URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 Martie 2019, 18:26

Ministrul Educaţiei, luat la întrebări după ce BIHOREANUL a semnalat reportajul Televiziunii Naţionale Daneze despre Facultatea de Medicină din Oradea

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Publicat cu mai bine de o săptămână în urmă de BIHOREANUL, articolul „Fabrica de mediocri”, ce semnalează un demers al postului naţional de televiziune din Danemarca vizând calitatea slabă a pregătirii unui absolvent somalez al Facultăţii de Medicină şi Farmacie din Oradea angajat în ţara nordică, dar care în patru zile de muncă a greşit toate anamnezele, diagnosticele şi tratamentele, a devenit motiv de interpelare parlamentară pentru senatorul PNL Bihor Cornel Popa.

Reţinând situaţia medicului somalez prezentată de televiziunea daneză - dar subliniind, nu se ştie pe ce temei, că ea ar fi singulară - Popa s-a adresat ministrului Educaţiei, Ecaterina Andronescu, afirmând că „deşi reportajul pune într-un con de umbră imaginea Facultăţii de Medicină din Oradea, realitatea este alta: profesorii acestei facultăţi desfăşoară un act profesional excepţional, studenţii fiind foarte mulţumiţi de actul educaţional”.

În context, Popa aminteşte că anul trecut Agenţia Română pentru Asigurarea Calităţii în Învăţământul Superior (ARACIS) a acordat anul trecut Universităţii din Oradea cel mai mare calificativ, grad de încredere ridicat, „ceea ce arată clar că rezultatele slabe pe care studentul danez le-a avut pe parcursul celor trei ani de studii în cadrul Facultății de Medicină din Oradea reprezintă doar un caz izolat”.

Cu toate acestea, senatorul îi cere ministrului Ecaterina Andronescu să-i explice care este „punctul de vedere al Ministerului”, dar în egală măsură să explice și motivele pentru care nu a avut „o reacție imediată la acuzele nefondate formulate de televiziunea publică din Danemarca”.

Pentru viitor, Popa îşi exprimă speranţa că „în astfel de situații ministerul de resort va exprima un punct de vedere prompt, tocmai pentru a garanta calitatea învățământului românesc”.

Amintim că după publicarea articolului „Fabrica de mediocri” de către BIHOREANUL, Universitatea din Oradea a susţinut că demersul televiziunii daneze ar îndreptăţi inclusiv „suspiciuni de atentat de securitate naţională” prin „avalanşa denigrărilor la adresa medicinei orădene”.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON