URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
15 Septembrie 2016, 10:51

Şeful CJ s-a întâlnit cu transportatorii de persoane pentru a conveni asupra montării GPS-urilor pe autobuze

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Preşedintele CJ Bihor, Pasztor Sandor, s-a întâlnit pentru prima oară cu reprezentanţii operatorilor de transport public care activează în judeţ. Potrivit unui comunicat emis joi, la o zi după întâlnire, de către purtătorul de cuvânt al CJ, Zoltan Hizo, principalul scop al întâlnirii a fost discutarea propunerilor de modificare a regulamentului de funcţionare a serviciului public de transport persoane, chestiunea cea mai dezbătută fiind cea – de altfel veche de anul trecut – privind montarea unor dispozitive GPS pe autobuze.

"Patronii din transport isi doresc asigurarea confidenţialităţii datelor generate de sistem, altele decât cele publice. Consiliului Judeţean a acceptat aceasta propunere, iar modificarea va consta in faptul ca informaţiile ce vor fi făcute publice vor viza strict vehiculele aflate pe trasee, conform graficelor de circulaţie", se arată în comunicatul CJ.

Conform documentului, în cursul discuţiilor "s-a conturat, de asemenea, ideea de a încheia un acord cu municipalitatea orădeană pentru ca staţiile de pe teritoriul oraşului destinate transportului judeţean să aibă un afişaj electronic care să ofere informaţii în timp real în legătură cu traseele deservite".

Pe de altă parte, transportatorii i s-au plâns lui Pasztor de faptul că "pirateria a luat din nou proporţii, fenomen care nu doar împiedică dezvoltarea unei societăţi de transport, ci o aduce de multe ori la situaţii limită din punct de vedere financiar", precum şi de numărul foarte mic al staţiilor de îmbarcare/debarcare din judeţ, şeful CJ răspunzând că intenţionează ca în următorii doi ani să fie amenajate staţii de autobuz în extravilanul tuturor localităţilor din judeţ.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON