohtone, pe de alta spune că dacă nu reformăm cu adevărat sistemele de pensii și de salarizare vom pierde miliarde de euro din PNRR.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunt eficiente soluțiile de trafic adoptate în zona centrală de Primăria Oradea pentru începerea școlii, în contextul șantierelor?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Așa cum arătam și săptămânile trecute, la începutul lunii iulie, odată cu modificarea legislației penale, s-a schimbat și procedura penală pentru transpunerea deciziilor Curții Constituționale, fiind publicată Legea nr. 201/2023.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În România de acum un secol existau doar 17 zile caniculare pe an şi acestea numai în luna iulie. În ultimii ani numărul acestora a crescut la 40 şi apar din luna mai, extinzându-se până în octombrie. Ventilatoarele sunt mai puţin eficiente, aşa că aerul condiţionat este cel mai indicat în această perioadă, atât pentru confortul persoanelor sănătoase, cât şi pentru unii bolnavi suferinzi de afecţiuni ce se pot agrava la temperaturi ridicate (cum sunt, de exemplu, cardiacii).
12 Septembrie 2023, 16:46

Unul dintre cei mai longevivi directori de școală din Bihor a murit. Liceul pe care l-a condus îi va purta numele

Unul dintre cei mai longevivi directori de școală din Bihor a murit. Liceul pe care l-a condus îi va purta numele (sursa foto: Liceul Tehnologic Dobrești/Facebook)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Unul dintre cei mai longevivi directori de școală din Bihor, profesoara Maria Gego, care conducea Liceul Tehnologic nr. 1 Dobrești din anul 1991, a murit subit, chiar înainte de începerea anului școlar.

Directoarea avea 63 de ani și a decedat vineri, chiar în ziua în care și-ar fi aniversat onomastica, din cauza unei boli.

„Școala noastră a pierdut un model, un adevărat dascăl și un mare om, care s-a dedicat trup și suflet activității didactice și manageriale. Grație dăruirii și implicării totale a doamnei directoare, școala noastră a crescut de la Școala Generală cu clasele I-VIII Dobrești, la ceea ce numim astăzi, cu mândrie, Liceul Tehnologic nr. 1 Dobrești. Vă mulțumim, doamna directoare, pentru tot ceea ce ați oferit din suflet, și pentru tot ce ați realizat în toată cariera dumneavoastră! Ați lăsat în sufletele noastre... un mare gol”, este postarea publicată pe pagina de Facebook a unității de învățământ.

Profesoară de matematică, Maria Gego a ajuns la catedra școlii din Dobrești în urmă cu mai bine de 30 de ani.

„Când a venit dumneaei aici, în școală erau doar opt clase. Are tot meritul pentru că avem un liceu tehnologic”, a declarat, marți, pentru BIHOREANUL, primarul din Dobrești, Florin Copos.

Tocmai pentru rolul ei definitoriu în destinul școlii și pentru că întreaga comunitate o aprecia, edilul va propune Consiliului Local Dobrești să schimbe numele școlii în Liceul Tehnologic nr. 1 „Maria Gego”, în memoria directoarei.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6481 RON
  • 1 EUR = 4.9711 RON
  • 1 HUF = 0.013 RON