Prima chestiune de pe ordinea de zi a reuniunii de marţi a Consiliului Judeţean a fost amânată pentru o şedinţă viitoare, care va avea loc cel mai probabil peste o lună. Motivul? Protagonistul nu a participat la întrunire.
Este vorba despre Bogdan Manafu, şeful Organizaţiei de Tineret a PDL Bihor, care a fost desemnat de organizaţia judeţeană a partidului pentru a ocupa locul lăsat liber, săptămâna trecută, prin demisia lui Radu Ţîrle, care a renunţat la calitatea de consilier judeţean spunând că vrea să candideze pentru un loc în Parlamentul European.
În lipsa lui Manafu, preşedintele comisiei de validare din cadrul Consiliului Judeţean, Traian Bogdan, a propus ca validarea lui Manafu să aibă loc data viitoare, chiar dacă liderul grupului PDL din CJ, Ionel Avrigeanu, a propus ca în reuniunea de marţi Manafu să fie validat, iar la o alta, ulterioară, să depună jurământul şi să devină efectiv consilier judeţean, cu toate prerogativele acestei poziţii.
În cele din urmă, consilierii judeţeni au adoptat propunerea comisiei de validare.
Din partea PDL nu a reuşit nimeni să explice de ce tânărul Bogdan Manafu a absentat tocmai de la reuniunea în care urma să fie validat şi să depună jurământul.
Manafu şi-a dorit să devină consilier judeţean şi anul trecut, când a candidat pe lista PDL, iar la un moment dat surse democrat-liberale afirmau că liderii organizaţiei încercau s-o convingă pe consiliera Carmen Pantiş să renunţe la această poziţie pentru a-i face loc şefului Organizaţiei de Tineret.




Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.