URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 09 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În sfârșit, Primăria se apucă de proiectarea reabilitării și extinderii Stadionului Tineretului. Vreme de mulți ani baza sportivă a rămas la stadiul anilor 70, doar că ceva mai dărăpănată. De altfel, multe obiective au căzut pradă, în toată țara, lipsei de bani sau nepăsării, pentru că patrimoniul aparține diverselor ministere incapabile să acceseze fonduri europene.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 27 ianuarie 2025, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat o decizie foarte importantă cu privire la infracțiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sub influența stupefiantelor. Decizia a fost motivată și publicată în Monitorul Oficial, pe 28 ianuarie.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
10 Decembrie 2012, 11:39

O octogenară din Marghita a fost sugrumată pentru 10 lei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Purtătorul de cuvânt al Parchetului Bihor, procurorul Vasile Popa, a anunţat, luni, că Tribunalul Bihor a emis mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile pe numele unui bărbat de 60 ani din Marghita, pentru omor calificat.

Bărbatul, Aszalos Ludovic, este acuzat că, pe 5 decembrie, a ucis o femeie de 81 de ani din localitate. "Inculpatul o ajuta pe victima de 81 de ani la treburile gospodăriei iar în dimineaţa zilei de 5 decembrie, aceasta îi dăduse 10 lei, ca să-i cumpere alimente. Spre seară, inculpatul a revenit la locuinţa femeii, dar fără să-i aducă produsele sau banii, pe care i-a cheltuit pe băutură. Când bătrâna l-a luat la rost, incupatul s-a enervat, a lovit-o cu pumnii în faţă, torace şi abdomen, după care a sugrumat-o", a explicat Vasile Popa.

Pentru a-şi ascunde fapta, în cursul nopţii, Aszalos a scos cadavrul în curtea casei iar dimineaţa a sunat la o rudă a femeii ca să o anunţe despre decesul acesteia, pretinzând, însă, că nu ştia ce s-a întâmplat. "În timpul anchetei, s-au găsit, însă, dovezi, despre faptul că Aszalos este autorul crimei, motiv pentru care, pe 8 decembrie, procurorii au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva lui", a declarat Popa.

În aceeaşi zi, marghitanul a fost reţinut pentru 24 de ore, iar sâmbătă, 9 decembrie, a fost prezentat Tribunalului Bihor cu propunere de arestare preventivă, solicitare care a fost admisă de instanţă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.8032 RON
  • 1 EUR = 4.9764 RON
  • 1 HUF = 0.0123 RON