URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
25 Decembrie 2016, 10:15

O forţă în sprijinul cetăţenilor: Jandarmii bihoreni au dus pachete unor familii sărmane

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dovedind că nu sunt indiferenţi la problemele semenilor şi spirit camaraderesc, jandarmii bihoreni au pregătit pachete de sărbători pentru cinci familii nevoiaşe.

Oamenii legii le-au dus pachete cu alimente, toate cumpărate din banii lor, sperând că astfel vor aduce un zâmbet pe chipurile celor mai puţin norocoşi.

Printre cei care au primit daruri de la jandarmi s-a numărat o familie cu trei copii bolnavi aflaţi în grija unui curator, după ce ambii părinţi le-au murit, doi părinţi care, timp de cinci ani, din lipsa unei locuinţe, şi-au dus traiul împreună cu fetiţa lor într-o maşină, iar acum locuiesc provizoriu într-un spaţiu modest primit de la un orădean, şi o familie în care soţul este nevăzător şi imobilizat la pat, fiind îngrijit de soţia sa, bolnavă şi ea de afecţiuni cardiace majore.

"Prin aceste crâmpeie de fericire născute din dorinţa de ajutorare a semenilor, jandarmii dovedesc  încă o dată că sunt o forţă în sprijinul cetăţenilor", a transmis căpitanul Daniel Bizău, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bihor.

Totodată, jandarmii bihoreni le urează tuturor bihorenilor un Crăciun Fericit.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON