URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
24 Iunie 2019, 18:55

Tinerii poloişti de la CSM Oradea şi-au zdrobit adversarii la primul turneu final al Cupei Federaţiei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tinerii poloişti de la CSM Oradea au dominat cu autoritate primul tureu al fazei finale din cadrul Cupei Federaţiei Române de Polo, competiţie rerzervată sportivilor născuţi în anul 2006.

Primul turneu sau turul fazei finale s-a desfăşurat la Bucureşti, în bazinul Steaua, şi a dus şapte victorii, din şapte posibile, pentru elevii antrenorilor Christian Şandor, Mircea Frăţilă şi Ivan Fejer. Mai mult, tinerii poloişti orădeni au obţinut numai victorii categorice în aceste şapte dispute, cea mai mică diferenţă de scor înregistrându-se în partida cu Corona Braşov, scor 10-3.

Iată rezultatele complete înregistrate de jucătorii de la CSM Oradea la acest turneu: 13-1 cu Dinamo Bucureşti, 14-3 cu CSŞ 1 Bucureşti, 16-1 cu AMEFA Arad, 10-3 cu Corona Braşov, 12-3 cu Triumf Bucureşti, 11-3 cu CSM Târgu Mureş şi 10-1 cu Steaua Bucureşti.

Orădenii au acumulat, astfel, punctaj maxim, dar au şi un golaveraj demn de invidiat de +71.

Pentru turneul din Bucureşti, antrenorii Christian Şandor, Mircea Frăţilă şi Ivan Fejer i-a avut la dispoziţie pe: Szilagyi Marcu şi Barbely Balint - portari; Burlea Cristian, Bajusz Bennett,Ţecu Bogdan, Popa Bogdan, Tokai Mark, Sarkozi Botond, Marinescu Andrei, Şandru Raul, Soponar Ianis, Fitero Mihai, Borbei Marius, Majoros Garofeanu Balthasar, Nagy Alex şi Acatrinei Christopher.

Cel de-al doilea şi ultimul act al competiţiei se va desfăşura la Oradea, în perioada 11-14 iulie, la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON