URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
29 Mai 2015, 12:26

Tinerii care s-au aruncat de pe bloc ar fi fost drogaţi. Anchetatorii au găsit asupra lor o pungă cu prenadez

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Detalii şocante ies la iveală în cazul celor doi tineri care s-au aruncat, joi seară, de pe un bloc de pe strada Sovata.

Surse judiciare au confirmat BIHOREANULUI că, pe lângă un proces verbal de contravenţie pentru consum de alcool în spaţiile publice, anchetatorii au găsit în buzunarele unuia o pungă cu prenadez, iar pe acoperişul blocului de pe care au sărit au descoperit în plus mucuri de ţigară şi cuie.

Datele duc la concluzia că tinerii erau drogaţi. "Nu avem deocamdată această certitudine. Dacă au fost sau nu sub influenţa unor substanţe interzise, urmează să stabilească necropsia", a explicat sursa BIHOREANULUI.

Trupurile celor doi sinucigaşi au fost transportate la Serviciul de Medicină Legală, pentru efectuarea necropsiei.

Ipoteza că tinerii ar fi fost sub influenţa unor substanţe halucinogene a fost discutată joi seară şi de orădenii care s-au strâns la locul incidentului. "N-ai cum să faci aşa ceva dacă nu eşti drogat", a opinat o tânără. "Ce probleme poţi avea la vârsta asta, ca să te omori?", a întrebat un bărbat mai în vârstă.

Unul dintre zvonurile care ciculă în jurul incidentului este că, înainte de a se sinucide, unul dintre cei doi adolescenţi şi-ar fi sunat fosta iubită căreia i-ar fi spus, cu voce stinsă, că este ultima persoană cu care vorbeşte.

Citiţi şi articolul "Hotărâţi până la capăt. Martorii povestesc că tinerii care s-au aruncat de pe un bloc de pe strada Sovata şi-au luat avânt"

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
politia
Pe langa familie care se pare nu au stiut sa aiba grija de ei, o mare parte o poarta politia locala care stie doar sa imparta amenzi, atat I-a invatat Bolojan. Nici nu stiu daca un minor putea primi PV de contraventie ? cel de 15 ani sigur nu, de ce nu au fost dusi intr-un centru pentru dezintoxicare sau la asistenta sociala sa primeasca consultative psihologica?? In zona Sovata sunt multi tineri care se drogheaza, personal am chemat politia de cateva ori si nu fac nimic , a doua zi sunt la loc pe banci cu pungile in mana. Pacat de ei ca isi distrug tinereta si viata. Politia in loc sa imparta amenzi ar trebui sa caute dealerii de etnobotanice si sa-i bage in puscarie !!! si sa-si faca treaba pana la capat !!
Postat 30 Mai 2015, 23:16 de acasa
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON