URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
13 Iunie 2013, 18:44

Scandal în Rogerius: Înarmaţi cu o puşcă şi un pistol cu bile, doi tineri au făcut show în faţa unui local de pe Lacul Roşu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Mai multe echipaje de poliţişti şi luptători ai Serviciului de Acţiuni Speciale au descins, în noaptea de miercuri spre joi, pe strada Lacul Roşu din cartierul Rogerius pentru a verifica o sesizare primită pe numărul unic 112, conform căreia doi tineri ar fi scos armele la un alt tânăr, cu care intraseră într-un conflict.

Sesizarea s-a confirmat, însă doar în parte. Surse judiciare au declarat BIHOREANULUI că poliţiştii i-au găsit pe cei doi "pistolari", Lucian Blaga, 22 ani, din Nojorid şi Călin Ştef, 26 ani, în faţa unui local, unul având o puşcă, iar celălalt un pistol.

"Cele două arme au fost ridicate, însă din primele verificări sunt arme neletale, cu muniție de plastic. Ambele au fost ridicate pentru expertizare", a declarat BIHOREANULUI purtătorul de cuvânt al Poliției Bihor, subcomisarul Alina Dinu. 

Blaga și Ștef au fost ridicaţi de mascaţi şi conduşi la sediul Poliţiei, iar joi şi în faţa procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea, unde sunt cercetaţi pentru port de arme albe, ultraj contra bunelor moravuri respectiv tulburarea liniştii şi ordinii publice.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
violonistul
NUMI VINE SA CRED AS ASTAI VIATA CUM TIO FACI
Postat 17 Iunie 2013, 14:50 de mirel
.....
ba fratilor daca voi puneti bot la vrajala asta insemna ca sunteti praf .
Postat 16 Iunie 2013, 14:56 de blaga
calin
BUNA ZIUA. MA NUMESC STEF CALIN SI SUNT UNUL DIN ""PISTOLARI""ASA CUM NE A NUMIT POLITIA.TIN SA PRECIZEZ FAPUT CA TOT CEEA CE E SCRIS IN ARTICOLUL ACESTA ESTE O MINCIUNA GOGONATA.1:NU NOIU AM AMENINTAT PE NIMENI CU ARMA,2CEI CARE AU FOSTA ATACATI SUNT EU SI BALAGA EXISTA INREGISTRARI VIDEO CARE ARATA FARA DOAR SI POATE ACEST LUCRU,3NU AM AJUNS LA PARCHET SAU PROCUROR ,NNU NE A CHEMAT NIMENI,AM FOST PUSI SA SCRIEM IN DECLARATII CE AU VRUT POLITISTII SI NU CE AM VRUT NOI,SI MAI SUNT MULTE ALTELE DE ADAUGAT
Postat 14 Iunie 2013, 09:30 de stef
aaaa
Cu scuzele de rigoare mai adaug si faptul ca la Serviciul de Operatiuni Speciale (SOS) nu sunt luptatori. Luptatorii puteau fi de la Serviciul de Actiuni Speciale (SAS) din cadrul IPJ sau de la Serviciul de Interventii si Actiuni Speciale (SIAS) din cadrul IGPR.
Postat 14 Iunie 2013, 01:03 de a
aaaa
Doamna Laura Gal, sunt si echipaje fara politisti? In alta ordine de idei echipajele sunt de politisti nu cu politisti. Sarutmana.
Postat 13 Iunie 2013, 21:40 de a
@ATENTIE 1
si ? ce legatura are asta cu articolul ? vrei sa comunici si nu ai cu cine ? GET A LIFE !
Postat 13 Iunie 2013, 21:29 de xfiles
ATENTIE la HACKERI :)))
Să zicem că supar un hacker (în adevaratul sens al cuvâtului) şi acesta îmi ştie IP-ul (sau mi-l află) ce poate sa imi facă? Cum poate să mă atace? Printre voi sigur se află şi unul dintr-aceia.. să scrieţi aici fiecare după posibilitaţi ce poate sa imi facă.. asta din curiozitate.. chiar nu vreau sa am de-a face cu vreunu. Nu vreau metoda, ci doar efectul.. doar daca iti cunoaste IP-ul, persoana respectiva nu poate sa \"patrunda\" la tine in calculator, e ca si cum ai sti adresa unde locuieste doroftei si te-ai duce sa-i tragi o palma peste fata ^_^ totusi , atacatorul se poate folosi de programele pe care le rulezi tu pentru a putea patrunde.Daca hackerul e destept si exploateaza o vulnerabilitate din windows (si sunt o gramada), mai ales daca nu ai update-uri la zi, poate sa preia controlul asupra calculatorului (cu drepturi de administrator). Dupa aia poate sa-ti puna un keylogger care trimite log-urile prin mail la el si-ti afla toate parolele si tot ce tastezi. Poate sa-ti stearga ce vrea de pe HDD, poate sa-ti bage virusi etc.
Postat 13 Iunie 2013, 19:20 de ATENTIE 1
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON