URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 25 IUNIE 2024
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Mare vâlvă a făcut vestea că România a dat unul din cele patru sisteme Patriot Ucrainei. Dacă nouă ne ardea buza după ele, erau operaționalizate de mult, dar abia acum am reușit să punem în funcțiune a doua baterie. Și nici nu e sigur că cele gata montate chiar sunt pregătite de luptă, că în armia română mereu se vor găsi niște ”majuri” să vândă motorină, să fure niște piese, cum s-a întâmplat de altfel la baza Kogălniceanu sub ochii mirați ai americanilor.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Plicticoasa campanie electorală s-a animat abia pe final, când am avut parte și de o adevărată „lovitură de imagine”, amintind de marile dezvăluiri ce făceau „deliciul” confruntărilor politice din anii 90. Prefectului liberal Dumitru Țiplea i-a fost „extras”, din debaraua în care-l credea bine ascuns, un schelet încă urât mirositor, datând din perioada studenției...
Zic şi eu
Adrian Cris
La ora acestor comentarii, urnele au vorbit, după o campanie pe care unii candidați au dus-o intens, în ciuda redusei probabilități ca challengerii să-i detroneze pe deținătorii celor două funcții cheie ale administrației din Bihor, de președinte al Consiliului Județean și de primar al Oradiei. Pentru că războiul electoral a fost decis într-o singură bătălie, dar și pentru că tandemul Ilie Bolojan - Florin Birta a avut ce etala alegătorilor, perdanții au avut din start șanse modeste, ceea ce, în parte, le și scuză rezultatele.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ați votat la alegerile locale și europarlamentare?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută am arătat că, pentru a se justifica în fața electoratului că au închis păcănelele la sate, guvernanții noștri au călcat efectiv legea în picioare și au revocat autorizațiile valabile ale unor comercianți, aspect care va conduce într-un viitor nu foarte îndepărtat la plata de compensații serioase către acești comercianți.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Diabetul zaharat se definește ca un exces permanent de zahăr în sânge, adică hiperglicemie cronică, determinată de o rezistență progresivă a organismului la acțiunea insulinei, un hormon produs de către pancreas (care face să scadă glicemia).
12 Septembrie 2023, 16:46

Unul dintre cei mai longevivi directori de școală din Bihor a murit. Liceul pe care l-a condus îi va purta numele

Unul dintre cei mai longevivi directori de școală din Bihor a murit. Liceul pe care l-a condus îi va purta numele (sursa foto: Liceul Tehnologic Dobrești/Facebook)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Unul dintre cei mai longevivi directori de școală din Bihor, profesoara Maria Gego, care conducea Liceul Tehnologic nr. 1 Dobrești din anul 1991, a murit subit, chiar înainte de începerea anului școlar.

Directoarea avea 63 de ani și a decedat vineri, chiar în ziua în care și-ar fi aniversat onomastica, din cauza unei boli.

„Școala noastră a pierdut un model, un adevărat dascăl și un mare om, care s-a dedicat trup și suflet activității didactice și manageriale. Grație dăruirii și implicării totale a doamnei directoare, școala noastră a crescut de la Școala Generală cu clasele I-VIII Dobrești, la ceea ce numim astăzi, cu mândrie, Liceul Tehnologic nr. 1 Dobrești. Vă mulțumim, doamna directoare, pentru tot ceea ce ați oferit din suflet, și pentru tot ce ați realizat în toată cariera dumneavoastră! Ați lăsat în sufletele noastre... un mare gol”, este postarea publicată pe pagina de Facebook a unității de învățământ.

Profesoară de matematică, Maria Gego a ajuns la catedra școlii din Dobrești în urmă cu mai bine de 30 de ani.

„Când a venit dumneaei aici, în școală erau doar opt clase. Are tot meritul pentru că avem un liceu tehnologic”, a declarat, marți, pentru BIHOREANUL, primarul din Dobrești, Florin Copos.

Tocmai pentru rolul ei definitoriu în destinul școlii și pentru că întreaga comunitate o aprecia, edilul va propune Consiliului Local Dobrești să schimbe numele școlii în Liceul Tehnologic nr. 1 „Maria Gego”, în memoria directoarei.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6535 RON
  • 1 EUR = 4.9771 RON
  • 1 HUF = 0.0125 RON