URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
15 Martie 2018, 11:32

Sora lui Sandu Lungu, campioană naţională! Șapte medalii pentru orădenii de la LPS Liberty la Naționalele de judo pentru copii U15

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Desfășurate în perioada 9-11 martie, la Rm. Vâlcea, întrecerile ediței din acest an a Campionatului Național de judo pentru copii U15 au adus pentru sportivii orădeni de la LPS Liberty șapte medalii, dintre care trei au fost de aur, două de argint și tot două de bronz.

Performerii delegației au fost Raul Bodea, Șarolta Lungu și Carina Jurca, toți situați pe primul loc și deveniți campioni naționali. Raul Bodea s-a impus la categoria 55 kg, Șarolta Lungu la categoria 57 kg, iar Carina Jurca la +63 kg.

Șarolta Lungu este nimeni alta decât sora de tată a lui Alexandru Lungu, iar rezultatele ei sunt tot mai bune, mai promițătoare, pentru o frumoasă carieră sportivă. Astfel, se vede treaba că îi calcă tot mai mult pe urme fratelui său.

Medaliile de argint pentru LPS Liberty la aceste întreceri au fost adjudecate de Raul Costin, la categoria 55 kg și Jesica Fodor, la categoria 44 kg. Bronzul a fost adjudecat, în schimb, de: Adriana Barani, în cadrul categoriei 52 kg, și Cosmin Albuț-Dana, la +73 kg.

La întreceri au participat, în total, 350 de sportivi, cei de la LPS Liberty Oradea fiind antrenți de Alexandru Goncearenco, Aurelian Fleisz, Emil Morar și Olimpia Ianc.

De menționat că, în afară de cei de pe podium, alți trei sportivi de la LPS Liberty s-au rremarcat la aceste Naționale de U15. Este vorba despre David Popa, în cadrul categoriei 38 kg, Raul Dobocan, la 66 kg, și Julian Pfeiler, în cadrul categoriei +73 kg, cu toții situați pe locul V.

A doua zi a avut loc competiția pe echipe între Euroregiuni, unde echipa masculină de Nord-Vest a obținut locul I. Din această echipă au facut parte  și șase sportivi de la LPS Liberty Oradea. Este vorba despre: Gyoker Eduard (46 kg), Costin Raul (55 kg), Bodea Raul (60 kg), Dobocan Raul (66 kg), Albuț-Dan Cosmin (+66 kg) și Pfeiler Julian (+66 kg).

La rândul ei, echipa feminină a Euroregiunii Nord-Vest a obținut locul III. Sportivele de la LPS Liberty Oradea care au făcut parte din această formație au fost: Fodor Jesica (44 kg), Cosma Roxana (48kg), Barani Adriana (52 kg), Smeu Mare Yasmin (52 kg), Lungu Sarolta (57 kg), Vlad Timea (57 kg), Jurca Carina (+57 kg) și Pintea Briana (+57 kg).

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
HONAN?
Totuși, de ce o cheamă Șarolta? De ce lui i se spune Sanyi ?! Mama lui / ultra liberala A.T. / e româncă, Lungu e nume românesc, deci de unde provin " ungurismele"? Nici o problemă, e doar curiozitatea mea!
Postat 16 Martie 2018, 17:46 de TDS
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON