Sistemul de taxare din parcările supraetajate din Oradea se modernizează după modelul parkingurilor din străinătate. Începând de săptămâna aceasta, şoferii care folosesc parcările din curtea Primăriei Oradea şi din strada Independenţei nu mai sunt obligaţi să caute automatele de taxare, fiindcă îşi pot plăti taxa pentru staţionare direct la bariera de la ieşire.
Plătiţi când ieşiţi
"În prima fază am iniţiat un proiect-pilot în parcarea din curtea Primăriei şi în parcarea subterană din strada Independenţei, pe considerentul că traficul auto este mai mare, iar dispeceratul pentru parcări (n.r. amenajat în incinta palatului administrativ) este în imediata vecinătate, astfel că dacă apar probleme, se poate interveni rapid. Începând de săptămâna aceasta sistemul este complet funcţional", a declarat pentru BIHOREANUL şeful Direcţiei Patrimoniu Imobiliar din cadrul Primăriei Oradea, Lucian Popa.
Ca urmare a modernizării sistemului de taxare, șoferii pot face plățile chiar înainte de ieşirea din cele două parcări.
"Şoferul se prezintă cu maşina în faţa barierei de la ieşire, prezintă tichetul de parcare, vede pe ecran suma datorată în funcţie de perioada cât a staţionat, plăteşte cu cardul sau cu telefonul şi bariera se ridică automat", a explicat Popa. Formalităţile de plată sunt rapide, iar în circa o jumătate de minut maşina poate părăsi parcarea.
Trebuie menţionat că facilitatea se referă strict la plata cu cardul sau cu telefonul mobil.
În toată Oradea
Sistemul de plată iniţiat la cele două parcări va fi implementat, treptat, la toate cele nouă parcări cu barieră din Oradea.
"În momentul de faţă se fac ultimele calibrări ale sistemului, dar acesta s-a dovedit stabil, astfel încât va fi extins la toate parcările cu barieră pe care le administrăm", a declarat directorul Lucian Popa.
Prima dată, noul sistem de plată va fi implementat la noua parcare cu 516 locuri de lângă Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Bihor. Parcarea a fost dată în folosinţă începând din luna octombrie, iar şoferii pot parca aici gratuit până la începutul anului viitor.
"Din ianuarie, când va începe taxarea şoferilor, vrem ca sistemul de aici să fie funcţional. Mulţi dintre cei care apelează la această parcare sunt oameni cu probleme de sănătate, pentru care dorim să simplificăm modalitatea de plată", a spus Lucian Popa.
Sistemele de taxare din parkingurile orădene sunt modernizate de firma Pro Park din Cluj-Napoca, operatorul care le asigură mentenanţa. Investiţia se ridică la circa 20.000 de lei pentru fiecare terminal în parte.
Cele nouă parcări cu barieră din Oradea numără peste 2.700 de locuri, la care se adaugă peste 27.000 de parcări la sol.
Anul trecut, veniturile din parcări în Oradea au crescut cu circa 545.500 de lei. Acestea au urcat în 2024 la 31,2 milioane lei, faţă de 30,7 milioane lei în 2023.




Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.