URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 Mai 2017, 11:02

Şeful ALDE Bihor: Trebuie reduse ajutoarele sociale, inclusiv PSD trebuie să înţeleagă că vremea pomenilor a trecut

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Liderul ALDE Bihor, Traian Bodea, a afirmat joi, într-o conferinţă de presă desfăşurată alături de unul dintre vicepreşedinţii formaţiunii, Marian Cupşa, că susţine întru totul iniţiativa lui Călin Popescu Tăriceanu de revizuire a legislaţiei care stimulează nemunca prin asigurarea venitului minim garantat şi a ajutoarelor sociale inclusiv pentru persoanele apte, dar care refuză un loc de muncă.

„Eu cred că o modificare legislativă referitoare la venitul minim garantat, la ajutoarele sociale (...) este binevenită. Constatăm că există o mare solicitare pentru forţă de muncă şi aceasta nu se mai găseşte. Cred că ar fi bine să nu mai încurajăm nemunca, să-i avantajăm pe cei care nu vor să muncească”, a spus şeful ALDE Bihor.

El a dat exemplul parcurilor industriale din Oradea, unde se înregistrează „un mare deficit de forţă de muncă”, şi a făcut trimitere şi la cele pe care Consiliul Judeţean le doreşte în judeţ, spunând că „avem nevoie de forţă de muncă, nu să-i încurajăm pe cei care vor să stea acasă pe venitul minim garantat”.

Întrebat dacă ALDE îşi menţine poziţia în ciuda PSD, al cărui electorat este format în mare parte din persoane dependente de ajutoare sociale, Bodea a spus că această iniţiativă „este binevenită în 2017 în România”, actuala coaliţie de guvernare fiind obligată să ajungă la o înţelegere pe acest subiect, în sensul unor „corecţii aşa încât să nu mai dăm bani celor care vor efectiv să stea pe banii statului, pe bani nemunciţi”, ci doar persoanelor inapte de muncă din motive medicale.

Bodea a spus că ALDE apără „interesele electoratului de dreapta, firmelor private, IMM-urilor, societăţilor din România care vor să poată munci, să aibă angajaţi”, adăugând că inclusiv PSD trebuie să admită necesitatea modificării legislaţiei: „Cred că a venit momentul ca şi PSD să înţeleagă că a trecut perioada în care să avem aşa mulţi asistaţi social în ţară”.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Noo, mai!
No, mai voi chiar ati prostit! Dar cine va mai voteaza daca taiati ajutoarele sociale doar 80% merg la rromii care va voteaza masiv! NOO, aveti grija ca dati cu oistea in caput!
Postat 26 Mai 2017, 21:05 de scortosul
aleluia
de ani de zile spun si astept masuri concrete impotriva asistatilor din baniiii mei.
Postat 26 Mai 2017, 11:59 de gicacontra
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON