Facultatea de Jurnalism din Oradea i-a avut ca invitați, vineri, 14 noiembrie, pe Cătălin Gomboș și Marian Voicu, pentru a dezbate, alături de studenți, importanța gândirii critice în contextul social-politic actual.
Conferința „De ce democrație acum? Ce înseamnă să fii cetățean în era post-adevărului și a dezinformării?” a reunit studenți de la specializările Jurnalism, Științe politice, Istorie, Relații internaționale și Studii de securitate, alături de profesorii lor.
Marian Voicu, președinte al Asociației Alianța Internațională a Jurnaliștilor Români și cunoscut realizator de emisiuni la TVR, și Cătălin Gomboș, jurnalist Radio România, le-au vorbit participanților despre impactul dezinformării asupra societății, prin distribuirea știrilor false și a teoriilor conspirației.
Vorbitorii le-au clarificat, de exemplu, studenților nelămuriri cu privire la modul în care funcționează propaganda rusă, care practică dezinformarea în masă largă, construind narațiuni pro-Putin și influențând gândirea vulnerabilă a populației. Ei au explicat cum războiul împotriva Ucrainei a fost declanșat de Rusia cu mult timp înainte de 24 februarie 2022, prin dezinformare și prin încercarea de a demonta convingerile anti-rusești; dar și cum, pe de altă parte, fact-checking-ul ucrainean dezminte de o lungă perioadă de timp știrile false provenite din surse rusești. De asemenea, invitații au prezentat teorii ale conspirației care targhetează minorități sau clasele sociale defavorizate.
„Din cauza contextului tensionat, la nivel global, în ultimii ani, suntem mult mai expuși la aceste tactici de manipulare, care au demonstrat o eficiență considerabilă în perioadele de criză”, au spus cei doi invitați, adăugând că „este important să păstrăm un pic de scepticism” când consumăm conținut media în zilele noastre, pentru a combate dezinformarea care poluează canalele de comunicare.
Cu ajutorul prezentărilor detaliate pregătite de invitați, prin prisma discuției desfășurate alături de studenți și prin elucidarea unor neclarități, conferința le-a lăsat studenților o impresie favorabilă și le-a oferit o înțelegere clară a subiectului abordat.
„Mi-a plăcut conferința, deoarece a atins un subiect extrem de actual, și anume impactul teoriilor conspirației și al știrilor false asupra societății. Marian Voicu și Cătălin Gomboș au explicat clar cât de ușor pot fi manipulate opiniile oamenilor atunci când aceștia renunță la verificarea informațiilor și la gândirea critică. Conferința m-a făcut să înțeleg mai bine cât de necesară este educația media într-o societate democratică”, a declarat Denisa Gherman, studentă în anul I, la Facultatea de Jurnalism.
Și Valentina Puicar, tot studentă în anul I la Jurnalism, a mărturisit că a apreciat discuțiile, „deoarece nu se vorbește des despre cât de mult pot influența aceste teorii ale conspirației știrile false care ajung la oameni”. „Este important să consumăm cu grijă și cu gândire critică informațiile noi și, mai mult decât atât, să verificăm mereu sursele cu atenție sporită”, a spus Valentina.
Petra Dume
studentă în anul I la Facultatea de Jurnalism, Universitatea din Oradea




Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.