URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
07 Februarie 2018, 12:17

Universitatea CSM Oradea a suferit primul eşec din faza semifinală a Ligii I

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Baschetbalistele de la Universitatea CSM Oradea au suferit şi primul eşec din faza semifinală a Ligii I – ediţia 2017-2018. Formaţia antrenată de Ioana Anica, Adriana Niculescu şi Daniel Anica a fost învinsă de Rapid Bucureşti, cu scorul de 72-58.

Jocul, care s-a desfăşurat la Sala Rapid din Capitală, pe 3 februarie, a demarat favorabil grupării bucureştene, care s-a desprins la 18 puncte dup primul sfert. Totuşi, orădencele au recuperat din deficit pe parcursul următoarelor două sferturi.

La jumătatea disputei, giuleştencele conduceau cu 43-32, iar la intrarea în ultima secvenţa diferenţa a scăzut la doar două puncte, scor 54-52. Ultimele zece minute au fost controlate însă de gazde, din păcate, orădencele reuşind să pună doar şase puncte pe tabela de marcaj în ultimul sfert.

După acest meci, fetele de la Universitatea CSM Oradea au în faza semifinală un bilanţ general de trei victorii şi o înfrângere.

Pentru formaţia orădeană urmează în această lună alte trei meciuri în deplasare. Primul va avea loc duminică, 18 februarie, cu Phoenix Constanţa, apoi, duminica următoare, pe 25 februarie, bihorencele vor juca la CSM Târgovişte, iar luni, 26 februarie, la CSM CSŞ Ploieşti.

Interesant este că ulterior, mai exact între 4 martie şi 22 aprilie, Universitatea CSM Oradea va disputa şase meciuri consecutive pe teren propriu. Totuşi, faza semifinală se va încheia cu o nouă deplasare, pe 29 aprilie, la Bucureşti, pentru jocul cu Sportul Studenţesc.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON