URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
17 August 2021, 17:51

Tânăr de 33 de ani din Bihor, urmărit internaţional, săltat de poliţişti

Tânăr de 33 de ani din Bihor, urmărit internaţional, săltat de poliţişti foto: arhivă
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un tânăr în vârstă de 33 de ani din comuna Brusturi a fost depistat de poliţişti şi depus în Penitenciar, după ce, urmărit internaţional fiind pentru infracţiuni rutiere, dar şi cu o "codiţă" pentru furturi, s-a sustras de la executarea pedepsei.

Conform unui comunicat al Poliţiei Bihor, bărbatul a fost prins luni, la ora 13.10, de poliţiştii Secţiei nr.7 de Poliţie Rurală Tileagd.

"Judecătoria Aleşd a emis pe numele lui un mandat de executare a unei pedepse privative de libertate, fiind condamnat la 2 ani, 4 luni şi 10 zile de închisoare în regim de detenţie, pentru comiterea infracţiunii de conducere fără permis", se arată în comunicat.

BIHOREANUL a aflat că sentinţa în caz a fost dată în luna martie a acestui an, de Judecătoria Aleşd, însă de atunci bărbatul, Daniel Adrian Judea, nu a fost de găsit.

De fapt, pentru conducere fără permis, Judea a fost condamnat la 9 luni de închisoare, însă mai avea o pedeapsă de 1 an, 7 luni şi 10 zile de închisoare, într-un alt dosar, încheiat în 2018, pentru infracţiuni de furt calificat, pentru care iniţial fusese condamnat cu suspendare.

De altfel, legat de cel din urmă dosar, Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Bihor a cerut şi a şi obţinut anul trecut, la Judecătoria Aleşd, revocarea suspendării. Asta, după ce Judea nu şi-a respectat nici orarul întâlnirilor planificate de Serviciul de Probaţiune, nu a efectuat nici toate orele de lucru în favoarea comunităţii dispuse prin sentinţă şi nici nu a anunţat când ar fi plecat la muncă în Belgia, ignorând - după cum au stabilit judecătorii - obligaţiile impuse prin sentinţa de condamnare.

Luni, Judea a fost încarcerat în Penitenciarul Oradea, pentru executarea pedepsei de 2 ani, 4 luni și 10 zile, la care a fost condamnat.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON