URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 20 SEPTEMBRIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Sunt situații în viață în care pur și simplu simți că nu ai soluții de a ieși din criză. Priviți ce se întâmplă la Școala Oltea Doamna! Șoferii se enervează că traficul se blochează atunci când părinții vin să-și scoată copiii de la ore. Pe lângă nenorocirea asta cu traficul, mai sunt și lucruri care țin de lipsa noastră de organizare. Mergeți la amiază la orice școală și veți vedea puhoi de părinți, înghesuiți unul în altul ca-n noaptea nunții, în așteptarea odraslelor. Adică îi chinuim pe micuți cu distanțare fizică, cu măști, băști și dezinfectanți, dar marele pericol planează asupra părinților și bunicilor care socializează fără să vrea.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu cred că există zi în care diverşi politicieni şi colegi de-ai lor din administraţie să nu cadă acest examen. Iar liberalii - zic de ei fiindcă ei sunt acum la butoane - nu fac, din păcate, excepţie. Prima zi a anului şcolar a fost cea în care şi-a luat un 4 chiar şeful Inspectoratului Şcolar Bihor, Virgil Blage, prin interdicţia stupidă de a permite accesul jurnaliştilor în unităţile de învăţământ...
Zic şi eu
Adrian Cris
Oricât ai încerca să-ţi păstrezi firea, nu poţi să nu constaţi că pentru câteva voturi, cred că şi acelea iluzorii, există politicieni care îşi fac campanie la modul greţos. Unul dintre ei, de altfel fruntaş în întrecerea pe ramură, este şeful PSD Bihor, Ioan Mang, vicepreşedinte la Consiliul Judeţean.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Alegerile de anul acesta mă duc cu gândul la modelul şi actriţa Farrah Fawcett, o frumuseţe celebră în anii '70-'80, a cărei plecare în lumea celor drepţi a trecut aproape neobservată. De ce? Pentru că a avut ghinionul să moară în aceeaşi zi cu Michael Jackson, când internetul era să se blocheze la nivel global din pricina căutărilor despre subiect. Aşa sunt şi alegerile de anul acesta - au neşansa să se întâmple în anul Covidului.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Pe cine veţi vota în funcţia de primar al Oradiei pentru mandatul 2020-2024?










De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Potrivit acestui cod, autonomia locală se exercită de către autorităţile administraţiei publice locale de la nivelul comunelor, oraşelor, municipiilor şi judeţelor. În condiţiile legii, se pot constitui autorităţi ale administraţiei publice locale şi la nivelul subdiviziunilor administrativ-teritoriale ale municipiilor, cum este situația Municipiului București, împărțit în sectoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Leptospiroza este una dintre cele mai răspândite zoonoze (boli infecţioase ale animalelor care se pot transmite la om), existând cazuri în toate continentele, dar mai ales la tropice. Există cazuri de boală şi la noi. Boala este produsă de leptospire, care aparţin grupului de spirochete (bacterii spiralate), responsabile şi de alte boli, cum ar fi sifilisul, febra recurentă şi altele.
09 Iulie 2014, 17:50

Primarul de Rieni: Să se asigure elicopter, că pe DN 76 nici ambulanţa nu mai poate circula din cauza "acestor jigodii de la PSD"! (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul comunei Rieni, pedelistul Gheorghe Bota, s-a declarat revoltat că zilele trecute preşedintele PSD Bihor, Ioan Mang, a dat noi asigurări că există finanţare pentru reabilitarea DN 76, însă în teren nu se munceşte mai deloc, ci doar sunt câteva echipe de muncitori ici-colo care încurcă circulaţia. Totul la doar o lună după ce, în campania pentru scrutinul europarlamentar, social-democraţii au amplasat în zona Beiuş-Ştei puzderie de materiale publicitare prin care transmiteau şi că cetăţenii trebuie să fie "mândri că suntem români", şi că "finalizăm DN 76".

"Aceste jigodii de la PSD au pus bannere că finalizăm DN 76, dar singura schimbare este că le acoperă deja buruienile. Pe drum nu se lucrează nimic, sunt în unele locuri nişte muncitori răsfiraţi pe vreo 20 de metri şi din cauza asta sunt restricţii de circulaţie", a spus primarul de Rieni.

În context, Bota a spus că "trebuie să vorbim la judeţ, să ni se asigure un elicopter în caz de nevoie, că nici ambulana nu poate circula".

Reacţia primarului vine la o săptămână după ce preşedintele PSD Bihor, Ioan Mang, a anunţat că CNADNR a plătit constructorii care reabilitează DN 76, aşa că nu mai există niciun motiv ca muncitorii să nu lucreze la asfaltarea drumului. De altfel, săptămâna trecută, pe majoritatea porţiunilor de drum nu se lucra.

Citiţi pe această temă şi articolul "Ioan Mang: Se accentuează ritmul lucrărilor pe DN 76"

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
snsp
Da' sa ne spuna tovarasu' Bota cat a asfaltat PDL'u pe care il pupa in cur la amxim ?!?!?...cat a asfaltat ?!?!?.....2 km in 3 ani ??? fara rigole, fara parapeti, fara marcaje......doar asfalt pe 3 km in 3 ani !!!! Pai tovarasu' Bota, in ritmul vostru al PDL-istilor ajugeam cu asfaltul de la Vascau la Oradea in 80 de ani......cine vorbeste ?!?!!!!!! :))))) hotii si incompetentii .....MUCLES !!
Postat 11 Iulie 2014, 11:29 de goanga
drum?
Sa faca drumul Micula ca aia distrug totul cu tirurile lor , sau asta nu vede dragul de primar din Rieni? Iar daca nu-i convine sa sune sa-i aduca elicopterul la scara , ca sigur ia si el ceva acolo de pe urma Miculilor.
Postat 11 Iulie 2014, 11:10 de fane
Unde-i popa ciordel, mincinosul ?
Am trecut zilele astea de cateva ori pe acest drum si intr-adevar, este o porcarie! In zile diferite, la ore diferite, in timpul zilei, NU LUCRA NIMENI ! NICI MACAR VREO SCULA PRAPADITA ! Sa ne spuna popa ciordel, mincinosul, cine-i plateste pe nesimtitii aia care-si zic ,,drumari" ?! Ca nu stau aia pe degeaba si nici pe banii lor, stau pe banii nostri!
Postat 11 Iulie 2014, 05:50 de io
KATIUSA
Pot afirma cä acesta este cel mai räu drum din tarä!Eu cred cä cei care s-au ridicat la diferitele functii politice sint cei mai Multi Bihoreni. Päcat cä sint näscuti in aceste sate Bihorene. Ei circulä cu Avioane ,elicoptere si ce-i intereseazä pe ei de DN76. Acesti PSD sint interesati numai de Dragnea si acoliti lui.Banii sint repartizati din pixul lui. Mä intreb ce face Blaga , Niculesti, Popa si Multi altii care s-au näscut in satele din zonä.?????? Rusine sä le fie cä au profitat si s-au inbogätit in zonä, au distrus si ce au mostenit de la comunisti. Bine cä se pläteste vienetä,taxe Auto si cite si mai cite. Bätaie de joc , cine sä ne mai calce tara? Cei ce vin in vizitä vin odatä si nici nu mai vor sä audä de Romania. Rusine sä vä fie voi sinteti iresponsabili, cälcati pe cadavre sä vä atingeti scopul de inbogätire. RUSINE SI IRESPONSABILITATE!!!!!
Postat 10 Iulie 2014, 23:00 de ILEA
toti sunteti niste leprosi mincinosi ...
@zita sa te duci tu la ma-ta. Aceia au produs si produc ceva in Romania, in schimb ratatii astia ce se injura unul pe altul fura in draci si nu ofera nici macar un loc de munca nimanui. Drumul public este pentru toti, de faceau autostrada ca in lumea civilizata @zita nu veneau pe aici, idioat(o). Tara lui papura voda ...
Postat 10 Iulie 2014, 16:40 de titi
?!?
tuturor ne place sa comentam....!ba de PSD, ba de Bota, de Micula....!sa fim seriosi, de ce nu se semneaza nimeni cu numele real?! si in urma rautatilor de aici se ia vreo masura?nuuuu,nimeni nu face nimic!Bihoreanul ,ma refer la publicatie, face niste articole, dar se multumeste cu atat,nimic mai mult.la ce ne ajuta?aaaa, niste injuraturi si acuzatii fara fond ale anonimilor. :))in ceea ce priveste DN76,drum pt care platim si taxe,sunt oameni platiti sa se ocupe de verificarea lucrarilor,de ce nu o fac?sa venim cu vechea scuza:traim in Romania!asta e!!!
Postat 10 Iulie 2014, 13:19 de lux
Bota şi deviaţionismul...
Eu nu deviez atenţia de la subiect+evident că drumul este o mare ruşine+vreau doar să atrag atenţia că indivizi mediocri (precum Bota) se găsesc să aibă păreri asupra unor oameni care îi sunt infinit superiori.Se vede bine că minunatul nostru PETRE ŢUŢEA avea dreptate când zicea:DIN PĂCATE, DEMOCRAŢIA NU ARE CRITERII DE SELECŢIE A VALORILOR.Să fie oare aceasta cauza care va omorâ,până la urmă,democraţia?
Postat 10 Iulie 2014, 13:11 de bihoreanu
@zita
Esti proasta cu spume. Micula a platit taxa de drum (in rovineta si in acciza la carburant) ca s-ar putea face din banii aia autostrada suspendata de la Oradea la Stei.
Postat 10 Iulie 2014, 12:17 de anticomunistul
bota
Bota asta nu e arestat inca ? O fi suparat ca stau camioanele prietenarilor cu bad si molid din Padis la semafoare, acum ca au omorat si concurenta....
Postat 10 Iulie 2014, 10:49 de bradu si molidu
corect
Are mare dreptate Bota, banditii au excavat, inainte de alegeri, mari sectoare de drum, au montat semafoare si au disparut de pe santier. In santurile excavate au crecut deja balarii cat minciunile lui Popa si Mang. Ma intreb, in care tara mai este permis asa ceva? Blocarea unui drum European, fara motive reale, nu e infractiune? Libertatea si timpul oamenilor care circula pe-acolo, nu valoreaza nimic? Sa se sesizeze din oficiu cine are competenta, sa nu ne apucam noi, soferii, cetatenii acestei tari, sa facem sesizari, sa sculam din somn pe cine doarme!
Postat 10 Iulie 2014, 08:48 de Cristior
ce inseamna jigodie
In DEX **** INSEAMNA Câine jigărit, care trezește milă și repulsie; javră; jigăraie; potaie; cotarlă. fam. Animal sălbatic (fioros); dihanie; jivină; jiganie; lighioană SAU OM LIPSIT DE CARACTER.Se poate cauta in DEX.Pri aceasta afirmatie Bota s-a autocaracterizat. El are o mare problema cu PSD-ul, mereu i-a facut prosti.
Postat 09 Iulie 2014, 23:33 de jigodie
Uite cine vorbeste!
O avea Bota dreptate cu DN 76 dar tocmai el vorbeste.Mai corupt si mai ,,****,, ca el nu e nimeni.Acum urla constiinta in el dar sa se uite cate a facut.Ceea ce a spus ,,bihoreanu,, mai jos este doar o mica,mica parte din ,,realizarile,, lui. Nu-si aduce aminte de toate aranjamentele care le-a facut cu posturi de profesori pe la sate,cu Luca Dorel de la inspectoratul scolar. Asa a adus-o pe o anumita Lidia Turle la primarie la Rieni ca un contraserviciu la ,,serviciile,, lui Luca Dorel iar cand sotul ei a inceput sa-l ia la intrbari pe primarul de la Buntesti a dat-o afara de la serviciu. Numai cine nu-l cunoaste pe Bota apleaca urechea la ceea ce spune.E un om de nimic care s-a vazut europarlamentar dar nu mai are sansa nici primar sa mai fie. Sa am eu la fel de multi bani cati oameni ii doresc ,,de bine,, pentru tot ceea ce a facut.Mana lui dreapta ,un anume Plisco,traseist si taranoi.
Postat 09 Iulie 2014, 23:21 de pnl-ist
PROMISIUNII
MANDRI CA SUNTEM ROMANI.FINALIZAM DN 76,ADEVARAT CA SINTEM MANDRI DAR ATUNCI FINALIZAM DN 76 DACA VOM AVEA PRIMAR DE ALTA NATIONALITATE LA BEIUS.
Postat 09 Iulie 2014, 21:23 de COSMIN
@ala de-si zice bihoreanu
Bre comunistoid pesedist, aici se vorbeste de drumul DN76 de ce incerci sa abati atentia de la subiect? Asta faceti de 2 ani si inca mai sunt destui prosti care va cred, dar se lamuresc si ei. Doar aruncati fumigene. Apropo, cand da Ponta alea 500 milioane de euro Bihorului promise cand a fost la Oradea? PSD=CORUPTIE=HOTIE=SARACIE
Postat 09 Iulie 2014, 21:13 de coco chanel
bota cel voinic...
Bota,mai bine spune-ne de câte ori ai dat ex. de titularizare,ce note ai luat,şi cum ai ajuns tu titular când s-a dat ex. la judeţ... Hai,maică,că tare eşti în clanţă...! Mai spune-ne cât a costat aşa zisul parc din Petrileni...Pu+ţoi de doi lei!
Postat 09 Iulie 2014, 19:56 de bihoreanu
Rusine
Rusine tuturor ce conduc judetul....niste nenorociti care umbla doar in campania electorala dupa voturi...de la stei la oradea faci 2 ore si stai la 17 semafoare plus ca iti distrugi toata masina....Rusine Rusine Rusine !!!!!!!!!
Postat 09 Iulie 2014, 19:31 de Anghel
mai du-te ma
Pai ce-ai zice tu daca Micula ar pune banii jos....a distrus cu rablele lui de camioane cam tot ce se putea....sa-ti dea elicopterul lui
Postat 09 Iulie 2014, 19:28 de zita
penibil
E bataie de joc in ce hal se lucreaza pe DN76, cred ca si in Congo lucrurile ar merge mai bine, in ritmul asta, nici in 2050 nu va fi gata drumul.
Postat 09 Iulie 2014, 19:25 de anonim
count display